אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 715523/06

פסק-דין בתיק א 715523/06

תאריך פרסום : 02/03/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
715523-06
25/02/2007
בפני השופט:
קליין מנחם

- נגד -
התובע:
נטוויז'ן בע"מ
הנתבע:
מיכאל ומאירה הלמן
פסק-דין

                                   

1.                  נטוויז'ן בע"מ (להלן:"התובעת") הגישה תביעה בהליך של "סדר דין מקוצר" כנגד מיכאל ומאירה הלמן (להלן:"הנתבע") לתשלום סך של 929 ש"ח. ביום 3.12.2006 התקיים דיון בבקשת הרשות להגן. בדיון, בהסכמת הצדדים, נמחקה מהתביעה הגב' מאירה הלמן.

2.                   הנתבע התחבר לשירותי התובעת והשתמש בשירותיה החל מיום 30.5.96 עד ליום ניתוקו 21.10.03. את החשבון החודשי היה הנתבע פורע באמצעות שליחת המחאות כנגד חשבוניות תשלום.

טענות הצדדים:

3.                  לטענת התובעת השתמש הנתבע בשירותיה בין החודשים 6/03-09/03 ובגין חודשים אלו לא פרע את חשבוניות התשלום.

4.                  לגרסתה, את חשבונית חודש מאי 2003 פרע הנתבע בחודש אוקטובר 2003. ואת חשבונית חודש אוקטובר 2003 פרע הנתבע בחודש דצמבר 2003.

5.                  טוענת התובעת, כי הנתבע החליט לעשות דין לעצמו ושלח המחאה עליה צוין "גמר חשבון". אולם לנתבע ניתן הסבר באמצעות נציגי התובעת  כי ההמחאה שנשלחה אינה מכסה את מלוא הסכום שהנו חב לתובעת ומשכך אין המחאה זו מהווה גמר חשבון ועליו  להסדיר את יתרת חובו.

6.                  מנגד, טוען הנתבע, כי במהלך חודש אוקטובר 2003, ולאחר תקופה של למעלה משנה בה שילם מידי חודש בחודשו סך של למעלה מ - 190 ש"ח לחודש, נחשף למחירי השירות של חברות מתחרות, ולמד כי הם מגיעים כדי שליש מהמחיר אותו הוא שילם ומשלם מזה תקופה ארוכה למשיבה. הנתבע למד גם כי התובעת עצמה מציעה למצטרפים חדשים אותו השירות אותו הוא מקבל, בעלות מופחתת בעשרות אחוזים. כך למשל, בחודש אוגוסט 2004 נשלח למבקש פירוט עדכני של עלויות חבילות גלישה באינטרנט ממנו עולה כי שירות זהה לזה שקיבל הנתבע במחיר של 199 ש"ח לחודש, הוצע למצטרפים חדשים במחיר של 39 ש"ח לחודש למשך שלושה חודשים, ולאחר מכן ב 59 ש"ח לחודש למשך שלושה חודשים נוספים ולאחר מכן במחיר קבוע של 79 ש"ח לחודש בלבד.

7.                  לטענתו, פנה בחודש אוקטובר 2003 לנציגי השירות של התובעת, וביקש לדעת מדוע בניגוד למובטח לא קיבל את מחירי השירות המופחתים. הנתבע שוחח עם נציג מכירות בשם הראל, שמענה לפנייתו, הציע למבקש את השירות אותו קיבל עד לאותו מועד, במחצית העלות בלבד לעומת הסכום ששילם עד אותו מועד. הנתבע הסכים, אך ביקש לקבל בנוסף זיכוי בסך של 400 ש"ח בלבד. לכך לא הסכים הנתבע, ובנסיבות אלה, החליט לסיים ההתקשרות עם התובעת.

8.                    במהלך שיחתו של הנתבע עם הראל, כאמור לעיל, נאמר לו כי ישנם חמישה חשבונות שטרם נפרעו על ידו, בגין החודשים מאי, יוני, יולי, אוגוסט וספטמבר 2003. לגרסתו, חשבונות אלו לא הגיעו לידיו ובשיחתו כאמור נודע לו לראשונה על כך שקיים חוב לכאורה לתובעת. בשיחות הנ"ל, הודיע הנתבע כי התובעת הפרה התחייבויותיה כלפיו, בכך שחייבה אותו משך תקופה ארוכה בסכומים מופרזים, בניגוד להתחייבותה לאפשר לו ליהנות ממחירי מבצע מופחתים שהציעה ללקוחותיה.

9.                  טוען הנתבע, כי התובעת הפרה התחייבותה להחיל עליו מחירי שירות מופחתים כפי שהתחייבה וכפי שגם עשתה במהלך התקשרותם רבת השנים. התובעת המשיכה לחייבו במחירים גבוהים בהרבה מאלו שהיה זכאי לקבל.

10.              בתום חקירת הנתבע על תצהירו סברתי שבנסיבות העניין, אף ללא הסכמת הצדדים, מן הדין שבית המשפט יתן פסק דין על פי עקרונות הפסיקה המשקוללת.

דיון:

11.              הכרעות שיפוטיות הן שאלות של פרשנות הראיות המובאות בפני ביהמ"ש. הפרשנות איננה מדע מדויק. לכן, פסיקה שכולה נוטה לכיוון אחד מעוררת תהיות לגבי הבדיקה והדרישה שנעשתה באותו עניין. החלטה של מאה אחוזים במקרה הנוכחי  כלפי צד אחד מעלה חשש שיעשה עוול  גדול במשפט.ו

12.              עמדו בפני גרסתו של זה למול גרסתו של זה, ולאחר ששמעתי את הצדדים תוך עיון בראיות שהוצגו בפני, נחה דעתי שבתיק זה אין תשובה מלאה של נכון או לא נכון קרי "כזה ראה וקדש".

13.              נלאחרונה נשמעים קולות הקוראים למתן הכרעות שיפוטיות משוקללות. וראה לעניין זה מאמרו של כב' השופט שלמה לבנוני, "הכרעה דיכוטמית או פסיקה משוקללת? האמנם "הכל או לא כלום?", עלי משפט הוצאת המכללה האקדמית למשפטים, נובמבר 2003, עמ' 531. במאמר זה עומד המחבר על הצורך להימנע במקרים המתאמים מפסיקה בסגנון "הכל או לא כלום". המחבר מציע להעדיף במקרים המתאמים, אמנם לא ככלל אלא כחריג לכלל, את דוקטורינת "הפסיקה המשוקללת" המביאה לידי ביטוי את מכלול השיקולים העובדתיים והמשפטיים העומדים לפתחו של השופט. אין המדובר בפסיקה על דרך הפשרה הדורשת את הסכמת הצדדים, אלא כחלק מהשיקולים המנחים את בית המשפט בהליך קבלת ההחלטות.ו

14.              בדרך זו אף הלך כב' השופט דניאל הרנסט ב- ת.א (ת"א) 112932/00 פלאפון תקשורת בע"מ נ' אשד גומיות אריזה בע"מ. וכך כתב כב' הנשיא השופט ברק בדנ"א 2568/97: "כנען נ' ממשלת ארצות הברית, פד"י נ"ז(2) 632, בעמ' 693:

"ידועה האמרה כי מקרים קשים מביאים לדין רע. כשלעצמי סבור אני כי האמרה צריכה להיות כי דין רע מביא למקרים קשים. תפקידנו כשופטים הינו לגרום לכך כי במסגרת האפשרויות החוקיות העומדות לרשותנו מקרה קשה יביא לדין טוב... נקודת המוצא שלי - כמו גם נקודת הסיום שלי - היתה השאיפה לפתרון צודק ... אני סבור כי הצדק דורש... כך גם הדין. המקרה הקשה הופך למקרה קל"

על פי גישה זו, תפקיד השופט להמתיק את הדין, כשיוביל לפתרון צודק. הדין איפוא אינו נוקשה.ב

15.              אי לכך ולאחר ששקלתי את הסיכויים והסיכונים של שני הצדדים ולאחר שעיינתי בכתבי הטענות ובטענות הצדדים ובמסמכים שלפני, הנני קובע שיהיה זה נכון וצודק לחייב את הנתבע, לשלם לתובעת לסילוק כל טענה מכל מין וסוג שהוא הקשורה בתיק זה, סך של   360 ש"ח (כולל מע"מ). בנוסף, ישלם הנתבע לתובעת מחצית מהוצאות המשפט וכן  סך של  180 ש"ח+ מע"מ  בעבור שכ"ט עו"ד.

פסק הדין ישלח לצדדים בדואר רשום.

ניתן היום ז' באדר, תשס"ז (25 בפברואר 2007) בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ