אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 68692/06

פסק-דין בתיק א 68692/06

תאריך פרסום : 17/11/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
68692-06
31/08/2008
בפני השופט:
שלמה פרידלנדר

- נגד -
התובע:
פרי דוד (שם בדוי)
עו"ד ד' אורנשטיין
הנתבע:
1. איילון חברה לבטוח בע"מ
2. אבנר - אגוד לביטוח נפגעי רכב בע"מ

עו"ד אטד לוי
פסק-דין

מבוא וטענות הצדדים

1.        לפניי תביעה לפיצויים בגין נזק גוף שנגרם לתובע, לטענתו, בתאונת דרכים.

2.        לצורך שמירת צנעת-הפרט של התובע - נושאת כותרתו של פסק-הדין שם בדוי.

3.        התובע, יליד 17.11.1964, נהג אוטובוס בחברת "דן", טוען שביום 10.12.00, בסיומה של נסיעה, ובהיעדרם של אנשים בסביבתו, מעד במדרגות האוטובוס ונחבל בכף ידו ובקרסול שמאל.

4.        התאונה הוכרה כתאונת עבודה על ידי המוסד לביטוח לאומי ('המל"ל'), אשר קבע לתובע נכות צמיתה עקב התאונה בשיעור 5%, בגין קרע בגיד אכילס שבקרסול שמאל. נכות זו מחייבת בענייננו [חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים ('חוק הפלת"ד' או 'החוק'), סעיף 6ב]. לתובע נקבעו גם אי-כושר מלא למשך 6 חודשים (10.12.00 - 10.6.01), 100% נכות זמנית למשך 19 יום (11.6.01 - 30.6.01) ו-10% נכות זמנית למשך חודש (1.7.01 - 31.7.01). מיום 1.8.01 עומדת נכותו של התובע על הנכות הצמיתה בשיעור 5% כאמור.

5.        התובע טוען להפסדי שכר ניכרים, בתקופת המוגבלות התעסוקתית הממושכת - שכללה גם חודשים נוספים, עד יום 30.12.01, שבהם פחת שכרו עקב שיבוצו בעבודה משרדית. התובע טוען גם לפגיעה בכושר השתכרותו בעתיד. עוד טוען התובע להוצאות מוגברות בגין טיפולים רפואיים, נסיעות ועזרת הזולת, וכמובן לפיצוי בגין נזק שאינו נזק ממון, שבגדרו טוען התובע לפיצוי המכסימאלי; הכל בניכוי סכומים שקיבל מהמל"ל; ובתוספת אגרת המשפט ושכ"ט עו"ד.

6.        הנתבעות כופרות בנסיבות האירוע. הן מצביעות על היעדרם של עדים לאירוע, ומעלות את החשד כי החבלה נגרמה בנסיבות אחרות שאינן בגדר 'תאונת דרכים'.

7.        לחלופין טוענות הנתבעות כי התובע לא סבל למעשה הפסדי שכר כנטען, וככל שנצפו פערים בין שכרו לפני ואחרי התאונה - הם נובעים מהחלטתו של התובע, מטעמי נוחות, להעדיף עבודה משרדית. עוד טוענות הנתבעות כי התובע, לפי הודאתו, לא סבל הפסדי שכר משנת 2002, שנים שבהן תפקד כשופט כדור-יד פעיל; ועל כן לא צפויים לו הפסדי השתכרות גם בעתיד. הנתבעות מצביעות על שיעורה הנמוך של נכותו, כמו גם על פעילותו הספורטיבית האמורה, וטוענות כי התובע לא הוכיח הוצאות מוגברות כנטען, וגם לא זכאות לפיצוי בגין נזק שאינו נזק ממון מעבר לסכום הנגזר משיעור נכותו. הנתבעות טוענות כי לאור המקובץ, ובשים לב לתקבולי המל"ל - תביעתו של התובע נבלעת.

8.        עקב שינוי בסידור העבודה של בית המשפט, נוצר אצלי עומס עבודה חריג שגרר עיכוב בכתיבת פסק הדין. התנצלותי המערכתית לפני הצדדים.

החבות

9.        מקובלת עליי טענת הנתבעות כי מעמדה המחייב של הנכות שנקבעה במל"ל, לרבות הקשר הסיבתי שלה לחבלה הנטענת, מתייחס לקביעתו הרפואית של המל"ל, הבאה במקום זו שהיה עשוי לקבוע מומחה רפואי מטעם בית המשפט. אין בה כדי לחייב את הממצא העובדתי כי אותה חבלה נגרמה בנסיבות הנטענות, להבדיל מבאחרות.

10.    אמנם עדות התובע על נסיבות התאונה היא עדות יחידה של בעל דין; אולם היא נתמכת על ידי ההדים המתועדים שלה בשגרת העבודה והרישום הנהוגות ב"דן". התאונה דווחה מיידית לסדרן, והתובע הוחלף על ידי נהג אחר.

11.    המל"ל קיבל את גרסת התובע, שבה הייתה תלויה זכאותו גם לתגמולי ביטוח לנפגעי עבודה, והכיר בתאונה כבתאונת עבודה. הראיה הטובה ביותר לתמיכה בגרסת התובע היא היעדרה הבולט של דו"ח חוקר פרטי מטעם הנתבעות, או דו"ח חוקר מטעם המל"ל, שיחשוף תמיהות או סתירות או הוריות על נסיבות אחרות מאלו שנטענו. הנתבעות גם לא הצביעו על תרחיש חלופי, קונקרטי ומסתבר שבו אירעה החבלה הנדונה; מלבד תהייה בעלמא כי אולי אירעה בנסיבות של פעילות ספורטיבית [סיכומי הנתבעות, פסקה 10]. השערה זו אינה מתיישבת עם טענה אחרת שהועלתה בתחשיב הנזק מטעמן [בפסקה 20].

12.    משמעות ההנחה כי התובע נפגע בנסיבות אחרות מן הנטען היא שלפנינו תרמית. טענת תרמית טעונה מידת הוכחה מוגברת, שלא נמצאה בענייננו.

13.    נכון שהחקירה הנגדית העלתה סדקים באמינותו של התובע, בעיקר במה שנראה כניסיון להסתיר, ולמצער להצניע, את הכאבים בקרסול שמאל כחצי שנה לפני התאונה; ואת עיסוקו הספורטיבי המרשים בשנים שאחריה. אולם, לא אוכל לגזור מכך את המסקנות החמורות שלהן טוענות הנתבעות. ההיסטוריה התעסוקתית של התובע מעידה שאותם כאבים קודמים בקרסול לא גרמו לאי-כושר ולהפסדי שכר, בניגוד לחבלה הנדונה. כמו כן, הנתבעות לא הוכיחו שהתובע עסק בעיסוקים ספורטיביים תובעניים בעצם תקופת אי-הכושר הנטענת. בכל הנוגע לשנים מאז 2002 ואילך - שבהם אין מחלוקת שהתובע חזר לכשירות לעבודתו הרגילה, ושבגינם אינו תובע הפסדי שכר - אין העיסוקים הספורטיביים האמורים מזימים את טענותיו. נראה שהתובע חשש מהשפעתם השלילית של עובדות אלה על תביעותיו, הן כלפי המל"ל והן כלפי הנתבעות, ועל כן לא שש לגלותן. דבר זה אינו מדבר בזכותו, ואמנם פוגע באמינותו; אך נוכח שאר הראיות - אינו מזים את עיקר גרסתו.

14.    בהקשרים של דלות בלתי נסבלת של תיעוד, במקום שבו קיימת ציפייה לתיעוד - יש והיעדרן של ראיות ייזקף לחובתו של מי שהיה מצופה לתעד את מהלכיו. אולם, מה יעשה אדם שנפגע בתאונת דרכים ללא עדים? בנסיבות כאלה, לא ניתן להכביר עליו ציפיות ראייתיות. לעומת זאת, הטוען לתרמית צריך להיכבד ולהראות כי יש יד ורגל לחשדו.

15.    לאור המקובץ אני קובע כי התובע הרים את נטל הראיה להוכיח את התרחשותה של התאונה הנדונה, תוך ירידתו ממדרגות האוטובוס. תאונה כאמור מוכרת על ידי הדין כ'תאונת דרכים', והיא מזכה את הנפגע בפיצויים לפי החוק והתקנות שלפיו.

פיצוי בגין נזק שאינו נזק ממון

16.    פגיעה בקרסול היא פגיעה תפקודית, ואין להקל-ראש בהשפעתה הפוטנציאלית בחיי היום-יום. בענייננו, ניתן להתרשם מתקופת האי-כושר הארוכה כי התובע סבל מן הפגיעה לא-מעט.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ