אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 55758/06

פסק-דין בתיק א 55758/06

תאריך פרסום : 13/01/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
55758-06
29/07/2007
בפני השופט:
אושרי פרוסטפרנקל

- נגד -
התובע:
אלי ברקת
הנתבע:
1. גליל ש.ל.ג. בע"מ
2. גדעון לביא

פסק-דין

בפני תביעה על סך 17,100 ש"ח, אשר הוגשה על ידי התובע נגד הנתבעים ובה הוא עותר להשבת סכומים ששילם להם, בעילה של הפרת הסכם על ידי הנתבעים.

טענות התובע

לצורך תכנון ובניית ביתו, התקשר התובע עם הנתבעים בהסכם להתקנת מוצרי חשמל שונים בביתו, בכפוף להזמנת העבודה ולהצעת המחיר, (להלן: " ההסכם" - נספח א' לכתב התביעה). הנתבעת עוסקת במתקנים ופתרונות טכניים, למסכי הקרנה, מתקני תליה למקרנים, מסכי פלזמה ומתקנים אלקטרו מכנים והנתבע הוא בעליה ומנהלה.

לבקשת התובע, המציאו לו הנתבעים ביום 30.11.05 הצעת מחיר לארבעה פריטים: שלד למסך תקשורת, מסד תקשורת עם מדפים, מסד תקשורת לפרופיל אלומיניום ומתקן למקרן בסכום כולל של 10,676 כולל מע"מ, (להלן: " המוצרים").

בעת הזמנת המוצרים, הובהרה לנתבעים חשיבותה ומיוחדותה של הזמנת המוצרים, לאור תכנון ובניית ביתו ברמה גבוהה ויוצאת דופן, לאור מספרם הרב של קבלני משנה שהועסקו בבנייתו, מה שחייב תיאום בין כולם כדי לסיים את בנייתו במועד שנקבע לאירוע התרמה שנערך בבית התובע. הזמנת העבודה התבצעה, רק לאחר  שהנתבע הבהיר כי יעמוד בביצוע העבודה ובלוח הזמנים. ההזמנה תומחרה במחיר גבוה במיוחד, נוכח הנסיבות המיוחדות והתובע, באופן חריג אף הסכים לשלם מקדמה בגובה 5,000$.

הנתבעים הפרו את ההסכם וכבר בפגישת הקבלנים אשר נערכה כשבועיים לפני מועד השלמת הפרויקט, הובהר כי הנתבעים לא יעמדו בהתחייבויותיהם. באותה פגישה, הנתבע היה היחיד מבין קבלני המשנה שטרם החל בביצוע העבודה, למרות שידע שחלק מהמוצרים אותם התחייב לספק, הצריכו חודשיים של עבודת הכנה ובנוסף, הוא לא שיתף פעולה ולא תיאם את העבודה עם קבלני המשנה האחרים, אשר כולם, מלבדו, היו מתואמים. 

ההסכם בוטל בהסכמת הנתבעים, נוכח הפרתם הבוטה אותו. כיוון שהתובע הבין כי הנתבעים יגרמו לו שלא לעמוד בלוח הזמנים, הוא הסכים לפנים משורת הדין וכדי למזער את נזקיו, לשחרר את הנתבעים מביצוע העבודה ולמצוא קבלן חילופי. הצעתו זו של התובע התקבלה על ידי הנתבע ללא דין ודברים.

עד למועד הפסקת ההתקשרות, סיפקו הנתבעים את המוצר הראשון בהזמנה, שהוא שלד מסד תקשורת בסך 1,409$ ושאר המוצרים לא סופקו לתובע.

הנתבעים לא השיבו לתובע את יתרת המקדמה ששילם להם, בסך 3,365$, למרות שהם מכרו את אחד המסדים אשר התחייבו לספק לו, לחברת "ברקאי" אשר נכנסה במקומם לפרויקט והם קיבלו את מלוא תמורתו מחברת "ברקאי". (סעיף 15 לכתב התביעה)

התובע עותר לחייב את הנתבעים להשיב לו את התמורה ששילם להם בסך 3,365$, נוכח הפרתם את ההסכם וכן לחייבם לשלם לו פיצוי בסך 2,500 ש"ח, בגין עוגמת נפש שנגרמה לו עקב העובדה, שהתעכבה השלמת הבית לקראת האירוע. לאור זאת, הוא נאלץ לשלם סכומים נוספים וגבוהים יותר, לקבלני משנה אחרים לצורך סיום לביצוע העבודה, כדי שיבצעו את העבודה בזריזות. כן נגרמה לו עוגמת נפש, כיוון שבאירוע ההתרמה אשר התקיים בביתו, לא הוקרן סרט התדמית שהיה אמור לשרת את האירוע.

טענות הנתבעים

יש לדחות את התביעה נגד הנתבע.

לבקשת התובע, שלחו לו הנתבעים הצעת מחיר לאספקת המוצרים, לאחר שהופנו אל האדריכל אשר תכנן את הפרויקט, על ידי חברת "טופ אודיו" העוסקת בפרויקטים בתחום האודיו- וידאו, כיוון שהאדריכל  נתקל בבעיות טכניות והנתבעים נתבקשו לתכנן, להציע ולבצע פתרון מתאים.

הנתבע נפגש עם האדריכל כדי ללמוד את הבעיות הטכניות בהן נתקל, והנתבעים השקיעו שעות עבודה רבות, בין השאר, נפגשו כשלוש פעמים בבית התובע כדי להציע פתרון הולם ואז התבקשו להגיש הצעת מחיר תואמת לתכנון שבצע האדריכל.

הצעת העבודה הומצאה לתובע ביום 30.11.05 וביום 5.1.06 נפגשו הצדדים. במהלך פגישה זו, הודיע התובע לנתבע על הפסקת העבודה. הנתבעים מדגישים,  כי לטענת התובע בכתב התביעה, תאריך הפגישה- 5.1.06 היה שבועיים, טרם המועד שיועד לטענת התובע, לאירוע ההתרמה, כאשר לגרסת הנתבעים, ידוע להם כי העבודה בבית התובע נכון ליום 5.4.06, טרם הסתיימה.

עד לאותו מועד 5.1.06 לא נאמר להם כלל כי יש חשיבות מיוחדת לנושא לוחות הזמנים ו/או אודות קיום האירוע שלטענת התובע תוכנן בביתו.

בניגוד לטענת התובע, ההזמנה נשוא תביעה זו לא הייתה חריגה, ומבחינת הנתבעים מדובר היה בביצוע עבודה רגילה, כבכל פרויקט אחר, מה עוד שהנתבעים ידועים במומחיותם לספק פתרונות טכניים מתוחכמים ומסובכים למכשירים שונים, אשר בדרך כלל דורשים תיאום בין גורמים שונים וקבלני משנה. יתרה מכך, לגרסתם, גם הצעת המחיר הייתה רגילה ולא תומחרה באופן גבוה במיוחד והם נוהגים לדרוש תשלום מקדמה מלקוחותיהם כעניין שבשגרה, כך שתשלום המקדמה על ידי התובע, אינה מעשה חריג.

כמקצועניים בתחום, העריכו הנתבעים את לוחות הזמנים כמעט במדויק, כולל הערכת זמן הדרוש לתכנון, אספקת סחורה מחו"ל, ייצור המוצרים ואספקתם, שיקולים ענייניים של תקלות צפויות ועיכובים, הקשורים בייבוא מחו"ל. עם זאת, מחוסר הבאת הנושא לידיעתם, אירוע ההתרמה הנטען על ידי התובע, לא היה בין שיקוליהם.

העובדה שהתובע לא טרח כלל לציין לוחות זמנים שנקבעו בין הצדדים וכיצד לוח זמנים זה קשור לאירוע ההתרמה הנטען, אומרת דרשני ואף מסבירה את העובדה שאירוע זה, לא נזכר בהזמנה ו/או בכל מסמך אחר שהוחלף בין הצדדים, טרם הגשת התביעה.

הנתבע הוא זה אשר הפר את ההסכם בצורה בוטה וחד צדדית, כאשר בניגוד למוסכם עמו, דרש מהנתבעים בפתאומיות לשנות את לוח הזמנים לכזה, שאינו סביר ולבצע שינויים טכניים בלתי סבירים. רק ביום 5.1.06 הודיע להם התובע כי עליהם לסיים את ביצוע העבודה בתוך 8 ימים, כיוון שמתוכנן אירוע התרמה בביתו. במועד זה הסתבר לראשונה לנתבעים כי תשתית הגג בביתו, אשר הייתה באחריות התובע, אינה מתאימה להתקנת המוצרים שרכש מהם. בשלב זה הודיע להם התובע על ביטול ההסכם.

הפריט הראשון בהזמנה סופק לתובע, מחירו 1,740$, והתובע אינו זכאי להנחה המיוחדת אשר ניתנה לו בתמורה להשלמת כל הפרויקט על ידי הנתבעים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ