אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 54015/05

פסק-דין בתיק א 54015/05

תאריך פרסום : 28/01/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
54015-05
11/12/2006
בפני השופט:
נורית רביב

- נגד -
התובע:
1. אולג נובוסלסקי
2. יעקב לוי

עו"ד יהושע דויטש
הנתבע:
מנחם ויזל
פסק-דין

1.    התובעים שותפים בעסק של מערכות מיזוג אויר המכונה בשם "אלפא ק.א.ר". הם מבקשים לחייב את הנתבע בתשלום סכום של 50,300 ש"ח בגין עבודות שיפוץ של מערכות מיזוג אוויר, שבוצעו על ידם בשלושה בתי עסק לטענתם - בעקבות פנייתו של הנתבע ועבורו.

לפי הנטען בכתב התביעה, הנתבע שילם להם עבור העבודות הללו בשיקים משוכים על ידי חברה בשליטתו בשם מ.ו.ז. שיווק ומסחר בע"מ (להלן: " חברת מ.ו.ז.") ומשאלה לא כובדו, החליף אותם בשיקים משוכים על ידי חברה אחרת בשליטתו בשם " קשת בענן ניהול ויזמות בע"מ" (להלן: " קשת בענן"). גם השיקים הללו לא נפרעו.

2.    מדובר ב-6 שיקים, 3 מתוכם בסכום של 11,666 ש"ח כ"א ערוכים לפקודת "אולג", לזמני פירעון בין ה-30.4.2005 ל-30.6.2005, ו-3 שיקים האחד בסכום של 3,894 ש"ח ושניים בסכום של 3,850 ש"ח כ"א, אשר ערוכים לפקודת "אלפא קאר", לזמני פירעון זהים לזמני הפירעון הנקובים בשלושת השיקים הראשונים, להוציא שיק אחד שזמן פירעונו מאוחר ביום אחד מזמן הפירעון של השיק "המקביל" לו מהשיקים הראשונים.

5 שיקים הוצגו לפירעון - אלה שזמני פרעונם ב-30.4.2005 הוצגו לפרעון ב-1.5.2005 ויתרת השיקים רק באוגוסט 2005 . על חזית כל השיקים מוטבעת חותמת "שיק מוחזר" וחותמת נוספת ובה תאריך החזרת השיק וצמד המלים "החשבון נסגר". על אחד השיקים שהוצגו לפירעון רק באוגוסט 2005, מופיע גם הכיתוב א.כ.מ. לצד המלים "החשבון נסגר".

3.    הנתבע אישר בחקירתו שהשיקים נכתבו על ידו וכי חתימת היד אשר מצורפת לחותמת של קשת בענן היא חתימת ידו (פרוטוקול מה-5.7.2006, עמ' 12).

אף על פי כן טוען הוא - השיקים נמסרו לתובעים על ידי גורמים אחרים שהוציאו ממנו את השיקים במרמה. הוא לא הזמין מהתובעים את העבודות שבתמורה להן ניתנו השיקים  - הוא כלל אינו מכיר את התובעים; העסקים שבהם בוצעו העבודות הנטענות אינם שלו והוא או החברה מושכת השיקים לא קבלו כל תמורה עבור השיקים.

4.    התביעה כאן מכוונת כלפי הנתבע בלבד, למרות שהוא חתם על השיקים בשמה של קשת בענן.

התובעים, כך נראה, אינם מנסים לגבות את החוב הנטען מקשת בענן. השיקים משמשים בידם אך כראיה לחוב הנטען, ואותו הם מיחסים לנתבע כמי שהזמין מהם את העבודות שתמורתן קיבלו את השיקים.

אומנם אין כל תיעוד אשר קושר את השיקים לעבודות שבוצעו - אין הזמנת עבודה, אין הצעת מחיר ואין אפילו כרטסת -  לא כל שכן שאין תיעוד אשר קושר את הנתבע באופן אישי לעבודות הללו, אך אם ירדתי לסוף דעתם, טענת התובעים היא שעצם העובדה שהן השיקים שנמסרו להם תחילה והן השיקים החלופיים שקבלו, הוצאו על ידי חברות בשליטת הנתבע כשהוא חותם בשמן, וכן שהוא זה שמסר להם את השיקים וביצע את ההחלפה הזו, מעידה על כך שהחוב הוא חובו של הנתבע.

5.    לכתב התביעה מצורפת בין היתר רשימה של לא פחות מ-5 חברות בבעלות הנתבע (הרשימה ערוכה ל-17.5.2005) והתובע 1 טוען בתצהירו: " אין ספק שהתנהגותו של הנתבע נגועה בתרמית וכמי שהיה רואה חשבון ידע "לשחק" היטב עם שלל החברות שהחזיק" (סעיף 6 לתצהיר).

בסיכומיהם מבקשים התובעים להטיל על הנתבע אחריות אישית לחוב הנטען גם בשל התנהגותו כאורגן בחברה ואף מכוח העילות להרמת מסך. הם מצביעים בין היתר על כך שהנתבע "מיישם את הידע המקצועי שלו ואת כישרונו וכישוריו בהקמתם של חברות וב"בריחה מן החברות", כדי להימלט מהתחייבויותיו", וכן טוענים הם שהנתבע מסר להם המחאות מחשבון בנק סגור, ובכך הונה אותם.

6.    חבות אישית כמזמין העבודה.

כאמור, אין תיעוד בכתב ביחס לעבודות שהוזמנו, אבל יש שיקים שנכתבו לפקודת "אולג" - הלא הוא התובע 1 - ולפקודת העסק המשותף, והתובעים טוענים בתצהיריהם שהעבודות בשלושת בתי העסק הוזמנו על ידי הנתבע אצל התובע 1 באוקטובר 2004.

בחקירה נגדית התברר מפי התובע 1 שהעבודות הוזמנו אצלו בזו אחר זו, תחילה "בבית האיכר אחר כך מזדה ואחר כך שמיים כחולים" העסק הראשון הוא מסעדה, השני - מוסך, השלישי - אולם חתונות (פרוטוקול מ-5.7.2006 עמ' 5). 

התובע 1 לא ידע לומר מהו הסכום שסוכם עבור העבודה בבית האיכר, הוא גם לא זכר מתי בדיוק הסתיימה העבודה הזו, אבל טען שהוא קיבל בגינה שיק בסכום של 20,000 ש"ח שלא כובד על ידי הבנק וכי הסכום שהוא דרש עבור העבודה הזו היה גבוה יותר: " הסכום היה יותר גדול, אם אני לא טועה זה היה בין 35,36 אלף ש"ח, אני לא זוכר, זה עבר הרבה זמן. נתת לי שיק 20 אלף ש"ח שאתה אמרת לי שאתה נותן לי עוד עבודות ואחר כך אתה תשלם. זה מה שהיה" ובהמשך הסביר שהתמורה עבור העבודות הנוספות הייתה אמורה לתגמל אותו גם עבור העבודה הראשונה בבית האיכר: "הוא אמר לי בית היקר (צ"ל "בית האיכר" - נ.ר.) 35 אלף ש"ח והוא נתן לי 20 אלף ש"ח והוא נותן לי עוד עבודות של מזדה ושל אולם שמים כחולים, כאילו משפר לי עם העבודות" (שם, בעמ' 8).

וכיצד מסביר התובע את העובדה שבין השיקים כאן אין שיק בסכום של 20,000 ש"ח -

לדבריו, השיק הזה הוחזר על ידי הבנק הנמשך במהלך העבודה האחרונה בבית העסק "שמים כחולים", ואז הוחלפו כל השיקים שקיבל בשיקים שהוצגו כראיה לחוב בתביעה זו: "בשמים כחולים כבר חזר שיק ואתה נתת לי. היה לך משרד בנתניה בשמיים כחולים, בצד ימין היה לך משרד, נתת לי שיק בסך 46 אלף ש"ח וזה היה החלפה של כמה שיקים. שיק של 20 אלף ש"ח חזר והחליפו לי את השיקים ונתנו לי את השיק חדש" (שם,  בעמ' 8).

7.    שטר הוא חוזה והחוזה הזה שלפנינו - השיקים של קשת בענן - מעיד על עצמו שהצד שקיבל עליו את החבות הכספית הוא תאגיד ולא אדם פרטי. לכן, בהעדר כל תיעוד ביחס לעבודות שהוזמנו, החלפת השיקים שסורבו, בשיקים של חברה אחרת שבבעלות הנתבע, היא מבחינתם של התובעים הראיה העיקרית, ובעצם הראיה היחידה שבאמתחתם שיש בה כדי לתמוך בטענתם ביחס להתקשרות שבמסגרתה בוצעו העבודות. שהרי טענתם היא שהסכמתם לקבל שיקים משוכים על ידי חברה, אינה מעידה על אופי ההתקשרות, משום שהנתבע הכיר בחובתו לדאוג לתשלום התמורה בגין העבודות הללו, "מכיס" זה או אחר, בלי קשר לזהותו. 

וכאן ראוי להעיר: התובעים היו צריכים להיות מודעים לכך שהנתבע פועל בעסקיו באמצעות חברות, משום שדווקא הם צירפו לתצהיריהם תיעוד אשר ממנו עולה שככל שהתקיים בינם לבין הנתבע קשר עסקי - הוא התנהל באמצעות חברות בשליטתו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ