אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 67962/06

פסק-דין בתיק א 67962/06

תאריך פרסום : 18/11/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
67962-06,67969-06,68915-06
24/09/2008
בפני השופט:
שלמה פרידלנדר

- נגד -
התובע:
1. אל על נתיבי אוויר לישראל בע"מ
2. טלרד נטוורקס בע"מ

עו"ד בת-שבע אדיב
הנתבע:
1. הפניקס חברה לביטוח בע"מ
2. אבנר איגוד לבטוח נפגעי רכב בע"מ

עו"ד זהבה פלושניק
פסק-דין

מבוא וטענות הצדדים

1.        האם מעבידו של נפגע בתאונת דרכים, שהמשיך לשלם לו את שכרו גם בתקופת האי-כושר, זכאי רק להשבת סכומים שהנפגע היה זכאי להם, מדין תחלוף? או, שמא, המעביד זכאי להיפרע מן המבטח האחראי בגין התאונה, גם בגין סכומים נוספים, שהמעביד הוציא בסבירות במתן ההטבה הסבירה, מדין שיפוי לפי חוק עשיית עושר ולא במשפט?

2.        לפניי 3 תביעות, שהדיון בהן אוחד. התביעות הן לשיפוי בגין שכר ששילמו התובעות לעובדיהן שנפגעו בתאונות דרכים, לפי תקנה 22 בתקנות הביטוח הלאומי (ביטוח מפני פגיעה בעבודה) (להלן: 'תקנה 22'). החבות בפיצוי בגין התאונות האמורות, לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים (להלן: 'חוק הפלת"ד'), חלה על הנתבעות; כנטען.

3.        התובעות טוענות כי הן זכאיות לשיפוי בגין מלוא תשלומי השכר שנשאו בהם בהקשר זה.

4.        הנתבעות טוענות לשיהוי, שגרם להן להתפשר עם הנפגעים על יסוד ההנחה שלא צפויות תביעות מיטיבים זולת המל"ל; כי לא הוכחה חבותן של הנתבעות בגין התאונות הנדונות; כי התובעות מוגבלות להסדר הסטטוטורי המיוחד הקבוע בחוק הביטוח הלאומי, ואין עומדת להן העילות הכללית לפי חוק לתיקון דיני הנזיקין (הטבת נזקי גוף) (להלן: 'חוק ההטבה') ולפי חוק עשיית עושר ולא במשפט (להלן: 'חוק עשיית עושר'); כי חבות הנתבעות מוצתה בפיצויים ששילמו לנפגעים; כי התביעה היא תביעת תחלוף והיא מוגבלת לזכויותיהם של הנפגעים; כי ההטבה בפועל לא הוכחה, ומכל-מקום סכומה נמוך מהנטען; וכי אין להוסיף ריבית על התשלומים נוכח השיהוי הרב.

5.        עקב שינוי בסידור העבודה של בית המשפט, נוצר אצלי עומס עבודה חריג שגרר עיכוב בכתיבת פסק הדין. התנצלותי המערכתית לפני הצדדים.

שיהוי

6.        הנזק היחיד שנגרם לנתבעות, לטענתן, עקב השיהוי בתביעה - הוא הפשרות שעשו עם הנפגעים, בהסתמך על מצג בדבר היעדרן של תביעות שיפוי צפויות. קשה לקבל טענה זו. משהנפגעים לא סבלו הפסדי השתכרות בתקופה הרלבנטית, עקב תשלום שכרם כרגיל על ידי התובעות - מן הסתם לא פוצו בגין הפסדים אלה, שלא היו, במסגרת הסכמי הפשרה. יוזכר, בהקשר זה, כי הנטל להוכיח את צידוקו של ניכוי מן הפיצוי מוטל על הנתבע. בהתאם לכך, על הנתבעות בענייננו היה לברר עניין זה עובר לחתימת הסכמי הפשרה עם הנתבעים.

7.        מכל מקום, הנזק המיוחס לשיהוי - אפילו היה - היה נגרם, באותה מידה, לו הפשרות היו נעשות בתוך כשנה-שנתיים מן התאונות, ותביעות המיטיבים היו מוגשות כבר מספר חודשים לאחר מכן. למבטחות אין, הלוא, זכות קנויה להגשתן של תביעות מיטיבים בטרם יוגשו תביעותיהם של הנפגעים. לפיכך אין קשר סיבתי בין השיהוי לנזק הנטען.

8.        התובעות לא היו צד להסכמי הפשרה עם הנפגעים, ואין באותם הסכמי פשרה כדי לפגוע בעילות תביעה אפשריות של התובעות כמיטיבות כלפי הנתבעות כמבטחות. תקנתם של מבטחים מול סיכונים כאלה היא בשילוב תניות שיפוי בהסכמי הפשרה עם הנפגעים, ובמימושן במקרה של הגשה מאוחרת של תביעות מיטיבים. ענייננו אינו יוצא מכלל זה.

9.        הצדדים בהליך זה וויתרו ממילא על העדת עדים, לאחר שהגיעו למסקנה כי כל הנתונים הנחוצים לבירור התביעות מעוגנים במסמכים. הא-ראיה, שהנתבעות הצליחו לאתגר את סכומי התביעות לפרטי-פרטים בסיכומיהן, על יסוד הנתונים שצורפו. בנסיבות אלה, אין לומר שהנתבעות שינו מצבן לרעה עקב השיהוי.

10.    לפיכך, ומשהתביעות הוגשו בתוך המועד החוקי לפי חוק ההתיישנות, הטענה לסילוק על הסף בטענת השיהוי נדחית. אין באמור כדי לשלול השלכה אפשרית של השיהוי לעניין ריבית והוצאות; עניינים אלו יידונו בהמשך.

הוכחה

11.    בשים לב למיהותן של התובעות, הן נהנות מחזקת תקינות מסוימת של רשומותיהן. אפילו לא הוכחו בענייננו כל ההיבטים הקבועים בדיני הראיות לעניין 'רשומה מוסדית' - עדיין יש לומר כי התיעוד שצירפו התובעות מספיק כדי להוות הוכחה לכאורה, ברמה שמעבר למאזן ההסתברות, כי התאונות אמנם התרחשו; כי לנפגעים הנדונים נגרמו בהן נזקי-גוף; כי הם היו עובדיהן של התובעות; כי התובעות המשיכו לשלם להם את שכרם כרגיל; וכי נתוני השכר היו כעולה מאותו תיעוד.

12.    ככל שהיה לנתבעות יסוד לפקפק בנתונים אלו - היה עליהן לסתור אותם בראיות נגדיות, ולמצער לבחון אותם על ידי דרישות מקדמיות לגילוי ועיון במסמכים נוספים. יוזכר כי מן ההסדר הדיוני עולה מצג שלפיו המחלוקות בין הצדדים בענייננו הן משפטיות בעיקרן, ועניינן ההשתמעויות המשפטיות של מערכת עובדתית נתונה. לו פקפקו הנתבעות, באמת ובתמים, בתשתית האמורה - מן הסתם התנהלותן בהליך זה הייתה שונה. אני מניח שהתנהלות הנתבעות כאמור לא נבעה מכוונה-תחילה "להרדים" את התובעות בעניין החוסרים הראייתיים, כדי "ללכוד" אותן בשלב פסק הדין במצב של אי-הוכחת תביעתן. אולם, למעלה מן הצורך, אעיר כי טקטיקה כזו אינה מתיישבת עם חובת תום-הלב הדיוני, ועל כן לא תצלח; בבחינת: "כל מילתא דאמר רחמנא לא תעביד, אם עביד - לא מהני" [כל דבר שאמרה תורה 'לא-תעשה', אם עשה - אינו מועיל. דעת רבא ב בבלי תמורה ד, ב].

13.    בטענה בעלמא כי הנתונים הללו לא הוכחו בראיות עדיפות, ללא הצבעה על ספק ממשי בנכונותן - אין כדי לאיין את משקלן, שכאמור נותר ללא משקל-נגד. כזכור, מצויים אנו בעידן 'ירידת הפורמליזם ועלית הערכים במשפט הישראלי'. מה שנראה כמשקף-מציאות אינו מקפח את כל ערכו בגלל פגמים פורמאליים, תוך גרירת תוצאה שנראה כי אינה משקפת-מציאות.

14.    לפיכך אני דוחה את הטענה כי התובעות לא הוכיחו את הנתונים העולים מתוך רשומותיהן שצורפו לתביעות.

עילת התביעה

15.    כאשר תכליתו של הסדר סטטוטורי מיוחד אינה שוללת את תחולתם המקבילה של הסדרים סטטוטוריים אחרים - אין קיומו, כשלעצמו, מבטל את תחולתם של אותם הסדרים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ