אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 7104/99

פסק-דין בתיק א 7104/99

תאריך פרסום : 02/10/2007 | גרסת הדפסה
א
בית המשפט המחוזי באר שבע
7104-99
23/02/2005
בפני השופט:
שרה דברת

- נגד -
התובע:
1. שוקרון שמעון
2. שוקרון אתי

עו"ד ג.פנר
הנתבע:
מגדל חברה לביטוח בע"מ
עו"ד ויינברג
פסק-דין

העובדות:

1.         התובע, יליד 4.2.1959, נפגע בתאונת דרכים ביום 29.9.1998, כשהוא נוהג ברכב מ.ר. 69-932-84 בו התנגש רכב מסוג משא. הרכב בוטח בפוליסת ביטוח חובה אצל הנתבעת.

התובע נפגע במוחו ונחבל פגיעה רב מערכתית בפנים, בחזה, באגן ובמרפק שמאל. ממקום התאונה הועבר התובע לחדר מיון בבית החולים "קפלן" ברחובות ומשם להמשך הטיפול ביחידה לטיפול נמרץ בביה"ח "שיבא" תל השומר כשהוא מונשם ומחוסר הכרה. מלבד הפגיעה במוח, סבל התובע גם מחבלה בחזה, שברים בצלעות וקונטוזיה של הריאה השמאלית. התובע היה מונשם במשך 17 יום. בסמוך לקבלתו הוא נותח במרפק שמאל לייצוב השבר באמצעות מקבע חיצוני ומסמור אולם בשל זיהום שהתפתח סביב המקבע הוצא המסמור. ביום 17.10.98 הוא הועבר מהיחידה לטיפול נמרץ ב"תל השומר" למחלקה הנוירולוגית. ביום 28.10.98 הועבר להמשך אשפוז ביחידה לטיפול נמרץ בבית "לוינשטיין" שם אושפז עד לסוף שנת 1999. בבדיקת C.T. של המוח הודגם, שהתובע סובל מדימום תת עכבישי ודמם בגזע המוח ונמצאו סימנים להגדלת חדרים במוח שאובחנו כהידרוצפלוס. ביום 4.1.99 נותח התובע במחלקה הנוירולוגית ב"תל השומר" והוכנס דלף עם כפתור. יומיים לאחר מכן הוחזר התובע לבית לוינשטיין. מיום 9.1.00 ועד היום מאושפז התובע במוסד השיקומי "רעות", כשהחל מחודש אפריל 2000 מוסע התובע לביתו בסופי שבוע ובחגים.     

אין מחלוקת בין הצדדים לגבי החבות וכל שנותר לדיון הוא הנזק שנגרם לתובע.

הנכות התפקודית:

2.         ד"ר עפר קרן, סגן מנהל מח' נפגעי ראש בבית החולים לוינשטיין, מונה כמומחה שיקומי מטעם בית המשפט לקביעת שיעור נכותו וצרכיו של התובע וכן התאמתו של המוסד השיקומי בו מצוי התובע למצבו הרפואי.  

לראשונה בדק ד"ר קרן את התובע במוסד "רעות" ביום 25.5.2000 וערך חוו"ד ביום 16.6.2000. הוא אבחן את  מצבו של התובע כ- "Minimally Responsive Patient" (להלן: "MPR"). הוא קבע כי התובע סובל מפגיעה קשה ביותר בכל התפקודים המוחיים - המוטוריים, התקשורתיים, ההתנהגותיים והקוגניטיביים. התובע משותק באופן מלא בפלג גופו השמאלי והוא מסוגל לבצע רק תנועות מוגבלות בחצי הגוף מימין: באצבעות כף היד, הברך והירך. הוא סובל מספסטיות קשה וטונוס השרירים שלו מוגבל ביותר. שיתוף הפעולה של התובע בעת הבדיקה הוא מוגבל ביותר, הוא לא מסוגל לדבר ולא הפיק קול מלבד שיעול עמוק. התובע אינו מסוגל לתקשר בעקביות למעט באמצעות תנועות בודדות של אצבעות כף יד ימין. תנועותיו היו בלתי מובנות ולא מספיק עקביות כדי לסמן "כן ו"לא" למתן קוד מוסכם. התובע זקוק לטיפול סיעודי מלא לכל צרכיו עשרים וארבע שעות ביממה. הוא "אינו מסוגל לשתף פעולה בכל טיפול בסיסי הנדרש לשמירה על בריאותו והחזקתו. הוא אינו שולט על צרכיו ואינו מסוגל להאכיל את עצמו. הוא אינו מסוגל לסייע במעברים מהמיטה לכיסא, ולא להסיע את כיסא הגלגלים שעליו הוא יושב. הוא אינו מסוגל לבטא את רצונותיו ובקשותיו" (עמ' 5 לחוות הדעת). המומחה קבע כי התובע סובל מ- Chronic Post Traumatic Brain Syndrome ואמד נכותו בשיעור 100% לצמיתות.

ד"ר קרן קבע כי אין התובע זקוק לסיוע שיקומי אלא זקוק הוא למסגרת סיעודית ושמירה על תפקודי האדם ולמעקב רפואי מתמיד. על כן, לא המליץ ד"ר קרן כי התובע יטופל במסגרת שיקומית, אלא "במסגרת המתאימה לטיפול בחולה הזקוק לטיפול סיעודי מלא" (עמ' 6 לחוות הדעת).

לגבי צרכיו של התובע קבע המומחה כי יש להתאים את סביבת מגוריו לצרכיו של חולה המרותק למיטה ולכיסא גלגלים ולהצטייד בציוד לנכה המוגבל בארבע גפיים הכולל עגלת נכים, אלונקה המתאימה לרחצה, למיטה ומזרון וציוד מתכלה כטיטולים ופנרוז. כמו כן, התובע זקוק לרכב זמין המותאם להובלת חולה המרותק לכסא גלגלים והזקוק לתמיכת ראש. עוד קבע, כי התובע לא יהיה מסוגל להשתלב במסגרת תעסוקתית שתזכה אותו בגמול כספי כלשהו במשך כל ימי חייו. 

בנוסף המליץ ד"ר קרן שהתובע יהיה בטיפול ומעקב של בעלי מקצוע שיקומיים על מנת לשמר את היכולות הנוכחיות בתחומי ההתנהגות, התקשורת, הקוגניציה, והמוטוריקה.  המטפלים צריכים להיות זמינים ולסייע לו בכל פעולות היום יום, ביום ובלילה.

3.         בתשובה לשאלות הבהרה של ב"כ הנתבעת מיום 4.7.00 עמד ד"ר קרן על ההבדל בין MPR לבין מצב של VS "צמח". מבחינה תפקודית - בשני המצבים הנפגעים חסרי אונים וזקוקים לסיוע בכל. במצב של VS נשמרים רק התפקודים הקשורים בפעולות המערכות הקרדיו - ווסקולרית, הנשימה, מערכת העיכול והמערכת ההורמונאלית. במצב של MPR ניתן ליצור קשר מסוים עם הפגוע  והוא מסוגל להגיב לגירויים סביבתיים, גם אם באופן מוגבל ביותר. בענייננו- "הפגוע היה מסוגל לבצע פעולות לבקשת הבודק כגון הנעת אצבעות...". המומחה קבע, כי יכולת השיפור התפקודי של התובע אינה טובה והסיכוי להשתפר לאחר תקופת "פלטו" ארוכה היא מוגבלת ביותר (תשובה 17).

4.         בעקבות עדותו של המומחה בבית המשפט ומחלוקת אשר התעוררה לגבי שיפור במצבו של התובע ובמיוחד ביכולתו של התובע לתקשר עם הסביבה הוריתי על בדיקה חוזרת של התובע.

התובע נבדק שוב על ידי ד"ר קרן ביום 17.7.03 ב"רעות" בנוכחות אשתו. בחוות דעתו חזר המומחה על ממצאיו בבדיקה שלוש שנים קודם לכן, וקבע כי התובע סובל מפגיעה מוחית קשה בכל התפקודים המוחיים- המוטוריים, התקשורתיים, ההתנהגותיים והקוגנטיביים  ואבחן אותו כ-  MPR. ד"ר קרן קבע כי התובע הינו בהכרה אולם סובל מנזק מוחי נרחב והגבלות קשות ביותר בתפקוד; הוא אינו מסוגל להיות אחראי לטיפולו הבסיסי, לא שולט בצרכיו, לא מסוגל להאכיל את עצמו, ומרותק למיטה מרבית שעות היממה, אינו מסוגל לבטא את רצונותיו ומשאלותיו ומסוגל לשבת בכיסא גלגלים מותאם רק למשך פרק זמן מוגבל ביותר, ועל כן הוא זקוק לסיוע סיעודי מלא לביצוע כל צרכיו בשעות היום והלילה.

ד"ר קרן ציין כי בבדיקה זו התובע שיתף פעולה במידה רבה יותר מאשר בבדיקה הראשונה; הוא שמר על ערנות מעל לשעה והיה קשוב במהלך כל הבדיקה למילוי ההוראות אותן התבקש לבצע. בתגובותיו של התובע לא נצפה שינוי במימיקה בפניו אולם נתקבל הרושם שהוא מזהה את אשתו והוא הגיב לבקשותיה במידה רבה יותר לאלה, שקיבל מהמומחה. 

בחקירתו ציין ד"ר קרן שלא ניתן לדעת אם תגובתו לאשתו בגלל שהוא מודע מי היא או בגלל שנחשף כלפיה יותר מאשר כלפי המומחה ואין הבדל לענין זה אם מדובר באשתו או במטפל.

"לשאלה אם יכול להיות שלמטפלים... שהוא נמצא איתם בקשר ... קרוב ורצוף גם תהיה לו אותה תגובה רגשית או עירנית כמו שזיהיתי אצל אשתו אני משיב... שמטפלים ברצף שבאים אליו יותר מאדם אקראי, התגובה שלו כלפיהם תהיה שונה" (עמ' 209 ש' 17-14).

לגבי מצבו הכללי של התובע התרשם המומחה שהתובע מטופל כראוי מבחינת הטיפול הסיעודי; מצבו הגופני והתזונתי תקין וללא נזקים בעור.

5.         חוות דעת משלימה נכתבה על ידי המומחה לאחר שסקר מסמכים רפואיים עדכניים מ"רעות" ביום 16.8.03. המומחה קבע כי מצבו של התובע יציב באופן כללי מבחינה רפואית ומבחינה תזונתית. מדי פעם דווח על כך שהוא סובל ממחלות זיהומיות (זיהום חיצוני באוזן שמאל, זיהום בעין שמאל ושפשוף בקרסול ופצע בפניס), אשר הגיבו חיובית לטיפול. כמו כן, דווח כי התובע סובל מ- Fatty Liver Disease. לגבי מצב ערנותו של התובע ושיתוף פעולה מצדו נמצאו דיווחים בלתי אחידים ועקביים על ידי אנשי הצוות. ברור כי התובע בהכרה, אך לא יצר קשר אישי עם איש מהמטופלים.

קיצור תוחלת חיים:

6.         ב"כ הצדדים נחלקו בסוגיה זו. ב"כ התובע סבור שהמומחה הרפואי סתר כל אפשרות לקיצור בתוחלת חייו של התובע. מנגד, ב"כ הנתבעת סבור שקיים קיצור משמעותי בתוחלת החיים של התובע, לאור גורמי הסיכון שעלו במהלך עדותו של המומחה הרפואי, שגם התייחס לכך המומחה בחוות דעתו ובתשובות ההבהרה, ובשים לב למאמרים סטטיסטיים שהוגשו במהלך העדות.

תוחלת החיים של התובע, לגרסת הנתבעת, היא עד גיל 55.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ