אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 56900/98

פסק-דין בתיק א 56900/98

תאריך פרסום : 01/09/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
56900-98
21/06/2005
בפני השופט:
צבי כספי

- נגד -
התובע:
זיסר לוניה
הנתבע:
1. פלא פון תקשורת בע"מ
2. סקלאר מערכות מיזוג אויר בע"מ

פסק-דין

התובע הוא טכנאי מיזוג אוויר בעל ותק מקצועי רב, שהיה מועסק בעת האירוע נשוא פסק הדין על ידי הנתבעת מס' 2 (להלן: "הנתבעת); האירוע המדובר הוא תאונת עבודה שארעה לתובע בעת שפעל מטעמה של הנתבעת בחצרי הנתבעת מס' 1 (להלן: "פלאפון") או של צד ג' מס' 1 (להלן: "מוטורולה") ואין חולקים על העובדות הנ"ל (סעיף 1 לסיכומי טענות התובע וראה "פתח דבר" בסיכומי טענות הנתבעת).

אין הצדדים חולקים גם על נסיבות התאונה כפי שלהלן.

קיימות מחלוקות בין פלאפון ומוטורולה באשר לשאלות מי הזמין את הנתבעת לבצע את העבודה שבגינה ארעה התאונה מי אחראי למזגנים בהם היה על התובע לטפל וכיו"ב שאלות שיש בהן כדי לקבוע מי משתי  החברות הנ"ל יכולה להראות כאחראית לתאונה בהיותה מחזיקה בחצרי הנכס בו ארעה התאונה; הואיל ולגישתי אין מוטלת במקרה זה  אחריות על המחזיק בנכס, יהיה זה אשר יהיה, אתייחס, למען הנוחות, לפלאפון כמזמינת העבודה וכמי שהייתה המחזיקה בנכס או בחלק בו היו מותקנים המזגנים שבהם היה התובע אמור לטפל (להלן: "המבנה").

ביום התאונה הגיע התובע למבנה על מנת לבצע טיפול במזגנים שהיו קבועים בקיר המבנה בצידו החיצוני (להלן: "המזגנים" ו "הקיר" בהתאמה).

המזגנים היו מותקנים על הקיר בגובה  של כששה מטרים מעל משטח החצר; המזגנים היו ממוסגרים משלושת הכיוונים הנוספים לקיר; מעל המזגנים הייתה תקרה שהיא מרפסת של הקומה השניה של המבנה ומשני העברים האחרים, בתחתית ובצד החיצוני, הייתה מותקנת רשת מתכת (להלן: "הרשת"); רוחב חלקה התחתון של הרשת היה כמטר וחצי, כך שהמזגנים לא תפסו את כל חלל הרשת והיה רווח בין חלקו החיצוני של המזגן, המרוחק מהקיר ובין  החלק החיצוני של הרשת באופן המאפשר המצאות אדם על החלק התחתון של הרשת (להלן: "המשטח"), בין המזגנים לבין החלק החיצוני של הרשת; הרשת, הקיר והמרפסת יצרו עם כן מעין תיבה, שבתוכה היו המזגנים, כאשר במימד הצר של התיבה, לפחות מצד אחד, לא היה כל מכסה או כיסוי נוסף כך שניתן היה להיכנס אל התיבה מאותו פתח צדדי

[ ראה סעיף 1 לתצהיר התובע, סעיפים 5 עד 7 לתצהירו של מר אייל פרידמן (להלן: "פרידמן") מבעלי ומנהלי הנתבעת, כפי סעיף 2 לתצהירו; ראה התמונות במ/8 עד במ/12).

הנתבעת לא הייתה זו אשר התקינה את הרשת וגם לא הובהר בדיוק מה היה תפקידה של הרשת כ"עטיפה" של המזגנים אלא אם מדובר במעין "מחסום פסיכולוגי" נגד גנבים [ דברי התובע בעמ' 22 בפרוטוקול הדיון ביום 22.6.03 (להלן: "פרוטוקול ב'"),  סעיפים 6 ו 20 לתצהיר פרידמן ודבריו בעמ' 3 לפרוטוקול הדיון ביום 14.12.03 (להלן: "פרוטוקול ג'") בסוף העמוד ].

התאונה ארעה בעת שהתובע עמד לבצע את הטיפול במזגנים ולצורך כך נכנס אל תוך תיבת הרשת מהפתח הצדדי (ראה סימון א' על גבי התמונה מוצג במ/8), לאחר שעלה אל הרשת בסולם; על גבי המשטח שם התובע ארבעה מיכלי גז למזגנים שמשקלם כ 16 ק"ג כ"א  וכן ארגז כלים; המשטח ניתק מחיבוריו והתובע צנח לרצפה ונפגע בפגיעות גוף שתתוארנה בהמשך הדברים (סעיף 1 לתצהיר התובע; דברי התובע בעמ' 18 לפרוטוקול ב').

אין חולקים על דרך התרחשות התאונה.

איני רואה צורך להידרש לשאלת מחלוקת שעלתה בין התובע לפרידמן האם ניתן היה להסיר את המשטח על מנת להגיע למזגנים לצורך עבודת התחזוקה, באמצעות "קליפסים" כפי פרידמן, או שלא ניתן היה לעשות כך בהיות המשטח מולחם בצורה כלשהי באופן שאינו ניתן להסרה; מוכן אני לצאת מתוך הנחה שנכונים דברי פרידמן בהקשר זה, ואילו הייתי צריך לקבוע בעניין זה קביעה עובדתית, כך הייתי קובע; ממילא מקובלים עלי מרבית דבריו של פרידמן כפי שלהלן, וגם אם אקבל החלק הנ"ל של דבריו, בניגוד לעמדת התובע, עדיין יש בעדותו, כמו בתצהירו כדי לבסס את טענת התובע בדבר אחריותה של הנתבעת כלפי התובע בין בעוולת הרשלנות ובין בעוולת  הפרת חובה חקוקה.

לשני העניינים האמורים, די באמור בסעיף 50 לפקודת הבטיחות בעבודה (נוסח חדש) תש"ל - 1970 לפיו: "...היה אדם צריך לעבוד במקום שממנו הוא עלול ליפול יותר משני מטרים, ואין המקום מאפשר אחיזת-רגל בטוחה, ולפי הצורך - אחיזת-יד בטוחה, יותקנו - ככל שהדבר מעשי במידה סבירה - אמצעים לבטיחותו על ידי

 גידור או באופן אחר".

על תחולתו של הסעיף הנ"ל למקרה ממין זה, גם בהתייחס לעוולה של היפר חובה חקוקה כיוצרת ומחילה סטנדרטים של זהירות המחייבת את המעבידים, ובנסיבות קרובות ביותר למקרה הנדון, כפי שלעיל ולהלן, ראה : ע"א 7139/01 יגאל תנעמי נ. סולל בונה בנין ותשתיות בע"מ ואח' "דינים" עליון, סה, 531 (להלן: "פס"ד תנעמי").

מתצהירו וחקירתו הנגדית של פרידמן עולים הנתונים הבאים:

הרשת לא הייתה מיועדת לשאת משקל אדם, ובוודאי לא הייתה מיועדת לשאת משקל אדם וציוד, במשקל הציוד שנשא התובע.

התובע לא הודרך על ידי פרידמן או כל גורם אחר מטעמה של הנתבעת כיצד לטפל ברשת או כיצד לטפל במזגנים בהתחשב ברשת כאשר הנחת היסוד של פרידמן הייתה שהתובע הוא טכנאי מנוסה וידע מה לעשות, למרות שלא היה לפרידמן מידע באשר לשאלה האם התובע עבד אי פעם עם מזגנים המכוסים ברשת.

לפרידמן לא הייתה תשובה מניחה את הדעת באשר לשאלה כיצד היה התובע יכול לפעול בגובה בו נמצאו המזגנים, אילו היה נוקט פעולה להסרת המשטח כדי ליצור נגישות למזגנים.

ברור הוא שעמידה על סולם, וטיפול במזגנים כשהתובע עומד על סולם, אינה מאפשרת לתובע עמידה יציבה והוא היה מצוי בסכנת נפילה מהסולם (עדות פרידמן בעמ' 4 לפרוטוקול ג'); אילו היה  התובע עומד על  סולם, היה עליו להניח את ארגז הכלים על מעבה המזגן וגם את בלוני הגז היה על התובע לקשור למעבה (ראה לכל האמור לעיל, דברי פרידמן בעמ' 4 עד 6 לפרוטוקול ג')

צורת העבודה כפי שנעשתה, צורת העבודה כפי שהייתה אמורה, לגישת פרידמן להיעשות, אינן עומדות בתנאי סעיף 50 הנ"ל; גם פרידמן עצמו מודע לכך וכדבריו (עמ' 7 לפרוטוקול ג') "...נכון ש"החלום הרטוב" שלי  הוא שיהיה לי משטח עבודה...יותר בטוח לעבוד על משטח עבודה".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ