אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 718668/07

פסק-דין בתיק א 718668/07

תאריך פרסום : 22/10/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
718668-07
15/11/2007
בפני השופט:
אושרי פרוסט-פרנקל

- נגד -
התובע:
הפניקס חברה לביטוח בע"מ
הנתבע:
1. חצר-נצר ארועים בע"מ
2. קליפסו שמחות 1999 בע"מ

פסק-דין

ביום 29.8.01 או בסמוך לכך ארע אירוע ביטוחי אצל הנתבעת 2, ולכן הופעלה פוליסת ביטוח שבה מבוטחת נתבעת 2 אצל התובעת. האירוע הביטוחי נידון במסגרת ת.א 5288/02 ולבקשת התובעת, אישרה הנתבעת 2 את הסכמתה לתשלום דמי השתתפות עצמית על פי הפוליסה בסך שווה ערך לש"ח 2,500 דולר, כדי לאפשר את הסכם הפשרה שהושג בין התובעת וניזוקים באירוע הביטוחי.

ביום 20.5.07 הוגשה התובענה שבפני, בה עותרת התובעת לחייב את הנתבעות בדמי השתתפות עצמית. קרן החוב בגובה ההשתתפות העצמית לאחר הגשת התביעה.

לטענת התובעת, כיוון שהנתבעות שילמו את קרן החוב, לאחר המצאת כתב התביעה,  עליהן לשלם הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד.

לטענת הנתבעות, אינן חייבות בתשלום הוצאות אלה, כיוון שפניית התובעת לתשלום השתתפות עצמית קודם להגשת התביעה לא נתקבלו אצל נתבעת 2 אלא נשלחו לנתבעת 1, בכתובתה של הנתבעת 1 ועם קבלת כתב התביעה אצל נתבעת 2 שולמו לתובעת דמי השתתפות עצמית.

לטענת התובעת, הנתבעות מודות כי נתבעת 1 קיבלה את מכתבי הדרישה שלה לתשלום השתתפות עצמית והיא ומלינה על כך כי מכתבי הדרישה לא נשלחו גם לנתבעת 2 בקיבוץ נצר סירני. לטענתה, אין חשיבות לעובדה לפיה מקרה הביטוח התרחש באולמי חצר נצר שהנה הנתבעת 2 ואין כל יסוד לטענת הנתבעות, כי היה על התובעת לפנות בדרישת השתתפות עצמית לנתבעת 2 דווקא, כיוון ששתי הנתבעות הנן "מבוטחים משותפים" כעולה מעיון ברשימת הפוליסה. ברשימת הפוליסה מופיע מול הכותרת "שם המבוטח": "קליפסו אירועים בע"מ. למטה מכן מתחת לכיתוב "השם מלא של המבוטחים לצורך הביטוח" נרשם: "קליפסו אירועים שמחות 1999 בע"מ רמלה וחצר נצר אירועים בע"מ- קיבוץ נצר באר יעקב".

לטענת התובעת, היא הייתה זכאית לדרוש את תשלום דמי ההשתתפות העצמית מכל אחת מהנתבעות בנפרד, בהיותם מבוטחים במשותף, ולפי החוק כל אחת מהנתבעות הייתה חייבת לשלם בעצמה את מלוא סכום ההשתתפות העצמית ובלבד שהתובעת לא תפרע יותר מפעם אחת.

לטענתה, משמודה הנתבעת 1 בסעיף 6 לכתב ההגנה כי קיבלה את הדרישה לדמי ההשתתפות העצמית, הרי שהודעה זו משמיטה את הקרקע מתחת לטענתן לפיה, אין עליהן לשלם הוצאות משפט, שכן הנתבעת 1 הייתה חייבת לשלם לתובעת את דמי ההשתתפות העצמית במלואם, מיד עם קבלת הדרישה.

לטענת התובעת, טענת הנתבעות בעניין משלוח הדרישות הנה מיתממת ומחוסרת תום לב שכן התובעת שלחה מכתבי דרישה לא רק לנתבעת 1 אלא גם לנתבעת 2 לכתובת "רח' קהילת דטרויט 1 רמלה", כאשר כתובת זו הנה כתובתה הרשומה של הנתבעת 2 בספרי רשום החברות בספרי רשם החברות, כתובת שהנה גם כתובת הרשומה של הנתבעת 1 בספרי רשם החברות.

לטענתה, עיון בתדפיסי רשם החברות אף מלמד על קשר שקיים בין החברות, כך שחזקה על הנתבעת 2 כי גם היא קיבלה את הדרישה לתשלום ההשתתפות העצית, למרות שאין בכך לשנות את התוצאה משהנתבעת 1 מודה במפורש בקבלת הדרישה כאמור.

באשר לתשלום הפרשי הצמדה טוענת התובעת כי הואיל ומדובר בפוליסה דולרית כאשר דמי ההשתתפות העצמית שולמו לאחר הגשת התביעה בהתאם לשער הדולר במועד התשלום.

לטענת הנתבעות, סכום התביעה שולם על ידן מייד בסמוך לקבלת כתב התביעה על ידן במלואו ומבלי שנדרשו בתיק זה הליכים כלשהם מלבד כתב הגנה מטעמן, לכן לא זכאית התובעת לפסיקת החזר הוצאות ושכ"ט עו"ד בגין הגשת התובענה.

הנתבעות מכחישות קבלת מכתבי הדרישה מהתובעת, אשר צורפו לכתב התביעה. (סעיפים 12, 12.5 לכתב ההגנה), לטענתן יש לדחות את התביעה בהיעדר כל נימוק מטעם התובעת המצדיק חיובן בהוצאות ושכ"ט עו"ד.

לטענת הנתבעות, לצורך קבלת הסכמת נתבעת 2 להסדר הפשרה בגין האירוע הביטוחי, הצליחה התובעת בנקל לפנות לנתבעת 2, להעביר לה מסמכים ומידע, לקבל הסכמתה להסדר הפשרה ולתשלום דמי ההשתתפות העצמית.  לכן, גם לו הייתה פונה לנתבעת 2 לפני הגשת התביעה ולא הייתה מסתפקת במשלוח מכתבי הדרישה לנתבעת 1 שלא התקבלו לא היה צורך בהגשת התביעה.

לטענת הנתבעות, התובעת הנה המבטחת של הנתבעות בתיק דנן, ועל כן גם באמצעות פנייה של התובעת לסוכן הביטוח המנהל את תיקי הביטוח של הנתבעות אשר מתנוסס על גבי הפוליסה, הייתה יכולה להימנע בנקל הגשת התובענה, מה עוד שהתובעת בחרה לפנות בדרישה לתשלום דמי ההשתתפות העצמית דווקא אל הנתבעת 1 בכתובתה של הנתבעת 1, שהכחישה קבלתו, לגבי אירוע  אשר אירע בשטח נתבעת 2 ונתבעת 2 אישרה את הסכמתה לתשלומם במענה לפניית התובעת אליה.

לגרסתה, כל ההתקשרות לסגירת הסכם פשרה באירוע הביטוחי נוהלו על ידי התובעת עם הנתבעת 2 בלבד, במקום מושבה, בטלפונים ופקסים ישירים של הנתבעת 2 בלבד. ניתן לצפות כי מכתב הדרישה של התובעת יגיע לנתבעת 2.  יתרה מכך, גם הפוליסה עצמה הייתה צריכה התובעת לפנות לנתבעת 2 בכתובתה בנצר סירני ולא לנתבעת 1.

לטענת הנתבעות מן המפורט במסמכי הפוליסה עולה כי מקום מושבה של הנתבעת 2 הוא בקיבוץ נצר סירני, מצוין בפוליסה והיה ידוע לתובעת. למרות האמור נמנעה התובעת מסיבותיה שלה מלפנות ישירות לנתבעת 2.

דיון

גדר המחלוקת בין הצדדים היא לעניין ההוצאות, בשאלה האם התובעת זכאית להפרשי הצמדה וריבית על דמי ההשתתפות העצמית על פי הפוליסה, מיום תחילת הביטוח ועד ליום הגשת התביעה, האם התובעת זכאית להחזר הוצאות משפט ולשכ"ט עו"ד בגין תובענה זו לאור טענות המשיבה בכתב ההגנה.

משהתובעת מוותרת על טענתה לעניין הפרשי הצמדה וריבית הדיון הינו רק לעניין הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד.

במסמכי הפוליסה מצוין:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ