אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 64317/00

פסק-דין בתיק א 64317/00

תאריך פרסום : 04/03/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
64317-00
24/10/2006
בפני השופט:
סימון ורדינה

- נגד -
התובע:
שמואל שקד
הנתבע:
אפרים נחום
פסק-דין
  1. בפני תביעה כספית, שהגיש שמואל שקד (להלן: " התובע") נגד אפרים נחום (להלן: " הנתבע") לתשלום כספים, שלטענת התובע חייב לו הנתבע.

לטענת התובע, באפריל 94 החליטו התובע והנתבע להקים ביניהם שותפות לא רשומה, שמטרתה הייתה השקעה בניירות ערך (להלן: " השותפות"). בסמוך ליום 25.4.94 פתחו התובע והנתבע חשבון משותף בבנק המזרחי המאוחד בע"מ, סניף גן העיר (להלן: " הבנק"), שמספרו 437939 (להלן: " חשבון השותפות"). הוסכם בין הצדדים, שהשקעות הצדדים בשותפות וכן הרווחים וההפסדים מהשותפות יהיו שווה בשווה. בפועל, כל אחד מהצדדים העביר לחשבון השותפות את ניירות הערך, שהיו לו בחשבונו הפרטי לפי ערכם בבורסה ביום ההעברה, ולצורך השוואת ההשקעות שהשקיע כל צד, הוסיף התובע והכניס לחשבון השותפות סכום נוסף של 10,000 ש"ח.

זמן קצר לאחר פתיחת חשבון השותפות, לווה הנתבע מהשותפות סך של 100,000 ש"ח, שהועברו לחשבונו הפרטי. לצורך מימון ההלוואה, שנטל הנתבע מהשותפות, נטלה השותפות ביום 11.7.04 הלוואה בסך 105,000 ש"ח והתובע ערב לבנק, לפי דרישתו,  כי כספי הלוואה זו יוחזרו. בשלב מאוחר יותר, בינואר 95, מוחזרה אותה הלוואה להלוואה אחרת בסך של 108,000 ש"ח.

לטענת התובע, כיוון שהשותפות פיגרה בפירעון מספר תשלומים של ההלוואה, פנה הבנק אל השותפים במכתב דרישה לתשלום החוב. במכתב זה ניתנה התראה לשותפים, כי ההלוואה תועמד לפירעון מיידי, אם לא ישולמו הכספים תוך 7 ימים. בעקבות המכתב הנ"ל פנה התובע אל הנתבע בדרישה לפרוע את התשלומים שלא שולמו במועדם. הנתבע לא פרע התשלומים. מאחר והשותפות לא שילמה לבנק את התשלומים, שהיה עליה לשלם, הועמד חוב ההלוואה לפירעון מיידי וחשבון העו"ש של השותפות חויב בחוב ההלוואה. הבנק מימש את הערבות, עליה חתם התובע, והעביר מחשבונו הפרטי של התובע אל חשבון העו"ש של השותפות סכום כולל של 109,431 ש"ח  (ביום 6.5.96 סך של 36,500 ש"ח וביום 7.5.96 סך של 72,930.80 ש"ח). עם מימוש הערבות וגביית הסכומים, נסגר חשבון השותפות והתפרקה השותפות.

התובע טוען, כי כיוון שהבנק חילט כספים שלו לצורך פירעון ההלוואה, שנלקחה על ידי השותפות למימון ההלוואה שקיבל הנתבע, התעשר הנתבע על חשבונו שלא כדין.

  1. אין מחלוקת בין הצדדים, כי בנוסף לחשבון השותפות ניהלו התובע והנתבע קשרים עסקיים  ופרטיים נוספים:

א.   התובע והנתבע הקימו חברה בשם דרך הטבע טכנולוגיה אקולוגית בע"מ (להלן: " דרך הטבע"), שהבעלות בה הייתה של התובע ושל הנתבע בחלקים שווים.

ב.    בין הנתבע לתובע היו התחשבנויות פרטיות עקב הלוואות פרטיות, שקיבל הנתבע מהתובע.

אין גם מחלוקת בין הצדדים, באשר להלוואה שנטל הנתבע מהשותפות ובאשר להלוואה שקיבלה השותפות מהבנק לאחר שהנתבע קיבל ממנה הלוואה. הנתבע היה אמור לפרוע ההלוואה שקיבלה השותפות. לגרסת הנתבע, פרע את ההלוואה בתשלומים ששילם החל מחודש ינואר 95 ועד חודש אוקטובר 95. לגרסתו, לקראת סוף שנת 1995, לאחר ששני העסקים המשותפים (דרך הטבע וניירות הערך בחשבון השותפות) ספגו הפסדים, החליטו התובע והנתבע להפסיק את הפעילות המשותפת. הם ערכו התחשבנות ביניהם, ולאחר מכן שילם הנתבע לתובע כספים (אותם פירט בעדותו ויפורטו בהמשך). הנתבע טוען, כי כתוצאה מכך לא נותר כל חוב, שהנתבע חב לתובע, גם לא חוב בגין אותה הלוואה. לגרסתו, סוכם בין הצדדים שמשלב זה יצא הנתבע מחשבון השותפות והתובע ימשיך לנהל אותו, ולכן גם הפסיק לפרוע את ההלוואה.

     דיון בטענת הנתבע בדבר עריכת התחשבנות בין הצדדים וסילוק מכלול החובות

  1. כאמור, בהתאם לעדותו של הנתבע, לאחר ששני העסקים המשותפים ספגו הפסדים, הסתיימה בהסכמה הפעילות המשותפת בדרך הטבע, והנתבע קיים את חלקו בהסכם. בהמשך לכך, בחודש אוגוסט 1995, או בסמוך לכך, ישבו הוא והתובע והגיעו להסכמות באשר להפסקת הפעילות המשותפת גם בחשבון השותפות. לדבריו, סוכם בין הצדדים, כי הנתבע יפסיק להיות שותף בחשבון השותפות והתובע ימשיך לנהל את החשבון לבדו. התובע העיד, כי במעמד זה, הכין את מסמך נ/14, שהעלה על הכתב את ההסכמות בין הצדדים.

לגרסת הנתבע, רשם ב נ/14 בכתב ידו, את הסכומים, שלטענתו שילם לתובע עובר לעריכת נ/14, כדלקמן: ביום 25.7.95 סך של 15,700 ש"ח, ביום 26.7.95 סך של 5,500 ש"ח, ביום 28.7.95 סך של 21,000 ש"ח. כמו כן, רשם הנתבע באותו מסמך את שווי ניירות הערך שבחשבון השותפות נכון ליום עריכת המסמך " סה"כ סכום ניירות ערך משוער כ5-60 אלף ש"ח", וזאת בהמשך להסכמה, לפיה התובע יקבל את חלקו של הנתבע בניירות הערך בחשבון. לגרסת הנתבע, באותו מעמד שילם לתובע סך של 25,000 ש"ח במזומן.

הנתבע העיד, כי בעקבות ההסכמות של נ/14, לאחר יום 15.10.95, הפסיק לשלם תשלומים בגין ההלוואה שקיבלה השותפות (לדבריו, קודם לכן החל מינואר עד אוקטובר 1995 פרע את ההלוואה בתשלומים של כ3,800 ש"ח לחודש), וכן הפסיק להיות פעיל בניהול חשבון השותפות, שמאותו מועד נוהל רק על ידי התובע. בהתאם לדברי הנתבע, כיוון שההתחשבנות ביניהם הראתה, כי הוא נותר חייב לתובע סך של 35,000 ש"ח, סוכם בינו לבין התובע, שהוא ישלם לתובע סך של 35,000 ש"ח והתובע יקבל על עצמו את כל ההתחייבויות כלפי הבנק ובכך יבואו כל הצדדים לסיפוקם.

לחיזוק גרסתו ביקש הנתבע להסתייע במסמך נ/12, שנחזה להיות דו"ח התחשבנות, המתייחס לחשבון השותפות נכון ליום 5.12.95, שבתחתיתו נכתב בכתב יד, שלשותפות חובות בסך 100,151 ש"ח כולל יתרת ההלוואה ויתרת חובה בחשבון, שמתוכם חלקו של הנתבע בחוב הינו סך של  37,623 ש"ח והיתר הינו חוב של התובע. הנתבע העיד, כי נ/12 הינו דו"ח שערך רו"ח לבון, שהיה רואה החשבון של השותפות.

לדבריו של הנתבע, לאחר אותה התחשבנות שילם לתובע סך של 35,000 ש"ח ב 3 שקים לפי הפירוט הבא:

שיק מס' 230 ע"ס של 12,500 ש"ח מיום 29.10.95, משוך על בנק אמריקאי ישראלי.

שיק מס' 231 ע"ס של 12,500 ש"ח מיום 18.11.95, משוך על בנק אמריקאי ישראלי.

שיק מס' 232 ע"ס של 10,000 ש"ח מיום 9.12.95, משוך על בנק אמריקאי ישראלי.

לגרסת הנתבע, עם פירעון שקים אלו, קיים חלקו בהסכם ולא נותר חייב כספים לתובע, גם לא בגין ההלוואה הספציפית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ