אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 65941/04

פסק-דין בתיק א 65941/04

תאריך פרסום : 26/10/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
65941-04
19/10/2006
בפני השופט:
רחמים כהן

- נגד -
התובע:
נפאר סמיר (ת.ז. 050956341)
עו"ד מ' דעאס
הנתבע:
ט.ט.י נתיבי מסחר כלליים בע"מ (ח.פ. 512405499)
עו"ד י' גרוס
עו"ד נ' בן מאיר
פסק-דין

מר נפאר סמיר, בעל מפעל "התבנית" לייצור ותכנון תבניות (להלן - התובע או התבנית) הגיש תביעה כספית נגד חברת ט.ט.י נתיבי מסחר כלליים בע"מ, המייצרת ומשווקת בקבוקי הנקה לתינוקות (להלן - הנתבעת או החברה). התביעה היא בגין חוב בסך 37,210 ש"ח, שמקורו בהסכם לבניית תבניות לייצור בקבוקי תינוקות (להלן - ההסכם) ובביצוע עבודות נוספות על ידי התובע עבור הנתבעת, שלא שולמה מלוא התמורה בגינן.

אין חולק, כי ביום 28/4/2003 נחתם ההסכם, המתבסס על הצעות מחיר שהגיש התובע ואושרו על ידי הנתבעת ביום 21/4/2003. לפי ההסכם, התובע מתחייב לייצר עבור הנתבעת 5 תבניות לחלקי בקבוק (להלן - התבניות) לפי הפירוט הבא: אינסרט (להלן - תבנית גומי), מכסה (להלן - תבנית כוס), הברגה (להלן - תבנית הברגה או תבנית בורג), צינורית ארוכה, כולל אינסרט גשש חום (להלן - תבנית צינור או תבנית צינורית) ודיסקית (להלן - תבנית דסקית או תבנית דיסקה).

עוד נקבע בהסכם, כי התבניות יבדקו על ידי קבלן המשנה דוד מור (להלן - קבלן המשנה או היצרן), עמו התקשרה הנתבעת בהסכם לייצור הבקבוקים, שיהיה אחראי לאיכות המוצר הסופי ולפיקוח על בניית התבניות ואישור תקינותן. בנוסף נקבע בהסכם, כי התבניות חייבות להיות מאושרות גם על ידי נציג הנתבעת מר תמיר תירוש ומאחר ואין בידי החברה שרטוטים של המוצרים, התובע מתחייב לספק את התבניות כך, שהמוצרים יהיו זהים לחלוטין לדוגמאות שנמסרו לידיו. 

בניגוד להצעות המחיר בהן נקבע מחיר נפרד לכל תבנית, נקבע בהסכם סכום כולל לביצוע 5 התבניות בסך 35,000$. עוד נקבע, כי החברה תשלם מקדמה על סך 11,600 $ עם הזמנת העבודה, תשלום שני בסך 11,600$ ישולם עם מסירת התבניות ואישורן ותשלום אחרון בסך 11,800$, ישולם 60 יום לאחר מסירת התבניות. בנוסף, נקבע לוח זמנים לייצור ואספקת התבניות, כאשר הדוגמא הראשונה לתבנית צינורית היתה אמורה להיות מסופקת עד ליום 18/5/2003 ולגבי יתר ארבעת התבניות נקבע מועד של 70 ימי עבודה מיום ההזמנה.

עוד נקבע בהסכם, כי בגין כל שבוע איחור באספקת התבניות, מעבר ל- 90 ימי עבודה מיום ההזמנה, ישלם התובע לנתבעת סך של 300$ לכל שבוע, כאשר סכום זה יקוזז מהתשלום השלישי שנקבע בהסכם. במידה והתובע לא יעמוד בהתחייבויותיו לספק את חמשת התבניות ברמת דיוק על פי הדוגמאות שנמסרו לידיו, הוא יהיה חייב על פי ההסכם בהשבת המקדמה ששולמה לו  בסך 11,600$. כמו כן התחייב התובע לאחריות של שנה אחת לגבי תקינות התבניות וחלקיהן.

טענות התובע

לטענת התובע, הוא ביצע את העבודה וסיפק את התבניות בהתאם להסכם, אך הנתבעת לא שילמה את תמורת התבניות במלואה ונותרה חייבת סך של 3,952$ כולל מע"מ אשר ערכם ליום הגשת התביעה 17,784 ש"ח. בנוסף טוען התובע, כי הנתבעת הזמינה ממנו עבודות נוספות ותחזוקה (להלן - העבודות הנוספות) הכוללות תוספת שני גרעינים לצינור (להלן - תוספת לצינור קצר), ניקוי תבנית לפי דרישת החברה, קריאת שירות ותיקון נזק לתבנית שנגרם כתוצאה מהפעלה לא נכונה. סך כל הסכום בגין העבודות הנוספות הוא 19,426 ש"ח. גם סכום זה לא שולם על ידי הנתבעת, למרות פניות חוזרות ונשנות מצידו ולכן הסך הכולל של חובה אליו הוא 37,210 ש"ח.

לטענת התובע, התבניות נמסרו כשהן תקינות אבל נפגעו עקב הפעלה לא נכונה וחימום יתר של התבניות על ידי קבלן המשנה. כמו כן, התבניות נמסרו במועד אך אם היה איחור במסירת חלק מהתבניות כטענת הנתבעת הוא נבע מבקשת הנתבעת לשנות את העיצוב באמצע העבודה, דבר שחייב תוספת זמן והוא אף לא חייב את הנתבעת בתשלום בגין שינוי העיצוב. יתר על כן טוען התובע, כי הראיה לכך שהתבניות נמסרו במועד ובהתאם להסכם היא, כי הנתבעת שילמה עבור התבניות את כל התשלומים, פרט לתשלום האחרון.

באשר למועד מסירת תבנית הצינורית טוען התובע, כי המועד הקבוע בהסכם מתייחס למסירת דוגמא של תבנית צינורית בלבד ולא למצב סופי של התבנית, כך מצוין בהסכם שהוכן על ידי הנתבעת, והובא מוכן לתובע שרק חתם עליו, ולכן יש לפרש ההסכם לרעתה. באשר ליתר התבניות טוען התובע, כי הן היו מוכנות במועד וחלקן אף לפני המועד אך הנתבעת לא הגיעה לקחת אותן במועד, אם מהסיבה שהיתה אמורה לשלם עבורן במועד קבלתן או מאחר וביקשה לקחת מספר תבניות במועד אחד. כמו כן טוען התובע, כי הצדדים לא היו צמודים להסכם הן מבחינת מועדי התשלום והן מבחינת אופן התשלום, הנתבעת לא שילמה את המקדמה במועד הזמנת העבודה אלא רק ביום 4/5/2003 או בסמוך למועד זה ולכן תחילת מניין ימי העבודה למסירת התבניות הוא מיום ביצוע תשלום המקדמה ולא מיום ביצוע ההזמנה. בנוסף טוען התובע, כי הנתבעת לא שילמה את תמורת התבניות בשלושה תשלומים אלא פיצלה את התשלומים בהתאם למועדי אספקת התבניות. 

לטענת התובע, התמורה עבור כל ההזמנה שולמה חלקה באיחור וחלקה במועד, למעט התשלום האחרון עבור תבנית הגומי, שני האינסרטים (הגרעינים) וקריאת השירות ולכן מפתיעה טענת הנתבעת, כי לא שילמה עבור תבנית הבורג עקב התקלות בה, בעוד שהתשלום שלא שולם הוא התשלום בגין תבנית הגומי. כמו כן טוען התובע, כי התקלות שנגרמו בבדיקת התבניות נגרמו עקב הפעלה לא נכונה של התבניות על ידי קבלן המשנה. מאחר והנתבעת מודה, כי התבניות סופקו לידיה על ידי התובע, אך טוענת כי סופקו באיחור, מדובר בטענת הודאה והדחה ולכן נטל ההוכחה להוכיח כי התבניות סופקו באיחור מוטל עליה.

כמו כן טוען התובע, כי שאלת תקינות התבניות היא שאלה של מומחיות ומשלא צירפה הנתבעת חוות דעת מומחה בעניין זה אין להסתמך על אמירות סתמיות ולקבל גרסתה.

באשר לטענת הקיזוז שטענה הנתבעת טוען התובע, שיש לדחותה מאחר והנתבעת לא שלחה לתובע הודעת קיזוז כמתחייב על פי דיני החוזים. כמו כן, לא הוכיחה הנתבעת כל נזק ואף לא טענה לנזק וכל שטענה הוא לקיזוז בסכום קצוב הנובע מאיחור במסירת המוצרים, דבר שלא הוכח על ידה.

טענות הנתבעת

במהלך שנת 2003 החליטה להעביר את ייצור בקבוק ההנקה מסוג "בקבוק תינוק פייה צרה" (להלן - הבקבוק)  מסין לארץ ולשם כך התקשרה עם קבלן המשנה ובהמלצתו נפגשו נציגיה עם התובע. התובע הצהיר, כי יש לו את הידע, הניסיון והיכולת לבצע את העבודה ולייצר את התבניות באיכות הטובה ביותר ובלוח הזמנים שדרשה הנתבעת ובעקבות הצהרתו התקשרה עימו בהסכם. התובע הפר את ההסכם הפרה יסודית, באשר סיפק לה את המוצרים באיחור ניכר וכשהם אינם תקינים ולא ברמת הדיוק שהתחייב לה בעת חתימת ההסכם ולכן, בהתאם להסכם, עליו להשיב לה את המקדמה ששולמה בסך 11,600$.

כל התבניות היו אמורות להיות מסופקות לא יאוחר מיום 4/8/2003 בעוד שבפועל סופקו במועדים מאוחרים יותר ולכן על התובע לשלם פיצוי בסך של 300$ לכל שבוע איחור ובסך מצטבר של 19,200 $ שהם 84,288 ש"ח, לפי הפירוט הבא: תבנית הצינור, הכוס והדיסקית סופקו ביום 14/9/2003 באיחור של שבועיים ולכן הפיצוי הוא 600$. תבנית ההברגה סופקה באוגוסט 2004, 49 שבועות איחור ולכן הפיצוי הוא 14,700 $. תבנית הגומי סופקה ביום 31/10/2003, 9 שבועות איחור והפיצוי הוא 2,700 $. כאינדיקציה למועדי מסירת התבניות צירפה הנתבעת לכתב הגנתה את חשבוניות המס שהנפיק התובע. לטענת הנתבעת, היא רשאית לקזז סכום זה מסכום התביעה. בסיכומים שינתה הנתבעת גירסתה וטענה, כי מאחר והתבנית האחרונה המרכיבה את המכלול כולו אושרה כתקינה רק בחודש אוגוסט 2004, כשנה לאחר המועד האחרון שנקבע בהסכם, יש להתייחס לכל התבניות כאל מכלול אחד שנמסר במועד מסירת התבנית האחרונה ולכן מדובר באיחור של 52 שבועות, והפיצוי הוא בסך השווה ל- 15,600$.

בהתייחס לטענות התובע בדבר עבודות נוספות שביצע טוענת הנתבעת, כי בגין התוספת לצינור קצר שילמה לתובע את התמורה במלואה ובנוגע ליתר העבודות - לא הזמינה עבודות אלה, אין לתובע כל אסמכתא, כי אכן הוזמנו על ידה ואף אם בוצעו, ביצוען היה במסגרת תיקונים שהיה עליו לעשות בתבניות לשם תיקונן. ביחס לטענת התובע, כי התבניות נפגעו עקב הפעלה לא נכונה שנבעה מחימום יתר טוענת הנתבעת, כי בהתאם לחוות הדעת של קבלן המשנה תבנית טובה צריכה לעבוד גם בחום של 100 מעלות.

בתצהיר העדות הראשית מציין קבלן המשנה כי הנוהל היה, שבכל פעם שסיים התובע לייצר תבנית העבירה לידיו לשם בדיקה, הן מבחינת התאמתה לדרישות ולתוכניות והן מבחינת תקינותה ואפשרות השימוש בה. לטענת קבלן המשנה, התבניות שסופקו על ידי התובע היו בחלקן לא תקינות ולא ברמת הדיוק לה התחייב ולא פעלו או שלא פעלו כראוי ולכן היה צורך להחזירן לתובע מספר פעמים על מנת שיתקנן. כך לדוגמא, תבנית ההברגה שסופקה לבדיקה ביום 15/3/2004 הוחזרה לתובע לתיקון ביום 16/3/2004 מאחר וחדלה לעבוד לאחר 35 דקות. ביום 21/4/2004, סופקה תבנית ההברגה לבדיקה בשנית ולאחר בדיקה הוחזרה לתובע פעם נוספת לתיקון לאחר שמנועה נתפס והיא יצאה מכלל פעולה. עוד טוען קבלן המשנה בתצהירו, כי לאחר מספר משלוחים לתיקון, אשר נשלחו אל התובע, נתקבלו בידיו ביום 4/8/2004 חמשת התבניות אשר יוצרו על ידי התובע ולאחר בדיקות נוספות שארכו מספר ימים אישר לנתבעת במכתב מיום 22/8/2004, כי תבנית ההברגה תקינה ועובדת בשלב זה.

בתגובה לטענות התובע בדבר הצורך בחוות דעת מומחה טוענת הנתבעת, כי קבלן המשנה הוא המומחה מטעמה ומאחר והוא זה שהמליץ על התובע אין לחשוד בו שהוא לטובת הנתבעת ולכן כל קביעה שלו צריכה להיות מקובלת גם על התובע. טענת התובע בסיכומיו, כי הזמנת תבנית הצינורית היתה רק דוגמא ולא תבנית סופית אינה מתיישבת עם העובדות ולכן ראוי שתידחה על הסף. כמו גם טענתו, כי הנתבעת התמהמה ולא באה לקחת את התבניות, שכן היה זה מחובתו של התובע לדאוג לאספקת התבניות לידי הנתבעת מיד עם ייצורן.

כנגד טענת התובע כי בעקבות בקשת הנתבעת שונה עיצוב הבקבוק ולכן התארך זמן הייצור וגרם לאיחורים בייצור טוענת הנתבעת, כי השינוי נעשה על צג מחשב התובע בתוך לוח הזמנים ומבלי לפגוע במועדי האספקה, כמו כן, השינוי היה מינורי ולא היתה דרישה לארכה בלוח הזמנים. טענת התובע, כי הצדדים לא היו צמודים להסכם מבחינת מועדי התשלומים אינה נכונה שכן בהתאם להסכם חולק התשלום לשלושה חלקים ולא היה כל קשר בין אספקת תבנית זו או אחרת מצד התובע ובין התשלום השלישי אשר היה צריך להיות משולם על פי ההסכם לתובע. טענת התובע, כי נדרשה הודעת קיזוז דינה להידחות מאחר וקיים מנגנון קיזוז בהסכם לא היה צורך בהודעה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ