אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 6609/00

פסק-דין בתיק א 6609/00

תאריך פרסום : 20/10/2009 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום חיפה
6609-00
07/11/2005
בפני השופט:
יעקב וגנר

- נגד -
התובע:
א. בטחון אזרחי בע"מ (בפירוק)
עו"ד י. ביין
הנתבע:
מדינת ישראל - משרד התחבורה
עו"ד פרקליטות מחוז חיפה
פסק-דין

1.         התובעת, עיסוקה במתן שירותי אבטחה ושמירה, הגישה תביעתה זו בה ביקשה לחייב הנתבעת בתשלום יתרת סכום המגיע לה לטענתה עבור שירותי שמירה שניתנו מטעמה לנתבעת במרכז לבריאות הנפש שבטירת הכרמל (להלן : "בית החולים") ובתחנה לבריאות הנפש בחיפה (להלן : "התחנה"). יתרת הסכום בסך של   508,750  ש"ח נובעת לפי הנטען בכתב התביעה מהפרשי ריבית והצמדה כמפורט בכתב התביעה.

2.         הנתבעת כפרה בטענות התובעת ובכך כי היא חייבת לתובעת סכום שהוא וטענה כי חישוביה של התובעת שגויים  או כי  בוצעו לתובעת עקב הטעיה או טעות מתמשכים תשלומים עודפים.

3.         הצדדים הסכימו למתן פסק דין על יסוד תצהירים, לרבות המסמכים שצורפו להם, חוות דעת וסיכומים שהוגשו מטעמם (הודעתם מיום 13.1.04) ולהסכמה זו ניתן תוקף של החלטה ביום 15.1.04. לאחר שהוגשו הסיכומים הובא התיק בפני לכתיבת פסק דין.

העובדות :

4.         מהמסמכים שצורפו עולה כי ראשית תחילת ההתקשרות בין הצדדים, בתקופה הרלוונטית להכרעה זו, במכרז מס' 99/004/93 אשר פורסם בדצמבר 1993 ועניינו מתן שירותי אבטחה, בין היתר,  עבור יחידות משרד הבריאות שנזכרו לעיל.

התובעת זכתה במכרז האמור במתן שירותי האבטחה ליחידות האמורות שתיהן. בכל הנוגע לאבטחת התחנה חודשה ההתקשרות בין הצדדים על יסוד מכרז נוסף שמספרו 121/96, אשר פורסם בספטמבר 1996 ואשר גם בו זכתה התובעת.  כאן המקום לציין כי אינני מקבל את טענת התובעת להרחבת חזית ככל שעניינה בטענות הנתבעת, המופיעות בתצהיר שהוגש מטעמה, ביחס למכרז הנוסף, זאת מאחר וטענות אלו של הנתבעת הופיעו עוד בכתב הגנתה (ראה סעיף 8 לכתב ההגנה).

המועדים המדויקים לתחילת ההתקשרויות, כמו גם תקופתן של אלו, לא הובררו. התובעת לא טרחה לפרטם בכתבי טענותיה ובתצהירים שהוגשו מטעמה, וגם הנתבעת טענה בעניין זה באופן כללי בלבד. העולה מן המסמכים שצורפו על ידי הנתבעת ואשר לא נסתרו על ידי התובעת הוא האמור לעיל באשר להיות המכרזים האמורים הבסיס להתקשרות והעובדה כי על בסיס מכרזים אלו נמשכה ההתקשרות בין הצדדים לפחות עד לתום המועד אליו מתייחסת התביעה, הוא ינואר 2000. 

5.         מכרז נוסף, שמספרו 104/98, ועניינו מתן שירותי אבטחה לבית החולים, פורסם במאי 1998. באוגוסט 1999 התברר כי התובעת זכתה במכרז זה. אלא שעל יסוד מחלוקת שנתגלעה בין הצדדים, והיא בסיס תביעה זו, סירבה התובעת לחתום על החוזה כנדרש במכרז. אף על פי כן המשיכו הצדדים בהתקשרות ביניהם, באופן שיפורט להלן ועל בסיס תנאי המכרזים הקודמים, וזאת לפחות עד לחודש ינואר 2000, שהוא מועד תום התקופה אליה מתייחסת התביעה. התברר כי במהלך תקופת ההתקשרות בין הצדדים נהגה התובעת להעביר לנתבעת בסופו של כל חודש חשבונית המפרטת מס' שעות העבודה, בהבחנה בין שעות עבודה בימי חול לשעות עבודה בימי שבת וחג, המחיר לשעה ועדכוני מחיר זה לתוספת היוקר (ראה כדוגמא החשבוניות שצורפו כנספח א' לתצהיר התובעת).

הנתבעת נהגה לאשר החשבוניות האמורות ולשלם המגיע בגינן וכנגד העברת התשלום נמסרה לה, על ידי התובעת, קבלה. כך נהגו הצדדים, ועל כך אין מחלוקת, עד לחודש אוגוסט 1998.

6.         בחודש אוגוסט 1998 סירבה הנתבעת לשלם את חובה בהתאם לדרישת התובעת כפי שבאה לידי ביטוי בחשבונית שהוגשה מטעמה. המדובר היה בסכום המגיע עבור שירותי שמירה שניתנו בחודש יולי 1998. כך נהגה גם בחודש ספטמבר 1998 בכל הנוגע לתשלום עבור שירותי שמירה שניתנו בחודש אוגוסט. לטענת הנתבעת התעורר אצלה חשד כי התעריפים בהם היא מחויבת על ידי התובעת גבוהים מאלו שהתחייבה להם התובעת במכרז וכיוון שכך הוחלט על העברת בדיקת העניין לרואה חשבון מטעמה. בדיקתו של זה ביססה, כך לטענת הנתבעת, את חשדה האמור.מפירוט השתלשלות העניינים בתצהירי שהוגשו מטעם הצדדים ומעיון בחליפת המכתבים שנערכה ביניהם (צורפה כנספחים ג1 - ג9 לתצהיר התובעת וכנספחים ה-י לתצהיר הנתבעת) עולה כי מספר ימים לאחר תחילת חודש אוגוסט 1998 פנתה הנתבעת אל התובעת והודיעה לה כי היא מבקשת שזו תערוך בדיקה בנוגע לתעריפים על פיהם היא מוציאה חיוביה. התובעת ענתה, במכתבה מיום 14.9.98, כי אין בידה כל נתונים שיש בהם כדי להעיד על זכותה של הנתבעת לקבל זיכוי בגין סכומים ששילמה ביתר וזו נתבקשה לפרט נתונים כאלו, ככל שישנם בידה. בסופו של דבר נערכה פגישה בין הצדדים ובה סוכם, לטענת התובעת, כי יועברו אליה, מאותה עת וגם על חשבון חודשים יולי - אוגוסט 1998 שטרם שולמו, סך של 80% מן הסכומים המפורטים בחשבונותיה. למרות האמור, כך לטענת התובעת, שולם לה רק סך של 50% על חשבון חוב העבר (יולי - אוגוסט) ובנוסף המשיכה הנתבעת, מאותה עת, לקזז באופן זה היתרה אותה שילמה לטענתה בעודף. עוד שינתה הנתבעת, כך לטענת התובעת, את אופן  חישוב השכר שנהג עד לאותה עת, וערכה חישוב אחר על פי כלליה שלה וזאת עד לינואר 2000, הוא, כאמור לעיל, מועד תום התקופה אליה מתייחסת התביעה. הנתבעת טוענת כי שולם בסופו של דבר80%מסך החוב המגיע עבור חודש יולי ואינה מכחישה כי מאותה עת נהגה לקזז את הסכום ששולם לטענתה בעודף וכן לערוך חישוב אחר בדבר התמורה המגיעה לתובעת. החישוב האחר, לטענת הנתבעת, היה מבוסס על המכרזים לפיהם התקשרה עם התובעת, זאת באשר לא היה מקום, לטעמה, לקבל חישוב התובעת אשר היה מבוסס על עקרונות אחרים.

7.         בתביעתה זו טוענת התובעת כי אישור החשבוניות על ידי הנתבעת, משך פרק זמן ארוך, עולה כדי כריתת הסכם חדש ושונה מן ההסכם כפי שבא לידי ביטוי בתנאי המכרז. לטענתה הסכימה למתן הנחה במחיר שהוצע על ידה במכרז וזאת לאור הנחתה כי התמורה תשולם לה בהתאם לחשבוניות שהוצאו על ידה. עוד טוענת התובעת כי לא היה מקום לשינוי חד צדדי של ההסכם החדש שנכרת, לטענתה, וזאת לאחר שהסתמכה על קיומו ושינתה מצבה לרעה בשל הסתמכותה זו. כן מפרטת התובעת נזקים שונים שנגרמו לה בשל השינוי האמור : במוניטין, במדיניות האשראי שננקטה כנגדה ועוד. בשל האמור מבקשת התובעת לחייב הנתבעת לשלם לה יתרת הסכום המגיע לה על פי חישוביה. פירוט החישוב והסכומים המגיעים לה פורטו בחוות דעת מומחה מטעמה.

8.         הנתבעת הגישה חוות דעת מומחה מטעמה ופירטה בה הסכומים אשר, לטענתה, היה עליה לשלם לתובעת. מחישובה של הנתבעת עולה כי שילמה ביתר עבור שירותי התובעת. בשולי הדברים יש לציין כי חוות הדעת שהוגשה, מטעם הנתבעת, תוקנה, ומשהתברר כי בהסתמך על חוות הדעת הקודמת קזזה הנתבעת ביתר סך של 10,048 ש"ח, ניתן, בהסכמה, ביום 13.1.03, פסק דין חלקי, לטובת התובעת, על הסכום האמור.

דיון :

9.         השאלה הראשונה שיש להכריע בה היא מה הוא הבסיס על פיו יש לערוך חישוב התמורה המגיעה לתובעת?  כאמור היווה מכרז מס' 99/004/93 הבסיס להתקשרות הצדדים. עותק חוברת המכרז, אשר על נספחיו הרלוונטיים, חתומה התובעת, צורף כנספח ב' לתצהיר מטעם הנתבעת (להלן : המכרז הראשון). לשם הדיון מן הראוי להביא נוסח הסעיפים הרלוונטיים העוסקים בקביעת מנגנון חישוב התמורה.

נספח א' למכרז האמור הוא טופס הגשת הצעה. בסעיף 3 לו נכתב

"(א). אם אזכה במכרז הריני מתחייב לעמוד לרשותכם ולבצע את כל העבודות הקשורות למתן שירותי אבטחה עפ"י כל תנאי המכרז המפורטים בכל הטפסים, ומסמכי המכרז לשביעות רצונכם המלאה וזאת תמורת הסכומים המפורטים בנספח ב'.  (ב) באם יהיו התייקרויות יעודכנו הסכומים הנ"ל בהתאם לנספח הצמדה מ"ו/31 מ- 26.2.86 המצ"ב ולחוזרי החשב הכללי ו/או הוראות המשרד בנושא המתפרסמים מעת לעת".

נספח ב' למכרז הוא טופס הגשת הצעות מחיר. בסעיף 6 לו פורטו, על ידי התובעת, הסכום שהוצע על ידה לביצוע העבודות נשוא המכרז. כך הציעה התובעת לבצע עבודת האבטחה בסניף בית החולים בטירת הכרמל תמורת סך של 16.56 ש"ח (לא כולל מע"מ) לשעה (ראה סעיף 6.12). באשר לתחנה לבריאות הנפש הרי שלא הוברר האם הסכום, הנקוב בסעיף 6.41, המתייחס לתעריף עבור אבטחה בלשכת הבריאות בחיפה, הוא הסכום הרלוונטי לדיון שבפני.  מחוות הדעת שהוגשה על ידי הנתבעת, הנסמכת על תעריף שננקב בחשבוניות, עולה כי התעריף הבסיסי לשעת שמירה בתחנה היה 16.4 ש"ח (לא כולל מע"מ). התובעת לא חלקה על עניין אחרון זה.

סעיף 7 לנספח זה קובע:

  "...(ג) משמרת שבת וחגים : בתמורה לעבודת מאבטח בימי שבתות וחגים תשולם תוספת בשיעור של 50% מהמחירים המפורטים בנספח ב' לעיל. (ד) המחירים יעודכנו בהתאם ל"נספח ההצמדה" - נספח ח' המצ"ב, לחוזרי החשב הכללי ו/או להוראות המשרד המתפרסמים מעת לעת".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ