אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 74698/04

פסק-דין בתיק א 74698/04

תאריך פרסום : 16/11/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
74698-04
02/10/2005
בפני השופט:
פרידלנדר שלמה

- נגד -
התובע:
ניסן דורי
הנתבע:
חבושה אברהם
פסק-דין

מבוא וטענות הצדדים

 • 1.       לפניי תביעה שטרית לפירעונו של שיק על סך 30,000 ש"ח, מתאריך 21.8.03, משוך מחשבונו של הנתבע לפקודת התובע.
 • 2.       התובע טוען כי הוא אוחז כשורה בשיק שניתן לו על ידי אביו, יאיר ניסן, ובעד ערך בדמותה של הלוואה שנתן התובע לאביו. עוד טוען התובע כי הנתבע נתן את השיק לאבי התובע בגין הלוואה שקיבל הנתבע מן האב, הלוואה שמומנה מכספו של התובע.  
 • 3.       הנתבע טוען ומעיד כי לא היו דברים מעולם, אלא השיק אבד לו, נגנב על ידי התובע ופרטיו מולאו ללא הרשאה.

מעמדו השטרי של התובע ונטל הראיה

 • 4.       אני סבור כי לא התקיימו בענייננו דרישותיה של פקודת השטרות לכינון 'אחיזה-כשורה'. די במבט חטוף בשיק (ת/1) כדי להיווכח שהוא נחתם בעט אחד, סכומו מולא בעט שני, ושם הנפרע והתאריך מולאו בעט שלישי. לפי תצהיר התובע, הוא ידע על מקורו של השיק, אולם לא טרח לברר אצל המושך את טיבו. בנסיבות אלו לא ניתן לומר שהתובע "נטל את השטר כשהוא שלם ותקין לפי מראהו", כדרישת סעיף 28 (א) בפקודת השטרות.
 • 5.       מסקנה זו מתחזקת בשים לב לקרבה שבין אבי התובע, ה'צד הקרוב' לנתבע לגרסת התובע, לבין התובע. עדויותיהם של התובע ואביו חשפו מערכת יחסים הדוקה. בנסיבות אלו, אין מדובר בצד שלישי זר שרכש זכות בנסיבות אופייניות להקשרי תחולתה של 'תקנת השוק'.

אין טעם טוב, אפוא, להעניק לתובע מעמד של 'אוחז כשורה', אשר יונק משיקולי מדיניות משפטית שאינם הולמים את הנסיבות בענייננו.

 • 6.       מכיוון שהתובע אינו אוחז כשורה, זכותו כפופה לפגמים בזכותו של אבי התובע, שקיבל את השיק מן הנתבע. אבי התובע אינו נהנה מחזקה כי נתן ערך בעד השיק, שהרי אינו חתום על השטר [פקודת השטרות, סעיף 29]. הנתבע טוען כי אבי התובע לא נתן כל תמורה בעד השיק, שהרי מצאו ברחוב ומילא את פרטיו שלא על פי כל הרשאה מאת הנתבע וללא כל זכות כלפיו.
 • 7.       נטל הראיה רובץ בענייננו על הנתבע. מכיוון שהנתבע מודה כי הוא חתום על השיק חתימת-מושך, חזקה שהשיק נמסר מסירה כשרה, ללא תנאי ובעד ערך [פקודת השטרות, סעיפים 20(ג) ו-29(א)]. זו הייתה ממילא התוצאה גם ללא החזקה השטרית, משום שהודאה בחתימה והכחשת המסירה והתמורה היא טענה מסוג 'הודאה והדחה' המעבירה את הנטל לטוען. משמעות הדבר היא שהתובע יזכה בתביעתו, אלא אם כן תתקבל גרסתו העובדתית של הנתבע שלפיה אבי התובע לא נתן כל ערך בעד השיק, וכי הנתבע לא חייב לו מאומה. לבחינת מהימנות גרסתו של הנתבע נעבור עתה.

ניתוח העדויות

 • 8.       אפתח בהצגת התרשמותי מן הנתבע. המדובר באדם מבוגר, בשלהי שנות ה-70 בחייו. חזותו הייתה של אדם מבוגר הרבה יותר. כפי שהעיד, ולפי תיעוד רפואי שצירף, הנו עיוור בעין אחת. הילוכו ודיבורו באולם בית המשפט היו של ישיש מופלג, שהליכותיו רחוקות מהליכות החיים המודרניים. לעתים התקשה בהבנת השאלות, ולעתים היה קשה להבינו. יחד עם זאת, תשובותיו התאפיינו בנחישות, והוא חזר עליהן בלי להתבלבל אף כאשר נשאל בעניינן מספר פעמים, בווריאציות שונות ובהזדמנויות שונות, במהלך החקירה הנגדית. שפת-גופו הייתה קוהרנטית, והוא הישיר מבטו לשואליו ולבית המשפט. יתכן שיש לייחס הבדלים מסוימים בין האמור בפרוטוקול חקירתו במעמד הדיון בהתנגדותו לביצוע השטר לבין עדותו לפניי, שעליהם הצביע ב"כ התובע בסיכומיו - לעמימות שמקורה באי-הבנה, מצדו או כלפיו, ולאו-דווקא לראות בהם סימני אי-אמת. יחד עם זאת, ברור שהנתבע לוקה בזיכרונו; כפי שהוברר בעליל עת העיד כי לא פנה בתלונה למשטרה אודות גניבת השיק כגרסתו, בניגוד לסעיף 5 בתצהיר ההתנגדות ולאישור בדבר הגשת התלונה שצורף לו.
 • 9.       אוסיף כי הנתבע העיד שאינו כותב וקורא עברית, ואת חתימתו הוא כותב לאט לאט, תוך העתקת סימני שמו בעברית משמו המודפס על גבי תדפיסים הממוענים אליו. עדותו זו לא נסתרה, ולמעשה היא נתמכת על ידי האמור בתצהירו של אבי-התובע, בסעיף 4. הנתבע העיד כי מסיבה זו הוא בוש לחתום על שיקים בבנק, לפני האנשים הממתינים, ועל כן הוא עושה זאת לבדו בביתו, עובר להליכתו לבנק על מנת למשוך מזומנים לשימושו השוטף. מכיוון שאינו יודע למלא את השיק בעברית, הוא ניגש עם השיק החתום על-החלק לבנק, ושם ממלאים עבורו פקידי הבנק את השיק לפי הנחיותיו ומפקידים אותו. הנתבע העיד כי בנסיבות אלה אבד לו השיק החתום על-החלק בדרכו לבנק.
 • 10.   הנתבע הוסיף והעיד כי עבד 25 שנה במע"צ, ואינו עובד עוד משנת 1965. הוא שלל היכרות מוקדמת עם אבי-התובע, ועם גיסו של אבי-התובע, חלפן כספים אף הוא, אברהם דיין. בפרט שלל הנתבע קבלת הלוואות מאת מי מהם.
 • 11.   התובע דיבר בשקט, והיה צריך לחזור ולבקש ממנו להרים את קולו. הוא הרבה שלא לזכור עניינים שעליהם נשאל, ולעומתם זכר פרטים טריביאליים שהשתלבו בגרסתו. לדוגמא, תחילה לא זכר עניין בסיסי כמו היכן עבד בין סיום הלימודים בתיכון לבין תחילת שירותו הצבאי, לאחר מכן שלף פרטים בעניין זה. נוצר אצלי רושם של זכירה לא קוהרנטית של האירועים. במספר עניינים היה גם תוכן עדותו בלתי קוהרנטי, כגון בעניין הרישומים שניהל בדבר חובותיו של אביו כלפיו, ובעניין מקורותיו הכספיים בתקופה הרלבנטית.
 • 12.   אבי-התובע, בעדותו לפניי, הרבה לשחק באצבעותיו בעצבנות, שפתיו התייבשו והוא נזקק לשתייה, וגם הוא הרבה שלא לזכור עניינים שהיה מצופה לזכרם.
 • 13.   אבי-התובע העיד כי הנתבע היה חלפן כספים, ובעבר הרחוק הייתה היכרות בין הנתבע לבין גיסו של אבי-התובע, חלפן נוסף בשם אברהם דיין. יוזכר כי הנתבע שלל היכרות עם אבי-התובע או עם גיסו, דבר שגרר תגובה נסערת מצד אבי-התובע מן הספסל, לאמור: "גיסי, לא לקחת ממנו כספים?". יושם לב כי תגובה נסערת זו לא התייחסה להכחשת היכרותו של הנתבע עם אבי-התובע, אלא להכחשת היכרותו של הנתבע עם גיסו של אבי-התובע, מר דיין, וקבלת הלוואות מגיס זה. יצוין כי לפי תצהירו של אבי-התובע, הנתבע נפגש עמו כל חודש במשך תקופה ארוכה על מנת לשלם לו את הריבית. בנסיבות אלה, לא סביר שהנתבע לא יזכור כלל את אבי-התובע. לפיכך נראה שבעניין זה אבי-התובע, או הנתבע, אינם אומרים אמת ביודעין.
 • 14.   בתצהירו מגולל אבי-התובע סיפור של הלוואה בשני חלקים, 20,000 ש"ח ולאחריה עוד 10,000 ש"ח, שהנתבע נטל ממנו למימון רישיון מונית לבן-אחיו, תוך שהשיק הראשון בסך 20,000 ש"ח שניתן בגין החלק הראשון מומר בשיק מושא התביעה, בסך 30,000 ש"ח. סיפור מפורט זה מורכב מן הדרוש לצורך בדיית הקשרו של השיק, ולכאורה ניתן לראות בו סימן-אמת מסוים. 
 • 15.   חשוב לציין כי שם הנתבע מופיע ביומנו של אבי-התובע (בשנה 1998-1999), אולם ללא ציון ההלוואות הנטענות: פעם בלא הקשר כספי, ובשאר הפעמים בציון חוב בלתי רלבנטי לענייננו. אמנם אבי-התובע העיד כי לעתים היה רושם הלוואות או פירעונות בפתקים זולת הפנקס, אולם הדבר אינו סביר מצד מי שאומנותו בכך ואינו מנהל ספרים זולת רישומים ביומנו. מכל-מקום, לא הוצג רישום כלשהו בדבר ההלוואה הנטענת. יומנו של אבי-התובע תומך, אפוא, בגרסתו בדבר ההיכרות המוקדמת - אולם מחליש את גרסתו בדבר ההלוואה הנדונה.

ממצאים ומסקנות

 • 16.   לאור המקובץ, אני סבור כי אף אחת מן הגרסאות אינה נכונה במלואה, וכי ליקויי זיכרון או ליקויי מהימנות מונעים ממני לקבל במלואן את העדויות או מי מהן.
 • 17.   יחד עם זאת, התרשמתי מן האותנטיות של יומנו של אבי-המבקש, ואני נכון לקבוע ממצאים על פיו, לחיוב ולשלילה. אני מסיק ממה שנכתב בו וממה שלא נכתב בו כי אמנם הייתה לנתבע היכרות מוקדמת עם אבי-התובע, ובעבר לווה ממנו כספים. אולם, איני מקבל את הגרסה בדבר נסיבות קבלתו של השיק הנדון על ידי אבי-התובע, שלא בא זכרן ביומן או בתרשומת כלשהי. נראה לי, אפוא, כי אבי-התובע רקח סיפור בדוי בדבר נסיבות אלה, מרכיבים שיש בהם אמת היסטורית מסוימת, על מנת להצדיק שימוש ללא הרשאה בשיק של הנתבע שהתגלגל לידיו.
 • 18.   משמעותה של קביעה זו היא כי זכותו של אבי-התובע בשיק הייתה פגומה, והוא לא היה רשאי להיפרע על פיו. לאור קביעתי לעיל, פגם זה לא טוהר בהעברת השיק מאבי-התובע לתובע. לפיכך דין תביעתו לביצוע שיק זה - להידחות.

סיכום

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ