אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 58241/04

פסק-דין בתיק א 58241/04

תאריך פרסום : 13/01/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
58241-04
10/04/2007
בפני השופט:
צבי כספי

- נגד -
התובע:
בנק טפחות לישראל בע"מ
הנתבע:
1. אספורמס רפאל
2. אספורמס (שוחט) אוסנת
3. אספורמס יהודית
4. שוחט יעקב

פסק-דין

ביום 20.12.04 ניתנה על ידי החלטה בבקשת הנתבעים למתן רשות להתגונן (בש"א 182274/04) במסגרתה התרתי לנתבעים להתגונן כנגד תביעת הבנק בשתי טענות כלהלן, הגם שאלו נראו בעיני קלושות למדי; הטענה האחת, היא שמנהל סניף הבנק בו נלקחה ההלוואה נשוא התביעה, מר אברהם טבק (להלן: "טבק"), הבטיח לנתבע מס' 1 (להלן: "רפאל") כי עם מכירת דירתו של רפאל ושל גרושתו, אשתו בעת מתן ההלוואה, הנתבעת מס' 2 (להלן: "אסנת") בהליכי כינוס נכסים שיוזמו על ידי הבנק, תסתיים פרשת חובם של רפאל ואסנת לבנק התובע (להלן: "הבנק") בין שייוותר חוב כזה ובין אם לאו.

לפי גישתו של רפאל, גם ב"כ הבנק, עו"ד שטמר, הבטיח לו דברים ברוח זו ועל כן הסכים למכירת הדירה בהליכי כינוס הנכסים במחיר של -.87,000 $, כפי שנמכרה.

טענה אחרת נגעה לכך שלא הובררו הסכומים המדויקים המגיעים לבנק, לפי חישוביו, לאחר קבלת התמורה ממכירת אותה דירה ולצורך כך ולעניין בירורם של הסכומים הנ"ל ניתנה הרשות האמורה.

בהתייחס לאמור לעיל ניתנה רשות להתגונן גם לערבי הנתבעים הנ"ל, הם הנתבעים מס' 3, 4 , שלא היו בפיהם טענות אחרות ו/או נוספות לטענותיהם של רפאל ואסנת.

לבד מדברי עדותו של רפאל, אין לנתבעים כל ראיה על אותה הסכמה, שיש לומר עליה כי היא נראית על פניה כנוגדת את דפוסי ההתנהגות המקובלים.

טבק ועו"ד שטמר אינם מאשרים, ולמעשה מכחישים מכל וכל הבטחה כאמור          [ סעיף 11 לתצהיר טבק וסעיפים 21, 22 לתצהירו של עו"ד שטמר ומכתבו מיום 9.6.02 לרפאל, נספח יז' לתצהירו (להלן: "מכתב שטמר") ].

יש לציין כי מכתב שטמר נכתב מיד ובסמוך לכך שעו"ד שטמר שמע מרפאל לראשונה, לדבריו, את הטענה הנ"ל בדבר הבטחתו כביכול לרפאל לעניין הויתור על יתרת החוב לבנק עם הסכמתו של רפאל למכירת הדירה; הדירה עצמה נמכרה ביום 12.11.2000 כפי העולה מאישור ראש ההוצאה לפועל, נספח ה' לתצהיר עו"ד שטמר.

לא מצאתי  סיבה לפקפק בדבריו של טבק, גם לאור העובדה המודגשת על ידי ב"כ הנתבעים שלדבריו של טבק נודע לו על טענת רפאל רק לאחר שראה את תצהירו של זה, בשנת 2006 [ עמ' 8 לפרוטוקול הדיון ביום 17.9.06 (להלן: "הפרוטוקול") שורות 5 עד 8; סיפא לפסקה 3 בסיכומי טענות הנתבעים ]; טבק עוסק היום, בעת מתן עדותו (ולא הוברר כמה זמן לפני כן) בנושאים אחרים מאלה שעסק בהם בעת מתן ההלוואה לנתבעים [ לדבריו הוא נציג הבנק בוועדות בין משרדיות; שורה 22 בעמ' 7 לפרוטוקול ] ואין סבירות לכך שיהיה מעורה במתרחש בתביעה כספית שהוגשה על ידי הבנק בגין הלוואה שניתנה על ידי הסניף אותו ניהל שנים מספר קודם לכן.

מאידך, טענותיו של רפאל הן טענות אשר אין להן כל תיעוד כתוב ואין להן כל סימוכין לבד מעדותו שלו שהיא עדות של בעל דין יחיד הזקוקה, בוודאי בנסיבות אלו, וכפי שלהלן, לסיוע [ סעיף 54 לפקודת הראיות (נוסח חדש), תשמ"א - 1971 ]; אסנת אינה מסייעת לו בדבר שכן כל הידוע לה, אם לקבל את דבריה כמות שהם (ועניין זה הוא בספק רב, בלשון  המעטה, כפי שלהלן), היא יודעת על הבטחותיהם של טבק ושל עו"ד שטמר מפיו של רפאל [ עדות אסנת בעמ' 9 לפרוטוקול שורות 14 עד 16 ].

לעומת זאת, חליפת מכתבים בין אסנת או באת כחה, לבין עו"ד שטמר, טרם הגשת התביעה, מעידה על כך שאסנת הייתה מודעת היטב לכך שמכירת הדירה לא הביאה את פרשת החוב לידי סיום ומקובל עלי כי דברים שהיו בידיעת אסנת היו גם בידיעת רפאל, אשר למרות גירושיהם הם נחזים כמי שנוקטים חזית אחידה כנגד תביעת הבנק ומיוצגים גם על ידי אותם עורכי דין; הדירה נמכרה בשנת 2000; אסנת ורפאל התגרשו בשנת 1999 (סעיף 5 לתצהיר רפאל) כך שאילו הייתה אסנת לומדת דברים, כפי טענתה, מפי רפאל, למדה אותם לאחר גירושיה מחד, ומאידך, אם איני מקבל את דבריה, לאור חליפת המכתבים בינה לבין עו"ד שטמר, סביר הוא שגם רפאל היה מודע לאותה חליפת מכתבים, לפחות לעניין כך שלא הועלה בו כלל נושא הויתור על החוב כביכול [ נספחים יב' עד טז' לתצהירו של עו"ד שטמר ].

לכל האמור לעיל אוסיף גם שלא  הייתה כל משמעות ל"הסכמת" רפאל למכירת הדירה, בוודאי לא כדי ויתור על יתרת החוב, כאשר הדירה נמכרת במסגרת הליכי הוצאה לפועל.

הטענה העיקרית נדחית על כן.

אשר לחישוב החוב, מודים הנתבעים כי לא ערכו כל חישוב מצידם [ סעיף 18 לתצהיר רפאל וסעיף 21 לתצהירה של אסנת ] ומאידך, מסרו טבק ועו"ש שטמר בתצהיריהם פרוט של התשלומים אשר נמסרו לבנק בגין מכירת הדירה ומועדיהם ונראה כי די בכך.

עניין אחד שעלה בחקירתו של טבק יש בו כדי לסייע לנתבעים, באופן חלקי, ואולי רק לפנים משורת הדין.

טבק  השיב בחקירתו הנגדית כי העובדה שהבנק הגיש את התביעה בשנת 2004 ולא בשנת 2002 מקורה, כדבריו "...אולי  בגלל התמהמהות או רשלנות קלה".

ספק בעיני אם התכוון בכך טבק להתרשלות במובנה המשפטי וספק בעיני אם אכן חייב היה הבנק להגיש את תביעתו מיד עם ביצוע מכירת הדירה בהתחשב בהוראות חוק ההתיישנות, תשי"ח  - 1958 ובדיני השיהוי; אולם, משהואיל טבק ונידב לנתבעים גרם התרשלות, מוצא אני לנכון לזכות אותם בעניין זה, כפי שלהלן.

לאור האמור לעיל אני קובע דלקמן:

אני מקבל את התביעה במלואה אולם לתקופה שמיום 9.6.02, מועד מכתב שטמר, ועד ליום הגשת התביעה, לא ישא הסכום שנצבר לאותו מועד ריבית כפי זכות הבנק לפי החוזה שבינו לבין הנתבעים אלא ריבית והצמדה כדין וממועד הגשת התביעה יערך החישוב מחדש לפי הריבית ההסכמית.

הנתבעים יישאו בהוצאות הבנק בצרוף ריבית והצמדה כדין וכן בשכ"ט עו"ד בסך של  -.15,000 ש"ח ומע"מ בצרוף ריבית והצמדה כדין.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ