אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 706/03

פסק-דין בתיק א 706/03

תאריך פרסום : 18/10/2007 | גרסת הדפסה
א
בית המשפט המחוזי נצרת
706-03
20/03/2007
בפני השופט:
בנימין ארבל

- נגד -
התובע:
1. חכמיה בסול
2. מוחמד סואלחה

הנתבע:
1. עבאס פדל בסול
2. וליד בסול
3. שיריןבסול
4. חאלד בסול
5. שאדי חאלד בסול

א.ההליך

התובעים עותרים בתובענה זו לפסק-דין, המצהיר עליהם כעל בעליהם של מקרקעין בשטח של 1,500 מ"ר בחלקה 3 בגוש 17528, בכפר ריינה ( להלן:" המקרקעין או "החלקה"), הרשומה כיום בלשכת רישום המקרקעין על שם וליד בסול (אחיו של הנתבע 4) ושירין בסול (הנתבעת 3). לחילופין, נתבקש בית המשפט להצהיר, כי המקרקעין משועבדים לטובת התובעת מס' 1, לשם קיום התחייבויותיהם של הנתבעים 4-5 כלפיה.

ב. רקע על פי טענות התובעים

  1. לטענת התובעים, התובעת מס' 1, חכמיה בסול, (להלן:" חכמיה") היא אחת המייסדות  והבעלים של חברת א.ד.מ בוני הארץ, חברה לבניין וגגות רעפים בע"מ העוסקת בעבודות בנייה ופיתוח בהיקפים ניכרים (להלן:"החברה"), אשר השקיעה בחברה כספים רבים מהונה.

2.   את החברה ניהל בעלה של חכמיה, עפיף בסול (להלן:"עפיף"), ולצידו בן דודו, חאלד בסול הנתבע מס' 4 (להלן:"חאלד"), אשר ביקש להיכנס כשותף בחברה.

3.   לטענת התובעים, הוסכם, כי בתמורה לקבלת 40% ממניות החברה, ישיב חאלד לחכמיה חלק מהשקעותיה בחברה. מאחר ולחאלד לא היה כסף נזיל לשם כך, נדרש חאלד להמציא לחכמיה בטחונות להבטחת התחייבותו כלפיה, להחזיר לה חלק מהשקעותיה בחברה. כאשר לדברי התובעים, חאלד נכנס בפועל לחברה ונהנה מרווחיה לאורך כל התקופה. כל אימת  שמצבה של החברה אפשר לו, משך כספים מקופת החברה, חי על חשבונה   ועשה בה כשלו.

לשיטת התובעים, הביטחונות שהציג חאלד, לפרעון חובותיו לחכמיה, היו ערבות של בנו שאדי, הנתבע 5 (להלן:"שאדי") ושעבוד של זכויות שהיו לשאדי במקרקעין  בכפר ריינה אשר קיבל מסבו במתנה.

4.         ביום 08/08/01, על פי הנטען, חתם שאדי, בנוכחות עפיף, ובנוכחות אביו חאלד, על זיכרון דברים, לפיו הוא ערב אישית להתחייבות אביו כלפי חכמיה. בזכרון דברים זה, התחייב  שאדי לשעבד לחכמיה זכויות המתייחסות לשטח של 1,500 מ"ר, מתוך הזכויות שקיבל במתנה על פי ייפוי כוח בלתי חוזר, מסבו עבאס הוא הנתבע 1 (להלן:"עבאס"). על פי זיכרון הדברים התחייב שאדי להשלים את רישום המתנה במקרקעין על שמו תוך שלושה חודשים מיום ההתחייבות. התחיבות זו שלא קוימה עד היום.

5.         לדברי התובעים, הזכויות בחלקה, אשר קיבל שאדי  במתנה היו אמורות לעבור לאביו  חאלד, אך מאחר וחאלד מסובך בחובות, לא רצה הסב שהחלקה תרשם על שמו ולכן נרשמו המקרקעין על שם שאדי. זו גם הסיבה שחאלד לא רצה שהמניות השייכות לו בחברה יועברו על שמו והוא ביקש שחכמיה תמשיך להחזיק בהם עבורו בנאמנות. 

לטענתם, בשנת 2001 נקלעה החברה לבעיות נזילות ונזקקה לכסף מזומן. על כן פנתה חכמיה אל חאלד, בבקשה לממש התחייבותו ולהזרים כסף לחברה. מאחר ולחאלד לא היה כסף מזומן פנו חכמיה וחאלד אל שאדי, בבקשה שיממש ערבותו בהתאם למוסכם לזיכרון הדברים. מאחר וגם לשאדי לא היו כספים במזומן לשלם, הסכים האחרון למכור לתובעים את המקרקעין שהתחייב לשעבד, והתחייב כי תמורתם תוזרם לחברה.

על פי הסיכום, התחייב שאדי להעביר לתובע 2, מוחמד סולאחה (להלן:"סולאחה")  מחצית משטח המקרקעין ולחכמיה את המחצית השנייה. בתמורה הזרים סולאחה 400,000 ש"ח  לחברה וחכמיה הזרימה סכום דומה.  שאדי התחייב לחתום על המסמכים והניירות הדרושים לביצוע ההעברה מיד עם דרישת מי משני הקונים.עד להגשת התביעה לא עמדו התובעים על חתימה מידית של העברת המקרקעין בשל יחסי הקרבה  והאמון אשר נתנו בשאדי, מה עוד שחאלד המשיך לעבוד בחברה.

6.         לטענת התובעים, למרבה פליאתם, התגבשה מאחורי גבם מזימה, אשר מטרתה לנשל אותם מהמקרקעין המגיעים להם. כאשר שאדי וסבו  עבאס ביטלו את הערת האזהרה, שהייתה רשומה לטובת שאדי, ביטלו את עסקת המתנה ביניהם, והעבירו את המקרקעין האמורים על שמם של שירין ווליד, בפעולה של מכר ללא תמורה, לרבות השטח של 1500 מ"ר ששועבד לתובעים.

7.         את הדברים האמורים גילו התובעים, לאחר שהגיעו לאוזניהם שמועות מעובדי החברה,  בדבר המזימה לנשל אותם מהמקרקעין ועת הוציאו נסח רישום של החלקה ממנו עלה, כי השלמת הרישום  על שם שירין ודודה ואליד בוצעה בתאריך 03/07/03, בפעולה של מכר ללא תמורה.

מכאן הוגשה התביעה בפני.

ג.טענות התובעים

8.         לטענת התובעים, ביטול עסקת המתנה לטובתו של שאדי ועריכת המתנה החדשה לטובתם של ואליד ושירין, נועדה למטרה אחת ויחידה, היא נישול התובעים מקניינם אשר שילמו עבורו במיטב כספם.

            התנהגותם של הנתבעים, אשר העבירו את המקרקעין בחשאי ובסתר, מלמדת על חוסר תום לבם של כל הנתבעים. לטענתם, מאחר והרישום שהתבצע לטובת ווליד ושירין נעשה בחוסר תום לב וללא כל תמורה,  אין הרישום נותן להם הגנה מפני תביעת התובעים לחלקם במקרקעין.

9          כמו כן טוענים התובעים, כי זכותם במקרקעין עדיפה על זכותם של וואליד ושירין שכן זכות זו נרכשה בתמורה ובתום לב. במהלך הדיון הוסכם, כי שמו של ווליד ימחק וכי התובעים יטענו אך ורק לזכויות בחלקים בהם זכתה שירין.

10.        לשיטתם, אין הוראת סעיף 8 לחוק המקרקעין חלה  במקרה זה. המכר בו מדובר הוא מכר של זכויות אובליגטריות, מאחר ובאותו מועד  זכויות הבעלות במקרקעין טרם עברו על שמם של חאלד ושאדי, והתובעים התבססו על יפויי הכח  הבלתי חוזר לטובת שאדי מאת סבו עבאס. מדובר במכר של זכויות, ולא במכר של מקרקעין. על עסקת מכר זו חלות הוראות חוק המטלטלין,  בו אין דרישת כתב מהותית.

11.        לחילופין, במידה ופרשנות זו לא תתקבל על יד בית המשפט, ויקבע כי המדובר בהתחייבות לעסקה במקרקעין,  אשר סעיף 8 לחוק המקרקעין חל עליה, יש לקבוע כי מקרה זה הוא אחד מהחריגים, אשר נסיבותיו מצדיקות העדפת עיקרון תום הלב על  עיקרון הכתב  בהתאם להלכה הפסוקה.

12.        לטענת התובעים, הוכח כי הנתבעים  קיבלו את מלוא התמורה המוסכמת , כאשר  בתצהירו של עפיף פורטו הסכומים, שהושקעו בחברה, אל מול הסכומים שמשך חאלד, סכומים שהנתבעים לא חלקו עליהם ואף לא נחקרו עליהם. סכומים אלה עולים פי כמה על ערכו של שטח המקרקעין. עוד הוכח כי כנגד ההתחייבות להעביר את הקרקע לתובעים הזרימו אלה לחברה, במקומו של חאלד, סכום של כ- 800,000 ש"ח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ