אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 5876/04

פסק-דין בתיק א 5876/04

תאריך פרסום : 19/10/2009 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום חיפה
5876-04
28/06/2007
בפני השופט:
א. טובי

- נגד -
התובע:
עזבון המנוח נחמני עזרא ז"ל
עו"ד פרח איהאב
הנתבע:
אסתר אילת
עו"ד זיסמן מריוס
פסק-דין

1.       התובע, נחמני עזרא ז"ל, הלך לעולמו לאחר הגשת התביעה, ולכן תוקן כתב התביעה באופן שהתובע כיום הנו עזבונו. למען הבהירות יכונה המנוח להלן "התובע".

2.       ביום 9.8.00 נחתם הסכם בין התובע לבין חברת א.ל. שובע ארוחות בע"מ (להלן: "החברה") לפיו רכש הימנה התובע עסק לממכר מזון כשר של קיבוץ ניר עציון בחנות הנמצאת ברחוב התיכון בחיפה. בהסכם נאמר בין היתר כי התמורה הכספית נקבעה על בסיס המחזור החודשי, כפי שהצהירה עליו החברה, המסתכם בסך 70,000 ש"ח מלקוחות מוסדיים ועוד 33,000 ש"ח מלקוחות פרטיים. הנתבעת ניהלה במועדים הרלוונטיים את החברה והחזיקה במניותיה.

3.       לטענת התובע, הטעתה אותו הנתבעת בכל הנוגע להיקף המחזור החודשי של העסק, לרווחיותו ולמוניטין שצבר, הציגה בפניו מצג שווא, הונתה ורימתה אותו ופעלה במשא ומתן עמו בחוסר תום לב. כתוצאה מכך התעשרה לדבריו הנתבעת על חשבונו שלא כדין.

4.       עוד הוסיף התובע כי כאשר פנה לקיבוץ ניר עציון, להסדרת זכויותיו, התברר לו כי החברה והנתבעת חייבים לקיבוץ סך 18,500 ש"ח. הואיל והחברה הותירה בעסק כלים חד פעמיים ששווים נאמד בכ- 11,000 ש"ח, קיבל התובע את ההפרש בשלוש המחאות על סך כולל של 7,500 ש"ח שנמשכו מחשבונו של אחד, אפרים גולן, אחיה של הנתבעת ומי שעבד יחד עמה בחברה (להלן: "גולן").  ההמחאות הנ"ל חוללו באי פירעון ובגינן נקט התובע כנגד גולן בהליכי גביה בהוצאה לפועל.

5.       יתר על כן, הנתבעת הסתירה מפני התובע - כך לדבריו - את העובדה שעל הציוד השייך לעסק הוטל עיקול ע"י לשכת ההוצל"פ בעכו. לאחר שהחלו להגיע התראות ואף התייצבו מעקלים בבית העסק, נאלץ התובע לפרוע את חוב החברה בתיק ההוצל"פ הנ"ל בסך 21,000 ש"ח ששולמו על ידו במזומן.

6.       בתביעתו המונחת בפניי, עתר התובע לחייב את הנתבעת בתשלום הסכומים ששילם הן לקיבוץ ניר עציון בסך 7,500 ש"ח,  והן בתיק ההוצל"פ הנ"ל בסך 21,000 ש"ח  ובנוסף לחייבה בתשלום סך 40,000 ש"ח בגין הפרת ההסכם שנכרת בין הצדדים.

7.       למען שלמות התמונה אציין כי התובע הגיש בעבר תביעה כנגד החברה והנתבעת בגין הסכומים נשוא הדיון כאן, וזאת במסגרת ת.א 8553/01 בבית משפט השלום בחיפה. בהסדר פשרה שקיבל תוקף של פסק דין ביום 20.3.03 הוסכם על מחיקת התביעה כנגד הנתבעת וחיוב החברה בתשלום סך 28,500 ש"ח לתובע, אגב צירופו של גולן כערב אישית לביצוע החיוב הנ"ל. לאחר שהחברה נמנעה מלסלק את המגיע בהתאם לפסק הדין, נקט התובע בהליכי הוצל"פ כנגד גולן, שאז נתחוור לו לדבריו כי הלה מצוי באיחוד תיקים ואין ביכולתו לפרוע את החוב אלא בשיעורים זעומים.

8.       הנתבעת מצדה טענה להעדר יריבות בין הצדדים שכן ההסכם נחתם בין התובע לחברה, כשהיא עצמה אינה צד להתקשרות. בנוסף, הכחישה הנתבעת כי הנה חייבת לתובע כל סכום איזה שהוא, תוך שציינה כי התובע לא הציג ולו בדל ראיה להוכחת תשלום הסכום הארי של תביעתו, היינו סך 21,000 ש"ח ששולמו כביכול במסגרת תיק ההוצל"פ.

9.       לאחר שבחנתי את הראיות והטענות שהעלו בפניי הצדדים, נחה דעתי כי דין התביעה להדחות. להלן תמצית טעמיי לכך:

9.1     לא עלה בידי התובע להציג תשתית ראייתית ולו מינימאלית לביסוס טענתו כי הנתבעת נהגה עמו בחוסר תום לב בניהול המשא ומתן לקראת חתימת ההסכם וכי הציגה בפניו מצגי שווא לגבי מחזור ההכנסות מן העסק. התובע אף לא טרח להציג את מחזורו העסקי על מנת להצביע על פער, אם אכן קיים, בין ההכנסות עליהם הוצהר בהסכם לבין ההכנסות שנתקבלו בפועל. למניעת כל ספק אדגיש כי אף אילו היה קיים פער שכזה, אין בכך כדי להצביע על הטעיה או תרמית שכן אין בהסכם כל התחייבות מפורשת, לא מצד החברה ולא מצד הנתבעת, לרף הכנסות מינמאלי שיתקבל לאחר השלמת העסקה.


הטענות לגבי חוסר תום לב, תרמית, הונאה והטעיה הן טענות חמורות שאין די בהבל פה על מנת להוכיחם.

9.2     אשר לחוב הכספי שהיה לחברה כלפי קיבוץ ניר עציון, הרי שלא הוכח כי הנתבעת נטלה על עצמה התחייבות זו ולא הוצג בדל ראיה שיצדיק הרמת מסך ההתאגדות. ההסכם נכרת כאמור עם החברה, המהווה אישיות עצמאית ונפרדת מן הנתבעת, ואין מקום להורות על הרמת המסך במשיכת קולמוס וללא כל עיגון משפטי.

9.3     הוא הדין בקשר לחוב בתיק ההוצל"פ, אלא שכאן מחדלו של התובע גדול אף יותר. לא זו בלבד שלא הוכחו היסודות הדרושים להחלת דוקטרינת הרמת המסך, אלא שהתובע אף לא הציג כל ראיה להוכחת התשלום הנטען על ידו בסך 21,000 ש"ח. לטענת התובע סכום זה שולם על ידו למעקל במזומן. חרף זאת לא הוצג כל אישור על כך, אף לא רישום מתיק ההוצל"פ המעיד על סילוק החוב האמור. על אף שידע לנקוב בשמו של המעקל, לידו הועבר התשלום הנטען, לא עשה התובע להזמנתו להעיד על מנת שיאשר קבלת הסכום הנ"ל. הנטל להוכחת התביעה מוטל היה על התובע לכל אורך הדרך, ומשלא הורם נטל זה דין התביעה להדחות.

9.4     אוסיף שתי הערות אחרונות - העובדה שהתביעה הקודמת שהוגשה כנגד הנתבעת נסתיימה בפשרה, אינה מצביעה בהכרח על הודאה בחבות מצד הנתבעת. ודוק - בהתאם להסכם הפשרה התביעה נגדה נמחקה. ההערה השניה מתייחסת לכך שלא נעלמה מעיניי העובדה שהתובע הלך לעולמו לאחר הגשת התביעה, עובדה שהיה בה ללא צל של ספק כדי להכביד על הוכחת התביעה. יחד עם זאת, שומה היה להעריך במועד ההוכחות את היקפן ומשקלן של הראיות שבאמתחת התובע, ולאמוד את סיכויי הצלחת תביעתו. יתכן וראוי היה בנסיבות העניין, ונוכח הקושי הראייתי שעמד בפני תביעתו לסגת הימנה.

10.     סוף דבר, אני דוחה את התביעה ומחייב את עיזבון התובע לשלם לנתבעת הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד בסך כולל של 6,000 ש"ח בצירוף מע"מ כדין. סכום זה ישולם תוך 30 יום אחרת יישא ריבית והפרשי הצמדה כחוק החל מהיום ועד התשלום המלא בפועל.

ניתן היום י"ב בתמוז, תשס"ז (28 ביוני 2007)  בהעדר הצדדים.

המזכירות תמציא העתק פסק הדין לב"כ הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ