אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 67237/04

פסק-דין בתיק א 67237/04

תאריך פרסום : 28/05/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
67237-04
12/03/2006
בפני השופט:
תמיר מיכאל

- נגד -
התובע:
עיריית גבעתיים
עו"ד י. אסלמן
הנתבע:
כהן-קמינסקי טליה
עו"ד א. שור ואח'
פסק-דין

פסק דין זה ניתן בהמשך לסיכומי הצדדים אשר הוגשו בכתב, וזאת בעקבות דיון הוכחות אשר התקיים במסגרת תובענה שטרית אשר הוגשה על ידי התובעת כנגד המשיבה, תביעה בגין שיק מס' 1130 ע"ס 3,211.30 ש"ח מיום 15/7/03.

משניתנה לנתבעת רשות להתגונן, טענות הנתבעת בתצהיר אשר הוגש בתמיכה לכתב ההתנגדות מהוות כתב ההגנה בתיק. להלן טענות הנתבעת:

ביום 31/5/02 נחתם הסכם שותפות בינה יחד עם חגית יוחאי (להלן: " חגית") לבין ה"ה אילנה וחנוך עמרם להשכרת משרד ברח' רותם 5, בגבעתיים, לצורך ניהולה ופעילותה של שותפות לתקופה של 13 וחצי חודשים, ובמעמד חתימת ההסכם הנ"ל, כאשר טרם נפתח חשבון בנק של השותפות, חתמה הנתבעת על 3 שיקים אישיים שלה מחשבונה האישי: שיק לפקודת עיריית גבעתיים, שיק לפקודת חברת החשמל וכן שיק ביטחון ע"ס 3,000 ש"ח.

הנתבעת הוסיפה וטענה כי עקב סכסוכים ואי הבנות שנתגלעו בינה ובין חגית, הודיעה לחגית על רצונה לפרק את השותפות, ואכן פורקה השותפות ביום 1/2/03 כאשר הנתבעת פינתה את הנכס ביום 31/1/03. כמו כן נטען כי הנתבעת הודיעה לה"ה עמרם על פירוק השותפות בינה ובין חגית, וכן נטען כי הוסכם בין חגית ובין ה"ה עמרם כי במידה וחגית תפנה את הנכס מוקדם יותר, ישאו בחובות הארנונה של השותפות.

כמו כן, טענה הנתבעת כי על פי בדיקה שערכה, יתרת החובה של השותפות לתובעת בסוף שנת 2002 עמדה על סך של 2,366 ש"ח אשר שולמה בשלושה מועדים, וכי נכון ליום עזיבתה את השותפות החוב עמד על סך של 397 ש"ח בלבד. לבסוף נטען כי ה"ה עמרם היו אמורים להחזיר לידיה את השיק עם הפסקת השכירות של הנתבעת במושכר, וכן טענה כי במקרה דנן מדובר בצדדים אשר קרובים לשטר ועל כן עומדת לזכותה של הנתבעת טענת כשלון תמורה מלא.

הנתבעת הוציאה הודעת צד ג' כנגד צד ג' - גב' עמרם.

טענת הנתבעת כלפי גב' עמרם הינה כי היא זכאית כלפי גב' עמרם להשתתפות ו/או שיפוי ו/או לפיצוי בשל הסכום אשר נפסק כנגדה לטובת התובעת במסגרת ההסדר הדיוני בגין סך של
4,788 ש"ח.

התובעת קבלה סכום זה ישירות מאותם כספים אשר הופקדו בקופת בית המשפט כעולה מההחלטה מיום 20/7/05 בתיק.

הנתבעת הקימה שותפות יחד עם חגית ובמסגרת הקמת השותפות נמסר שיק ביטחון של הנתבעת לגב' עמרם ובעלה אשר השכירו להם את הנכס אשר היה בבעלותם. השיק נועד לכיסוי חובות לעירייה.

הנתבעת טענה כי בעת שפורקה השותפות עם חגית ביום 1/2/03 פינתה הנתבעת את המושכר ואף הודיעה זאת לגב' עמרם ובעלה ועל כך שחגית נשארת בנכס. הנתבעת מפנה למכתב סיכום בינה ובין גב' עמרם ובעלה מיום 23/3/03, כאשר במסגרת ההסכמות ביטלה הנתבעת את השיק נשוא התביעה. הנתבעת טענה בנוסף כי גב' עמרם ובעלה אף הגיעו להסכם מול חגית לפיו חגית תפנה את הנכס לפני המועד אשר נקבע לכך בהסכם ותמורת זאת גב' עמרם תוותר גם על החוב לעירייה הנ"ל. קיימת טענה נוספת לפיה הגיעה הנתבעת להסכם מול גב' עמרם בעקבות תיקי הוצל"פ אשר נפתחו כנגדה לפיו כנגד תשלום סך של 2,500 ש"ח יסגרו תיקי ההוצל"פ הנ"ל והסכום הנ"ל שולם במלואו לגב' עמרם ולבעלה. בסיכומי הנתבעת התייחסות לכך שגב' עמרם ובעלה ידעו כי הנתבעת פינתה את הנכס כאשר חגית נשארה בנכס לבדה, גב' עמרם ובעלה פעלו שלא בתום לב בעת שהגישו את השיק לביצוע בלשכת ההוצל"פ וכל זאת כאשר המכתב שבנספח ו' הנ"ל פטר את הנתבעת מכל חבות לרבות חובות לעירייה.

ב"כ של גב' עמרם טענה בסיכומיה כי הנתבעת לא הוכיחה כי גב' עמרם או בעלה ויתרו על חובות כלפיה או כלפי חגית וכל זאת כאשר הנתבעת נמנעה מלהזמין את חגית להעיד לטובתה. בהתייחס להסכם אשר כביכול פטר את הנתבעת מלשלם גם חובות ארנונה, נטען כי אותו הסכם קבע מפורשות כי אינו חל לגבי חובות החייבת כלפי הרשויות השונות. בהתייחס לשטר נטען כי השטר תקף כל עוד לא הוחלף בשטר אחר, ועל כן ניתן היה להעבירו לתובעת. בהתייחס לחוב עצמו נטען כי הנתבעת אף מודה בעצמה בחוב, כאשר היא אף נכחה חלק מהזמן הרלוונטי במושכר בהתייחס לחוב.

ב"כ של גב' עמרם הפנתה לקביעות בית המשפט בהחלטות שונות ונטען על ידי ב"כ של גב' עמרם כי מהן היה על הנתבעת להבין כי לא היה כל מקום להגיע לדיון הוכחות וסיכומים וביניהן ש "על פני הדברים, בהעדר החלפת שיק של המבקשת בשיק של השותפות, אף אם פורקה השותפות, רשאים היו ה"ה עמרם להחזיק בשיק הביטחון בפועל כבטוחה אף אם המבקשת עזבה את הנכס".  

בתום הדיון בקשה ב"כ של גב' עמרם לסכם בעל פה אולם ב"כ של הנתבעת בקשה לסכם בכתב, ועל כן נקבע כי כתוצאה מכך תינתן לגב' עמרם "יתרת זכות במאזן ההוצאות אשר תבוא לידי ביטוי בפסק הדין הסופי".

דיון

כפי שנקבע על ידי בית משפט זה, מדובר בשיק ביטחון סחיר ללא הגבלת סחירות אשר נמסר למשכירה, הגב' עמרם, לכיסוי חובות לעירייה של הנתבעת והגב' יוחאי חגית אשר הקימו שותפות אשר נוהלה בנכס המושכר.

הנתבעת לא הוכיחה כי הגב' עמרם ו/או בעלה פטרו אותה מלכבד את שיק הביטחון נשוא התביעה. אין גם לקבוע כי ידיעת הגב' עמרם ובעלה על כך שהנתבעת יצאה פיזית מהנכס תוך השארת חגית בנכס פוטרת את הנתבעת מלכבד את השטר. הנתבעת גם לא טרחה לזמן את חגית לעדות על מנת לבסס את גרסתה לפיה הגב' עמרם הגיעה להסדר מול חגית אשר פטרה את חגית מלשלם עבור חובות שונים לרבות החוב לתובעת.

המכתב מיום 23/3/03 הנ"ל הינו מכתב חד צדדי, אשר מציין כי בשיחה מיום 21/3/3 סוכם כי "מעתה ואילך" הנתבעת פטורה מכל התחייבות בקשר לשכירת הנכס. אין אישור בכתב אשר מאשר כי הגב' עמרם או בעלה אכן הסכימו לפטור את הנתבעת מהתחייבויותיה הקודמות,
וכל זאת כאשר טענת הגב' עמרם הינה שהחוב מתייחס למועד אשר מוקדם מהתאריך הנקוב במכתב הנ"ל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ