אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 691/07

פסק-דין בתיק א 691/07

תאריך פרסום : 29/11/2007 | גרסת הדפסה
א
בית המשפט המחוזי חיפה
691-07
19/09/2007
בפני השופט:
ס' נשיאה ש' וסרקרוג

- נגד -
התובע:
שמשית אגודה שיתופית להתיישבות קהילתית בע"מ
עו"ד חיים פרוכטר
עו"ד אסף דודי
הנתבע:
1. עומרי עאהד חברה לבנין בע"מ
2. עו"ד אברהם שטרן (הבורר) - מחיקה 10/07/07

עו"ד אלי שמש
פסק-דין

1.         התובעת (להלן: האגודה ) הגישה תביעה למתן פסק דין הצהרתי לפיו יוצהר כי התביעה שהוגשה על ידי הנתבעת (להלן: החברה או הנתבעת ) בפני עו"ד אברהם שטרן, כבורר (להלן: הבורר ) אינה ראויה לידון במסגרת בוררות, וכי אין לבורר סמכות לדון בתביעה שהוגשה על ידי הנתבעת.

2.         יחד עם הגשת התביעה, הגישה האגודה בקשה דחופה למתן צו מניעה זמני במעמד צד אחד לעכב את הליכי הבוררות שבין הצדדים עד להכרעת בית המשפט בתובענה שהוגשה.

            בהחלטה שניתנה ביום 4/7/07, נעתר בית המשפט לבקשה לצו הזמני. הדיון במעמד הצדדים נקבע ליום 8/7/07. באותו מועד נדונה במעמד הצדדים גם הבקשה לעיכוב הליכי הבוררות.

            הדיון התקיים במועדו. לאחר הדיון, ביום 10/7/07 ניתנה החלטה לפיה הובהר, שלא היה מקום לצרף את הבורר כצד להליך, וכי אין לראות את הבורר כבעל דין. לפיכך, הורה בית המשפט על מחיקתו.


  הרקע והנסיבות שצריכות לעניין :

3.         האגודה נוסדה כדי לארגן בנייה מרוכזת של בתי מגורים של חבריה בישוב הקהילתי "שימשית" שבעמק יזרעאל. במסגרת המטרה האמורה ערכה האגודה מכרז לבחירת 6 חברות קבלניות, כדי לבנות את בתי המגורים ביישוב. בין החברות הזוכות נכללה גם חברת סנדק וליבנה דירות פאר בע"מ (להלן: חב' סנדק ). האחרונה שכרה את שירותיה של הנתבעת כקבלנית משנה.

            משנתגלה, במאי 2002, כי לחב' סנדק קשיים כלכליים, וכדי לאפשר את המשך הפרוייקט, הוסכם בין האגודה לבין הנתבעת, כי האחרונה תיטול על עצמה את כל חובותיה וזכויותיה של חב' סנדק כלפי האגודה.

            על רקע ההסכמות האמורות נחתמו שני חוזים: החוזה המשולש, שהוא בין האגודה, הנתבעת וחב' סנדק, וחוזה נוסף בין האגודה לנתבעת (נספחים א' ו-ב' לכתב התביעה). כתנאי להסכמה על חתימת החוזה המשולש מסרה הנתבעת ערבות בנקאית.

4.         לצורך ביצוע המשך עבודות הבנייה שכרה האגודה שירותיה של חברה מפקחת - טריפל אר, הנדסה וניהול פרוייקטים (1993) בע"מ (להלן: החברה המפקחת ). החברה המפקחת ייצגה את האגודה מול הקבלנים השונים, ואף ערכה איתם חשבונות סופיים, למעט עם הנתבעת. בשנת 2003 סיימה החברה המפקחת את עבודתה ביישוב עבור האגודה.

5.         במהלך שנת 2004 החלו מחלוקות בין הצדדים בקשר לחבויות של זו כלפי זו. בשלב מסוים חילטה האגודה את הערבות הבנקאית שהופקדה בידה על ידי הנתבעת, וזאת לאחר שהנתבעת לא הצליחה במסגרת הליכים משפטיים למנוע את חילוט הערבות.

במקביל הגישה הנתבעת בקשה להתאחדות הקבלנים למנות בורר אשר יידון בסכסוך שבינה לבין האגודה.

            לאור הפנייה האמורה פנתה התאחדות הקבלנים ביום 26/07/05 לשני הצדדים והודיעה להם כי לאור בקשת הנתבעת מונה עו"ד שטרן כבורר.

6.         תחילה הודיעה האגודה להתאחדות הקבלנים (הודעה מיום 9/8/05) כי הצדדים מנהלים משא ומתן ביניהם, וכי אין מקום או טעם בקיום הליך הבוררות. משפנה הבורר אל הצדדים ביום 1/1/06 והזמין אותם לישיבת הבוררות במשרדו, הודיעה האגודה ביום 4/1/06 כי אין בפניה כל כתב תביעה שהוגש על ידי הנתבעת, או מסמך אחר המפרט טענותיה. למרות האמור הורה הבורר על קיום ישיבת בוררות ביום 17/1/06. באותו מועד נמסר עותק מכתב התביעה שהגישה הנתבעת לאגודה, בצירוף הנספחים לאותה תביעה (נספח ח' לכתב התביעה).

            בנוגע לישיבה זו (17/1/06) נערך פרוטוקול שהוא נספח ט' לכתב התביעה. על פי האמור שם קבע הבורר כי על האגודה להגיש כתב הגנה תוך 45 ימים מאותו מועד. כמו כן הורה הבורר לאגודה לשחרר לחברה את השעבוד על מגרשים ששימשו כבטוחה. עוד נקבע שם כי "האגודה שומרת על זכותה לפנות לביהמ"ש ולהעלות טענות לגבי סמכות הבורר לדון בחלק מסעיפי התביעה". בהמשך הבהיר הבורר כי מר עאהד, מנהל החברה, בהסתמכו על סעיף 64.5 להסכם המשולש ועל סעיף ההגדרות בחוזה, טוען כי כל חילוקי הדעות מהווים חלק מהחשבון הסופי ולכן כלל נושאי המחלוקת נתונים להכרעת הבורר. הבורר קבע עוד שלאחר הגשת כתב הגנה תתואם ישיבה מקדמית נוספת בדחיפות (ההדגשה אינה במקור - ש'ו'), כדי לקבוע את הליכי הבוררות.

7.         ביום 5/2/06 פנתה האגודה במכתב בדואר רשום לבורר, ובו הודיעה כי לאחר התעמקות בכתב התביעה שהוגש על ידי החברה, היא מסרבת לנהל את התביעה שהוגשה במסגרת בוררות, וזאת בין היתר מאחר שתניית הבוררות עליה מסתמכת החברה אינה תקפה. לעמדתה, יש לפרש את סעיף הבוררות כחל רק לאחר שהתקיים תנאי מוקדם ובאופן שחילוקי הדעות, ככול שיהיו בין המפקח לבין הקבלן, יובאו אלה להכרעת הבורר.

            מאחר שבמקרה דנן לא התקיים התנאי המוקדם, ומאחר שכתב התביעה שהוגש על ידי החברה חורג באופן ניכר ממה שהבורר היה רשאי לדון בו, ומאחר שגם החברה עצמה לא הגישה כלל חשבון סופי, הרי שכתב התביעה כפי שהוגש אינו יכול להתברר בפני הבורר.

טענות בעלי הדין :

8.         התובעת טוענת כאמור, כי אין הסכם הבוררות כפי שנוסח, מאפשר הגשת כתב התביעה לדיון בפני הבורר שמונה. ביתר פירוט מצביעה התובעת על כך כי כתב התביעה שהוגש כולל הוצאות תקורה בגין הימשכות הפרויקט, שכלל אינן עילה חוזית אלא עילה נזיקית וככזו חורגת מהעניינים הכרוכים בחשבון הסופי. ככל שכתב התביעה מתייחס לחשבונות שאושרו, הרי שגם אז אין תחולה לתנית הבוררות. בנוגע לעלות החזקת בתים שהוא סעיף 18.4 לתביעה - חשבון כזה מעולם לא הוגש כחלק מהחשבון הסופי לחברה המפקחת, ולכן אין גם סמכות לדון בנושא זה בבוררות. הוא הדין לגבי סכומים שקוזזו לטענת החברה שלא כדין על ידי האגודה (סעיף 18.5); כך גם נזק שנגרם בגין שעבוד מגרשים ונזק שנגרם עקב חילוט הערבות הבנקאית, במיוחד כאשר הנושא האחרון היה בפני בית המשפט, והוא חורג במהותו מהחשבון הסופי. כל אלה לטענת האגודה, אינם נושאים הכלולים בתניית הבוררות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ