אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 7392/97

פסק-דין בתיק א 7392/97

תאריך פרסום : 06/10/2009 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום באר שבע
7392-97
31/08/2005
בפני השופט:
גדליה טהר-לב

- נגד -
התובע:
י.ח.מ. חברה לפיתוח ובנין בע"מ
עו"ד לירון מנחם ואח'
הנתבע:
1. עמל הנגב עבודות בניה ועפר בע"מ
2. בני הנגב בניה ועפר בע"מ
3. אלגרינאוי עלי
4. אלגרינאוי יוסף

עו"ד יובל קינן ואח'
פסק-דין

פתח דבר

1.                   לפנינו תביעתה של י.ח.מ חברה לפיתוח ובניין בע"מ (להלן, "התובעת" או "הנתבעת שכנגד" או "י.ח.מ") כנגד שתי חברות, הנתבעות 1 ו-2 (להלן "עמל הנגב" ו"בני הנגב", לפי הסדר), כנגד מנהלן של שתי החברות הנ"ל, מר עלי אלגרינאוי, וכנגד מר יוסף אלגרינאוי, שהיה בזמן הרלוונטי לתביעה בעל מניה אחת בשתי החברות הנתבעות. התביעה היא לקבלת התמורה, המגיעה, לפי הטענה, בגין הקמת קירות חלוקי נחל כקבלן משנה של הנתבעת 1 בשטחי בית הספר, אשר בנתה הנתבעת 1 במסגרת המכרז מספר 14/94 של עיריית רהט (ייאמר, שעילת התביעה נולדה בזמן, שהוא בגדר קו התפר בין קיומה של המועצה המקומית רהט לכינון עיריית רהט.  לכן, נשתמש הן במונח  "עירייה" והן במונח "מועצה מקומית" בפסק דין זה). התביעה היא גם לקבלת התמורה המגיעה, לפי הנטען, בגין הביצוע של עבודות נוספות. הסכום המגיע לי.ח.מ, לטענתה, הוא 226,240ש"ח ליום הגשת תביעתה (21.09.97).

לאחר שי.ח.מ הגישה את החשבון החלקי הראשון בגין עבודתה זו מסרה לה עמל הנגב שלושה שיקים, מתוכם השיק הראשון נפרע. כמו כן, במסגרת פרוייקט בית הספר סיפקה עמל הנגב לחברת י.ח.מ מלט. לשיטתה של עמל הנגב, על פי ההסכם בין הצדדים, אין חבתר י.ח.מ זכאית לתשלום השיק הראשון, שנפרע, ולכן,  לפי הנטען בתביעה שכנגד, על י.ח.מ להשיב לעמל הנגב את שווי השיק ואת שווי המלט בסך 52,831 ש"ח ליום הגשת התביעה שכנגד (21.12.97).

ההסכם בין הצדדים - חלק ראשון

א.                  לא נחתם הסכם בכתב בין י.ח.מ לעמל הנגב. מזכירתה של עמל הנגב, הגב' אווי שמש, צרפה לתצהירה בעדות ראשית הסכם בכתב ידה, שהוא בלתי חתום (נספח א' לתצהירה). לטענת עמל הנגב, תוכנו של ההסכם הבלתי חתום הוא כתוכן סיכום המשא ומתן בין עלי אלגרינאוי, מנהלן של הנתבעות 1 ו-2, לבין יוסף אלעציבי, מנהלה של התובעת. ההסכם הבלתי חתום תומך בטענת הנתבעים, שההסכם לקבלנות משנה בין עמל הנגב לבין י.ח.מ, הוא בגדר הסכם "גב אל גב" (back to back) ביחס להסכם בין עיריית רהט (המזמין) לבין הקבלן הראשי. לאמור, לטענת הנתבעים, בהתאם לסיכום בין עמל הנגב (הקבלן) ליח.מ. (הקבלן המשנה), לא תקבל י.ח.מ כסף עבור עבודות הפיתוח, אלא אם יאושר החשבון על ידי המפקח מטעם המזמין (עיריית רהט), וזאת גם בכפוף לתשלום בפועל על ידי עיריית רהט לעמל הנגב. תנאים אלו באו לידי ביטוי בסעיף 11 להסכם הבלתי חתום. לא השתכנעתי במידת השכנוע, הדרושה על פי מאזן ההסתברות, שההסכם הבלתי חתום מהווה סיכום בכתב של ההסכם בעל פה, בו התקשרו י.ח.מ (באמצעות יוסף אלעציבי) ועמל הנגב (באמצעות עלי אלגרינאוי). ההסכם הבלתי חתום הוא מסמך נקי ומסודר המוכן לחתימה. לפי עדותה של פקידתה של עמל הנגב, אשר ההסכם הבלתי חתום כתוב בכתב ידה (הגב' אווי שמש), הנוהל הוא שהנושאים ונותנים יושבים לדון בנוסח סטנדרטי להסכם קבלנות משנה, שנכתב בזמנו על ידי עורך דין (עמ' 50 שורות 17-18 לפרטיכל). את השינויים בהסכם הסטנדרטי, אשר סיכמו, רושמים בדף טיוטא (עמ' 50 שורות 19-20 לפרטיכל). לפי הנוהל, את הסיכומים הכתובים על גבי דף הטיוטא הייתה הגב' שמש מעבירה להסכם נקי עם פרטי הקבלנים. לפי הגב' שמש, במקרה זה סביר להניח, שהיא לא היתה עדה למשא ומתן ולסיכומים, שהושגו בין עלי אלגרינאוי בשם הקבלן (עמל הנגב) לבין יוסף אלעציבי בשם הקבלן המשנה (י.ח.מ) (עמ' 50 שורות 24-25 לפרטיכל). אם כן, ההתאמה בין הסיכום בעל פה, שהושג, לבין ההסכם הבלתי חתום תלויה לכאורה ביכולתו או ברצונו של עלי אלגרינאוי להכין חוזה לחתימה, אשר תאם את הסיכומים, שהושגו בינו ליוסף אלעציבי: לפי התרשמותי מעלי אלגרינאוי במהלך שלוש ישיבות הוכחות לעומת התרשמותי מיוסף אלעציבי, לא השתכנעתי, כאמור, בהתאם למאזן ההסתברות, שההסכם הבלתי חתום משקף את ההסכם בין הצדדים. לניתוח כללי של מהימנות העדים העיקריים עוד נחזור בהמשך.

ב.   1.         חלק מן הסיכום בין הקבלן (עמל הנגב) לקבלן המשנה (י.ח.מ) מתבטא בכתובים.

הרי, ביום 06.07.95, לפי התאריך הרשום בו, מלאה י.ח.מ את מחירי היחידה לעבודות, שיכול ותימסרנה לה על ידי עמל הנגב. כתב כמויות זה, המכיל תאור עבודות, כמויות העבודה ומחירי היחידה, צורף כנספח ה' לתצהירו של יוסף אלעציבי בעדות ראשית. הוא נחזה להיות רשום על גבי טופס כתב הכמויות לבניין בית הספר נשוא המכרז, כפי שהוכן על ידי המועצה המקומית (דאז) רהט כחלק ממסמכי המכרז ביום 08.11.94. ויודגש המשא ומתן בין י.ח.מ. לעמל הנגב נוהל ביולי 1995.

ב.   2.         עוד מסמך, המהווה חלק מן ההסכם בין הצדדים הוא המפרט הטכני לקיר

חלוקי נחל של משרד האדריכלות ירון ארי (נ/1). יש בו פירוט של העבודה הנדרשת לצורך בניית קירות חלוקי הנחל בהתאם למכרז.

ב.                  רוב רובו של ההסכם בין י.ח.מ. לעמל הנגב נעשה בעל פה. והרי סעיף 23 לחוק החוזים (חלק כללי), תשל"ג - 1973 קובע, "חוזה יכול שייעשה בעל פה, בכתב או בצורה אחרת, זולת אם היתה צורה מסוימת תנאי לתקפו על פי חוק או הסכם בין הצדדים". אין לפנינו טענה, שבמקרה דידן נדרש הסכם בכתב בדין. עתה עלינו להכריע בין טענות הצדדים לעניין היות ההסכם בין י.ח.מ לעמל הנגב הסכם
"גב אל גב", כלומר הסכם, שהתשלום על פיו תלוי באישור הפיקוח מטעם המזמין (עיריית רהט) ובתשלום בפועל ע"י העירייה לקבלן הראשי. ודוק: בנושא זה אין אנו מפרשים את החוזה, אלא קובעים אנו את תוכנו, את מה, שסוכם בין הי.ח.מ. לעמל הנגב. זאת על בסיס הראיות. לשם כך נעשה אתנחתא וננתח את מהימנותם היחסית של העדים.

מהימנות העדים

3.         א.         עלי אלגרינאוי

מחובתנו לקבוע, שמר עלי אלגרינאוי לא עשה עלינו רושם מהימן. בעת המשא ומתן בין עלי אלגרינאוי בשם עמל הנגב לבין יוסף אלעציבי בשם י.ח.מ לא הזכיר מר אלגרינאוי ולו במילה אחת, שהנתבעת 2, בני הנגב, השתתפה במכרז. לפי ההסבר של עלי אלגרינאוי בעדותו, עמל הנגב ניגשה למכרז, אך נדרש סיווג קבלני של ג-3, אשר הנתבעת 2, בני הנגב, בלבד אחזה בו (סעיף 6 לתצהירו של עלי אלגרינאוי). לכן, לפי עדותו של מר אלגרינאוי, הוא צרף למכרז גם את בני הנגב, שכמוה כחברת עמל הנגב, היא בשליטתו ובניהולו. והרי, החוזה הקבלני בין המזמין (אז המועצה המקומית רהט) לבין הקבלן נחתם הן על ידי עמל הנגב והן על ידי בני הנגב. תוך ההתחמקות האופיינית לעדותו נחקר מר עלי אלגרינאוי על אודות זכייתה של בני הנגב במכרז. להלן הקטע הרלוונטי לפרוטוקול:

"לשאלה, אם זה נכון, שמי שניגשה למכרז וזכתה במכרז היא בני הנגב בלבד, אני משיב: בסיווג הקבלני, כן. לשאלה, אם עמל הנגב חתמה על ההצעה למכרז, אני משיב: אני לא זוכר. אני לא זוכר אם הגשתי את ההצעה למכרז גם בשם עמל הנגב. אני ישבתי בישיבה בה פתחו את מעטפות המרכזים. אתה שואל אותי מה היה שם החברה הזולה ביותר, ואני משיב: זה היה החברה שלי. אתה מבקש ממני לומר את שמה ואני שואל אם אני יכול לראות את המסמכים. כשאתה מסרב לאפשר לי לראות את המסמכים, אני משיב: שמה בני הנגב" (עמ' 35 שורות 7-13 לפרטיכל).

ועוד בנושא חוסר מהימנותו של מר עלי אלגרינאוי. מר אלגרינאוי הציג את עצמו כמי שאינו שולט בקריאה בעברית (סעיף 21 לתצהירו של עלי אלגרינאוי). היעדר היכולת לקרוא היטב מסמכים בעברית העניק למר אלגרינאוי הסבר נוח לכל טעות מצדו, כשעומת עם מסמכים (בעברית) בחקירתו הנגדית. ברם, במהלך העדות התקבל הרושם, אם להתבטא בעדינות, שתאורו של עלי אלגרינאוי את העדר יכולתו לקרוא מסמכים בעברית הוא פרי גוזמה. בעמ' 21 שורה 11 לפרטיכל הוצג בפני מר עלי אלגרינאוי מכתב בלא שקראו לו את תוכנו ונשאל עד זה, אם הוא קיבל את המכתב. תשובתו המידית היתה "מה פתאום" ונרשמה הערת ב"כ התובעת המלומד, כי טרם קראו לעד את תוכן המכתב. בעמ' 36 שורה 29 - 30 לפרטיכל בית המשפט רשם את הערתו, שמר עלי אלגרינאוי עיין בכתב הכמויות ללא כל סיוע ולא ביקש שיקראו לו את תוכנו טרם מתן תשובתו. בעמוד 41 שורה 14 לפרטיכל העיר ב"כ המלומד של התובעת, שמר עלי אלגרינאוי הצליח לקרוא מן הכתוב בפרק 40.6 לכתב הכמויות. מר אלגרינאוי הפטיר בתשובה (בעמוד 41 מול שורה 18 לפרטיכל), שהוא לא קרא מן המסמך, אלא פשוט יודע. סיכומו זה לא תאם את  התרשמותנו מן הנגלה לעינינו.

לפי התרשמותנו, לא היתה האמת בפיו של מר עלי אלגרינאוי שעה, שהוא העיד בפנינו, כי יח.מ הסתלקה מן האתר בלא לסיים את עבודתה (ראה: סעיף 54 לתצהירו של עלי אלגרינאוי). היינו מצפים, שהתנהגות מסחרית בלתי ראויה כזאת תביא למשלוח התראה חמורה, שעמל הנגב רואה בי.ח.מ האחראית הבלעדית לכל תוצאות הסתלקותה מן האתר בטרם עת (אילו אכן לא השלימה את עבודתה). כשנשאל עלי אלגרינאוי, אם הוא כתב מכתב, המתייחס להסתלקותה של י.ח.מ. מן האתר, תשובתו החלושה של מר אלגרינאוי היתה, שאיננו זוכר (עמ' 36 שורות 6-8 לפרטיכל). ואף את תשובתו לשאלה הפשוטה, אם עמל הנגב ביצעה את עבודת הפיתוח, שנותר לעשותה לאחר הסתלקותה הנטענת של י.ח.מ מן השטח, הוציא עלי אלגרינאוי מגרונו באופן מבולבל ביותר. כלשונו:

"לאחר מכתב הסילוק (כשהמועצה המקומית צוותה על הקבלן הראשי לסלק את ידו מן האתר - ג'ט"ל) סיימתי את העבודה, אך לא הייתי צריך לבצע את עבודת הפיתוח, שזה היה חלקה של יח.מ ו... אה י.ח.מ הסתלקה מהשטח ולא בצעה את העבודה... אני לא בצעתי את עבודתה של י.ח.מ במקומה כשראיתי שאין היא מבצעת את עבודתה. כשראיתי שאין היא מבצעת את עבודתה. אני מוסיף: חלק מעבודתה ביצעתי אבל לא את הכל. אני מבהיר: את החלק של עבודתה של התובעת אשר בצעתי בצעתי באמצעות קבלן משנה... שמו.. חוסיין אשורי (עמ' 36 שורות 5-12 לפרטיכל)".

אין צריך לומר, שלא העיד בפנינו מר חוסיין אשורי וגם לא ראינו כל מסמך, המעיד על תשלום מאת מי מן הנתבעות למר אשורי על עבודתו באתר, או כל מסמך, המעיד על דרישתו של מר אשורי כסף בגין עבודתו הנידונה. ועוד נשאלת השאלה, כיצד תשובתו המבולבלת דלעיל של עלי אלגרינאוי מתיישבת עם עדותו הקודמת ( בעמ' 25 שורה 27 לפרטיכל), שעמל הנגב לא ביצעה עבודת פיתוח, או עם עדותו (בעמ' 26 שורות 23-25 לפרטיכל), לפיה עמל הנגב לא ביצעה את בניית הקירות במקום י.ח.מ, אלא שהעירייה ביצעה זאת (לצורך הבנת הפרוטוקול יש לשים לב להסכמת הצדדים בעמוד 23 שורות 12-11 לפרטיכל, שמר עלי אלגרינאוי יעיד בלשון אישית, כשכוונתו לנתבעים או למי מהם).

ב.         יוסף אלעציבי

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ