אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 607/03

פסק-דין בתיק א 607/03

תאריך פרסום : 01/11/2007 | גרסת הדפסה
א
בית המשפט המחוזי נצרת
607-03
17/02/2005
בפני השופט:
האשם ח'טיב

- נגד -
התובע:
ג'ריס עודה
הנתבע:
1. דר' ריאד נעים זרייק
2. אליאס עיסא רושרוש
3. מדינת ישראל - מינהל מקרקעי ישראל

פסק-דין

רקע עובדתי

1.         חלקת הקרקע מספר 46 בגוש 18524 מאדמות הכפר עילבון ושטחה הכולל הינו 71529 מ"ר (להלן: " החלקה" או " חלקה 46") רשומה בספרי רישום המקרקעין, בשלמותה ע"ש מדינת ישראל.

2.         ביום 2/5/91, נחתם בין מינהל מקרעי ישראל, הנתבע מס' 3 (להלן: " המנהל" או " הנתבע מס' 3"), לבין בני משפחת רושרוש, וביניהם המנוח עיסא סלים רושרוש, הסכם חליפין, לפיו התחייבו בני משפחת רושרוש להעביר למינהל את זכויותיהם בחמש עשרה חלקות קרקע שבכפר מגאר אשר פורטו בהסכם החליפין, ובתמורה התחייב המינהל להעביר לבני משפחת רושרוש חלקים מארבע חלקות קרקע בכפר עילבון ובין אלה 28000/71529 חלקים שהם שטח של 28000 מ"ר מהחלקה 46 הנ"ל, מהם 15650/71529 למנוח עיסא סלים רושרוש, אביו של הנתבע מס' 2.

עסקת החליפין הנ"ל לא הגיעה לכלל רישום והזכויות בחלקה 46 הנ"ל  עדיין רשומות ע"ש מדינת ישראל גם היום, אם כי החזקה בחלקים שקיבלו בני משפחת רושרוש בחלקה זו עברה לידיהם.

3.         המנוח עיסא סלים רושרוש, הלך לבית עולמו בתאריך 29/7/92 ויורשיו ע"פ דין, ובהתאם לצו ירושה שניתן ע"י בית הדין הדתי של העדה היוונית קתולית, הם שבעת בניו וביניהם הנתבע מס' 2 בחלקים שוים ביניהם (ראה העתק מצו ירושת המנוח עיסא סלים רושרוש שצורף לתצהיר העדות של הנתבע מס' 1) כך שכ"א משבעת הבנים ירש מאביו המנוח, בין היתר, 1/7 מהחלקים שלו בחלקה 46 שהם 22357/715290 חלקים מהחלקה המהוים בערך שטח של 2235 מ"ר.

4.         ביום 23/11/93 חתם הנתבע מס' 2 יחד עם התובע על הסכם, לפיו מכר הנתבע מס' 2 לתובע שטח של 1000 מ"ר מהחלקים שלו בחלקה 46 (להלן: " המגרש"), וזאת תמורת סך של 8,000 $ בשקלים אשר שולמו לו במלואם.

הצדדים לא דיווחו על העסקה לרשויות המס במועד החוקי, ורק כעבור שש שנים לערך דיווח התובע על העיסקה וגם הגיש לבית משפט זה תביעה, ת.א. 671/99, שעניינה בין היתר מתן פסק דין הצהרתי בדבר זכויותיו במגרש הנ"ל. הערת אזהרה בגין העסקה הנ"ל נרשמה לטובת התובע בספרי רישום המקרקעין רק ביום 19/7/99 וע"ס צו של בית המשפט שניתן לפי בקשת התובע במסגרת תביעתו הנ"ל.

5.         ביום 20/6/99 חתמו הנתבעים 1 ו- 2 על הסכם, לפיו מכר הנתבע מס' 2 לנתבע מס' 1 שטח של 900 מ"ר מחלקיו בחלקה 46 הנ"ל שהוגדרו כחלק מסוימים שסומן על גבי תרשים שצורף להסכם במספר 15424/46/22. על עיסקה זו דווח לרשויות המס ביום 23/6/99 וביום 12/12/99 שולמו מס הרכישה ומס שבח מקרקעין החלים על העסקה.

בגין עסקה זו לא נרשמה הערת אזהרה עד היום והנתבע מס' 1 לא תפס חזקה במקרקעין (עדותו של הנתבע מס' 1 עמ' 29 לפרוטוקול)

6.         כאמור, התובע הגיש, יחד עם בנו ראמי, תביעה לבית המשפט המחוזי בנצרת, ת.א. 671/99, שעניינה אכיפתם של מספר עסקאות במקרקעקין בהם הם התקשרו עם הנתבע מס' 2 וחלק מאחיו. בין עסקאות אלה העסקה בענין המגרש הנ"ל בה עסקינן בתובענה זו שעניינה כאמור, המגרש הנ"ל.

תביעתו הנ"ל של התובע, ת.א. 671/99, ככל שהיא מתייחסת למגרש הנ"ל, נדחתה ע"י בית המשפט המחוזי (כב' השופט ז. הוארי) בהתאם לפסק דין מיום 7/10/01, אולם ערעורו של התובע שהוגש לבית המשפט העליון, ע"א 9367/01, התקבל ובפסק דין שניתן ביום 16/3/03 קבע בית המשפט העליון:

"בנסיבות שנוצרו הננו מחליטים לקבל את הערעור במובן זה, שאנו מבטלים את פסק דינו של בית המשפט המחוזי ככל שהוא נוגע להסכם הראשון [ההסכם בו עסקינן בתביעה זו ה.ח'] ומעניקים למערער את הסעד ההצהרתי שנתבקש בתביעתו לעניינו של המגרש נשוא ההסכם האמור (משנת 1993) אלא שמימוש זכותו של המערער על פי פסק הדין ההצהרתי יהיה כפוף להכרעת בית המשפט בתובענה שבידי המערער להגיש נגד הצד השלישי, בשאלה לאיזו משתי העסקאות הנוגדות נתונה עדיפות. לא למיותר להוסיף כי פסק דיננו אינו מקנה למערער כל זכות שהיא כלפי מינהל מקרקעי ישראל (המשיב מס' 9) שחלקת הקרקע, עליה ניטשה מחלוקתם של בעלי הדין, רשומה בבעלותו...".

משמעותו של פסק הדין בערעור, הינה איפוא כי המחלוקת בענין המגרש וזכותו של התובע לפסק דין הצהרתי, בדבר בעלותו על המגרש הנ"ל, הוכרעה במישור היחסים שבין התובע לנתבע מס' 2 ונותרה פתוחה ככל שמדובר ביחסים שבין התובע לבעל הרשום, מינהל מקרקעי ישראל, ולצד שלישי, הוא הנתבע מס' 1 הטוען לרכישת המגרש, או חלקו הארי, בעסקה נוגדת ע"פ הסכם מיום 20/6/99. התובענה שבפנינו הוגשה כנגד אותו צד שלישי,הנתבע מס' 1, בעל העסקה הנוגדת, כנגד המוכר,  הנתבע מס' 2  וכנגד מי שעל שמו רשום המגרש, מינהל מקרקעי ישראל, הנתבע מס' 3.

המחלוקת בין התובע למוכר הנתבע מס' 2 כאמור הוכרעה עם מתן פסק הדין בערעור שהתובע הגיש לבית המשפט העליון, על פסק דינו של כב' השופט הוארי, ומה שעומד להכרעה במסגרת התובענה הנוכחית הינו שאלת זכותו של התובע לאכיפת עסקת המכר שנקשרה בינו לבין הנתבע מס' 2, ביחס למגרש הנ"ל, כלפי הנתבעות 1 ו-3 בלבד.

המחלוקת עם הנתבע מס' 1:

שתיים הן המחלוקות שבין התובע לנתבע מס' 1.

האחת, האם העיסקה שנקשרה בין הנתבע מס' 1 לבין הנתבע מס' 2, לפיה רכש, כאמור, הנתבע מס' 1 שטח של 900 מ"ר מחלקו של הנתבע 2 בחלקה 46, מהווה עסקה נוגדת לעסקה שביסוד התביעה ולפיה רכש התובע מהנתבע שטח של 1000 מ"ר מחלקיו של הנתבע מס' 2 בחלקה 46; והשניה, בהנחה שמדובר בשתי עסקאות נוגדות, מי משתי העסקאות עדיפה.

המחלוקת עם הנתבע מס' 3

7.         הנתבע מס' 3 מודה בעיסקת  החליפין עם בני משפחת רושרוש, אולם טוען בכתב הגנתו כי בני משפחת רושרוש הפרו את התחייבותם על פי ההסכם, בכך שלא המציאו את האישורים הנדרשים משלטונות המס כקבוע בסעיף 7 (ב) להסכם החליפין ולא שילמו את תשלומי המסים החלים על אדמותיהם בכפר מגאר, דבר שמנע ממנו אפשרות העברתם של המקרקעין שבני משפחת רושרוש התחייבו להעביר לו ומשכך, אין בני משפחת רושרוש זכאים להרשם כבעלים של המקרקעין שהמינהל התחייב להעביר להם ע"פ הסכם החליפין, ובין אלה המגרש.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ