אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 62565/04

פסק-דין בתיק א 62565/04

תאריך פרסום : 20/12/2007 | גרסת הדפסה
א
בית המשפט המחוזי נצרת
62565-04
06/09/2007
בפני השופט:
שינמן יעקב

- נגד -
התובע:
1. כהן שלום
2. כהן אביבה

עו"ד עמית סער
הנתבע:
בובליל ויקטור
עו"ד רן צור
פסק-דין

רקע

זוהי תביעה שתובעים דיירים שרכשו דירה מבעל דירה - שהינו גם קבלן בניין שבנה את הבניין, ושבנייתו הסתיימה, כשש שנים קודם לכן. 

תמורת הדירה לא שולמה  במלואה למוכר, שכן לרוכשים טענות כלפי המוכר, לפיהן הפר זה האחרון את החוזה ולפיכך, לטענתם, הם זכאים לפיצוי, הכולל גם את קיזוז היתרה שלא שולמה.

העובדות

ביום 02.12.02, נחתם בין הצדדים חוזה מכר (להלן: "ההסכם" או "החוזה"), לפיו רכשו התובעים - שהנם הקונים (להלן: "הקונים" או "התובעים") מהמוכר שהינו הנתבע (להלן: "הנתבע" או "המוכר"), דירה בת 4.5 חדרים (כולל ממ"ד) בקומה שנייה, של בניין הנמצא בשד' העצמאות 34, בת ים, הידועה כחלקה 214 בגוש 7136 (להלן: " הדירה" או "הנכס").

הבניין בו מצויה הדירה, נבנה ע"י הנתבע שהינו קבלן בניין, בנייתו הסתיימה בשנת 1996 ומאז ועד למכירתה, דהיינו במשך כשש שנים,  היא הייתה מושכרת לצדדים שלישיים.

המחלוקת שבין הצדדים עיקרה, בפרשנות הוראות ההסכם, ולפיכך להלן הוראות ההסכם הרלבנטיות.   

בהתאם לחוזה, מועד מסירת החזקה נקבע ליום 30.01.03 (להלן: "מועד מסירת החזקה").

שני הצדדים היו מיוצגים ע"י עורכי דין נפרדים - ב"כ המוכר היה עו"ד עוזי גלבוע (להלן: "ב"כ המוכר" או "עו"ד גלבוע"), וב"כ הקונה היה עו"ד סער עמית (להלן: "ב"כ הקונה" או "עו"ד עמית") (ראה סעיפים 2.1.3, 2.1.4 ו- 2.1.5 להסכם).

בסעיף 4.2 להסכם, הצהיר המוכר על ארבעה שעבודים ו/או הערות אזהרה, הרשומים בנסח המקרקעין של הדירה, והוא התחייב, למחיקת כל השעבודים וההערות וכי הנכס יימסר לקונים, כשהוא נקי מכל שעבוד, משכנתא, חוב או כל זכות של צד שלישי כלשהו (סעיף 4.3 להסכם).

הקונים הצהירו, כי ניתנה להם אפשרות נאותה לבדוק את הנכס וסביבתו, לרבות כל המסמכים הקשורים אליו ואת מצבו הפיזי והם מצאו אותו מתאים לרצונם, למטרותיהם, לשביעות רצונם המלאה, ללא כל השגה או טענה מצידם וכי הנכס במצב טוב, תקין, ראוי למגורים וכי הקונה   "רוכש את הנכס במצבו הנוכחי, הפיזי, התכנוני והמשפטי" ובכפוף להצהרת המוכר בסעיף 4.5 להסכם - כי המוכר אינו יודע על כל פגם בנכס, הקונה "מוותר בזאת מראש על כל טענה ו/או תביעה מחמת מום או פגם או טענה כי אי התאמה בכל הקשור לנכס ו/או מצבו כפי שהיה בעת חתימת החוזה" (סעיף 5.2 להסכם).

הקונים התחייבו לשלם למוכר, סך כולל של 828,000 ש"ח תמורת רכישת זכויות המוכר בדירה. סוכם בין הצדדים, כי הסכום ישולם כדלקמן:

א.         345,000 ש"ח למחרת יום חתימת החוזה, דהיינו ביום 03.12.02  בשיק בנקאי לפקודת ב"כ המוכר, וזאת לאחר שהמוכר יחתום על ייפוי כוח בלתי חוזר ועל בקשה לרישום הערת אזהרה לטובת הקונה. סכום זה יופקד בחשבון נאמנות של עו"ד גלבוע.  עם קבלת השיק, יפעל עו"ד גלבוע, למחיקת המשכנתא מדרגה ראשונה לטובת בנק המזרחי המאוחד בנסח רישום המקרקעין ובמקביל תירשם הערת אזהרה לטובת הקונה על זכויות המוכר בנכס.

"לאחר שהמוכר יציג לב"כ הקונה מכתב החרגה מותנה בהפקדה מבנק לאומי למשכנתאות (להלן: "הבנק") המאשר כי ההערות האזהרה הרשומות לזכות הבנק על הנכס (הנזכרות בסעיף 4.2.2 - 4.2.4 לחוזה זה) ימחקו, בכפוף לתשלום הנדרש ע"י הבנק, וכן ימסור המוכר לב"כ הקונה נסח מקרקעין של הנכס, הכולל הערת אזהרה לזכות הקונה, כאשר המשכנתא הרשומה על הנכס לזכות בנק מזרחי (הנזכרת בסעיף 4.2.1 לחוזה זה) נמחקה, ישלם ב"כ המוכר לבנק מתוך חשבון הנאמנות את הסכום הנזכר במכתב ההחרגה כנגד קבלת מכתבי ביטול הערת אזהרה הרשומות על הנכס לטובת הבנק (הנזכרות בסעיף 4.2.2. - 4.2.4 לחוזה זה).  המוכר מתחייב בזאת שאם יחסר סכום כלשהו על פי דרישת הבנק ישלם המוכר מכספו את יתרת הסכום הנדרש ע"י הבנק.  לאחר קבלת מכתבי הביטול מהבנק ימחק ב"כ המוכר את הערת ההזהרה וימציא לב"כ הקונה, נסח מקרקעין המעיד על כך" (סעיף 6.2.1 לחוזה).

ב.          483,000 ש"ח ישולמו עד ליום 30.01.03 כנגד מסירת החזקה בנכס לקונה.  "התשלום יהיה בשני שקים בנקאיים - האחד ע"ס 437,000 ש"ח לפקודת המוכר, והשני ע"ס 46,000 ש"ח לפקודת ב"כ המוכר.  שני השקים ימסרו לב"כ המוכר וב"כ המוכר יעביר אל המוכר את השיק ע"ס 437,000 ש"ח" (סעיף 6.2.2 לחוזה. הדגשות של י. ש.).

ג.          השיק השני שפורט בסעיף קטן ב', ע"ס 46,000 ש"ח בהתאם להוראות החוזה, שהנו סלע המחלוקת בתיק זה- היה אמור להישאר בנאמנות אצל ב"כ המוכר והיה אמור להיות מופקד בחשבונו של ב"כ המוכר בהתאם להנחיות שימסור לו המוכר. סכום זה הכולל פירותיו היה צריך להימסר למוכר לאחר רישום הנכס על שם הקונה בלשכת רישום המקרקעין (סעיף 6.2.3 להסכם) (להלן: "שיק הנאמנות" או "סכום הפיקדון").

הקונים היו רשאים להקדים כל תשלום לפני זמנו, בתיאום עם עוה"ד "ובכפוף להעברת התשלום לידי ב"כ המוכר" (סעיף 6.3 לחוזה).

בהתאם להוראות סעיף 6.6, תשלום כל סכום ע"ח התמורה במלואו ובמועדו "הינו תנאי עיקרי ויסודי של החוזה והפרתו תחשב כהפרה יסודית של החוזה".

בהתאם להוראות סעיף 7 להסכם, התחייב המוכר למסור לקונה את החזקה בדירה כשהיא חופשייה מכל זכות ובמצב שאינו נופל ממצבה ביום חתימת החוזה וזאת עד ליום 30.01.03 ואילו הקונה התחייב, כתנאי לקבלת החזקה, "למלא כתנאי למסירה ולפני מועד המסירה, את כל ההתחייבויות שעליו למלא עד למועד המסירה, לרבות תשלום יתרת התמורה ושאר התשלומים שיגיעו למוכר עד למועד זה או תשלומים שעליו להעביר לכל צד שלישי, על פי הוראות חוזה זה" (הוראות סעיף 7.2 להסכם).

כמו כן, הוסכם בין הצדדים, כי גם אם יימסר הנכס לקונה לא יהיה בכך "משום אישור המוכר לכך שהקונה מילא במלואם את כל התחייבויותיו על פי חוזה זה" (סעיף 7.4 להסכם).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ