אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 581/03

פסק-דין בתיק א 581/03

תאריך פרסום : 12/11/2007 | גרסת הדפסה
א
בית המשפט המחוזי נצרת
581-03
13/09/2005
בפני השופט:
האשם ח'טיב

- נגד -
התובע:
1. פאהום מדיחה
2. פאהום אחמד
3. פאהום מוחמד

עו"ד יוסף עאוני
הנתבע:
עיריית נצרת
עו"ד זוהיר נערה
פסק-דין

1.         עניינה של התובענה נשוא תיק זה, פיצויים בגין הפקעת זכויותיהם של התובעים בחלקות 250 ו- 253 גוש 16514 (להלן: "המקרקעין") ורכישתם על ידי הנתבעת, בהתאם לסעיף 22 (2) לפקודת הקרקעות (רכישה לצורכי ציבור).

2.         אין עוד מחלוקת בין הצדדים כי התובעים הינם בעלי הזכויות הקנייניות במקרקעין הנ"ל אשר נרשמו על שם הנתבעת בהתאם לפסק דין של בית משפט זה שניתן במסגרת תיקי הסדר נ/777 ו- נ/778, וזאת מכח הפקעתם ורכישתם לצורכי ציבור על ידי הנתבעת, וזאת על פי פקודת הקרקעות (רכישה לצורכי ציבור) 1943.

המחלוקת בין הצדדים הינה לעניין גובה הפיצוי שהנתבעת חייבת בתשלומו לתובעים.

בעניין זה, קיימת מחלוקת בין הצדדים הן בעניין שווי המקרקעין, מועד הערכת השווי הקובע לעניין הפיצויים וכן שיטת שערוך אותו שווי נכון להיום.

3.         בדיון שהתקיים ביום 7/4/05, הגיעו הצדדים להסכמה דיונית לפיה מונה על ידי בית המשפט שמאי המקרקעין מר ח'ורי מאהר מעכו על מנת להעריך את המקרקעין ששטחם הכולל 195 מ"ר. על פי ההסדר, הוסכם כי השומה תיעשה למועד ההפקעה, שנת 1959, כאשר היעוד של המקרקעין לאותה עת הינו בניין למגורים.

שני הצדדים הסכימו כי חוות דעתו של השמאי שמונה על ידי בית המשפט תחייב את שני הצדדים, ובית המשפט יפסוק פיצויים בהתאם לסכום שייקבע בחוות הדעת.

4.         על פי חוות הדעת של השמאי מר ח'ורי מאהר מיום 11/6/05, נקבע כי שווי המקרקעין נכון ליום 24/12/1959 הינו 2,150 ל"י.

5.         בדיון שהתקיים ביום 7/7/05, טען ב"כ התובעים כי אף שהערכת שווי המקרקעין על ידי השמאי שמונה על ידי בית המשפט הינה נמוכה למדי ואף נמוכה מהערכת השמאי מטעם הנתבעת שניתנה עוד בשנת 2004, מסכים הוא לאור ההסדר הדיוני שהסכים לו ואשר קיבל תוקף של החלטה שיפוטית, כי בית המשפט יפסוק לתובעים פיצוי בהתאם לחוות הדעת, אולם ביקש כי לסכום יתווספו הפרשי הצמדה וריבית בהתאם לחוק פסיקת ריבית. עוד טען ב"כ התובעים כי יש להטיל על הנתבעת את מלוא שכרו של השמאי.

6.         מנגד, טען ב"כ הנתבעת כי עניין הפיצויים מוסדר בפקודת הקרקעות (רכישה לצורכי ציבור), וביקש שהות כדי לערוך חישוב ולנסות להגיע להסכמה עם ב"כ התובעים על גובה הסכום נכון להיום. באשר לשכר השמאי, הסכים ב"כ הנתבעת כי הנתבעת היא אשר תשלם, באופן זמני, את שכר השמאי כאשר במסגרת פסק הדין יקבע בית המשפט סופית על מי יחול התשלום.

7.         לאור טענותיהם של ב"כ הצדדים, הוריתי לצדדים לסכם טענות בכתב בשאלת אופן שערוך סכום הפיצויים שעל הנתבעת לשלם.

ב"כ התובעים טען בסיכומיו, לעניין שערוך סכום הפיצויים, כי יש להוסיף לסכום שקבע השמאי, הפרשי הצמדה וריבית כחוק מיום ההפקעה, דהיינו משנת 1959.

ב"כ התובעים סתם ולא פירש לפי איזה חוק אולם מטענותיו בשלב מוקדם יותר ניתן להניח כי הוא מתכוון לחוק פסיקת ריבית והצמדה התשכ"א-1961.

ב"כ התובעים, ושלא כמוסכם על פי הסדר הטיעון, טען בסיכומיו כי התובעים זכאים לפיצויים נוספים בגין נזק עקיף שנגרם להם בגין פגיעה בזכויותיהם להשתמש במקרקעין הנ"ל לכל דבר ועניין, ובמיוחד לפיתוח העסקים וגם השכרת חנויות לעסקים מסוגים שונים ורבים, במיוחד לאור מיקום המקרקעין שעבר פיתוח רב בפרוייקט נצרת 2000.

ייאמר כבר עתה, כי אין כל מקום לטענותיו אלה של ב"כ התובעים, ולא רק לאור ההסדר הדיוני בין הצדדים אלא גם לאור הוראות פקודת הקרקעות (רכישה לצורכי ציבור) 1943 והוראות חוק לתיקון דיני הרכישה לצורכי ציבור התשכ"ד-1964, הקובעים את עקרונות הפיצוי למי שזכויותיו במקרקעין הופקעו, עיקרן של הוראות אלה הינו כי בעל זכויות במקרקעין שנרכשו לצורכי ציבור, זכאי לפיצוי בגובה שווי אותם מקרקעין נכון ליום ההפקעה, כאשר ע"פ סעיף 8 לחוק לתיקון דיני הרכישה לצורכי ציבור תשכ"ד-1964, סכום שווי הזכויות יוצמד למדד המחירים לצרכן ותתווסף לו ריבית לא צמודה בשיעור של 4% עד יום 31/3/1993 וריבית צמודה בשיעור של 1.5% לשנה מיום 1/4/94 ואילך. (ראה בעניין זה ע"א 2912/93, ע"א 2405/91 מדינת ישראל נגד עזבון המנוח הרב פנחס הורביץ, פ"ד נ"א (5) 23).

8.         מנגד, טען ב"כ הנתבעת כי יש לפסוק לתובעים פיצוי בסכום שווי המקרקעין כפי שהוערך על ידי השמאי מר ח'ורי, דהיינו הסך של 2,150 ל"י בתוספת הפרשי הצמדה (של מדד המחירים לצרכן) וריבית בשיעור 4% לתקופה מיום 24/12/1959 (מועד ההפקעה) ועד 31/3/93, ובשיעור של 1.5% החל מיום 1/4/93. ב"כ הנתבעת ערך חישוב בהתאם לעקרונות אלה והגיע לכך שסכום הפיצויים נכון ליום 31/8/2005 עומד ע"ס 7,820.98 ש"ח.

באשר לשכ"ט השמאי שמונה מטעם בית המשפט, ביקש ב"כ הנתבעת להטילו על התובעים בשים לב לכך שהערכתו היתה נמוכה אף מהערכת השמאי מטעם הנתבעת.

9.         כאמור, הצדדים הגיעו לידי הסדר דיוני שקיבל תוקף של החלטה שיפוטית ולפיו סכום הפיצויים ייקבע בהתאם לחוות דעתו של השמאי מר ח'ורי, אשר מונה על ידי בית המשפט, משכך, ולאור האמור לעיל, ולאור הקבוע בסעיף 8 לחוק תיקון דיני הרכישה לצורכי ציבורי תשכ"ד-1964, אני מחייב את הנתבעת לשלם לתובעים את הסך של 2,150 ל"י, בצירוף הפרשי הצמדה כמשמעות מונח זה בחוק פסיקה ריבית, וזאת החל מיום 24/12/1959 ועד התשלום המלא בפועל, ובתוספת ריבית בלתי צמודה בשיעור 4% החל מיום 24/12/1959 ועד ליום 31/3/1993 ובשיעור 1.5% ממועד זה ועד לתשלום המלא בפועל.

באשר לשכרו של השמאי, ח'ורי מאהר, בסך של 6,000 ש"ח + מע"מ, מצאתי כי ראוי שהנתבעת היא אשר תשא בסכום זה, זאת בעיקר לאור העובדה כי במשך שנים רבות, מאז ההפקעה ועד הגשת התביעה, וגם לאחר מכן לא הציעה הנתבעת לשלם לתובעים פיצוי בסכום כלשהו, גם לא כאשר היתה בידיה הערכת שמאי לשווי מקרקעין אלה.

בנוסף לסכומים הנ"ל, אני מחייב את הנתבעת לשלם לתובעים אגרת המשפט וכן שכ"ט עו"ד בסך 1,500 ש"ח + מע"מ.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ