אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 56737/05

פסק-דין בתיק א 56737/05

תאריך פרסום : 17/09/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
56737-05
20/02/2008
בפני השופט:
אליהו קידר סגןנשיא

- נגד -
התובע:
פרץ אברהם
עו"ד לוטן אלי
הנתבע:
1. הפניקס הישראלי בע"מ - חברה לבטוח בע"מ
2. אבנר אגוד בע"מ - חברה לבטוח בע"מ

עו"ד מריים כפרי קהן
פסק-דין

1.       לפניי תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף עקב תאונת דרכים אשר ארעה ביום 21.1.99. התאונה התרחשה כפי הנטען בכתב התביעה, עת נהג התובע, יליד 1947, באוטובוס מ.ר 8373601 (להלן: "האוטובוס") כאשר עלה גלגל האוטובוס על אבן או מהמורה או מפגע כלשהו בכביש וכתוצאה מכך נזרק התובע מכסא הנהג לכיוון תקרת האוטובוס ובחזרה לכסא ונפגע בגופו. הנתבעות הן מבטחות הרכב בזמנים הרלבנטיים לתביעה זו.

2.       הנתבעות כפרו בעצם אירוע התאונה והתכחשו לחבותן המוטלת על פי דין.

3.       המחלוקת בין הצדדים הנה הן לעצם התרחשות התאונה והן לשיעור הנזקכתוצאה מכך.

4.       ביום 24.2.99 הגיש התובע למל"ל הודעה על פגיעה בעבודה, בבקשתו זו תאר התובע את הפגיעה כתוצאה מתאונת דרכים. ביום 26.6.99 נשלחה לתובע הודעה מפקידת תביעות לנפגעי עבודה במל"ל לפיה נדחתה הבקשה לדמי הפגיעה. נימוקי הדחייה היו כי האבחנה אינה תוצאת האירוע הנטען אלא היא על רקע תחלואתי- מיקרו טראומה. ביום 14.5.01 נשלחה לתובע הודעה מהמל"ל לפיה הוכרה תביעתו לתשלום בגין מיקרו טראומה.

5.       לאחר שטענו בפני הצדדים החלטתי ביום 10.7.06 למנות מומחה רפואי לבדיקה האם נותרה נכות רפואית עקב האירוע הנדון, זאת משום שבמסמכי המל"ל כאמור לא הייתה כל קביעה בדבר הנכות כתוצאה מהאירוע ולפיכך לא הייתה קביעה על פי דין.

נכות אורטופדית:

6.       בית המשפט מינה את ד"ר דוד רמי כמומחה בתחום האורטופדיה על מנת שיבחן את שיעור הנכות הרפואית שנותרה בתובע עקב התאונה. המומחה בדק את התובע וציין בחוות דעתו בפרק "דיון ומסקנות" כי:

"נכותו הנוכחית של מר פרץ מוערכת על ידי ב- 10% לפי סעיף 37 (א) לתקנות המל"ל איני מתרשם כי נותרה נכות נוירולוגית וזאת לאור העדר חולשה מוטורית בגפיים התחתונות. אין בכוח ממצאי בדיקת ENG אשר נערכה בתאריך 19.4.04 ואשר הדגימה כאמור הנמכה יחסית של התגובה המוטורית בעצב הפרוניאלי משמאל בהשוואה לימין ואסימטריה קלה בחביון גל F לרעת צד שמאל להקנות נכות בהעדר הדגמת חולשה בבדיקה הגופנית"

7.       עוד ציין המומחה באשר לחלוקת הנכות  עקב התאונה כי:

"לאור ממצאי העבר, נכותו בגין הגבלה קלה בטווח תנועות ע"ש מותני קדמה לתאונה הנדונה. לשאלות הנכות הזמנית הנובעת מתאונה זו, יש לדעתי מקום לקבל את תקופת אי הכושר שנרשמה בעקבות התאונה (21.7.99- 21.1.99), לאחריה 30% נכות עד 6.10.99 ו- 10% נכות עד 31.12.99. מעבר לתקופה זו לא נותרה לדעתי נכות הקשורה לתאונה הנדונה בחוות דעת זו".

התרחשות התאונה:

8.       התובע צרף לתיק המוצגים מטעמו: תצהיר עדותו הראשית ונספחים, תצהיר עדות ראשית מטעמם מר מאיר דהרי- נהג אוטובוס העובד עם התובע ואשר הצהיר כי שוחח עם התובע בסמוך ולאחר פגיעתו. תצהיר עדות ראשית מטעם מר יצחק גולדמן- נהג אוטובוס אשר גם הוא ראה את התובע ושוחח עימו בסמוך ולאחר הפגיעה.

9.       הנתבעות הגישו מטעמן תיק מוצגים שכלל: תיעוד מתיקו האישי של התובע במקום עבודתו, תיעוד רפואי של התובע, תיק מל"ל עקב אירוע מיום 11.3.78, החלטת המל"ל בגין דחיית תביעה- תאונה מיום 21.1.99, תביעה לנכות בעבודה בגין מיקרו טראומה, תיק מל"ל נפגע עבודה בגין תאונה מיום 18.7.01.

10.   אישור המשטרה שהוצג בפניי (נ/2) מורה כי התאונה התרחשה ברח' דיין משה בחולון בשעה 7:15, על פי האישור דווחה התאונה במשטרה ביום 14.2.99 קרי בסמוך למועד התרחשותה.

11.   בטופס ההודעה על התאונה (נ/3) עליו חתום התובע צוין כי: "ביום 21.1.99 נסעתי מכיוון אזור לחניון אגד חולון בקו 87 כ- 150 מטרים לפני תחנה סופית חניון אגד חולון, עליתי על אבן ונזרקתי לגובה מהכיסא לתקרה וחזרתי ... בחבטה חזקה. הרגשתי מכה חזקה וכאבים חזקים בגב ראיתי חושך בעיניים בקושי הגעתי עד לחניון, קיבלתי מכה בגב". התובע כאמור דיווח על התאונה ביום 14.2.99 על פי המצוין בטופס.

12.   מר דהרי מאיר העיד כי ראה את האוטובוס בו נהג התובע נכנס לחניית האוטובוסים בשעות הבוקר. האוטובוס עבר לידו ולמרות שהיה בחנייה התובע- הנהג לא ירד מהאוטובוס ועל כן הסדרן (מר ברוך איזנמן) של התחנה ביקש ממנו וממר גולדמן ללכת ולבדוק מדוע התובע אינו יורד מהאוטובוס. כאשר עלה לאוטובוס יחד עם מר גולדמן הבחינו כי התובע יושב על הכיסא ומתלונן שכואב לו הגב. העדים סיפרו למנהל הסניף אשר הורה להם להוריד התובע מהאוטובוס ולאחר מכן הסיעו אותו לביתו (עמ' 10).

13.   גם מר גולדמן יצחק העיד ואמר כי פגש את התובע בסיום עבודתו בשעות הבוקר. ראה את מר מאיר דהרי יושב מחוץ לתחנה וישב איתו יחד ליד מדרגות כאשר האוטובוס של התובע נכנס לתחנה, השניים נופפו לתובע לשלום כאשר התובע החנה את האוטובוס. כאשר נכנסו לתוך האוטובוס סיפר להם התובע כי הרכב קפץ והוא קיבל מכה. העד מספר כי משך את התובע מכיסאו לאט ותמך בו בעת ירידתו מהרכב ולאחר מכן סייע לו להיכנס לרכבו של מנהל התחנה על מנת להסיעו לביתו. העד טוען כי הוא נהג ברכב עת הסיעו השניים את התובע לביתו (עמ' 13).

14.   מול חקירות העדים בבית המשפט ניצבת הודעתו של מר מאיר דהרי (נ/1) מיום 15.5.00 אשר נגבתה על ידי החוקר יהודה הוכמן  (הגיש תצהיר עדות ראשית עליה גם נחקר). לפי עדות זאת צוין כי: "אני מאיר דהרי חבר באגד משנת 1961, זכור לי לפני כשנה וחצי לערך הייתי בחניון אגד בחולון נכנסתי לחדר סדרן וראיתי את פרץ שוכב עם גב תפוס. הוא שכב על הספסלים הסדרן במקום ביקש ממני  ומגולדמן לקחת אותו לבית החולים או לביתו. אני לקחתי אותו יחד עם איציק גולדמן לביתו ביפו. אני לא יודע ממה נתפס לו הגב. אני לא יודע היכן נתפס לו הגב האם בחדר הסדרן או בתוך האוטובוס או במקום אחר. האוטובוס של פרץ חנה בכניסה לחניון כאשר פרץ שכב ליד הסדרן עם גב תפוס". במהלך חקירתו הנגדית העיד העד כי אכן הוא חתום על טופס ההודעה.

15.   איני מקבל את גרסת התובע מן הטעמים הבאים:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ