אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 55889/05

פסק-דין בתיק א 55889/05

תאריך פרסום : 20/05/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
55889-05
17/05/2007
בפני השופט:
אושרי פרוסט-פרנקל

- נגד -
התובע:
בני יצחק
הנתבע:
1. מצבעת רז בע"מ
2. מצבעת התכלת בע"מ
3. יום טוב רז
4. עזבון המנוח יום טוב רז

פסק-דין

התובע, בני יצחק, אוחז ב- 7 שקים אשר נמשכו על ידי נתבעת 1 בסכום כולל של 35,100 ש"ח, אשר הוצגו לפירעון וחוללו בהעדר כיסוי.

נתבעת 1 היא חברה שבעל המניות בה היה נתבע 3 - רז יום טוב ז"ל (להלן: "המנוח"),  וביום 13.9.06 צורף עזבונו, כנתבע 4 לכתב התביעה על פי בקשת התובע.

נתבעת 2 היא חברה אשר הוקמה ביום 13.4.05 ובעלי המניות בה הם: רז יום טוב ז"ל ומי שהיה המנהל בפועל של נתבעת 1, מר רון לוי. לטענת התובע, נתבעת 2 הוקמה כדי להבריח את רכושה של נתבעת 1 ולהימנע מתשלום חובותיה, תוך שנתבעת 2 ממשיכה לעבוד כרגיל ובהמשכיות עם לקוחות נתבעת 1.

לטענת התובע, נתבעת 1 משכה את השקים נשוא תביעה זו, בעת שידעה כי חשבונה מוגבל והשקים לא יכובדו ובאחד מתיקי ההוצל"פ הודיע צד ג' לתובע, שזכויותיה של נתבעת 1 הומחו לנתבעת 2.

לגרסתו, רון לוי חתם על חלק מהשקים ביחד עם המנוח ונתבעת 1 הונתה את נושיה והבריחה אל נתבעת 2 את הכספים המגיעים לה מלקוחותיה. לכן, יש להרים לטענתו, את מסך ההתאגדות של נתבעת 1 לגבי נתבעת 2 ולחייב גם את נתבעת 2 בסכום התביעה.

לטענת התובע, המנוח פעל כמנהל נתבעת 1 ברשלנות, פזיזות, בכוונת תרמית עת משך שקים לפקודת התובע מחשבון נתבעת 1 תוך ידיעה, שזו לא תפרע את חובותיה והיא חדלת פירעון.

לגרסת התובע, עקב פטירתו של המנוח,  עזבונו בא בנעליו ויש לחייבו בחובות המנוח.

כתב ההגנה מטעם הנתבעים 1-3 הוגש טרם מות המנוח ובו נטען כי נתבעים 2 ו- 3 לא סחרו עם התובע ונתבעת 1 הכירה אותו כאשר מצבה הכלכלי היה קשה והבנקים סרבו להעניק לה אשראי. במצב זה, התובע הסכים להעמיד לה הלוואה ביודעו את מצבה הכלכלי הקשה וביודעו שאינה יכולה ליטול אשראי מהבנק. התובע הוא שהציע לנתבעת 1 את ההלוואה ובכך נטל על עצמו סיכון באפשרות שנתבעת 1 לא תעמוד בהתחייבויותיה.

למרות זאת, נתבעת 1 פרעה את רוב סכום ההלוואה ועקב קריסתה נשארה חייבת רק את סכום השקים נשוא התביעה.

לטענתם, נתבעת 1 עשתה כל אשר לעיל ידה לפירעון חובה למרות מחלתו הקשה של המנוח וקריסת נתבעת 1 אשר חדלה מלפעול.

בכתב ההגנה של עיזבון המנוח, נטען כי במועדים הרלוונטיים לתביעה זו, המנוח סבל ממחלת הסרטן אשר הייתה במצב מתקדם וסופני. מחלה אשר השפיעה על תפקודו וגרמה לו לבלבול, הפרעות זיכרון וכאבי ראש שהשפיעו על תפקודו. כתוצאה מכך, הוא לא היה מודע למעשיו ומשמעותם. בהיותו במצב רפואי ומנטלי קשה, לא ניתן לייחס לו פעולות של רמייה והברחת נכסים, הדורשות תחכום רב. יתרה מכך, במועדים הרלוונטיים ועקב מצבו הרפואי, לא ניהל המנוח את ענייני נתבעת 1, אלא מר רון לוי. המנוח, לטענת העיזבון, לא חתם על נספח ג' לכתב התביעה שהוא מכתב הפנייה לחברת מעליות "צום" בעניין המחאת הזכויות מנתבעת 1 לנתבעת 2.

דיון

הצדדים חלוקים בשאלה האם יש להרים את המסך בין נתבעת 1 לנתבעת 2 ו/או לגבי עיזבון המנוח.

פקידת בנק הפועלים, בסניף הבנק שבה נוהל חשבונה של נתבעת 1, הגב' פרח דרוסו העידה בפניי, כי בעלי זכות החתימה בחשבון נתבעת 1, היו המנוח ולוי רון, כאשר מסגרת האשראי של נתבעת 1 הייתה 200,000 ש"ח במשך כל השנים, עד לשנת 2004, וחשבונה של נתבעת 1 היה בחריגה מתמדת מעבר למסגרת האשראי והגיע עד לסכום של 300,000 ש"ח וביום 31.5.05 החריגה בחשבון הייתה בגובה של כ- 530,000 ש"ח.

לגרסתה, נתבעת 1 צרכה "המון אשראים", ניכיון שקים וכרטיסי אשראי בסכומים גבוהים. ניכיון השקים בוצע על ידי הבנק כדי להוריד את החריגה בחשבון, אשר חזרה לסכומים גבוהים מייד לאחר מכן. עוד העידה פקידת הבנק, כי נתבעת 1 קיבלה כל הזמן הלוואות, כל הזמן היו חריגות וכך היה לכל אורך השנים שבהם התנהל החשבון. (עמוד 4-5 שורה 12- 16).

הגב' דרוסו העידה כי, נתבעת 1 סגרה את החשבון בסניף הבנק בתל אביב ועברה לעבוד באשקלון והחל מחודש ינואר 2005 הוזרמו לחשבון בסניף הבנק בתל- אביב כספים מחסכונות אישיים, של מנהל הנתבעת, המנוח, אשר היו משועבדים לאשראי בבנק וזאת בסכום של כ- 700,000 ש"ח. גב' דרוסו השיבה כי חשבון הבנק הוגבל ב- 29.4.05 ואחת הסיבות הייתה השקים נשוא תביעה זו, כאשר המנוח עשה הכל כדי לאושש את העסקים ולהציל את נתבעת 1 שהייתה כל עולמו והוא רצה להצילה.

התובע לא היה עקבי בתשובותיו ושינה אותן מעת לעת, תוך אזכור סכומי כסף שונים לגבי החזרי ההלוואה ותשלומי הריבית.

בחקירתו, השיב כי, טרם שנתן הלוואה לנתבעת 1 הראה לו המנוח את ספר ההכנסות שלה, שבין היתר, היו בכל חודש הכנסות של  כ- 150,000 ש"ח מחברת מעליות ולשאלתו מדוע לא מקבלת נתבעת 1 הלוואה מהבנק, השיב כי הבנק לא נותן הלוואה לחודשיים שלושה והבטיח להחזיר את ההלוואה בתוך 4 חודשים. (עמוד 8 שורה 11-14 לפרוטוקול).

לגרסתו, נתן לנתבעת 1 הלוואה ראשונה בשלושה שקים בסך של 208,000 ש"ח ומשהודיעו לו כי לא יוכלו להחזירה הוא החזיר שקים אלה, קיבל שקים אחרים והמנוח הבטיח לתת לו ריבית שבפועל לא קיבל אותה. בהמשך העיד שקיבל ריבית של 3.5% לחודש. לשאלה, כיצד יתרת החוב, 138,000 ש"ח כאשר לגרסתו ההלוואה הייתה בסך 208,000 ש"ח השיב, שחלק מהחוב כוסה בשקים שנמסרו לו, בהמשך שינה את תשובתו והשיב, שמלכתחילה הבטיחו לו החזר הלוואה בתוספת 3.5% לחודש ובסה"כ 7,800 ש"ח לחודש. אחרי 8 חודשים נטען בפניו שלא ניתן לשלם את הסכום שהוסכם והוא הסכים להחזיר את הריבית ששולמה לו, כך שבפועל מסר לנתבעת 1  שיק על סך 70,000 ש"ח ולכן יתרת החוב היא 138,000 ש"ח. (עמוד 9 שורה 18-25 לפרוטוקול).

"ש.      אני חוזר ליום מתן ההלוואה לטענתך, מה קיבלת כשנתת לו שלושה שיקים ?

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ