אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 71279/06

פסק-דין בתיק א 71279/06

תאריך פרסום : 25/05/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
71279-06
07/05/2007
בפני השופט:
קליין מנחם

- נגד -
התובע:
ארד דוד
הנתבע:
עו"ד נהרי עמרם
פסק-דין

בפני תביעה לתשלום סך של 16,058 ש"ח. מר דוד ארד (להלן: "התובע") הינו הבעלים של עסק הנותן שירותי אחסנה בשם 'מרכז האחסנה'. בתאריך ה- 14/9/05 חתם עוה"ד עמרם נהרי (להלן: "הנתבע") על "כתב התחייבות לתשלום דמי אחסנה". בהסכם זה התחייב הנתבע לשאת בתשלום דמי אחסנה בגובה של 300 $ לחודש.

הנתבע, אשר פעל ככונס נכסים בתיק הוצאה לפועל, דאג שבאותו היום יכנסו המטלטלין לאיחסון אצל התובע. לא עברו חודשים ארוכים ובתאריך ה- 15/1/06 הגיש הנתבע לתובע  חשבון על סך של 6,291 ש"ח וזאת עבור חודשי האחסנה שעברו מיום החתימה על כתב ההתחייבות. ביום זה, ה-15/1/06 המטלטלין היו אמורים להאסף על ידי החייב בתיק ההוצאה לפועל. מסיבה שאינה ברורה המטלטלין לא נאספו באותו זמן ולמעשה המטלטלין לא נאספו עד יום זה.

התובע הגיש תביעתו לפי חישוב של דמי שכירות האיחסון עד ליום הגשת התביעה תוך שהוא מדגיש כי זכותו נשמרת לתביעה נוספת מיום הגשת התביעה הזו ועד לאיסוף הסופי של המטלטלין.

הנתבע, בבקשת הרשות להתגונן שהגיש טען כי התובע הוא זה אשר פועל בחוסר תום לב. היה על התובע ליידע את הנתבע מיידית עם אי איסוף המטלטלין האמורים ומשלא עשה כך לא הקטין את נזקו. זאת ועוד, התובע סיפק לנתבע חשבונית לאחר התשלום תוך ציון "יום שחרור" המטלטלין ומשכך יצר מצג כלפי הנתבע כי המטלטלין אכן נאספו ביום המדובר. בנוסף סירב התובע לשחרר את המטלטלין אלא עד שישולם לו שכר האיחסון, בעודו מסרב לפנות את המטלטלין הרי שאין לתובע להלין אלא על עצמו.

  דיון

בתאריך ה-30/4/07 התנהל בבית המשפט דיון בנושא בקשת הרשות להתגונן האמורה. באותו מעמד הסכימו הצדדים להצעת בין המשפט שבנסיבות  העניין, לתת לביהמ"ש להשתמש בסמכותו ע"פ תקנה 212 לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד-1984, ולקיים דיון בתביעה גופה. כך, ב"כ התובע ויתר על חקירת המצהיר ושני הצדדים סיכמו את טענותיהם.

לאחר ששמעתי את טיעוני הצדדים, עברתי על המסמכים ושאר החומרים המצויים בתיק מצאתי לנכון לקבל את התביעה בחלקה והכל כפי שיפורט להלן.

רגע הידיעה

מהמסמכים שלפני ניתן להעלות 2 אפשרויות המתארות זמנים שונים בהם הנתבע ידע כי המטלטלין לא נאספו. הגישה הראשונה אומרת כי הנתבע ידע כי המטלטלין לא פונו בסוף ינואר 2006. זאת לפי נספח ח' לכתב התביעה שהינו פקס שנשלח לנתבע ב-31/1/06. אופציה שנייה היא שהנתבע ידע על אי הפינוי באוגוסט לשנת 2006, על פי פקס שנשלח לתובע בתאריך ה- 6/8/06, נספח ה' לכתב התביעה. עם זאת, הנתבע מתכחש מכל וכל כי ידע או קיבל את הפקס הראשון. הנתבע לא התכחש לפקס מחודש אוגוסט. נהפוך הוא, הנתבע פעל לשחרור המטלטלין, בדק מדוע לא נאספו על ידי החייב ביום השחרור וכו'.

בהתאם למסמכים שהוצגו בפני, נראה לדידי כי האופציה השנייה הנ"ל היא הגרסה המסתברת ביותר בנסיבות העניין.

זכות העכבון ותוצאותיה

הנתבע טען בפניי, וטיעון זה לא הוכחש או הופרך על ידי התובע, כי התובע סירב לאפשר את הוצאת המטלטלין בחודש אוגוסט. התובע החליט להחזיק במטלטלין וכך גם מפורט בנספח יב' לכתב התביעה ובכתב התביעה עצמו כי המטלטלין לא ישוחררו עד לתשלום החוב בגין איחסונם. בבקשת הרשות להתגונן וכן בדיון שבפני חזר וטען הנתבע כי התובע סירב להקטין את הנזק החל מחודש אוגוסט כפי שנכתב בסע' 15 לבקשת הרשות להתגונן. למעשה, ב-15/8/06 בשיחה טלפונית הציע הנתבע לפנות את המטלטלין אולם התובע סירב.

לדידי, אין כל ספק כי התובע ניצל את זכותו לעכב את המטלטלין האמורים. זכות העיכבון הינה אחת מזכויות הבסיס בדיני הקניין, היא מאפשרת לנושה להחזיק הלכה למעשה ערובה עד שיתקבל כופר לשחרורה.

מאידך גיסא, זכות זו מבטלת את הסכם ההתחייבות שנחתם על ידי הנתבע ושעליו מסתמכת תביעתו של התובע.

ראובן נותן שירות שמירה בשכר על רכבו של שמעון. שמעון מסרב לשלם לראובן את שכרו שלא כדין. ראובן תופס את רכבו של שמעון ומעכב את מסירתו לשמעון עד שישולם לו שכרו. ניתן להצביע במדוייק ברגע תפיסת הרכב כרגע שבו ראובן מסיים את תפקידו כשומר שכר ומתחיל לתפוס את תפקיד בעל זכות השעבוד. הרכב נשאר בחזקתו עד שישולם לו שכרו. מרגע זה חלות על ראובן חובות של בעל שעבוד: עליו לדאוג לנכס, לטפל בו, לבטחו שלא ייזוק וכו'. אולם הדבר היחידי שראובן אינו עושה הוא להמשיך ולשמור על הרכב על חשבונו של שמעון.

כך, גם במקרה דנן. ברגע שהתובע החליט לעכב את העברת המטלטלין בניגוד לחובת הקטנת הנזק ולמעשה החליט כי הדרך הראוייה שבו יתקבל שכרו יהיה לעכב את המטלטלין, הרי שלהסכם השכירות בין הצדדים אין כל נפקות. מאותו רגע החל התובע להחזיק בנכסים על חשבונו והנתבע אשר היה מעוניין בהקטנת הזנק אך לא יכל לפעול ללא הסכמת התובע קיבל פטור מתשלום שכירות על החודשים הנוספים.

סוף דבר

הנתבע היה צריך לפעול באופן אקטיבי לגבי בירור ביצוע הפינוי על ידי החייב ולא להסתמך על החשבונית דלעיל. משלא עשה כך, התובע חייב בדמי האיחסון מתאריך 15/1/06 עד ה- 15/8/06, קרי 7 חודשים.

התובע, היה צריך להקטין את הנזקים ולבדוק אפשרויות פינוי של המטלטלין, במיוחד לאור העובדה כי בעלי המטלטלין אינם הצד שעימו נכרת ההסכם. החזקת המטלטלין בוצעה על פי זכות העכבון.  בנסיבות העניין מימוש זכות זו ביטלה כל זכות לשכר עבור האיחסון. התובע היה יכול לפנות את המחסן ובחר שלא לעשות כך. מכיוון שהנתבע בחר להחזיק במטלטלין מהתאריך ה-16/8/06 ועד להיום, הרי שאחסנה זו נעשתה על חשבונו.

אי לכך ולאור כל האמור לעיל, הנני רואה לנכון לחייב את הנתבע לשלם לתובע סך של 8,442 ש"ח שהם 2,100 $ לפי השער היציג דהיום + מע"מ.

סכום זה ישולם תוך 30 יום, שם לא כן ישא הפרשי הצמדה וריבית מיום הגשת התביעה ועד לתשלום המלא בפועל.

בנסיבות העניין, כל צד ישא בהוצאותיו.

המזכירות תשלח פסק ין זה בדואר רשום לצדדים

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ