אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 54499/07

פסק-דין בתיק א 54499/07

תאריך פרסום : 13/08/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
54499-07
10/01/2008
בפני השופט:
דלוגין יאיר

- נגד -
התובע:
עו"ד לוי אילן
הנתבע:
חיון דורית
פסק-דין

לפי ס' 79א(א) לחוק בית המשפט

התובע, עו"ד אילן לוי, הגיש תביעה נגד הנתבעת, חיון דורית, 38,159 ש"ח בגין נזקים שגרמה הנתבעת לתובע עקב תקרית שארעה ביום 8.7.07 בין הצדדים.

לפי התביעה, התובע התגורר בזמניים הרלוונטיים בדירתו בנס ציונה. הנתבעת גרה בדירה שמעליו. ביום 8.7.07 בסביבות שעה 20:30 שפכה הנתבעת אקונומיקה ממרפסת דירתה על הפרגולה של התובע. בכך גרמה הנתבעת נזק לפרגולה, לבגדי התובע ולצמחיה. המעשים הנפשעים הללו, כהגדרת התובע, יכלו לגרום נזק חמור, במידה והיו פוגעים בתובע ובביתו חלילה במקומות רגישים בגוף כגון בעיניהם. התובע טוען כי גם בעבר נהגה הנתבעת באופן דומה, שעה ששפכה מים על התובע ועל מתקין מטעמו שעה שעסקו בהתקנת מזגן. עקב האירועים הנ"ל וחששה של חברתו של התובע לשהות בדירה, נאלץ התובע להשכיר את הדירה ולעבור לדירה אחרת. התובע הזעיק את המשטרה למקום ולאחר מכן הגיש תלונה אודות המעשה (העתק התלונה צורפה לתביעה). התובע דורש בתביעתו את הנזקים הבאים:

5,428 ש"ח - הצעת מחיר לתיקון הפרגולה שצורפה לתביעה

420 ש"ח - החולצה שנהרסה מכתבי האקונומיקה לפי הצעת מחיר שצורפה לתביעה

39 ש"ח - פיתוח תמונות

500 ש"ח - נזקים לצמחיה

1,772 ש"ח - הפסד ימי עבודה

30,000 ש"ח עגמת נפש

סה"כ 38,159 ש"ח.

הנתבעת, שייצגה את עצמה, הגישה כתב הגנה שבמסגרתו טענה מספר טענות עיקריות כדלקמן: התלונה במשטרה נסגרה, התובע התקין מזגן ללא רשות וללא היתר במקום הפוגע בזכויותיה, לא הוצגה ראיה שהפרגולה תוקנה, הצעת המחיר מנופחת, לא ברור מדוע הפסיד התובע ימי עבודה ומכל מקום אלה לא הוכחו, לא הוכחו נזקי התובע, החולצה ישנה והצעת המחיר לגביה היא לחולצה חדשה, הסכום לעגמת נפש חסר פרופורציה וללא אחיזה במציאות.

בדיון המקדמי של יום 3.12.07 הצעתי לצדדים, כי יינתן פסק דין בפשרה המחייב את הנתבעת לשלם לתובע סכום מינימאלי של 2,500 ש"ח ועד לסכום מקסימאלי של 15,000 ש"ח. התובע הסכים, אולם הנתבעת לא הסכימה. לפיכך, שמעתי טענות מפי הצדדים לגופו של עניין. בהחלטתי שניתנה בתם הדיון, אפשרתי לנתבעת להודיע תוך 14 יום, אם היא בכל זאת מסכימה להצעתי. ביום 13.12.07 הודיעה הנתבעת כי היא מסכימה להצעה. לפיכך, הוריתי על הגשת סיכומים בכתב וקבעתי כי פסק הדין לא יכיל את הנימוקים שהביאו את בית המשפט לתוצאה הסופית והבהרתי כי לא ניתן לערער על פסק דין בפשרה למעט במקרים מיוחדים.

התובע הגיש סיכומיו ביום 23.12.07, שאליהם צורפה החולצה עם כתמי האקונומיקה. הנתבעת הגישה סיכומיה ביום 2.1.08, שאליהם צורפו תמונות של המזגן אשר הותקן על ידי התובע, אישור על סגירת התיק שנפתח בעקבות התלונה במשטרה, מכתב בא כוח הנתבעת לתובע על מיקום המזגן וחתימות חלק מדיירי הבית על התנגדות להתקנת המזגן של התובע. התובע הגיש ביום 8.1.08 תשובה לסיכומי הנתבעת.  

אני מוצא לנכון לברך את הצדדים על הסכמתם למתן פסק דין בפשרה בתיק דנן. טוב עשו הצדדים שבחרו בדרך זו לסיום הסכסוך ביניהם, בפרט נוכח אופי הסכסוך והיות הצדדים שכנים לשעבר בפועל וגם היום מכוח בעלות התובע בדירה.

על החלטת צדדים למשפט למסור את ההכרעה לבית המשפט בפסק דין בפשרה ועל המשמעות שנודעת לכך, כבר נאמר בת.א. (ת"א) 726247/06 סלקום ישראל בע"מ נ' בריטניה ישראל מעוף נכסים והשקעות בע"מ (פורסם בנבו), על ידי כב' השופט מנחם קליין:

"בכך שהצדדים הסמיכו את בית המשפט ליתן פסק דין בדרך זו, יש לראות את כל אחד מן הצדדים כמי שמבקש לסיים את הסכסוך שנתגלע בינו לבין חברו בדרך של פשרה ולא בהכרעה שיפוטית חדה ונוקבת. הסכמה זו מקפלת בתוכה את נכונותו של כל צד שלא לעמוד בתוקף על כל טענותיו בבחינת "ייקוב הדין את ההר" ואת נכונותו של כל צד להטות אוזן קשבת לטענות חברו.

המשפט מכיר בחשיבות ערך האמת, אך גם ביחסיותו של ערך זה. המשפט מתרחק מערכים מוחלטים ומחפש פשרה - המשקפת את מלוא המורכבות של הקיום האנושי - בין ערכים מתנגשים. דווקא החיפוש אחר ערכים - ובהם החיפוש אחר האמת - מביא את המשפט לצורך הדורש לאזן בין ערכים מתנגשים (ראה אהרון ברק - על משפט שיפוט ואמת, משפטים כ"ז, (תשנ"ו) 11).   

כבר נקבע כי פסיקת בית המשפט בהליך לפי סעיף 79 א' איננה מוגבלת לד' אמותיו של הדין המהותי אלא גם לעקרונות ושיקולים של מוסר, חירות, צדק, שלום ויישור הדורים. יש אף והפשרה חופפת במלואה את הדין המהותי הנוהג {ראה ע"א 1639/97 אגופוליס נ' הקסטודיה אינטרנציונלה פ"ד נג (1) 337).  וכן ראה ת"א 2014/99 זרוצי נ' שנקמן (טרם פורסם)}."

לאחר שעיינתי בכתבי הטענות ובמסמכים שהוגשו ושמעתי את טענות הצדדים לפני בדיון, שוכנעתי כי יש ממש בטענות התובע. אמנם קבעתי כי בפסק הדין לא יופיעו הנימוקים שהובילו אותי לתוצאה, אולם נוכח אופי התביעה, אני מוצא כי ישנה חשיבות בתיק זה לפרט חלק מהשיקולים שהנחו אותי במתן פסק הדין.

שוכנעתי, כי הנתבעת שפכה על התובע אקונומיקה ביום האירוע נשוא התביעה. הדבר עולה מדו"ח הפעולה של המשטרה, מעדויות התובע וחברו, מהחולצה של התובע ומהתמונות שצורפו לתיק.

יצוין, כי בכתב ההגנה לא מצאתי התייחסות ממשית וספציפית ללב ליבו של האירוע ולטענה שלפיה הנתבעת שפכה אקונומיקה על התובע. הנתבעת הסתפקה לעניין זה בהכחשות כלליות. בישיבה המקדמית, תחילה טענה הנתבעת, כי "המרפסת נשטפה לצורך ניקיון ולא בזדון". מיד לאחר מכן הכחישה כי שפכה אקונומיקה לתוך מרפסת התובע ואף טענה כי "..לא היה ולא נברא ולא נשפך כלום גם לא מים". אולם מיד לאחר מכן סתרה את עצמה וטענה "באותו היום יכול להיות שמים נשפך אני תמיד מודיעה".

עדותה הנ"ל של הנתבעת הייתה סותרת וגם לא התרשמתי מאמינותה בעניין זה. שפיכת אקונומיקה היא מעשה חמור, שכן מדובר בחומר ניקוי שעלול לגרום נזק לגופו של אדם. במקרה דנן, לא נגרם נזק גופני, אולם עובדה זו אינה מפחיתה מחומרת המעשה, אלא רק מחומרת התוצאה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ