אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 72128/98

פסק-דין בתיק א 72128/98

תאריך פרסום : 08/09/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
72128-98
09/03/2008
בפני השופט:
צבי כספי

- נגד -
התובע:
ברנס שאול
הנתבע:
1. ק.ב.י הנדסה אזרחית בע"מ
2. שס צור בר חברה לפיתוח בנין ועבודות עפר
3. סעדון צורי
4. סעדון יוסי
5. א.מ.ס. צור בר חברה לבנין ופיתוח בע"מ
6. קיאני יורם
7. עו"ד מיכאל רוהר בתוקף תפקידו ככונס הנכסים של עוזי הללי בע"מ (בכינוס נכסים ובפירוק)

פסק-דין

ענינה של התביעה מתחיל בביצוע של פרוייקט בניה  במקום הידוע כ"מתחם הבורסה" ברמת גן [ להלן: "הפרוייקט" ]  לפי הזמנת עירית רמת גן [ להלן: "העיריה" ];  הפרוייקט היה אמור להתבצע על ידי חברה בשם עוזי הללי בע"מ        [ להלן: "חברת הללי" ] אשר החלה בביצוע אך בהמשך הדרך נכנסה להליכי כינוס נכסים ופירוק.

ככונס נכסים ומנהל של חברת הללי מונה עו"ד רוהר [ אשר בחלק מתמלילי פרוטוקול הדיון המוקלט נרשם שמו בטעות כ"רוא" ] והוא תפקד ככונס נכסים מפעיל של עסקי החברה; במסגרת זו המשיכה חברת הללי, לבצע את הפרוייקט עבור העיריה בניהולו של כונס הנכסים הנ"ל, שהוא הנתבע מס'  7 בתביעה [ להלן: "הכונס" ].

למרות שעו"ד רוהר הוא הכונס, בפועל מי שביצע את כינוס הנכסים של חברת הללי היה מעסיקו של הכונס במשרד עורכי הדין בו פעל, עו"ד ורטהיים; דברים ברוח זו נאמרו במפורש על ידי הכונס בעדותו; בהתחשב בהסכמה הדיונית שאליה הגיעו הצדדים באשר לפסיקת הדין, איני נכנס לפירוט יתר של האמור לעיל כמו גם לעובדות נוספות ואסתפק רק באזכור עובדות ונתונים הדרושים להבנת פסק דין זה.

הנתבע מס' 6, יורם קיאני  [להלן: "קיאני" ] הוא מהנדס אזרחי והבעלים של חברה בשם ק.ב.י הנדסה אזרחית בע"מ [ להלן:  "קבי" ] שהיא "קבלן רשום" ועיסוקה בפרוייקטים הנדסיים; קבי היא הנתבעת מס' 1; התביעה הוגשה נגד חברה בשם אחר, שאינה קיימת למעשה, ועל דעת כל הצדדים הוחלפה הנתבעת הנ"ל בקבי.

הכונס וקבי התקשרו בהסכם שתאריכו  14.9.98 לפיו מסר הכונס לקבי את ביצוע הפרוייקט למעט מספר עניינים שאינם קשורים לתביעה, כפי המפורט באותו הסכם, אשר צורף, בין היתר, כנספח א' לתצהירו של קיאני .

תמורת מסירת הפרוייקט לקבי התחייבה קבי לשלם לכונס, למעשה לחברת הללי על ידי הכונס, סכום של -.180,000 ש"ח, שהצדדים כינו אותו כ"רווח הכונס".

למרות שיש לי לא מעט השגות באשר לדרך התנהלות הכונס או הכינוס במקרה זה, אין לטעמי כל פגם בהתקשרות האמורה, שהיא מקובלת בין קבלן לקבלן משנה, לפיה מעביר הקבלן את ביצוע העבודה אליה התחייב כלפי מזמין, במחירי החוזה עם המזמין, תוך "גזירת קופון" מהמחיר לטובת הקבלן, כשהוא ממשיך להיות הגורם המחויב כלפי המזמין; כזכור, במקרה זה היה הכונס מצוי בנעליו של הקבלן, חברת הללי.

ההתקשרות הייתה בין הכונס לקבי, ולא אישית עם קיאני, אולם  הצדדים כולם, לא נתנו דעתם בהליכי הדיון להפרדה בין מעמדם כמנהלי חברות או בעלי מניות בהן ובין החברות עצמן, ומכל מקום הדיון התנהל כך ובסופו של דבר, לאור דרך הדיון שננקטה כאמור על ידי הצדדים, ממילא יכול אני במסגרת פסיקת הדין לשקלל גם נתון זה, כך או אחרת במסגרת שיקולי.

אקדים את המאוחר ואסביר כי בשלב מאוחר למדי של ההליכים הסכימו הצדדים להסמיך את בית המשפט לפסוק את הדין במסגרת הסמכות שניתן להקנות לו לפי סעיף 79א. לחוק בתי המשפט (נוסח משולב), תשמ"ד - 1984 ומכאן דרך הנמקת פסק דין זה.

במסגרת זו ממילא אין בית המשפט כפוף לדין המהותי או הדיוני והוא רשאי לפסוק את הדין על פי מערכת שיקוליו, בין שהיא הולכת בעקבות הדין ובין אם לאו [ ע"א 1637/97 אגיאפוליס בע"מ  ואח' נ. הקסטודיה אינטרנציונלה דה טרה סנטה, פד"י נג1 עמ' 337; ע"א 2312/02 ארנולד דרוק נ. סוניה דנציגר, פד"י נט6 עמ' 421 ].

לאור  האמור לעיל, התייחסותי להתחייבויות או התקשרויותיו של קיאני תהיה כוללת גם את אלו של קבי ולהפך, ללא אבחנה ביניהם והוא הדין גם לעניין החברות הנתבעות האחרות, כפי שיובהר להלן.

לצורך ביצוע הפרוייקט על ידיו התקשר קיאני אם הנתבעים 3, 4 שהם אחים בני משפחת סעדון ואשר יכונו להלן בשמותיהם "צורי" ו "יוסי"; לשותפות עסקית זו נכנס גם  התובע.

הוקמה החברה הנתבעת מס' 2 [ להלן: "חברת צור בר" ] בה היו לתובע, צורי ויוסי מניות בחלוקה שווה ביניהם, היינו שליש לכ"א מהם.

לטענת התובע, חברת צור בר התקשרה עם קיאני בהסכם בע"פ לביצוע משותף של הפרוייקט, בחלוקה זהה בין השותפים, כך שכ"א מהם יקבל 25% מרווחי הפרוייקט, ועל כן, פורמלית, הייתה חברת צור בר צריכה לקבל 75% מרווחי הפרוייקט וקיאני היה צריך לקבל 25% מהרווחים.

אין חולק על כך שבכל הנוגע למעורבותם של האחים צורי ויוסי בפרוייקט, נוהלו ענייני הפרוייקט, גם בכל הנוגע לתובע, שלא דרך חברת צור בר אלא דרך חברה בבעלות צורי ויוסי, היא הנתבעת מס' 5  שתקרא להלן "אמס" [ בתמליל פרוטוקול הדיון המוקלט נרשם שמה של חברה זו בטעות כחברת "המס" ].

לצורך העניין אני מתעלם מכך שחברת אמס הייתה בבעלות בנות משפחה של צורי ויוסי, שהיו למעשה, כך הוצהר בפועל, לא יותר מאשר חזית חיצונית לבעלות האמיתית, מסיבותיהם של צורי ויוסי שעשוי שתתבררנה במקום אחר.

אותן "בעלות מניות" נתבעו גם הן והיו רשומות בכתב התביעה כנתבעות 7, 8 אולם התביעה נגדן נמחקה בהסכמת כל הצדדים.

לטענת התובע, בנוסף לשותפותו ברווחי הפרוייקט, היה אמור גם לקבל שכר עבודה בשיעור של -.12,000 ש"ח לחודש תמורת ניהול העבודה בפועל על ידיו; גם עניין זה הוסכם בע"פ, לטענתו [ להלן: "שכר התובע" ].

התובע לא קבל דבר בגין רווחי הפרוייקט, אשר לדעת כל הצדדים הסתיים והתמורה בגינו שולמה על ידי העיריה [ ולכך עוד אחזור בהמשך הדברים ] ומכאן תביעתו, שחלקה לתשלום רווחים כפי שהיה ידוע לו, לגישתו ולשכר התובע, וחלקה למתן חשבונות, ועל כן הוגשה כנגד כל הגורמים המעורבים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ