אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 65993/03

פסק-דין בתיק א 65993/03

תאריך פרסום : 26/05/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
65993-03
03/09/2006
בפני השופט:
שושנה אלמגור סגניתנשיא

- נגד -
התובע:
יצחק עפר חברה לבנין ופיתוח בע"מ
עו"ד רזניק בן-ציון
הנתבע:
ח.י. בלאושטיין בנין והשקעות בע"מ
עו"ד מנור טומס
פסק-דין

מונחת בפני תביעה כספית בעילה של הפרת חוזה לבניית בניין.

העובדות

התובעת הינה חברה העוסקת בביצוע עבודות בנייה, והנתבעת הינה חברה העוסקת בייזום וביצוע פרויקטים בתחום  הבניה.

התובעת קיבלה על עצמה לבצע עבור הנתבעת הקמת בניין על המקרקעין הידועים כחלקה 390 בגוש 6490 (מגרש מס' 2) בקריית אונו (להלן: "הבניין" או "הפרויקט"), וביום 25.8.02 נחתם בין הצדדים מסמך שכותרתו "סיכום דברים" (מוצג א' למוצגי התובעת; להלן: " סיכום הדברים"), שבו נכתב בזו הלשון:

"סוכם מחיר פאושלי - 18,500,000 ש"ח ללא מע"מ צמוד למדד יולי = 194.5. המחיר אינו כולל ארונות מטבח/שיש למטבחים. הבניה בהתאם למפרט הטכני".

הצדדים חתמו על חוזה מפורט ביום 3.12.02 (מוצג "ה" למוצגי התובעת; להלן: " החוזה המפורט"). יצוין כי סכום התמורה שנקבע בסעיף 10 (ב) לחוזה המפורט הועמד על סך של 17,980,000 ש"ח. בחודש פברואר 2003 העבירה הנתבעת לתובעת טיוטת חוזה מתוקן (מוצג ח' למוצגי התובעת), אשר לא נחתם על ידי  שני הצדדים, בו שוב הופחתה התמורה החוזית, וכן צורפה לטיוטת חוזה זה  תוספת (מוצג ט' למוצגי התובעת) לפיה תשולם לתובעת פרמיה שבצירופה לתמורה שבטיוטת החוזה המפורט מתקבל סך התמורה הקבוע בסיכום הדברים.

אין מחלוקת בין הצדדים שהתמורה בגין עבודות הבניה שהיתה מוסכמת על הצדדים הינה בסך 18,500,000 ש"ח, למעט מחלוקת בשאלת התשלום עבור ביצוע עוגנים, ורק משיקוליה של הנתבעת לא ננקב מלוא סכום התמורה בחוזה המפורט. החוזה אשר חייב את הצדדים הינו, אם כן, החוזה המפורט עם התמורה הנקובה בסיכום הדברים (להלן: " החוזה המקורי").

ביום 27.7.03 שיגרה הנתבעת לתובעת מכתב (מוצג י"ג למוצגי התובעת) בו נכתב, בין היתר, כך:

"רשמנו לפנינו את הודעתכם כי אינכם מעונינים להמשיך בביצוע הפרויקט שבנדון. לפיכך התקשרנו עם חב' צוות ברקוביץ בע"מ להמשך ביצוע הפרויקט, תחילת עבודתם נקבעה ליום ה-1 לאוגוסט 2003, נבקשכם איפוא לפנות את יתרת הציוד שלכם המצוי באתר עד למועד הנ"ל".

עוד באותו יום השיבה התובעת למכתב הנתבעת הנ"ל (מוצג י"ד למוצגי התובעת) כי יציאתה מהאתר הותנתה בכך שיגיעו עמה להסכם על פיו ישולמו לה כספים עבור העבודות שכבר ביצעה וההוצאות הרבות שהוציאה באתר, ואשר לא כוסו בתשלומים ששולמו עד כה. כמו כן, הבהירה התובעת במכתבה הנ"ל (בסעיף 2) כי יציאתה מהאתר נובעת מאי הסכמתה לתנאי החוזה שהוכן על ידי הנתבעת בניגוד לסיכומים ראשוניים.

הצדדים הגיעו להסכמה לפיה התובעת תפסיק לבצע את הפרויקט, ונחתם ביניהם, בחודש אוגוסט 2003, הסכם לסיום היחסים המשפטיים ביניהם (מוצג ט"ו למוצגי התובעת; להלן: " הסכם ההתחשבנות הסופית"). בהתאם להסכם זה, התחייבה הנתבעת מצדה לשלם לתובעת סך של 320,000 ש"ח, והתובעת התחייבה "להעביר את כל האתר בצורה מסודרת כולל תיאום ... ופירוק העוגנים, מסירת המפתחות ופנוי המכולת והמשרד".

הנתבעת מסרה לתובעת המחאה על סך 148,277 ש"ח עבור חשבון חלקי מס' 5 (סעיף 1 להסכם ההתחשבנות הסופית; ראה מוצג י"ב למוצגי התובעת). המחאה זו חוללה תחילה על ידי הבנק הנמשך וכובדה ביום 12.8.03 (מוצג ט"ז למוצגי התובעת). יתרת התמורה על פי הסכם ההתחשבנות הסופית בצירוף מע"מ, שולמה לתובעת בחודש ינואר 2004 רק לאחר הגשת התובענה דנן, וזאת לאחר שנחתם בין בעלי הדין  ביום 6.1.04 הסכם פשרה חלקי בעקבות בקשת התובעת להטיל עיקולים על נכסי הנתבעת - בש"א 183871/03 (מוצג י"ז 1 למוצגי הנתבעת).

ביום 5.11.03, עוד בטרם שולמה לתובעת יתרת התמורה על פי הסכם ההתחשבנות הסופית, פנתה התובעת באמצעות פרקליטה לנתבעת במכתב (מוצג כ"ב למוצגי התובעת) בו הודיעה, בין היתר, על ביטול הסכם ההתחשבנות הסופית כמו גם החוזה המפורט מיום  3.12.02.

טענות הצדדים

התובעת טוענת כי העובדה שהנתבעת לא שילמה את הסך של 171,723 ש"ח שהתחיבה לשלם  על פי הסכם ההתחשבנות הסופית, אלא לאחר הגשתה של תביעה זו, מהווה הפרה יסודית של הסכם ההתחשבנות הסופית. מנגד, טוענת הנתבעת, כי בהסכם ההתחשבנות הסופית לא צוין מועד לקיומו של התשלום, וכי לא שילמה את הסך האמור עקב כך שהתובעת לא הסדירה את נושא רישיונות העסקת העובדים הזרים בפרויקט. 

עוד טוענת התובעת, כי עם ביטול הסכם ההתחשבנות הסופית על ידה חזרו הצדדים למצבם ערב חתימת הסכם זה, היינו, לדידה החוזה התקף ביחסים בין הצדדים היה החוזה המקורי. בנוסף, טוענת התובעת, כי הנתבעת במכתבה מיום 27.7.03 (מוצג י"ג למוצגי התובעת) הודיעה כי היא מבטלת את החוזה המקורי וכי התקשרה בהסכם עם קבלן אחר. הודעה זו מהווה ביטול החוזה שלא כדין על ידי הנתבעת, ובכך למעשה הפרה הנתבעת את החוזה המקורי, כך לטענת התובעת. מכוח הטיעון דלעיל, תובעת התובעת פיצויים על הפסד הרווח הקבלני שהיתה יכולה להפיק לו ביצעה את פרויקט בניית הבניין בשלמותו, וכן תשלום נוסף בגין עבודות עיגון שביצעה בפרויקט, ושלטענתה לא נכללו בחוזה המקורי.

מנגד, טוענת הנתבעת, כי הכלל הוא שביטולו של חוזה בשל הפרתו אין בו כדי להשיב את המצב לקדמותו כאילו לא נכרת מעולם. לדידה של הנתבעת, אף אם הופר הסכם ההתחשבנות הסופית, הרי שהפרתו וביטולו אינם מביאים להחייאת החוזה המקורי. עוד טוענת הנתבעת, כי מששולמו זה מכבר הסכומים שהתחייבה לשלם בהתאם להסכם ההתחשבנות הסופית, דין תביעה זו להדחות.

דיון

1. האם הסכם ההתחשבנות הסופית בוטל כדין?

בהסכם ההתחשבנות הסופית לא ננקב המועד לביצוע תשלום הסך של 320,000 ש"ח.  כאמור, ביום 12.8.03 שילמה הנתבעת לתובעת סך של 148,277 ש"ח האמורים בסעיף 1 לאותו הסכם. יתרת הסכום, היינו סך של 171,723 ש"ח (להלן: " יתרת התמורה"),  שולמה לתובעת רק לאחר הגשת תובענה זו במסגרת הסכם פשרה חלקי בעקבות בקשת התובעת להטיל עיקולים על נכסי הנתבעת (בש"א 183871/03).

אשר  לתשלום יתרת התמורה, בפי הנתבעת שתי טענות:

האחת, שלא נקבע בהסכם ההתחשבנות הסופית מועד לביצוע תשלום זה, ועל-כן לא אחרה בביצוע התשלום, והשניה, שהתובעת לא עמדה בהתחייבותה על פי הסכם ההתחשבנות הסופית "להעביר את האתר בצורה מסודרת...". לטענת הנתבעת, התובעת לא העבירה לידיה את היתרי העסקת העובדים הזרים שקיבלה בגין ביצוע הפרויקט, ומטעם זה עיכבה הנתבעת את ביצוע תשלום יתרת התמורה לתובעת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ