אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 69857/06

פסק-דין בתיק א 69857/06

תאריך פרסום : 06/10/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
69857-06
25/03/2008
בפני השופט:
דלוגין יאיר

- נגד -
התובע:
בנק אוצר-החייל סניף החשמונאים
עו"ד בודה שרגא
הנתבע:
1. אופקים א.ק. חברה לניהול בע"מ
2. קצב אורי

עו"ד אלרואי (מצא) אנה
פסק-דין

מונחת לפני תביעה על סך 39,795 ש"ח שהגיש התובע, בנק אוצר החייל בע"מ, נגד הנתבעים, אופקים א.ק. חברת ניהול בע"מ ומר קצב אורי, נתבעים 1 ו-2 בהתאמה, בגין יתרת חוב בחשבון העו"ש של הנתבעת 1, שהתנהל אצל התובע ואשר לה ערב הנתבע 2.

הנתבעת 1 הוקמה על ידי הנתבע 2 ומר צוקי קצב, אחיו של הנתבע 2, במטרה לרכוש ולהפעיל מסעדה/בית קפה. לצורך כך, פנו השניים ל"קרן קורת לעסקים" ( "הקרן"), על מנת לקבל הלוואה ע"ס 100,000 ש"ח שנדרשה לנתבעת 1. הקרן הפנתה את השניים לתובע, לביצוע בדיקות מסוימות ולקבלת המלצה לקרן על מתן ההלוואה. ביום 19.7.06, לאחר שפנתה הנתבעת 1 לתובע, נפתח לנתבעת 1 חשבון בנק אצל התובע עם מסגרת אשראי של 60,000 ש"ח. נתבעת 1 הפקידה 20,000 ש"ח בפיקדון כספי כבטחון לאשראי הנ"ל ופתחה חשבון חסכון חודשי. הנתבע 2 חתם על כתב ערבות מתמדת ובלתי מוגבלת בסכום לחובות הנתבעת 1 כלפי התובע. בסופו של דבר, ההלוואה לא אושרה ונותר חוב בחשבון העו"ש בסך של 39,795 ש"ח, נכון למועד הגשת התביעה.

לנתבעים טענות נגד התובע באשר להתנהלות הנוגעת להליך קבלת ההלוואה וכן בקשר לערבות הנתבע 2.


התביעה

לטענת התובע, הנתבעת 1 לא עמדה בהתחייבויותיה מכוח תנאי פתיחת החשבון ועל כן בהתאם להסכם, הועמד האשראי שניתן לה לפירעון מיידי. כך נוצרה יתרת חוב לנתבעת 1 ביום 12.12.06 בסך 39,795 ש"ח בחשבון העו"ש. התובע מבקש כי הנתבעים יחויבו כלפיו, ביחד ולחוד, ביתרת החוב האמורה, וזאת מכוח התחייבות הנתבעת 1 וערבות הנתבע 2.

ההגנה

הנתבעים העלו מספר טענות הגנה:

מחדלי התובע בכל הנוגע לקבלת ההלוואה מהקרן

לאחר פתיחת החשבון, מילאה הנתבעת 1 את הבקשה להלוואה מהקרן בסך 100,000 ש"ח וקיבלה את המלצת התובע לקרן ליתן הלוואה לנתבעים. יחד עם זאת, נדרשו הנתבעים להמציא "ניתוח עסקי" ממקור חיצוני ובלתי תלוי, אשר נבחר על ידי התובע, לצורך קבלת חוות דעת על מצבה הפיננסי של הנתבעת 1 ויכולתה לעמוד בהתחייבויותיה. הנתבעים הזמינו את הניתוח העסקי האמור ושילמו עבורו 4,000 ש"ח. לאחר בדיקת הניתוח העסקי, החליטה הקרן לאשר את בקשתם להלוואה.

כאמור, הנתבע 2 חתם על כתב ערבות אישית, אולם לא היה בכך די, שכן, התובע דרש כי יש להביא ערב נוסף. הנתבע 2 הביא את אשתו עידית, אך התובע מסר כי לא די בכך ויש להביא את אחיו צוקי ואשתו מירי לחתום על ערבות.  ברם, גם לאחר שאלו חתמו על הערבות, הודיע התובע כי כל הארבע אינם יכולים לשמש כערבים ונדרש ערב חיצוני זר. כעבור מספר ימים הביאו הנתבעים ערב זר לבקשת התובע, מר יצחק רייזמן, אשר חתם על כתב הערבות. אולם, גם לאחר חתימתו של מר רייזמן ולאחר שנציג התובע הבטיח לנתבע 2 כי כספי ההלוואה יועברו לחשבון הנתבעת 2 עוד בצהרי אותו היום, הודיע מר מנשה, נציג התובע, כי ערבותו של מר צוקי, אחי הנתבע 2, אינה מספיקה ולפיכך כספי ההלוואה לא יועברו לחשבון ויש להביא ערב נוסף. כך נוצר מצב בו כספי ההלוואה, עליהם הסתמכו הנתבעים לתזרים מזומנים, לא התקבלו לחשבון הנתבעת 1. מצב זה הביא לקריסתה של הנתבעת 1 ולשיתוק פעולתה וכן לחוסר יכולתה להשיב לתובע את האשראי שניתן לו. התנהלות התובע המתוארת לעיל הינה חסרת תום לב ואינה מקובלת ביחסים שבין הבנק ללקוח.

התניית שירות בשירות

לטענת הנתבעים התובע התנה את הטיפול בקבלת ההלוואה מהקרן בפתיחת חשבון עסקי אצל התובע וקבלת מסגרת אשראי ואף התנה את מתן האשראי בהפקדת סכומים לחשבון ובפתיחת חשבון חיסכון. האינטרס של התובע בהצבת תנאים אלו, היה הגדלת רווחיו ואינטרס זה גבר על האינטרס להבטחת האשראי. בנסיבות בהן הנתבעת 1 העמידה לתובע בטחונות, הן בהלוואה הצפויה והן ערבויות אישיות, דרישת התובע לפתוח חשבון עסקי וחשבון חסכון מהווה התניית שירות בשירות.

ערבותו של הנתבע 2

הנתבע 2 טוען כי ערבותו ניתנה על תנאי והתנאי היה אישור ההלוואה וקבלת כספי ההלוואה לחשבון הנתבעת 1. התובע הפר את התנאי ואף פעל בצורה בלתי תקינה והכשיל במזיד ו/או ברשלנות את קבלת ההלוואה.

עוד מוסיף הנתבע 2, כי המטרה היחידה שעמדה בפני הנתבעים בפתיחת החשבון היה טיפול בהסדרת ההלוואה מהקרן, טיפול שנאמר להם כי ניתן לעשות אך ורק דרך הבנק, והמטרה היחידה שעמדה לנגד עיני הנתבע 2, כאשר הסכים לחתום על כתב הערבות, הייתה למנוע מצב בו הבנק לא ימליץ לקרן על מתן ההלוואה רק בשל סירובו לחתום על הערבות.

כך, כאשר התובע לא עמד בתנאי ההתקשרות, ולא כיבד את התחייבותו להעברת כספי ההלוואה לחשבון הנתבעת 1, הפך כתב הערבות לבטל ולמבוטל. לחילופין טוען הנתבע 2 כי היה רשאי לבטל את כתב הערבות לפי סעיף 15 לחוק החוזים (חלק כללי) תשל"ג-1973, ואף לפי חוק הבנקאות (שירות ללקוח), תשמ"א-1981. במהלך הסכסוך בינו לבין התובע, העלה מפורשות את הטענה שערבותו מבוטלת, ולכן גם לא שלח הודעה פורמלית. יש לראות בהתנהגותו ומעשיו כקיום חובתו להודיע על ביטול כתב הערבות.

עוד טוען הנתבע 2 כי מאחר והערבות האישית ניתנה לצורך הבטחת ההלוואה, העובדה כי התובע לא כיבד את התחייבויותיו ולא נתן המלצתו לקרן למתן ההלוואה, הפך את כתב הערבות, לחוזה למראית עין, אשר אינו משקף את ההסכמות אליהם הגיעו הצדדים.

כמו כן, טוען הנתבע 2 כי חתם על כתב הערבות רק משום שהתובע הסכים כנגד ערבותו להמליץ על ההלוואה ולהעביר את כספי ההלוואה לחשבון הנתבעת 1. אך כאמור, כספי ההלוואה לא הועברו לחשבון הנתבעת 1.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ