אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 66555/00

פסק-דין בתיק א 66555/00

תאריך פרסום : 17/01/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
66555-00
26/02/2006
בפני השופט:
בלהה טולקובסקי

- נגד -
התובע:
זאדה דורון
עו"ד ש. רן ואח'
הנתבע:
1. כ.ברוך - חברה קבלנית בע"מ
2. הכשרת הישוב חברה לבטוח בע"מ
3. אביב ושות' בע"מ
4. מנורה חברה לבטוח בע"מ

עו"ד ש. סביון ואח'
עו"ד א. סילש ואח'
פסק-דין

מבוא

1.         בפני תביעה לפיצויים בגין נזקי גוף שנגרמו, על פי הנטען, לתובע, זאדה דורון (להלן: "התובע"), יליד 1969, כתוצאה מתאונת עבודה שארעה ביום 26.6.97 (להלן: "התאונה").

2.         התובע, חשמלאי במקצועו, הועסק על ידי הנתבעת מס' 1, כ. ברוך - חברה קבלנית בע"מ (להלן: "חברת כהנא"), אשר הועסקה, כקבלן משנה לביצוע עבודות חשמל, בפרוייקט בניה שבוצע ונוהל על ידי הנתבעת מס' 3, אביב ושות' בע"מ ( להלן:"חברת אביב"), בשכונת נאות אפקה שבתל- אביב (להלן:"האתר").

הנתבעת מס' 2, הכשרת הישוב חברה לביטוח בע"מ (להלן:"הכשרת הישוב"), ביטחה במועדים הרלבנטיים את אחריותה של חברת כהנא.

הנתבעת מס' 4, מנורה חברה לביטוח בע"מ (להלן:"מנורה"), ביטחה במועדים הרלבנטיים את אחריותה של חברת אביב.

חברת כהנא והכשרת הישוב, הגישו הודעת צד ג' כנגד חברת אביב ומנורה, ואלה מצידן, הגישו הודעת צד ג', כנגד חברת כהנא והכשרת הישוב.

3.         הצדדים חלוקים, בשאלת נסיבות ארוע התאונה, בשאלת האחריות, ובשאלת גובה הנזק.

4.         מלבד עדותו של התובע, נשמעו עדותם של יורי רפאלוב (להלן:"רפאלוב") אשר הועסק גם הוא, על ידי חברת כהנא ועבד, ביחד עם התובע, בדירה בה ארעה התאונה וכן עדותו של ד"ר אגסי, המומחה מטעם התובע.

5.         מטעם חברת כהנא העידו מנהלה מר כהנא ברוך (להלן:"כהנא"), מנהל העבודה, מר בביאן משה (להלן:"בביאן"), מר טויטו גדי ששימש כמנהל העבודה באתר, (להלן:"טויטו") ומר אדי צדיקוב,  אשר עבד, במועד ארוע התאונה, בדירה סמוכה לזו בה עבד התובע (להלן:"צדיקוב").

כן העידו, מטעם הנתבעות, ד"ר רינות והאקטואר שי ספיר.

6.         לאחר שמיעת עדויות המומחים מטעם הצדדים, מונה מומחה רפואי מטעם בית המשפט, ד"ר  יצחק קורן, אשר אף הוא נחקר על חוות דעתו.

נסיבות ארוע התאונה

7.         התובע ציין בתצהיר עדותו הראשית, ת/3 (להלן:"התצהיר") כי ביום ארוע התאונה, ביצע עבודות חשמל, באחת הדירות באתר וכי בדירה היתה אותה עת, פסולת בניה שכללה לוחות, קרשים, צינורות, פסולת בטון וכיוצ"ב. את נסיבות ארוע התאונה, תאר התובע, כדלקמן: "במהלך עבודתי בדירה נזקקתי לכלי עבודה לצורך ביצוע העבודה. ירדתי מהסולם ובדרכי לארגז הכלים כשניסיתי לעבור מעל הפסולת נתקלה רגלי בעץ (קרש) ארוך שהושאר במקום וכתוצאה מכך נפלתי, נחבלתי ונגרמו לי נזקי גוף" (סעיף 3 לתצהיר).

בחקירתו הנגדית, שלל התובע את הטענה כי נפגע כתוצאה מנפילה מסולם וחזר על גירסתו כי ירד מהסולם בכדי לקחת מהדק ונפל כתוצאה מהתקלות בפסולת וכדבריו: "הלכתי להביא מהדקים שצריך לשים בקופסאות, לא היו לי בכיס והלכתי להביא מהארגז כלים. הארגז כלים היה אחרי הפסולת. בפסולת הכוונה ללוחות גבס, עמודים של גבס, רלסים של הגבס. זה היה לאורך, היו כל מיני פלטות של גבס שבורות, שאריות. אני הנחתי את ארגז הכלים במקום שהוא היה. כשהנחתי את ארגז הכלים ראיתי את הפסולת. ניסיתי לעבור מעל ואז קרה מה שקרה. מספר פעמים עברתי ולא קרה לי כלום היתה שם חתיכת קרש כנראה של 3-4 מטר, כמה פעמים עברתי מעליה ולא קרה לי כלום, בפעם הזאת עברתי ונפלתי. אני יודע שהמקום מלוכלך אבל אותי מעניין לגמור את העבודה כמה שיותר מהר" (עמ' 12 לפרוטוקול ישיבת 15.12.03).

8.         עדותו של התובע כי נפל כתוצאה מהתקלות בעץ או בקרש שהיה במקום, מוצאת תימוכין, בתאור פרטי הפגיעה, בטופס בל/ 250, שם צויין:" נתקל במכשול ונפל" (נספח  ג' לתצהיר) ויצויין כי מדובר במסמך שנערך ונחתם, על ידי כהנא עצמו, ביום אירוע התאונה ועל פי מידע שנמסר על ידי התובע (עמ' 16 ועמ' 23 לפרוטוקול).

עוד יש לציין כי הן רפאלוב והן צדיקוב, אישרו בעדותם כי בדירה נמצאה פסולת בניין, אם כי לדברי צדיקוב, לא מדובר בקרשים אלא בחתיכות גבס וכדבריו: "אני לא ראיתי קרשים ועצים כשאני נשאל למה התייחסתי לקרשים ועצים, אני משיב שלא היה זבל גס אלא פלטות גבס. מדובר בדירה מרוצפת. היו חתיכות גבס, אני לא זוכר שראיתי רלסים. אולי היו ואולי לא היו אני לא זוכר" (עמ' 19 לפרוטוקול).

9.         בנסיבות העניין, לא ראיתי לקבל את טענת הנתבעות כי התובע מסר שנפל מסולם.

טענה זו, נסמכת, בין היתר, על רישום פרטי הפגיעה, במסמכים רפואיים שונים ועל עדותם של צדיקוב ובביאן.

אשר לרישומים הרפואיים, יצויין כי ברישומים רפואיים אחרים, דוגמת כרטיס חולה אצל ד"ר מוזס, מיום 20.7.97 ותעודה רפואית ראשונה לנפגע בעבודה (נספח ג' לתיק המוצגים מטעם הנתבעת) צויין כי התובע נפל בעבודתו לאחר שנתקל במכשול ובטופס בל/ 250, שכאמור, נערך ונחתם, ביום ארוע התאונה, צויין : "נתקל במכשול ונפל".

אשר לעדותם של צדיקוב ובביאן, יצויין כי העדים האמורים, לא ראו את התאונה עצמה שארעה עת התובע, עבד לבדו, בסלון הדירה. צדיקוב, עבד בדירה הסמוכה והגיע למקום, למשמע צעקות התובע. עדותו של צדיקוב כי כשהגיע למקום, התובע אמר לו שהחליק מהסולם (עמ' 20 לפרוטוקול ישיבת 15.12.03 ), הינה בגדר "עדות כבושה" שלא זו בלבד שאין לה כל זכר בתצהיר עדותו הראשית אלא שעומדת היא, בניגוד לאמור בסעיף 4 לתצהיר, נ/6, שם נאמר :"..התובע אמר לי שהוא נכנס לדירה והחליק על הריצפה...". אותו דין, לגבי עדותו של בביאן, אשר בחקירה נגדית לעו"ד סילש,  "נזכר" כי כאשר ראה את התובע, לאחר שהורד מהדירה ובטרם שפונה לבית החולים אמר לו התובע כי נפל מהסולם (עמ' 17 לפרוטוקול ישיבת 15.12.03) וזאת כאשר בתצהיר עדותו הראשית של העד, נ/5, אין כל התייחסות לגירסה האמורה, ובפתח עדותו, נשאל האם הוא מבקש לתקן או להוסיף דבר  על האמור בתצהירו והשיב בשלילה (עמ' 15 לפרוטוקול).

9.         בנסיבות אלה, לא אוכל לסמוך ידי על עדותם של בביאן וצדיקוב. מאידך, גרסתו של התובע, באשר לנסיבות אירוע התאונה, לא נסתרה ואף מוצאת היא תימוכין, בדיווח המיידי (טופס בל/ 250) שנערך על ידי כהנא, בסמוך לאחר התאונה ועל כן, ראיתי לקבלה.

שאלת האחריות

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ