אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 58896/06

פסק-דין בתיק א 58896/06

תאריך פרסום : 22/09/2008 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
58896-06,161052-07,172715-07
07/02/2008
בפני השופט:
שלמה פרידלנדר

- נגד -
התובע:
1. אלקלעי ניסים ניר
2. אלקלעי מירב

עו"ד מיכאל גדרון
הנתבע:
1. נהרי קרן אן
2. נהרי דב מנדל

עו"ד משה בר
פסק-דין

מבוא וטענות הצדדים

1.        לפניי תביעה בסדר דין מקוצר להשבת סך 17,663 ש"ח, ובקשות רשות להתגונן, מטעם הנתבעת 1 [בשא 161052/07] ומטעם הנתבע 2 [בשא 172715/07].

2.        התובעים טוענים כי היה על הנתבעים, מוכרי הדירה, לשאת בעלות הרישום של זכויותיהם, מכוח סעיף 6.5 בהסכם מיום 12.12.04 [נספח א' לכתב התביעה]. לפיכך, משנאלצו התובעים לשלם לעו"ד של צד שלישי, בגין שירות זה, את הסכום ששערוכו ליום הגשת התביעה נתבע בזה, לאחר שהנתבעים לא השכילו לגרום לרישום הנדרש באופן אחר - על הנתבעים להשיב להם את הסכום ששולם.

3.        הנתבעים-המבקשים טוענים כי העו"ד שלו שולם הסכום הנדון לא ייצג את הקבלן/'החברה המשכנת' (להלן, בהתאם למינוח שבהסכם - 'החברה הבונה'), אלא את בעלי הקרקע; ולפיכך שכר טרחתו אינו רלבנטי כלל לסעיף הנזכר בהסכם. לחלופין טוענים הנתבעים כי לפי צו פיקוח על מחירי מצרכים ושירותים (קביעת מחיר מרבי לשירותי נותני שירות בהיעדר רישום זכויות בפנקסי מקרקעין), התש"ס-1999 (להלן: 'צו הפיקוח') - דמי השירות שהיו ראויים להשתלם לעו"ד היו מוגבלים לסך 300 ש"ח בצירוף מע"מ. לפיכך אין הנתבעים אמורים לשאת בסכום המופקע-לטענתם ששילמו התובעים. הנתבעים מוסיפים ושוללים את טענת התובעים כי נאלצו לשלם את הסכום שהושת עליהם, מכוח חובת הקטנת הנזק, כדי לאפשר את רישום הערת האזהרה לאחר ששילמו סכום נכבד עבור הדירה.

4.        הצדדים הסכימו כי במידת האפשר יינתן כבר בשלב זה, על יסוד החומר שבתיק, פסק דין בתובענה - ולא רק החלטה בבקשות הרשות להתגונן.

דיון והכרעה

5.        לא הייתה מחלוקת כי בסיס החבות הנטענת הוא סעיף 6.5 בהסכם, שנוסחו כלהלן:

"כל התשלומים וההוצאות הקשורים בטיפול בתיק העברת הדירה על שם הקונים בחברה הבונה יחולו על המוכרים וישולמו על-ידם".

6.        סעיף זה אמור להתפרש על רקע ה'הואיל' השני בהסכם, שנוסחו כלהלן:

"והואיל והזכויות בדירה טרם נרשמו בלשכת רישום המקרקעין, ולפיכך, זכויות המוכרים בדירה רשומות בחברה הבונה...".

7.        אמנם, העו"ד הנדון שלל מצג זה במכתבו [נספח ג' לכתב התביעה]. מן הסתם, מדובר לדידו בשירות משפטי רגיל, הניתן בקשר עם עסקת מקרקעין בנכס הרשום בלשכת רישום המקרקעין. על-כן דרש בגינו שכ"ט עו"ד בתעריף של 0.5% מתמורת הנכס, ולא ראה עצמו כפוף לצו הפיקוח. אולם עו"ד זה אינו צד בהליך שלפניי, ולא ניתנה לו הזדמנות לשטוח במסגרתו את טענותיו. על כן לא אקבע מסמרות בשאלה אם התייחסותו של אותו עו"ד לעניין הנדון הייתה נכונה אם-לאו.

8.        לענייננו, רלבנטי רק החיוב החוזי שסעיף 6.5 הנדון מטיל על הנתבעים. מכוח המצג שב'הואיל' הנזכר, התובעים והנתבעים כאחד מנועים מלכפור בכך שרישום זכויותיהם של התובעים אמור היה להיעשות על ידי החברה הבונה, בתמורה לתשלום הנקוב בצו הפיקוח. אומד-דעת הצדדים העולה מן ההסכם, אפוא, הוא כי על הנתבעים לשאת בסכום זה.

9.        הערת-אזהרה היא שלב מקדמי במסגרת רישום הזכויות, ובאה להבטיח את אי-סיכולה של הקניית הנכס לקונה על ידי המוכר. לפיכך על הנתבעים, במסגרת חבותם האמורה, לשאת בעלות הרלבנטית, קרי: התקנית, של רישום הערת האזהרה.

10.    האינטרס ברישום הערת האזהרה היה של התובעים. הם היו הנפגעים הפוטנציאליים של אי-קיום החובה האמורה על ידי הנתבעים; יהיה הטעם לאי-הקיום אשר יהיה. לפיכך חלה עליהם חובת הקטנת הנזק. בראותם כי ההערה אינה נרשמת, היה סביר מצדם לשלם תחת מחאה את הסכום שדרש מי שבכוחו היה לבצע את הרישום, ולהביא את המחלוקת הכספית בדבר הסכום הנדון, בינם לבין הנתבעים ו/או בינם לבין העו"ד, להכרעה שיפוטית בדיעבד. על הנתבעים, לעומת זאת, לא הייתה מוטלת חובה אלא לקיים את חיובם החוזי.

11.    מסעיפים 6.2 עד 6.6 בהסכם, העוטפים את סעיף 6.5 הנזכר, עולה כי המנגנון המוסכם לרישום זכויותיהם של התובעים בכלל, ולרישום הערת האזהרה בפרט, כלל פעולות שסביר לצפות מן המוכרים לנקוט, לצורך אפשור הרישום שייעשה על ידי הקונים, מבלי להטיל על המוכרים את הסיכון לתוצאותיו של אי-רישום מסיבות שאינן תלויות במוכרים. לפיכך, משהנתבעים חתמו על כל המסמכים הנדרשים, והיו נכונים לשלם את המחיר המפוקח של ההליך הרישומי - יצאו בכך ידי חובתם. אם הוערם מכשול על ידי צד שלישי (העו"ד) - אין הנתבעים אחראיים למכשול זה; אלא על התובעים להתמודד בעצמם עם המכשול, או עם מי שגרם לו.

12.    לא סביר בעיניי לפרש את סעיף 6.5 כמטיל על הנתבעים נטל בלתי ידוע מראש של מימון שירות משפטי על ידי עו"ד של צד שלישי, שעלותו אינה ידועה. כזכור, העו"ד המדובר לא היה ב"כ הנתבעים, או ב"כ התובעים; קרי: עו"ד שהיה נוכח במו"מ, אשר שכר טרחתו היה, על-כן, בחזקת ידוע. יותר סביר בעיניי שהכוונה הייתה לעלויות המוסדיות, הקצובות והצפויות, הכרוכות בהליכי הרישום אצל החברה הבונה.

13.    ממה נפשך: אם השירות שנתן העו"ד המדובר היה זה שאליו כיוון סעיף 6.5 - כי אז מחירו הרלבנטי היה 300 ש"ח בצירוף מע"מ. במקרה כזה, לכאורה יש לתובעים עילת השבה נגד העו"ד. אם העו"ד נתן שירות אחר, שאינו קשור להעברת הזכויות בדירה ברישומי החברה הבונה - כי אז עלותו אינה חלה לפי ההסכם על הנתבעים, ועל התובעים לשאת בו בעצמם, ללא עילת השבה כנגד מאן-דהו. כך או כך, הנתבעים אינם חבים לשאת בסכום שגבה בפועל העו"ד בגין השירות שנתן, סכום החורג מאומד דעת הצדדים להסכם.

14.    בין שתי החלופות הללו, על-כל-פנים ביחסים שבין התובעים לנתבעים, וכאמור מבלי לקבוע מסמרות ביחס לעו"ד ולמחיר שדרש וקיבל - יותר סביר בעיניי כי השירות הנדון ניתן במסגרת חבותם של הנתבעים לפי סעיף 6.5 בהסכם, וכי עלותו התקנית הייתה אמורה להיות בסך 300 ש"ח בצירוף מע"מ.

סיכום

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ