אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 56143/04

פסק-דין בתיק א 56143/04

תאריך פרסום : 18/11/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
56143-04
23/10/2005
בפני השופט:
ד"ר אחיקם סטולר

- נגד -
התובע:
אבשלום רוטמן
עו"ד יורם אבירם
הנתבע:
סונול ישראל בע"מ
עו"ד אלדד יניב
פסק-דין

בפני תביעה על סך של 31,295 ש"ח שעיקרה מחלוקת בדבר פרשנות המונח "מרווח השיווק". הצדדים הגיעו להסדר דיוני ורשימת מוסכמות ופלוגתא אשר קיבל תוקף של החלטה בעת הדיון שנערך ביום 3/4/05 בו גם ניתן צו לסיכומים.

הרקע הצדדים והצגת הבעיה

התובע הוא הבעלים של מגרש הידוע כגוש 10403 חלקה 14 בחדרה. הנתבעת (להלן - " סונול") היא חברה פרטית שעיסוקה העיקרי בשיווק מוצרי דלק לתחנות ציבוריות וכן ייזום, הקמה והפעלה של תחנות תדלוק. ביום 30/7/98 נחתם בין בעלי הדין הסכם (להלן: " ההסכם") בגדרו הוסדרה הקמה והפעלה של תחנת תדלוק על  המגרש (להלן - " תחנת רוטמן"). הפעלת תחנת רוטמן נמסרה לסונול (סעיף 11 להסכם) כנגד דמי חכירה חודשיים המורכבים מסכום קבוע ותוספת שהיא פונקציה של כמות המכירות בתחנה (סעיף 8 להסכם).

התחנה ממוקמת על כביש "חטיבת גולני" בכניסה לשכונת "בית אליעזר" בחדרה. מעברו השני של הכביש, דהיינו ביציאה מן השכונה, מצויה תחנה נוספת (להלן - " התחנה השנייה"), שאף היא מופעלת בידי סונול.

למן פתיחתה, הופעלה תחנת רוטמן על ידי חברת בת של סונול בשם "ספרינט מוטורס בע"מ" ואילו התחנה השנייה על ידי סוכן עצמאי בשם "חיים קליאוט בע"מ". מספר חודשים לפני הגשת התביעה גם הפעלת התחנה השנייה נמסרה לידי "ספרינט מוטורס בע"מ", כך שזו מפעילה את שתי התחנות.  

"ספרינט מוטורס" חדלה ממתן שירותי תדלוק בתחנת רוטמן והסבה אותה לתחנה בתדלוק עצמי בלבד. 

סעיף 8 להסכם עוסק בשיעור דמי חכירה:

סעיף 8.1.1 להסכם קובע את "דמי החכירה החודשיים הקבועים" הנומינליים בסך 16,661$ + מע"מ.

סעיף 8.12 עניינו דמי חכירה משתנים בנוסף לדמי החכירה הקבועים ומותנה בכך שימכרו בתחנת רוטמן כמויות שמעל ל 250,000 ליטר. כפי שהוצהר על ידי ב"כ התובע מעולם לא מכרו בתחנה כמות העולה על 250 ק"ל לחודש ולכן סעיף זה אינו רלוונטי.

סעיף 8.1.3 קובע את נוסחת השערוך של דמי החכירה:

"דמי החכירה הקבועים והמשתנים (שיקרא להלן: "דמי החכירה") ישולמו למחכיר מידי חודש בחודשו, עפ"י שערו היציג של דולר ארה"ב אשר יפורסם ע"י בנק ישראל ביום התשלום בפועל של כל תשלום ותשלום או לחילופין יוצמדו לשינויים שיחולו במרווח השיווק של סונול לבנזין 95 שבסיסו מרווח השיווק הידוע במועד חתימת הסכם זה, הגבוה מבין שתי חלופות ההצמדה המפורטות לעיל".

המונח " מרווח השיווק" מוגדר בסעיף 2 להסכם כך:

"ההפרש שבין מחיר הקנייה של סונול (מחיר שער בז"ן) בתוספת בלו והיטלים - אם יחולו - לבין המחיר המירבי לצרכן במשאבה, לפני מע"מ, לבנזין 95 אוקטן בהתאם לסע' 2 בטבלה 7 (א) של מינהל הדלק".

"טבלה 7 (א) של מינהל הדלק" היא טבלה שבעת חתימת ההסכם פורסמה על ידי מינהל הדלק במשרד התשתיות. סעיף 2 לטבלה זו עניינו הוצאות שיווק.  בטבלה אין כל התיחסות לתוספת בגין שירות מלא. 

בעקבות התקנת צו הפיקוח על מצרכים ושירותים (מחירים מירביים בתחנות תדלוק) תשס"ב - 2002, שצורף כנספח ג' לכתב ההגנה (להלן: "צו הפיקוח"), נערך על ידי מנהל הדלק מחירון חדש של מוצרי דלק (או ריכוז עלויות והוצאות למבנה מחיר לצרכן בש"ח)  שבמסגרתו נקבעה טבלה 6 (א), הטבלה אשר עודכנה מעת לעת על ידי מינהל הדלק. דוגמת טבלה כזו שפורסמה ביום יוני 2002 צורפה כנספח ד' לכתב ההגנה, ודוגמת טבלה  6 (א) בתוקף מיום 1/4/04 צורפה כנספח ד' לכתב התביעה. ההבדל בין טבלאות 7 (א) ו 6 (א) הוא שבאחרונה נקוב שיעור תוספת בגין שירות מלא לליטר כולל מע"מ, רכיב שלא מצוי בטבלה 7 (א), וכן מחיר לליטר בתחנה לתדלוק עצמי. לעומת זאת בטבלה 7 (א) מצויין רק מחיר בתחנה לליטר בנזין 95. 

המחלוקת בין הצדדים נובעת מכך שבעת חתימת ההסכם בין הצדדים לא היו תחנות בשירות עצמי. לאחר פתיחת תחנות שבהן ניתן לתדלק בשירות עצמי, הוכנסו הפרמטרים האמורים לעיל לטבלאות. המחלוקת שבין הצדדים, כפי שהוגדרה בהסכם הדיוני, היא האם התוספת בגין מתן שירות מלא, בתחנת התדלוק נכללת במרווח השיווק אם לאו.

טענת התובע היא שהמונח " מחיר המירבי לצרכן במשאבה", שבהגדרת מרווח השיווק שבסעיף 2 להסכם שבין הצדדים, מגלם בתוכו את הרכיב המכונה " הוצאות השיווק". מאחר שבמועד חתימת ההסכם, השירות העצמי כאמור טרם בא לעולם, אין בטבלה 7 (א) התייחסות נפרדת להוצאה בגין מתדלק. אליבא דתובע הוספת החלופה של שירות עצמי בתחנות מסוימות חייב דיפרנציציה בין המחיר המירבי לצרכן במשאבה בשירות מלא לבין המחיר בשירות עצמי. המחיר המירבי בשירות מלא כולל תמחור של העלות העודפת של המתדלק. בטבלה 6 (א) העלות הנוספת מתבטאת בסך של  10 אגורות לליטר.  המחיר המקסימאלי לליטר דלק 95 אוקטן בשירות עצמי (להלן - " תקרת השירות העצמי") נמוך מן המחיר המקסימאלי בשירות מלא ב-10 אג' (להלן - " תקרת השירות המלא"). 

היחס בין ההצמדה של דמי החכירה למרווח השיווק לעומת ההצמדה לדולר מושפע  מהדיפרנציציה האמורה. אם מחשבים את ההצמדה למרווח השיווק תוך התייחסות לתקרת השירות המלא, ההצמדה למרווח השיווק עדיפה על ההצמדה לדולר. לעומת זאת, אם מחשבים את ההצמדה למרווח השיווק תוך התייחסות לתקרת השירות העצמי,  ההצמדה לדולר עדיפה מנקודת מבטו של התובע.

בעת שנחתם ההסכם עמד מרווח השיווק על סך 48 אגורות ומע"מ לכל ליטר בנזין 95 ו- 96 אוקטן, כשיתרת המחיר של אותו ליטר היא מחירו בשער בתי הזיקוק, היטלים, מיסים ובלו. כיום עומד מרווח השיווק על סך 60 אגורות ומע"מ לליטר, כך שמדובר בעידכון העולה על עליית שער הדולר בתקופה שחלפה. אלא מה, שהעידכון הנ"ל חל ברובו (10 אגורות) על תוספת בעד שירות מלא. לכן יש אינטרס לתובע שמרווח השיווק יכללו גם את התוספת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ