אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 63306/05

פסק-דין בתיק א 63306/05

תאריך פרסום : 20/12/2007 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
63306-05
19/08/2007
בפני השופט:
תמיר מיכאל

- נגד -
התובע:
דלתה פילם ישראל בע"מ
עו"ד ירון זומר
הנתבע:
נפתלי יונה
עו"ד איתן צנעני
פסק-דין

פסק דין זה ניתן בהמשך לסיכומים בכתב, שהוגשו לאחר דיון הוכחות שהתקיים במעמד באי כוח הצדדים, נציגי התובעת והנתבע בעצמו, במסגרת תביעה שטרית שהגישה התובעת נגד הנתבע בגין שלושה שטרי חוב כדלקמן: שני שטרי חוב על סך 40,000 ש"ח כל אחד, מיום 1/1/97, שמועד פירעונם ביום 1/1/05 ושטר על סך 140,000 ש"ח, מיום 1/1/01, שמועד פירעונו ביום 1/1/05. 

הנתבע הגיש תצהיר בתמיכה לכתב ההתנגדות, אשר משמש ככתב הגנה בתיק, בו הצהיר כי הוא אינו חתום על גבי שטרי החוב נשוא התובענה כערב, וטען שחתימתו זויפה על ידי מאן דהוא. עוד טען הנתבע כי למיטב זכרונו, מעולם לא היה ערב לבנו אורן יונה (להלן: " אורן") כלפי שום גורם, ובוודאי לא כלפי התובעת. כמו-כן הצהיר הנתבע כי מעולם לא נשלחו אליו מכתבים, הודעות או התרעות בגין חובו לתובעת, וסביר להניח שהשטרות הגיעו לידיה בדרך לא כשרה. 

לאחר שניתנה לנתבע רשות להתגונן בהסכמה, בעקבות הודעה משותפת שהגישו באי כוח הצדדים, הוגשו תצהירי עדות ראשית.

מר איציק אלון, אשר הצהיר כי הינו מנהל מכירות אצל התובעת, הגיש תצהיר עדות ראשית מטעמה. מר אלון טען כי במהלך שנת 1997 פנה אורן אל התובעת כשהוא מלווה בנתבע, בבקשה שתספק לו טובין לבית עסקו - עסק אשר למיטב ידיעתו של המצהיר נוהל על-ידי אורן ואביו הנתבע. בהמשך נטען כי אורן והנתבע עבדו עם התובעת במשך שנים בהתאם לתנאי אשראי מקובלים כפי שהוסכם בין הצדדים, כאשר לצורך העמדת אשראי לעסקו של אורן ועל-פי דרישת התובעת, הפקיד אורן בידי התובעת שני שטרי חוב על סך 40,000 ש"ח כל אחד, כשהנתבע ערב ערבות אוואל לתשלום השטרות. עוד הוצהר כי משגדלו מחזורי המכירות של העסק ולשם הגדלת האשראי, דרשה התובעת מהנתבע שטר חוב נוסף על סך 140,000 ש"ח. מר אלון טען כי הוא זה שאימת את חתימת הנתבע על גב השטר משנת 2001, וצירף העתק של חותמת האימות לתצהירו. לטענתו של מר אלון, עד לסוף שנת 2004, ולאחר שהמחאות רבות ודחויות שמסר אורן לא כובדו, כאשר מנגד אורן, מר טל לביא העובד אצלו והנתבע מזמינים סחורות ושירותים כרגיל, נוצרה לאורן יתרת חוב בסך של 1,275,290 ש"ח.

עוד נטען כי בסוף ינואר 2005 הודיע הנתבע לתובעת במפתיע כי מכר את עסקו למר טל לביא, אולם בהמשך הסתבר לתובעת כי מר לביא אינו נמצא בחנות דרך קבע, והיא מנוהלת כתמול שלשום על-ידי אורן. לבסוף נטען כי חרף הבטחותיו של אורן כי יסדיר את ענייניו וידאג לצמצום חובו מול התובעת, נכון ליום 19/12/05 הותיר אל מול התובעת חוב בסך כולל של 1,777,498.47 ש"ח, כמפורט בתצהיר. לבסוף הוצהר כי הנתבע לא חלק על ערבותו בפגישות שהתקיימו עם התובעת במשרדיה ובחנות, ואף פנה לתובעת בבקשה שתבוא לעזרתו ולעזרת בנו.

התובעת הגישה תצהיר עדות ראשית נוסף מטעמה, של הגב' ג'ינה דוד. כל שהוצהר על-ידי הגב' דוד הוא שנטלה חלק בישיבות שקשורות לנתבע, הואיל וכעובדת במחלקת הנהלת החשבונות של התובעת, היתה אחראית על טיפול בענייני הכספים ויתרות החוב אל מול התובעת. 

הנתבע הגיש תצהיר עדות ראשית בו טען כי אמנם עסק בעבר בתחום הצילום והיתה בבעלותו חנות, אולם הוא מעולם לא התקשר עם התובעת בעסקים או בכל קשר כלשהו. כמו-כן הצהיר הנתבע כי אין לו כל קשר או אחריות לעסקים של בנו, ומעולם לא היה צד בהם או שותף להם. עוד טען הנתבע כי מעולם לא פנה אל התובעת בבקשה לספק סחורה לבנו, וכן לא חתם על שטרי החוב מול איציק יונה או מול אדם אחר. הנתבע ביקש להפנות את תשומת ליבו של בית המשפט לכך ששמו ותעודת הזהות שלו אינם מופיעים בהעתק חותמת אימות החתימה על גב השטר, אשר צורף לתצהירו של מר אלון כנספח ד'. הנתבע הצהיר כי הוא מוכן להיבדק על-ידי גרפולוג אשר יחווה דעתו בדבר זיוף החתימה הנטען. לבסוף טען הנתבע כי הינו ערב מוגן, והתובעת לא עשתה כל שביכולתה על-מנת לגבות את החוב מבנו, החייב העיקרי.

במהלך דיון קדם משפט שהתקיים במעמד באי כוח הצדדים, אמר ב"כ התובעת כי הוא לא רואה מקום למינוי מומחה להשוואת כתבי יד לשם הפרכת טענת הזיוף. ב"כ הנתבע הסכים למחוק את טענותיו של מרשו בתצהיר העדות הראשית בדבר היותו ערב יחיד או מוגן. 

במהלך הדיון נחקר מר אלון על תצהירו והעיד, בין היתר, כי אנשים שעבדו אצל התובעת אמרו לו שהנתבע היה לקוח של חברה בשם "אוריינט קולור", אשר נקנתה על-ידי התובעת. מר אלון הודה כי הוא מכיר את החנות של הנתבע רק "משמועות" ולא עבד עמו באופן אישי, וכן העיד שההתקשרות נעשתה על פי רוב מול אורן בלבד. לאחר מכן העיד כי בשנת 1997 הגיעו שני הוריו של אורן, על-מנת להציג את בנם בפני התובעת. כשנשאל מר אלון מדוע לא מופיעה חותמת אימות בשטרות נשוא נספח א' לתצהירו, השיב תחילה כי השטרות נחתמו אצל הלקוח ולא מוציאים את החותמת מהמשרד, אך בהמשך העיד שכל השטרות נחתמו אצל התובעת בהרצליה. באשר לאימות החתימה על גב השטר השלישי, העיד מר אלון כי הוא אף פעם לא שם לב לשורות התחתונות המופיעות בחותמת, וכי הוא מבקש לראות תעודת זהות רק אם אינו מכיר את האדם שחותם בפניו על השטר. מר אלון הודה שבשלב מסוים פנה אליו אורן וטען כי זייף את החתימות של אביו. כמו-כן העיד מר אלון כי מילא בשטרות את הסכומים ואת שער הדולר, אך התאריכים ומקום החתימה המופיעים בשטרות מולאו על-ידי בא כוח התובעת.

הנתבע נחקר אף הוא על תצהירו, והעיד שבנו היה כבן 20 כאשר פתח חנות צילום, ושהיה בעסקי הצילום מגיל 14. כשנשאל הנתבע האם הופיע במשרדי התובעת יחד עם בנו כשרצה לפתוח חנות, השיב תחילה שהיה איתו כשרצה לרכוש מכונה, אולם בהמשך העיד כי הגיע כדי לקנות מכונה בשבילו והוא איננו זוכר אם בנו היה איתו. לאחר מכן טען הנתבע כי מעולם לא חתם על שטרי חוב אצל התובעת ואינו יודע מי זייף את חתימותיו, וכן העיד שלא הציע לשלם 80,000 ש"ח שאף אחד לא דיבר איתו על כך. הנתבע הודה שעבד בעבר עם חברת "אוריינט", אך טען שלא חתם על שטר חוב לפקודתה או לפקודת התובעת. הנתבע הדגיש כי לא היה אצל התובעת בשנת 1997 אלא רק
כ- 5 שנים לפני מועד הדיון, וטען שהוא איננו זוכר אם הופיע במשרדי התובעת כיוון שבנו אמר לו שהוא נדרש לתת ערבות. בהמשך חזר והעיד הנתבע שהלך עם מבוגר נוסף למחסן של התובעת לראות מכונות.

לאחר הדיון הגישו הצדדים סיכומים בכתב.

דיון

לאחר עיון בממצאים שבפני ושמיעת טענות הצדדים, הנני קובע כי דין התובענה להתקבל בחלקה, כמפורט להלן.

הנתבע הכחיש בתצהיריו כי חתם כערב על השטרות נשוא התובענה, וטען שהחתימות הנחזות כחתימותיו הן מזויפות. הואיל ונטענה על-ידי הנתבע טענת זיוף כאמור, הרי שעל-אף שמדובר בתביעה שטרית, הנטל על התובעת להפריך את גרסתו של הנתבע, ולהוכיח שהחתימות המופיעות על השטרות הן אכן חתימותיו.

אף-על-פי-כן, התובעת החליטה שלא להגיש חוות דעת של מומחה מטעמה, על-מנת להוכיח שהחתימות על השטרות אינן מזויפות, ובחרה להסתמך הלכה למעשה אך ורק על עדותו של מר איציק אלון.

באשר לשני השטרות מיום 1/1/97 על סך 40,000 ש"ח כל אחד, אין כל טענה מפורשת בתצהירו של מר אלון לפיה הוא היה נוכח במעמד החתימה על שטרות אלה, ואימת את חתימתו של הנתבע עליהם. כל שטען מר אלון לעניין זה, כאמור בסעיף 5 לתצהירו, הוא כדלקמן:

"בכפוף להעמדת אשראי לזכות אורן ועסקו, דרשה המשיבה כי אורן יבטיח את מעמדה באמצעות חתימה על שטרי חוב בצירוף ערבים. לפיכך הפקיד אורן ביום 1/1/97 בידי המשיבה שני שטרי חוב, על סך 40,000 ש"ח כל אחד, כשהמבקש ערב ערבות אוואל לתשלום השטר". 

כאשר נשאל מר אורן במהלך חקירתו הנגדית מדוע לא מופיעות חתימות אימות בגב שני שטרי החוב על סך 40,000 ש"ח הנ"ל, השיב תחילה: "החתימו את זה אצלו, לא מוציאים חותמת מהמשרד" (שורות 1-2 בפסקה 5 של עמוד 6 לפרוטוקול), אך בהמשך חזר בו, והעיד כי סביר להניח שהשטרות נחתמו בהרצליה, כלומר אצל התובעת, וטען שהפרטים על גבי השטרות נרשמו בכתב ידו (שורות 4-5 בפסקה 5 של עמוד 6).

מכאן שמר אורן לא העיד באופן ברור ומפורש גם במסגרת חקירתו הנגדית כי השטרות על סך 40,000 ש"ח הנ"ל נחתמו על ידי הנתבע בפניו, אלא רק טען לראשונה שהפרטים המופיעים על השטרות נכתבו בכתב ידו. יצוין כי גם בסיכומי התובעת לא נטען במפורש כי כל השטרות נחתמו בפני מר אלון באופן ספציפי אלא בפני "נציגי התובעת" (ראו למשל סעיף 1 לסיכומי התשובה).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ