אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 74699/04

פסק-דין בתיק א 74699/04

תאריך פרסום : 04/11/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
74699-04
30/11/2005
בפני השופט:
שלמה פרידלנדר

- נגד -
התובע:
שחורי רון
הנתבע:
טננבוים חיילית
פסק-דין

מבוא וגרסאות הצדדים

1.       לפניי תביעה שטרית לפירעונם של 3 שיקים כלהלן:

שיק מס' 5000202 ע''ס 200 ש"ח, לפקודת רון שחורי, מתאריך 31.10.2003 [ת/1];

שיק מס' 5000349 ע''ס 3,000 ש"ח, לפקודת רון שחורי, מתאריך 20.2.2004 [ת/2];       

שיק מס' 5000375 ע''ס 1,400 ש"ח, לפקודת נוסעים בע''מ, מתאריך 1.1.2004 [ת/3].

2.       הנתבעת טוענת כי לא חתמה על השיקים, וכי השיקים לא נחתמו בהרשאתה, אלא נגנבו וזויפו [תצהירה, נ/1].

3.       התובע טוען כי השיקים נמסרו לו, כשהם חתומים, על ידי חברו דאז, בעלה-לשעבר של הנתבעת, מר אריה טננבוים ('אריה'). השיקים ניתנו כביטחון לפירעון הלוואות שנתן התובע לאריה, אשר לא נפרעו. לדברי התובע, שאל את אריה על השיקים, ואריה השיב כי הם בסדר, וכי קיבלם מגרושתו (הנתבעת) לצורך קניית מזון לחג. התובע הוסיף וציין כי אריה אמר לו פעם שמותר לו לחתום בשם אשתו [פרוטוקול, עמ' 2-3].

4.       הנתבעת העידה כי החשבון היה שלה בלבד (ולא משותף עם בעלה-לשעבר), ורק היא הייתה מורשית חתימה בו. כך היה בתקופת נישואיה, וכל-שכן לאחר פירודיה וגירושיה מאריה. הנתבעת הוסיפה כי לא נתנה לאריה סיוע כספי, אולם בהזדמנות אחת ביקש את עזרתה בקניית מזון לחג והיא רכשה עבורו מצרכים בסופרמרקט ושלחה לו אותם עם שליח [פרוטוקול, עמ' 6].

5.       התובע ביקש להביא את אריה לעדות, אולם הצדדים לא ידעו את מענו. לפיכך הוחלט כי הנתבעת תמציא לו הזמנה לדין, בעת ביקורו השבועי אצל ילדיהם המתגוררים עמה. כך נעשה, אולם אריה לא התייצב במועד שנקבע לשמיעת עדותו [הבהרות הנתבעת מיום 27.11.05, והתצהיר ואישור המסירה שצורף להן].

שאלת עדותו של אריה

6.       לכאורה, היה מקום להוציא צו הבאה לאריה, על מנת לכפות עליו את התייצבותו למתן עדות, בטרם יינתן פסק דין. אולם, הגעתי למסקנה כי אין לעשות כן, מן הטעמים שאפרט להלן.

7.       המדובר בתביעה על סך 4,600 ש"ח (קרן); כלומר, כרבע מסכומן המרבי של תביעות קטנות. בתיק זה כבר התקיים הליך של התנגדות לביצוע השיקים, ישיבה מקדמית, ישיבת הוכחות ועוד ישיבה שנועדה לשמיעת עדותו של אריה, שבה התייצבו, עקב תקלה, רק התובע ובא-כוחו.

8.       אריה נקרא להעיד לבקשתו של התובע. במקרה המיטבי מבחינת התובע, היה אריה תומך בגרסתו ומעיד כי הנתבעת חתמה על השיקים, או כי חתם עליהם בהרשאתה. לצורך הדיון אניח כי אכן היה אריה מעיד כאמור, וכי עדותו זו לא הייתה קורסת בחקירה הנגדית. התוצאה שאליה הגעתי, כפי שיבואר להלן, היא שאף במקרה כזה, המיטבי מבחינת התובע כאמור, דין התביעה להידחות.

9.       הליך של צו הבאה אינו הליך פשוט. הוא מטיל על משטרת ישראל מטלה מבצעית התובעת משאבים לא-מבוטלים, שיש להעתיקם ממשימות חיוניות אחרות. יוזכר כי מענו של אריה אינו ידוע. לפיכך, בטרם תוכל המשטרה לבצע צו כאמור, יהיה צורך להשקיע משאבים בניסיון לאתר את אריה. גם אם יאותר, לא מן הנמנע כי ייעלם שוב למען בלתי ידוע אחר בטרם ייתפס על ידי המשטרה. אף אם ייתפס ויובא למתן עדות, לא ברור אם ישתף פעולה, ואם ניתן יהיה לחלץ ממנו, בתור עד שאינו מעוניין להעיד, עדות בעלת תוכן משמעותי.

10.   העולה מן המקובץ כי מאזן כולל של עלות ותוחלת מחייב להימנע ממהלך של צו הבאה, ולוותר על עדותו של אריה - תוך אימוץ ההנחות המיטביות לזכותו של התובע כאמור לעיל.

11.   אציין כי ב"כ התובע סיכם את טענותיו בישיבת יום 10.11.05, וב"כ הנתבעת עשה כן בכתב, במסגרת "הבהרות הנתבעת" מיום 27.11.05.

12.   התוצאה היא כי התיק בשל להכרעה, באין הצדקה לקיומו של כל הליך נוסף במסגרתו.

דיון והכרעה

13.   גם בהיעדר חוות דעת מומחה, שבענייננו לא הייתה כל כדאיות כלכלית בהפקתה, שוכנעתי כי חתימת המושך בשיקים לא נעשתה על ידי הנתבעת. אמנם איני מומחה לכתבי-יד, אולם די במעט רגישות ושכל ישר, אולי עם קורטוב של השכלה כללית בתחום הגרפולוגיה, כדי להגיע למסקנה זו ללא פקפוק.

14.   השוואת חתימותיה האותנטיות של הנתבעת הפזורות במקומות שונים בתיק (להלן: 'החתימות הוודאיות'), עם חתימות המושך על גבי השיקים (להלן: 'החתימות שבמחלוקת'), מגלה כי החתימות הוודאיות מורכבות מאותיות בעלות גוף עגול, אשר נוטות שמאלה; בעוד שהאותיות בחתימות שבמחלוקת הן בעלות גוף כחוש ונוטות ימינה. בחתימות הודאיות - לטית תלתל עליון, לנון עיקול עגול ולמם הסופית רגל קצרה המסתיימת מעל שורת הבסיס. בחתימות שבמחלוקת - לטית קו שמאלי העולה בקו ישר, לנון עיקול זוויתי ולמם הסופית רגל ארוכה המסתיימת הרבה מתחת לשורת הבסיס. תכונות אלה חוזרות ונראות באופן עקבי ומובהק בכל החתימות הוודאיות מחד גיסא, ובכל החתימות שבמחלוקת מאידך גיסא, בהתאמה. לסיכום, מדובר במקרה מובהק שבו בין כתבי היד יש לא רק הבדלים בעלמא, אלא שניכר בהם שהם בעלי תכונות בסיסיות מנוגדות ואין הם שייכים לאותו אדם.

15.   התזה שלפיה אריה חתם על השיקים בהרשאתה של הנתבעת אינה נראית לי סבירה. לו חפצה הנתבעת לסייע לו, הייתה נותנת או מלווה לו את הכסף בעצמה, במקום לתת לו שיקים שלה לביטחון, ולשלוח אותו ללוות כנגדם מאדם אחר. לחלופין, הייתה חותמת בעצמה על השיקים שנועדו לביטחון כנגד הלוואה כאמור. לא סביר שהנתבעת הרשתה לאריה לחתום בשמה, על רקע אופי יחסיהם ואופי ניהול חשבונה, זאת אף בתקופת נישואיהם - וכל שכן לאחריה; זאת לפי עדותה שלא נסתרה. הדברים גם מתחייבים מן ההיגיון, שהרי לו הייתה לאריה יד חופשית בשיקים של הנתבעת - היה ממלא בהם את הסכומים שנזקק להם ומשתמש בהם ישירות לצרכיו, במקום ללוות כספים מאדם אחר ולהשתמש בשיקים לביטחון בלבד. נראה, אפוא, שאריה ידע היטב ש"אין מצב" שיקבל שיקים מגרושתו. לפיכך גנב ממנה שיקים, דבר שלא היה לו קשה לעשות בהזדמנויות שבהן שהה בביתה; זייף את חתימתה; והשתמש בשיקים לביטחון - על מנת לאפשר לעצמו לקבל את ההלוואה, מתוך הנחה שיפרע את ההלוואה ולפיכך השיקים לא יופקדו והתרמית לא תתגלה. מטעמים אלה לא הייתי מעדיף את עדותו של אריה ברוח זו על פני עדותה הנוגדת של הנתבעת, אפילו עדות זו הייתה מושמעת ולא קורסת בחקירה נגדית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ