אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 65/97

פסק-דין בתיק א 65/97

תאריך פרסום : 08/11/2009 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום חיפה
65-97
06/07/2005
בפני השופט:
ש. לבנוני

- נגד -
התובע:
פאוזי מחמד אבו ערמאנה
עו"ד אלמאדי מאהר
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ת"א - אזרחי
פסק-דין

1.         בהתאם לכתב תביעה מקורי מיום 5/1/97 הגיש התובע תביעת נזיקין וטען כי ביום 5/4/91, שעה ששהה בקרבת ביתו, הוא נורה על ידי חיילי צה"ל מכדור שפגע באשכו השמאלי.  התובע,  כך עולה מכתב התביעה המקורי, הוא פאוזי מחמד אבו ערמאנה, נושא ת.ז. 914625157 המתגורר ברפיח (להלן, גם "פאוזי"). בראש כתב התביעה הציג עצמו פאוזי כיליד 5/4/56, נשוי ואב ל-4 ילדים.

2.         לימים, ולבקשת ב"כ התובע, הוגש כתב תביעה מתוקן. כך, משום שלטענת ב"כ התובע הסתבר לה כי התובע הוא יליד 24/1/76 והינו רווק, ולא יליד 5/4/56, נשוי ואב ל-4 ילדים.  לנוכח זאת, הוגשה פרשת תביעה מתוקנת על ידי פאוזי.  הנתבעת התגוננה בפני התביעה העיקרית וזו המתוקנת.  ככל שעסקינן בפרשת התביעה המתוקנת היא הגישה הודעת צד ג' כנגד "הוריו של פאוזי מחמד אבו ערמטאנה ת.ז. 914625157".  ב"כ צד ג' ביקשה להמציא  הודעת צד ג' זו לב"כ התובע, עו"ד אלמאדי. עו"ד אלמאדי הודיע כי משרדו אינו מייצג את הוריו של פאוזי. אין צריך לומר כי אף ללא אמירה זו ברי שהודעת צד ג', בנוסחה זה, היא חסרת-שחר, שהרי היא אינה נוקבת בשמו ופרטיו של צד ג' הנטען.

3.         כב' סגן הנשיא צמח, שבפניו נדון התיק תחילה, הורה על הגשת תצהירי עדויות ראשיות. ביום 5/7/00 התיימר ב"כ התובע להגיש תצהיר "מטעם התובע". ואולם עיון בתצהיר מעלה כי הוא נעשה על ידי אחד, "ספואת פאוזי אבו ערמאנה, ת.ז. 260244408" (להלן - "ספואת"). ספואת זה ציין כי הוא יליד 24/11/78. בניגוד לאמור בפרשת התביעה המתוקנת,  בה נטען כי התובע נורה כאשר הוא "שהה בקרבת ביתו", בגדר תצהירו טען ספואת כי שעה שעשה דרכו "מבית ספרי לביתי, וכשהגעתי סמוך לביתי...קבוצת חיילי צה"ל פתחה באש ללא אבחנה... וכתוצאה מהירי קליע אחד פגע בי" (סעיף 3). אכן, בתאונה האמורה טען ספואת כי הוא נפגע באשכו השמאלי.

4.         בהמשך הסכימו ב"כ הצדדים כי יינתן פסק דין מנומק על דרך הפשרה על יסוד החומר שבתיק והגשת סיכומי טענות. סיכומי טענות אלו הונחו בפניי, משופעי אסמכתאות עובדתיות ומשפטיות. נחה דעתי כי טרם שהגיש ב"כ התובע את סיכום טענותיו הוא קיבל את מלוא חומר הראיות העובדתי שבידי הנתבעת, שהרי בסיכומיו הוא נסמך, בין השאר,  על מסמכים אלו, שכללו יומני מבצעים של צה"ל.

5.         לנוכח  הנתונים האמורים ברי לי  כי תביעתו של התובע, שהוא כאמור פאוזי, חסרת-שחר ולא הוכחה כל עיקר.  מחומר הראיות שבפניי נהיר לי כי ספואת הוא בנו של התובע, פאוזי. ספואת אכן נפגע בקליע מכדור שנורה על ידי חיילי צה"ל. מן החומר עולה כי אכן חבלתו הייתה  בעלת מאפיינים ייחודיים, דהיינו פגיעה באשכו או באשכיו. ואולם  נהיר לי כי פאוזי עצמו לא נורה ולא נפגע על ידי חיילי צה"ל. הנתונים האמורים עולים בעליל, הן מחקירה פרטית שנעשתה על ידי רשויות צה"ל, ובראש ובראשונה  מעצם הגשת תצהירו של ספואת.

6.         אכן, בצד טיעונה המרכזי של הנתבעת כי אין עליי להידרש לתובענה זו, נשמעים טיעונים חילופיים לרוב מה  היה דין אילו ספואת היה התובע שבפניי. לשיטתה של הנתבעת, במקרה זה, היא לא נושאת באחריות לפגיעתו של ספואת, משום צידוקים מצידוקים שונים, הן עובדתיים והן משפטיים.  על אותה דרך, רק כך ניתן להבין את סיכום טענותיו של ב"כ התובע, אף הוא טוען לאחריותה של הנתבעת, אם מטעמים עובדתיים ואם מטעמים משפטיים.

7.         ברי לי כי אין בדעתי, ואף אין בסמכותי, להידרש כל עיקר לטיעונים אלו של  ב"כ הצדדים. נשווה בדעתנו, למשל,  שהנני סבור שהנתבעת נושאת באחריות כלפי ספואת. על שום מה, איפוא, יזכה פאוזי, שלכל הדעות לא נחבל  אך הוא התובע בפניי, בכספי פיצויים, כך סתם מן ההפקר? נשווה בדעתנו, למשל, שהנני סבור שהנתבעת אינה נושאת באחריות כלפי ספואת, או שמא הנני סבור כי יש לפסוק לספואת פיצויים בגובה שלא ייראה הולם לספואת.  הכיצד  אעשה כן כאשר דברו של ספואת לא נשמע, משום שהוא איננו בעל דין בפניי? אין צריך לומר כי העובדה שספואת מסר תצהיר עדות, כלל אינה מעלה ואינה מורידה  לעניין שיקוליי אלו.

8.         מכאן, איפוא, שהתובע פאוזי לא הוכיח תביעתו, כל עיקר, ואף הוכח לי, פוזיטיבית, שלא נפגע כלל באירוע האמור. ככל שעסקינן בספואת הוא אינו בעל דין ואין בסמכותי לפסוק פיצויים לעד של התובע, שאיננו התובע עצמו. מובן שאין בדעתי לעסוק בתובענה וירטואלית בגין ביצה שטרם נולדה. ככל שספואת מבקש להגיש תובענה שומה עליו להיכבד, להתייצב ולעשות כן, ככל שהדבר ניתן במגבלות כל דין.

9.         בחנתי שמא ניתן להימנע מן התוצאה האמורה, אם משום קטינותו של ספואת ואם משום שעסקינן בהליך על דרך הפשרה, ולא ראיתי לשנות משיקוליי.  כבר שעה שספואת מסר תצהיר עדותו הוא היה בגיר בן 22. משום כך לא ניתן היה לטעון, ולו בדוחק, כי תביעתו של פאוזי נעשית כהורו ואפוטרופסו הטבעי של ספואת. אף משום שיקולי פשרה איני יכול לפסוק פיצויים שיכול שמגיעים בעליל לספואת, אך אינם מגיעים בעליל לפאוזי. נזכור ונשמור כי ב"כ התובע גילה מודעות לעניין פרטיו השגויים של התובע הנכון. אין לי אלא להתפלא על כך שהוא לא עשה כן, משעה שהתוודע לקיומו של ספואת, אף משום שעתה ברור לי שהוא מכיר-גם-מכיר דווקא את ההורה של ספואת, הוא פאוזי, חרף תגובתו להודעת צד ג' של הנתבעת. ועוד שקלתי, חרף כל אלו, לתקן כתב התביעה, ביוזמתי, על ידי החלפתו של פאוזי בספואת, אך החלטתי כי לא ראוי לעשות כן. כך, בראש ובראשונה, משעה שב"כ התובע לא מבקש זאת. כך, בעיקר, משום שתיקון כתב תביעה כאמור עלול להכשיל טענת התיישנות אפשרית של הנתבעת, והוא בבחינת נימוק ראשון במעלה שלא לתקן כתבי טענות. אכן, ככל שספואת יחליט להגיש תביעה, וככל  שהנתבעת תחליט לא לעורר טענת התיישנות,  תתברר תביעתו של ספואת לעיצומה, בהגיע שעתה.

10.        לפיכך, הנני דוחה את תביעת התובע כנגד הנתבעת.

            הנני מחייב את התובע לשלם לנתבעת הוצאות משפט בסך 7,000 ש"ח בצירוף מע"מ ובצירוף ריבית והפרשי הצמדה כדין מהיום ועד מועד התשלום המלא בפועל. בתיק בית המשפט הופקד ביום 1/3/99 פיקדון בסך 4,000 ש"ח להבטחת  הוצאות הנתבעת. הנני מורה למזכירות להעביר הסך הנ"ל על פירותיו לזכות הנתבעת על חשבון ההוצאות האמורות .

11.        המזכירות תמציא העתק מפסק דיני לב"כ הצדדים בדואר רשום + אישור מסירה.

ניתן היום כ"ט בסיון, תשס"ה (6 ביולי 2005) בהעדר הצדדים.

ש. לבנוני, שופט

קלדנית: ליזו לוינשטיין

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ