אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 70844/04

פסק-דין בתיק א 70844/04

תאריך פרסום : 06/05/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
70844-04
07/06/2007
בפני השופט:
יעל אחימן

- נגד -
התובע:
1. אלוביץ דני
2. ורד אלוביץ

עו"ד וורשה
הנתבע:
שרביב בע"מ
עו"ד הרמתי
פסק-דין

תביעה בעניין ליקויים אקוסטיים שנתגלו לטענת התובעים בדירת יוקרה בת 4 חדרים בת"א (שכונת המשתלה) בקומה 7 בפרוייקט מגורים הכולל 9 בניינים, חניון תת קרקעי,  שטחים ומיתקנים נוספים שנרכשה על פי הסכם מכר מיום 15.6.00(להלן:" ההסכם") תמורת הסך של 2,051,282 ש"ח (להלן:" הדירה").

לטענת התובעים קיימים בדירה רעשים לא סבירים וזו נתמכת בחוות דעת מקצועית שנערכה ע"י מומחה האקוסטיקה ד"ר קלר לפיה קיימות חריגות רעש מסוג "קול הולם" בחדרי השינה ובחדר המגורים בהיקף של dB(20-13) ואילו בחדרי שינה ילדים והורים קיים "רעש אינסטלציה" חורג.

הנתבעת הקדימה והעלתה בסיכומיה טענה לעניין השתהותם של התובעים מלהעלות את טענתם לקיומו של מפגע רעש למשך 4 וחצי שנים כבסיס להטלת ספק בתום ליבם של אלה. התובע נחקר בעניין זה בחקירתו הנגדית ביום 24.1.07 ואולם הסבריו בעניין הניחו את דעתי לפיכך, יש לדחות את טענת הנתבעת בהקשר זה.

לגופם של דברים, אין הנתבעת מכחישה את קיומו של הפגם האקוסטי אולם טוענת לחריגות שוליות בשני סוגי הרעשים. בעניין זה מסתמכת זו על חוות דעת המומחה מטעמה האקוסטיקאי משיח שם טוב אשר קבע כי סוג הרעש המוגדר כ"קול הולם" עולה על הערך המותר במרווחי שליש האוקטבה בלבד ואילו בסוג הרעש שמקורו באינסטלציה מדובר לדעתו בהיקף חריגה של 1.9 דציבל מן התקן המותר שאינה משמעותית.

לאחר מינויו של מומחה אקוסטי מטעם בית המשפט המהנדס האקוסטיקאי גרינבאום שמעון (להלן:" מומחה האקוסטיקה") אשר קבע בחוות דעתו מיום 9.3.06 קיומה של חריגת רעש מסוג "קול הולם" בשיעור של 4 - 9 דציבלים מעל הערך המירבי המותר, נראה כי עניין זה אינו שנוי עוד במחלוקת בין הצדדים. הנחת המוצא הינה אם כן, כי בדירת התובעים קיים ליקוי אקוסטי במימדים הקבועים בחוות דעתו של מומחה האקוסטיקה. קיומו של ליקוי אקוסטי זה לפי חוות דעתו של מי שמונה כשמאי מטעם בית המשפט השמאי בועז ברזילי (להלן:" השמאי") גורם לירידת ערך הדירה בסכום של 176,000 ש"ח.

המחלוקת בין הצדדים מתמקדת בשאלת השלכותיו של הליקוי האקוסטי בהתחשב באופציות התיקון הניתנות ליישום.

אין חולק כי פירוק הריצוף בדירת השכן שמעל התובעים, הוצאת החול מתחתיו והנחת יריעות גמישות יהא בהם כדי להסיר את המפגע האקוסטי שנוצר. עם זאת, אפשרות זו אינה עומדת עוד על הפרק מחמת התנגדותם של השכנים. נוכח קביעתי זו, יש לדחות את כל חלק טענות הנתבעת שהועלו במהלך הדיון למתן ההזדמנות הנאותה ולהתרכז בבחינת הפתרון האופציונלי הסביר הניתן לביצוע.

הפתרון העומד על הפרק הוא זה שנקבע בחוות דעתו של מומחה האקוסטיקה הממליץ על התקנת תקרה מונמכת ב- 6 ס"מ באמצעות מיתלים גמישים לשיפור כושר הבידוד בעלות של 24,500 ש"ח ועל ליפוף הצנרת בעופרת למניעת רעש האינסטלציה, בעלות של  4,000 ש"ח

אלא שפתרון זה אינו מקובל על התובעים הואיל וזה יוביל לטענתם ליצירת מפגע חדש בהפחתת גובה הדירה באזורים בהם תונמך התיקרה באופן הפוגם באיכות הנאתם מהדירה.

לפי חוות דעתו של השמאי אכן תיווצר במקרה של הנמכת התיקרה ירידת ערך בהיקף של 134,000 ש"ח.

בנסיבות אלה, סבורים התובעים כי נכון לפצותם במלוא הערכת ירידת הערך שהיא תוצאת קיומו של מפגע הרעש ההולם ורעש האינסטלציה ולחילופין, מבקשים אלה לזכותם בפיצוי בגין ירידת ערך שהיא תוצאת התיקון אם יבוצע למגינת ליבם בדרך של הנמכת התיקרה  לפי הערכתו החלופית של השמאי, בתוספת עלות ההנמכה.

עוד מבקשים התובעים בהתייחס לחלופה זו להוסיף ולזכותם בפיצוי בגין ירידת ערך שהיא תוצאת יתרת הליקוי האקוסטי של רעש האינסטלציה שלא ייפתר עד תום גם לאחר ביצוע התיקון.

טענת ההגנה המרכזית של הנתבעת בהקשר זה הינה, כי גם לאחר הנמכת התיקרה עולה גובהה על דרישת התקן ולנוכח זאת אין מקום לקביעת מימצא בדבר ירידת ערך. מעבר לכך, טוענת הנתבעת כי גם אם תוכר זכאותם של התובעים לפיצוי בגין ירידת ערך, כי אז אין לזכותם אלא בסכום המופחת משמעותית מזה שנקבע ע"י השמאי, נוכח מישגים שנפלו בקביעותיו.המישגים המוזכרים בסיכומי הנתבעת ככאלה שנפלו בחוות דעתו של השמאי מתייחסים לשיבוש בשימוש שנעשה בחוות הדעת בנתוני החריגה (6 דציבל במקום 5), בנתוני השטח לבדיקה (מוקד 1 נספר בכפילות) ובמכפלת השטח המונמך (בניגוד לפסיקה).

מבחינת סדר הדברים, נכון להתייחס בראש ובראשונה לטענת הנתבעת ולפיה לא נוצרה כלל  ירידת ערך ביחס לדירה כתוצאה מההנמכה הנדרשת בהיקף של 6 ס"מ לפתרון בעיית הליקוי האקוסטי. הרציונל העומד בבסיס טענה זו נסמך על העמדה ולפיה, גם לאחר ההנמכה שתיווצר כתוצאה מהתיקון לא יפחת גובהה של הדירה מזה הנקוב בתקן.

טרם שנתפנה לדיון בטענות הצדדים על כל רבדיהן ראוי להסיר מעל דרכנו מכשול בעניין הנחת המוצא לבחינת גובהה של הדירה. מתוך סיכומי הנתבעת משתמע, כי זו מתייחסת להשלכותיה של ההנמכה על בסיס ההנחה ולפיה גובהה של הדירה בפועל עולה על זה הנקוב במיפרט בכ- 10 ס"מ.

בהשקפתה זו, מתבססת הנתבעת על דבריו של עד ההגנה מטעמה (עה/1) שבעדותו הראשית (עמ' 24 לפרוטוקול מיום 24.1.07) גרס כי גובהה של הדירה תוכנן ל- 2.70 מ' ובפועל אינו נמוך מ- 2.67 מ'. לפי זה , לאחר ההנמכה לא יפחת גובהה מ- 2.61 מ'.

חלק זה של העדות עומד בסתירה מובהקת לנוסח המיפרט ולפיכך הינו "אנאלוגי" ל"טענה בעל פה כנגד מסמך בכתב" וככזה יש לדחותו מכל וכל. אם ביקשה  הנתבעת להוכיח כי גובהה של הדירה בפועל עולה על זה הנקוב במפרט, היה  עליה להציג חוות דעת מומחה על פי כל הכללים ואין התייחסותו האקראית של עה/1 על אף השכלתו ההנדסית יכולה להחליף תשתית עובדתית מסוג זה.

לפיכך, הנחת המוצא הינה כי גובה הדירה על פי המיפרט עמד על 2.60 מ' ובהפחתה של 6 ס"מ יעמוד זה על 2.54 מ' בעוד שהתקן המחייב עומד על 2.5 מ'.

עדיין נמצא כי גם לאחר ההפחתה עולה גובה הדירה על המינימום הנדרש עפ"י תקן אם כי לא בשיעור שלו טענה הנתבעת כאמור לעיל לאחר שדחיתי את עמדתה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ