אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 54175/99

פסק-דין בתיק א 54175/99

תאריך פרסום : 01/09/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
54175-99
10/02/2005
בפני השופט:
בלהה טולקובסקי

- נגד -
התובע:
כהן רון
עו"ד ט. שליט
הנתבע:
חברת "מוטורולה" בע"מ
עו"ד א. קרינסקי
פסק-דין

מבוא

1.         בפני תביעה לפיצויים בגין נזקי גוף שנגרמו, על פי הנטען, לתובע, כהן רון, יליד 1956, (להלן: "התובע"), בגין תאונת עבודה שארעה לו ביום 27/6/95  (להלן: "התאונה"), במהלך ובמסגרת עבודתו בשירות הנתבעת, חברת מוטורולה בע"מ (להלן: "הנתבעת").

הנתבעת, מכחישה את נסיבות ארוע התאונה. כן חלוקים הצדדים, בשאלת האחריות ובשאלת גובה הנזק.

נסיבות ארוע התאונה

2.         התובע, הועסק על ידי הנתבעת כטכנאי ביקורת. במסגרת תפקידו, היה על התובע, לערוך ביקורת תקופתית של מצברים המוצבים באתרים שונים, לוודא תקינות המצברים ובמידת הצורך, להוסיף ולמלא בהם מים.

ביום ארוע התאונה, הגיע התובע, לאתר הנתבעת, הממוקם על גג בנין "דיזינגוף סנטר" בתל- אביב, (להלן: "האתר").

מעדותו של התובע, תמונות האתר, נ/3, ועדותו של משה פרידמן, (להלן: "פרידמן") ששימש, בתקופה הרלבנטית,  כמנהל תחנת השירות בתל-אביב, עולה כי לצורך הובלת מיכלי מים לאתר, נכנס התובע עם רכבו, לחניון, משם היה עליו לעבור כברת דרך, עד למעלית המובילה לקומה האחרונה ואז היה עליו לעלות, גרם של כעשרים מדרגות, שצורתן מעוקלת, עד לאתר עצמו.

בתצהיר עדותו הראשית, ציין התובע: "...נשאתי שני מיכלי מים מזוקקים שמשקל כל אחד מהם הוא כ- 30 ק"ג" ו- "על מנת להכנס לחדר הרמתי את המיכלים, אז הרגשתי לפתע כאב חד כסכין ונפלתי לרצפה במצב של שיתוק מוחלט", (סעיפים 4 ו-7 לתצהיר). בחקירתו הנגדית, העיד התובע: "סיימתי לעלות את גרם המדרגות המוביל לגג, ובפתח של המתקן עצמו, כפי שנראה בעמ' תמונות מס' 5, בכניסה עצמה חטפתי את הפריצת דיסק", (עמ' 5 לפרוטוקול) . התובע הוסיף והעיד כי שכב במקום כארבע שעות עד שעלה בכוחו, לזחול לטלפון ולהזעיק עזרה. כן העיד התובע כי למרות שהינו סובל מנכות בשיעור של 20%, בגין קרע ברצועות ואי יציבות ברך שמאל, הרי שבעת הרמת מיכלי המים, לא הרגיש במעידה של הברך, (עמ' 5 לפרוטוקול).

3.         אשר למשקל מיכלי המים, התובע אישר בחקירתו הנגדית את האמור בתצהירו של פרידמן כי היו ברשותו, מיכלים  בנפח של 20 ליטר ובנפח של 10 ליטר וכדבריו: "אני מאשר שוב שיש ג'ריקנים של 10 ליטר ו- 20 ליטר. כשאמרתי 30 ליטר זה טעות שלי, התכוונתי לק"ג", (עמ' 4 לפרוטוקול).

דומה כי העובדה ש-20 ליטר מים, משקלם 20 ק"ג, אינה צריכה קביעה שיפוטית וגם אם אצא מנקודת הנחה שיש להוסיף על כך את משקל המיכל עצמו, אין לשער כי משקלו הכולל, מתקרב לשלושים ק"ג, כך שטענת התובע, בדבר תוצאת שקילת מיכל המים, במשקל ביתי, אשר הביאה לתוצאה של 30 ק"ג, אינה יכולה להתקבל כאמינה.    

4.         למרות שבעדותו של התובע, ניכרה מגמתיות, בכל הנוגע להערכת משקל מיכלי המים ותלונותיו לגבי כאבי גב, עובר לתאונה שהוסברו על ידו, כתלונות שהיו מיועדות ומכוונות לקבלת אישור רפואי בדבר צורך בכסא אורטופדי לשם "שידרוג" הרכב שהועמד לרשותו, על ידי הנתבעת, ראיתי לקבל את גרסתו, בדבר נסיבות ארוע התאונה, דהיינו כי בעת הרמת שני מיכלי מים, בנפח של 20 ליטר, לצורך הכנסתם לאתר, חש כאב חזק בגבו ונפל ארצה.

ראשית יצויין כי גרסתו זו של התובע, לא נסתרה בחקירה הנגדית וגם תאור נסיבות התאונה כפי שנרשם בחוות דעתו של המומחה הרפואי מטעם בית המשפט, ד"ר צ'צ'יק: "תוך כדי הליכה נתקל במפתן הדלת הרגיש כאב חזק בגב ונפל. במשך שעתיים היה לבד ללא עזרה", אינו שונה באופן מהותי מגרסת התובע בעדותו, מה גם שד"ר צ'צ'יק, הבהיר בעדותו כי אינו כותב  את דברי התובע, מילה במילה, (עמ' 2 לפרוטוקול), כך שאין לייחס לדברים את המשמעות שמבקש ב"כ הנתבעת, לייחס להם.

עוד יש לציין כי פרידמן, אישר בחקירתו הנגדית כי הוזעק והגיע למקום, לאחר ארוע התאונה. יחד עם זאת, בתצהירו, נ/5, ובחקירתו הנגדית, לא נשמעה כל טענה עובדתית שיש בה כדי לסתור את גרסת התובע, לרבות לא הטענה בדבר הימצאות מיכל מים אחד בלבד, בקירבת התובע, אשר נזכרת בחוות דעתו של מומחה הבטיחות מטעם הנתבעת, ד"ר אייל-ביקלס, נ/4, (להלן: "ביקלס"), כגרסה שנמסרה על ידי פרידמן. עוד יצויין כי טענה זו, הוצגה בפני התובע, בחקירתו הנגדית ונשללה על ידו וכדבריו: "לשאלתך שאולי היה ג'ריקן אחד לידי, אני משיב שאני הרמתי שני ג'ריקנים. לאור הניסיון שלי באותו אתר בשנה וחצי האחרונות בשביל לתת לגוף שלי שיווי משקל העדפתי להרים את שניהם ביחד וכך היה לי יותר נוח להכנס פנימה איתם", (עמ' 6 לפרוטוקול). 

זאת ועוד, טענות ב"כ הנתבעת כי התאונה ארעה, בגין מעידה של הברך הפגועה או בגין תחלואה קודמת שהביאה לפריצת דיסק שאינה נובעת מטראומה, לא הוכחו ועל אף שד"ר צ'צ'יק, אישר בחקירתו הנגדית כי הדבר יתכן, הרי שגם אישר הוא כי הפגיעה אופיינית, להרמת משקל כבד, (עמ' 2 לפרוטוקול).       

שאלת האחריות

5.         התובע טוען כי הנתבעת, אחראית לארוע התאונה, בשל אי נקיטת אמצעי זהירות סבירים לרבות העדר הסבר על אופי העבודה וסיכוניה ובדבר הרמת משאות כבדים בכלל וג'ריקנים כבדים, בפרט.

התובע, הודה בחקירתו הנגדית כי עבר הדרכות  וקורסים, בנושא בטיחות בעבודה ואף עבר קורס "נאמני בטיחות" אך לטענתו, קורסים והדרכות אלה, לא כללו נושא של הרמת משאות. התובע העיד כי עבר קורס נאמני בטיחות, במסגרת תפקידו הקודם כמתקין בתחנת שירות וכי הקורס, היה מובנה לעבודתו זו שלא כללה הרמת משאות. כן הודה התובע כי סופקה לו עגלת נשיאה ואף העיד כי השתמש בה, עובר לארוע התאונה.

6.         מטעם הנתבעת העידו, בענין זה, פרידמן ויוסי וונש, (להלן: "וונש"), אשר שימש כמנהל אבטחת איכות באגף השירות. בנוסף, הוגשה כאמור, על ידי הנתבעת, חוות דעתו של ביקלס.

פרידמן וונש העידו כי על התובע, היה לערוך , אחת לרבעון, ביקורת באתרי הנתבעת, על מנת לוודא תקינות המצברים ובמקרה הצורך, להוסיף מים וכי התובע, הוא זה שקבע את מועדי הביקורת, באופן עצמאי, בהתאם ללוח הזמנים שלו ובזמנו החופשי, (עמ' 14 לפרוטוקול).

בנוסף, העיד וונש כי התובע,עבר הדרכות בטיחות, לרבות קורס נאמני בטיחות כפי שמפורט ב"דו"ח ביצוע הדרכות היסטורי לעובד", שצורף לתצהירו. מדו"ח זה עולה כי התובע עבר, במאי 1993, קורס נאמני בטיחות, בהיקף של 25 שעות. כן צורפו לתצהירו של וונש, "הוראות הבטיחות לטכנאי חוץ בשירות", הכוללות הוראה בדבר הקפדה על כללי הרמה ונשיאה נכונים של חפצים כבדים אלא שאין ראיה כי הוראות הבטיחות לטכנאי חוץ, נמסרו לתובע, באשר אין הן נזכרות, בדו"ח ההדרכות, המהווה על פי עדותו של וונש, פנקס הדרכה כמשמעו בתקנות ארגון הפיקוח על העבודה, (מסירת מידע והדרכת עובדים), התשנ"ט- 1999, אליהן התייחס ב"כ התובע בסיכומיו (או בנוסחן הקודם; תקנות ארגון הפקוח על העבודה (מסירת מידע והדרכת עובדים), התשמ"ד- 1984, אשר היו בתוקף בעת ארוע התאונה).

7.         אשר לתוכנו של קורס נאמני בטיחות, ראיתי להעדיף את עדותו של וונש כי קורס זה, כולל הדרכה בנושא הרמת משאות, על פני עדותו של התובע כי קורס נאמני בטיחות בו השתתף, התייחס לתפקידו הקודם ולא כלל הדרכה בנושא הרמת משאות. יצויין כי עדותו של וונש, בענין זה, נתמכת בעדותו וחוות דעתו של ביקלס, באשר לתוכנו של קורס נאמני בטיחות וכדבריו בחוות דעתו: "קורס זה ותכניו מאושר על ידי מפקח עבודה ראשי החתום מטה מעביר קורסים להכשרת נאמני בטיחות, שנים רבות, במסגרת הסמכות שהוקנתה לו ולבטיחות א+א על ידי מפקח עבודה ראשי" ובחקירתו הנגדית: "אם הוא עבר קורס נאמני בטיחות כשהוא עסק בהתקנה אין לזה שום משמעות, התכנית של קורס נאמני בטיחות על פי הנחיות מפקח עבודה ראשי היא תכנית קבועה. אני חשבתי שצריך להתאים אותה לאופי מפעלים שונים אבל מפקח העבודה אומר שבן אדם יכול  לעבוד במקום אחד היום ובמקום אחר מחר ולכן הוא רוצה קורס אחיד", (עמ' 11 לפרוטוקול).

8.         הלכה היא כי מעביד, חב כלפי עובדו, חובת זהירות רחבה הכוללת בחובה את החובה להנהיג שיטת עבודה בטוחה, להדריך את העובד, בכל הנוגע לשיטת העבודה,  הסיכונים הטמונים בה וכללי הזהירות הנדרשים ולפקח על ביצועה הנאות של שיטת העבודה, תוך ישום הוראות הבטיחות, ראה לעניין זה: ע"א 663/88 שריזיאן נ' לבידי אשקלון בע"מ, פ"ד מז (3) 225, ע"א 371/90 סובחי נ' רכבת ישראל, פ"ד מז (3) 345 וע"א 655/80 מפעלי קירור בצפון בע"מ נ' מרציאנו, פ"ד לו (2) 592.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ