אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 58834/04

פסק-דין בתיק א 58834/04

תאריך פרסום : 27/05/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
58834-04
08/02/2006
בפני השופט:
שלמה פרידלנדר

- נגד -
התובע:
אלמדלסי אריה
עו"ד א' כהן
הנתבע:
אביטן שלמה עו"ד
עו"ד י' יפרח ו-ס' אבנעים
פסק-דין

מבוא וטענות הצדדים

הראיות - סקירה והערכה

  • 10.   מלבד תצהירו של הנתבע בהתנגדות, ותצהירו של התובע שנזכר לעיל - הוגשו תצהירים מאת אחי הנתבע, משה אביטן ('משה'), ומאת רעיית הנתבע, עו"ד יהודית אביטן ('גב' אביטן'). מן התצהירים עולה שהיו מעורבים בפרשת הפירעון הנטען על ידי הנתבע, משום שהם מעידים בלשון 'אנחנו' על משלוח המזומנים בסך 200,000 ש"ח לתובע באמצעות אוזן, כנגד שיקים בסך תואם מתוך השיקים מושא התובענה (המשוכים על בנק לאומי), ועל קבלתם המפתיעה של שיקים אחרים בסך 200,000 ש"ח (המשוכים על בנק ירושלים), שלמראם הגיב הנתבע כי הם מזויפים.
  • 11.   גב' אביטן ביארה בחקירתה [פרוטוקול מיום 31.10.05, עמ' 3] כי הייתה ליד הנתבע במעמד שיחה טלפונית שקיים עם אוזן, וכך שמעה באופן בלתי אמצעי פרטים אשר השתלבו במה ששמעה מהנתבע ומגיסה משה. על אלה מבוססת עדותה. נוכח העמימות מושא המחלוקת בשאלת זיקתם של התובע וגיסו רפי לתקבול שהועבר מהנתבע לאוזן, אני מתקשה לראות בעדותה זו תרומה ממשית לבירור המחלוקת, חרף התרשמותי החיובית ממהימנותה.
  • 12.   משה הוסיף ופירט בחקירתו [שם, עמ' 4] כי בפגישה שהתקיימה בבית קפה בבאר-שבע, לצורך דיון בדבר חובותיו הנטענים של הנתבע לתובע ולאחרים, פגישה שהוזכרה בתצהירי הצדדים - סוכם כי הנתבע יעביר לאוזן סך 500,000 ש"ח, שמתוכם יעביר אוזן סך 200,000 לתובע, והשאר לנושים אחרים. משה ציין כי לא ראה את מסירת הכסף מאוזן לתובע, אבל שמע על כך מאוזן. בעדותו האמורה התבסס על הסיכום המקדים שהיה עד לו בין הנתבע לתובע בפגישה הנזכרת, שבו השתלבו דברי אוזן. עוד ציין משה כי אוזן אמר לו שאינו רוצה להיות מעורב במשפט, משום שהוא חושש מפניו של התובע. עולה, אפוא, כי האסמכתא הקבילה העיקרית של משה למסקנתו היא הסיכום המוקדם. דא עקא, שפירוט מופלג זה של הסיכום המוקדם, כפי שתואר על ידי משה, לא נזכר על ידי 2 עדי ההגנה הנוספים שנכחו בפגישה לגרסתם - גב' אביטן והנתבע עצמו. אני מתקשה, אפוא, להשתית ממצא על עדותו היחידה של משה בעניין זה.
  • 13.   הנתבע מסר בחקירתו כי גם הוא לא ראה את אוזן נותן את הכסף לתובע. אולם הנתבע נזכר שפגש את התובע אצל אדם בשם זינו לאחר מסירת הכסף לאוזן, והתובע לא העלה טענה כי לא קיבל את הכסף בהתאם לסיכום שנעשה בפגישה בבית הקפה [שם, עמ' 7]. התובע גם לא השיג על הקביעה הברורה שלפיה הנתבע נותר חייב לו 230,000 ש"ח; קרי: החוב המקורי פחות 200,000 ש"ח [שם, עמ' 8]. פרטים נוספים אלה לא נזכרו בתצהיר, אולם הנתבע העיד עליהם כשהוא נסער והחלטי, והתרשמתי ממהימנותה של עדותו; אף שהשתתפותו של התובע בפגישה אצל זינו הוכחשה על ידי התובע [שם, עמ' 14]. הנתבע מסר, בהתאמה לעדות משה, שאוזן לא הובא להעיד מחמת פחדו מן התובע. הנתבע הוסיף [שם, בעמ' 9]: "שילמתי הרבה מיליונים. אם היה מגיע לו עוד 200,000 ש"ח הייתי נותן ואני נשבע בחיי ילדיי".
  • 14.   הנתבע העיד גם על מעשי אלימות שנעשו כלפיו. בחקירתו בהתנגדות [פרוטוקול מיום 5.7.04, עמ' 5] העיד: "כל פעם שהגשתי תלונה, זרקו לי רימון הביתה, שרפו לי את המשרד. פחדתי מן האנשים האלה". בחקירתו בהליך העיקרי [פרוטוקול מיום 31.10.05, עמ' 8] העיד: "יומיים אחרי הדיון בקרית גת (מושא המוצגים ת/1-ת/4, שהצדדים לו היו הנתבע ומשרד עוה"ד שלו והתובע - ש"פ) שרפו לי את האוטו משום מה".
  • 15.   התובע חזר בחקירתו על גרסתו כי לא קיבל מאומה מאוזן, אף שהתובע אישר כי סוכם בפגישה בבית הקפה שהנתבע יפרע כספים לתובע, מלבד לרפי ולאוזן עצמו, באמצעות אוזן [שם, עמ' 9 ו-11]. לדבריו, הכסף הועבר לרפי, ורפי שלח בחזרה את השיקים כנגדו, הכול באמצעות אוזן.
  • 16.   בתשובה לשאלה בדבר אי-הבאתו של רפי להעיד, השיב התובע "כי לא צריך אותו" [שם, בעמ' 9]. בהמשך החקירה העיד התובע כי "רפי לא בא להעיד כי הוא פוחד מהנתבע". אומר כבר עתה כי שתי תשובות אלו אינן מתיישבות זו עם זו, ושתיהן אינן מתיישבות עם השכל הישר. אם לגבי אוזן ניתן לומר כי כל צד היה מצופה לנסות להביאו לעדות, בשאלה למי היו מיועדים ה-200,000 ש"ח - הרי שלגבי רפי ברור שהתובע הוא שהיה מצופה להביאו לעדות, כדי לתמוך בגרסתו של התובע שלפיה הסכום האמור הועבר על ידי אוזן לרפי דווקא, כפירעון לחוב של הנתבע לרפי, ונוכח הקרבה העסקית והמשפחתית בין התובע לרפי. לא מצאתי ממש, אפוא, בטענת התובע בסיכומיו כאילו היה על הנתבע להביא לעדות את רפי. 
  • 17.   גם הטענה שרפי, מלווה חוץ-בנקאי גדול לפי עדותו של התובע [שם, עמ' 14], פחד מן הנתבע, עו"ד המסובך בחובות - נראית מוזרה למדי, ולשמעה פרצו גיחוכים ספונטאניים באולם [שם, עמ' 12]. נאמר כי "עשיר, ברשים ימשול; ועבד לוה, לאיש מלוה" [ משלי כב, ז], וכי "חזקה אין אדם מעיז פניו בפני בעל חובו" [ בבלי שבועות מ, ב]. על פחדו של המלווה מלווהו - לא שמענו.
  • 18.   התובע אישר [שם, עמ' 13] כי סוכם בפגישה בבית הקפה שהחוב לרפי ייפרע באמצעות נכסי נדל"ן, בניין ופנטהאוז, ולבסוף ניתן בפועל רק הפנטהאוז, ו"רפי הוסיף כסף". בכך יש משום אישוש מצד התובע לעדותו של הנתבע [שם, עמ' 5] שלפיה לא נתן לרפי שיקים ולא מזומנים, אלא נכסים. דבר זה אינו מתיישב עם גרסת התובע שלפיה התשלום הנדון בוצע דווקא כלפי רפי, "העד הנעדר", וכי דווקא התובע, מכל הנושים השותפים לסיכום, לא זכה לקבל את כספו מידי הנתבע, באמצעות אוזן - הוא "העד הנעדר" הנוסף.
  • 19.   אמנם התובע העיד [שם] כי לא היה אמור כלל לקבל כסף מן הנתבע באותו שלב, משום שטרם הגיע זמן פירעונם של השיקים שבהם אחז. אולם הדבר אינו מתיישב עם עצם השתתפותו של התובע באותה פגישה תכליתית, וגם לא עם דברי התובע [שם, עמ' 11] "אוזן לא נתן לי כלום. סוכם שיעבור דרך אוזן אבל לא קיבלתי כלום", שם לא אמר התובע כי כלל לא היה אמור לקבל כלום.
התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ