אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 53621/05

פסק-דין בתיק א 53621/05

תאריך פרסום : 30/12/2007 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
53621-05
07/10/2007
בפני השופט:
שלמה פרידלנדר

- נגד -
התובע:
1. שלמה ויאולט
2. שלמה שלום

עו"ד סדן אהרון
הנתבע:
1. בן ציון אבי
2. גבסו יוסף
3. בן ציון טלי
4. שטובלך גבסו קרן

עו"ד מרים ורשבסקי-גור
פסק-דין

מבוא וטענות הצדדים

1.              לפניי תובענה שטרית על שטר חוב בסך 84,450 ש"ח, שעשתה הנתבעת 4 (להלן: 'השוכרת' או 'קרן'), בערבות הנתבעים 1-3, כבטוחה לקיום חיוביה של השוכרת, בערבות הנתבעים 1-3, לפי חוזה שכירות של נכס בבעלות התובעים למטרת הפעלתה של מסעדה על ידי הנתבעים.

2.              הנתבעים טענו בהתנגדותם, ובתצהירי העדות הראשית מטעמם, כי השכירות הסתיימה ביום 30.6.04, בתום תקופת האופציה השנייה, לאחר שהשוכרת לא הודיעה על מימוש האופציה השלישית בהתאם לחוזה. לטענתם, השוכרת קיימה את כל חיוביה בגין תקופת השכירות עד לאותו מועד. בתקופה שלאחר מכן, עד לסגירת העסק מחמת היעדר רישיון, הוחזק המושכר והופעלה המסעדה על ידי מר יצחק חסן ('חסן'), והנתבעים אינם אחראים למעשיו ולמחדליו כלפי התובעים בקשר עם תקופה זו. לפיכך טוענים הנתבעים כי לא התקיים התנאי במסירתו של שטר הביטחון, ועל כן לא היה צידוק להגשתו לביצוע.

3.              התובעים טענו בתצהירי העדות הראשית מטעמם כי השוכרת הפרה את החוזה במספר עניינים; לרבות בחדילתה להשיג רישיון עסק, תוך ביצוע ההתאמות הנדרשות במבנה ונשיאה בכל העלויות הכרוכות בתהליך, וכן בביצוע שינויים במושכר ללא הרשאה. עוד טענו התובעים כי גם האופציה השלישית, כקודמותיה, מומשה בדרך של התנהגות על ידי השוכרת, אשר לא הודיעה על חדילת השכירות; וזאת על יסוד הנוהג בין הצדדים, בניגוד ללשון החוזה, כי זו תהיה המתכונת של מימוש האופציות. לפיכך הנתבעים אחראיים לקיום החיובים לפי החוזה גם בגין תקופת האופציה השלישית, ככל שהללו לא קוימו על ידי חסן.

4.              הנתבעים לא ביקשו להגיש תצהירים משלימים בעקבות קבלת תצהירי התובעים. בסיכומיהם העלו לראשונה את הטענה כי התובעים הטעו אותם באי-גילוי המכשולים הגבוהים, אם לא הבלתי-עבירים, מפני הסדרתו של רישיון העסק - לרבות בשל סירוב מטעם התובעים עצמם- אשר היו ידועים לתובעים בעקבות ניסיונות שנעשו על ידי שוכרים קודמים.

5.              התובעים התנגדו לטענות חדשות אלה בטענה כי מדובר בהרחבת חזית אסורה, וכי גם לגופן יש לדחותן כטענות שאינן מגלמות אלא טעות בכדאיות העסקה.

6.              בסיכומי התשובה שלהם חזרו הנתבעים על טענותיהם האמורות להטעיה ולחוסר תום לב צד התובעים, מבלי להתמודד עם השגותיהם של התובעים על טענות אלה והעלאתן המאוחרת.

דיון והכרעה

7.              עסקים והליכים יש לנהל בתום לב, אך גם בדרך מקובלת; ו"כל המשנה - ידו על התחתונה".

8.              אמנם, בין צדדים קרובים קרוב השטר להידון כחוזה. אולם, גם בפרספקטיבה זו יש ליתן לשטר את המשמעות המתבקשת מאומד דעת הצדדים בעשייתו של שטר ביטחון בעסקת שכירות. משמעות זו היא נתינתו בידי המשכיר של אמצעי לגבייה פשוטה של חוב לפי גרסתו, מבלי שיצטרך להתדיין עם השוכר התדיינות ארוכה ומסורבלת. אמנם, דיני השטרות מתירים התנגדות לביצוע השטר על יסוד טענות חוזיות שונות, אולם טענות אלו מאופיינות בהינתנות לבירור פשוט ומהיר. בהתאם לכך, אין מקום לטענת כישלון תמורה חלקי בלתי קצוב, אלא לטענת כישלון תמורה מלא, או קצוב. אמנם, ההלכה הפסוקה הכירה גם בטענת הגנה של קיזוז בלתי קצוב באותה עסקה. אולם בענייננו הוסיפו הצדדים וגדרו עצמם בחוזה, והתנו כי השוכרת תהיה מנועה מלקיים את חיוביה בדרך של קיזוז [סעיף 14 בחוזה השכירות]. מכל מקום, אין שטר יוצא מידי פשוטו; ופשוטו הוא ליתן בידי האוחז חיוב קל-מימוש, שיותר משהוא הולם הכרה בטענות לקיזוז בלתי קצוב - הוא הולם אי-הכרה בטענות לכישלון תמורה בלתי קצוב. ברוח זו תידון תובענה שטרית זו, וטענת אי-התקיימותו של התנאי במסירת השטר הנדון.

9.              הסכם שכירות במקרקעין טעון כתב [חוק המקרקעין, סעיף 8]. בידוע כי הדרך המקובלת לכריתת הסכמי שכירות של נכסים מניבים לתכלית עסקית, היא עשייתו של חוזה בכתב. בענייננו הגדילו הצדדים עשה, והתנו ושנו והתנו כי לא יהיה תוקף לכל הסכמה בלתי אם תעוגן בכתב חתום [סעיפים 7 ו-14 בחוזה]. תכליתה של תניה כאמור היא בדיוק מניעתן של מחלוקות קשות ומסורבלות לבירור בדבר הסכמות נטענות וויתורים נטענים על תניות חוזיות כאלה או אחרות. הסדר זה מצטרף, מבחינת תכליתו, למתן הערובה השטרית; כאשר התכלית היא שחיובי הצדדים יהיו ברורים, הפרתן תהיה ברורה לקביעה, והסעד בגינה יהיה פשוט להשגה.

10.          גם ההליך המשפטי, בהקשר של הגשת שטר לביצוע, אמור להיות פשוט. לא כל טענת הגנה ראויה להתברר, אלא רק טענה שניתנה בעניינה הרשות להתגונן, לאחר שהחייב העלה אותה במעמד ההתנגדות וגיבה אותה בתצהיר, ובית המשפט מצא אותה ראויה לכך לאור העקרונות האמורים.

11.          טענה בעל פה נגד מסמך בכתב הנה עניין בעייתי מן הבחינה הראייתית. טענה בדבר הסכמה בעל פה שהושגה עם אדם שנפטר היא עניין בעייתי מן הבחינה הראייתית. אין צריך לומר כי טענה להסכמה בעל פה עם אדם שנפטר, הנוגדת חוזה בכתב, שאחת מתניותיו מכוננת מניעות מהעלאת טענות להסכמות בעל פה, והכל בהקשר של תובענה שטרית, ועוד בנסיבות שבהן הטענה לא הועלתה בשלב התנגדות, ולא גובתה בתצהיר התומך בהתנגדות ואף לא בתצהירי העדות הראשית, אלא נטענה לראשונה בסיכומים - היא עניין בעייתי ביותר, הן מן הבחינה הראייתית והן מן הבחינה הדיונית.

12.          יצוין, בהקשר זה, כי טענות התובעים בדבר ההפרות השונות של חוזה השכירות על ידי הנתבעים לא היו אמורות להתברר לנתבעים לראשונה עם קבלת תצהירי העדות הראשית מטעם התובעים. טענות אלו פורטו זה מכבר במכתבים ששיגר ב"כ התובעים לנתבעים, עוד לפני הגשת השטר לביצוע. אמנם הנתבע 2 ('גבסו', המכונה גם 'בינו') העיד כי לא קרא את המכתבים, כשם שלא קרא את החוזה. אולם התנהלות זו, גם אם אמנם התרחשה, דבר שאני מתקשה להאמין לו - הייתה התנהלות בלתי מקובלת, שאינה עשויה לפטור את הנתבעים מאחריות כלשהי לתוצאותיה.

13.          לאור המקובץ, איני רואה לנכון להתיר לנתבעים, בניגוד להחלטתי הקודמת שניתנה בתחילתה של ישיבת ההוכחות, להרחיב את החזית, ולהעלות את טענתם בדבר הטעיה וחוסר תום לב במשא ומתן, שבירורה כרוך בשמיעת עדים שהיו נוכחים במשא-ומתן, כאשר העד העיקרי הרלבנטי לבירור זה כבר נפטר. דבר זה היה גורם אי-צדק דיוני לתובעים, ומקפח את האינטרס הלגיטימי שלהם בבירור פשוט ומהיר של תובענתם השטרית.

14.          למעלה מן הצורך ייאמר כי הטענה האמורה בעייתית ביותר גם לגופה, מן הטעמים שיפורטו להלן.

15.          סעיף 2 בחוזה קובע במפורש כי השוכר מצהיר שהוא בדק את הנכס מכל הבחינות, ומוותר על כל טענת אי-התאמה. יתר על כן: נאמר במפורש בסעיף זה כי השוכר מודע להיעדרם של היתר בניה ורישיון עסק, ולקיומו של צו סגירה לגביו(!). חרף זאת, השוכר מקבל על עצמו את כל הנטלים הכרוכים בהסדרת ההיתרים והרישיונות הנדרשים, ואף את החיוב להסדירם, ולשאת בכל עלויותיהם. עוד הותנה שם במפורש כי כישלון מלהשיג את ההיתרים והרישיונות הנדרשים לא יפטור אותו מכל חיובי החוזה. הצדדים שנו בדברים מפורשים אלה, שאינם משתמעים לשתי פנים, גם בסעיף 9 בחוזה. אני סבור כי די בדברים מפורשים אלה כדי להזהיר את הנתבעים מפני הסיכון הגלום בעסקה, ולהמריצם לחקור ולדרוש היטב, לפני ההתקשרות, מהי תוחלת הסדרתו של הנכס מבחינת דיני התכנון והבניה ודיני רישוי העסקים, ומהן העלויות הצפויות להיות כרוכות בכך.

16.          אם סברו הנתבעים כי הסכמתם להתקשר בחוזה השכירות הייתה פגומה בפגם של הטעיה וחוסר תום לב, היו מצופים לממש את זכותם הנגזרת לבטל את החוזה. הנתבעים לא עשו כן, אלא הסתפקו באי-מימוש האופציה השלישית, תוך שהם מקפידים, לגרסתם, למלא אחר כל חיוביהם החוזיים עד למועד תום תקופת האופציה השנייה. הדבר מעלה חשש כבד כי מדובר בטענה שהומצאה לצורך ההליך המשפטי.

17.          עוד טעם שמחמתו הטענה האמורה בעייתית ביותר גם לגופה הוא אשמם החוזי התורם העמוק, אפילו המכריע, של הנתבעים, גם לגרסתם, בכך שנטלו על עצמם התחייבות חוזית להסדיר על חשבונם את כל הדרוש לצורך השגת רישיון עסק, התחייבות שלכאורה התובעים הסתמכו עליה, לרבות לעניין תמחור העסקה, וזאת מבלי לטרוח ולבצע כל בדיקה נאותה באשר למשמעות הדבר. גבסו העיד כי בשלב מאוחר ניגש למשרדי הרשויות, ומייד הובררו לו הקשיים בהסדרת הרישיון. כאמור, בדיקה זו היו הנתבעים מצופים לערוך לפני ההתקשרות, ולא אחריה. משהנתבעים לא בצעו את הבדיקה שהיו אמורים ומצופים לבצע, וויתרו על כל טענת אי-התאמה - אין הם רשאים להסתמך על אי-ההתאמה בדיעבד.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ