אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 52828/05

פסק-דין בתיק א 52828/05

תאריך פרסום : 26/05/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
52828-05
28/12/2006
בפני השופט:
נורית רביב

- נגד -
התובע:
עו"ד יצחק פרידמן
הנתבע:
1. מנדו עסקים בע"מ
2. עו"ד בעז ברזלי בתפקידו כמנהל העיזבון של עופר מולדבסקי ז"ל
3. יצחק מולד
4. מרדכי מולדבסקי

עו"ד סיני אליאס
עו"ד ערן עוזרי
עו"ד צבי נצר
פסק-דין

1.    בקשה זו הוגשה על דרך של טען ביניים. המבקש הוא מי שמונה על ידי הטוענים 1-3 כנאמן לצורך החזקת כספי פיקדון, ביצוע תשלומים מהם, וחלוקתם בהתאם להוראות הסכם מכר אשר נעשה ב-5.10.2000 בין הטוענים הנ"ל לבין הקונה, א.דורי חברה לעבודות הנדסיות בע"מ  ב-5.10.2000 (להלן: " ההסכם" ו" הקונה", בהתאמה).

במסגרת ההסכם מכרו הטוענים 1-3 לקונה מקרקעין הידועים כחלקה 3 בגוש 6367 תמורת סכום של 11,900,000 $, כשחלק מהחלקה נותר בבעלות הטוענת 1. התשלום הראשון ע"ח התמורה בסכום של 385,000$, שולם לטוענים  הנ"ל לפי חלקם היחסי בממכר. תשלום שני בסכום של 7,650,000$ שולם על ידי הקונה בהמחאה לפקודת בנק איגוד לישראל בע"מ לזכות חשבון שמספרו נקוב בהסכם, ויתרת התמורה בסכום של 3,865,000$ הופקדה בידי המבקש, כנאמן. לאחר תשלום מסים והוצאות אחרות מהסכום האמור, נותר בפיקדון סכום של 299,604$ בלבד, נכון ליום 28.7.05.

2.    המבקש טוען שהוא נקלע למחלוקת בין הטוענים השונים ביחס לחלוקה של יתרת כספי הפיקדון - מחלוקת אשר באה לידי ביטוי בהתכתבויות בין הטוענים לבינו ואף הגיעה לפתחו של בית המשפט המחוזי במסגרת בקשה של הטוען 2 למתן הוראות. הליך זה נמחק אומנם, אך המבקש סבור שכל צעד שינקוט בו עלול להביא לכך שהוא יתבע על ידי מי מהטוענים " אשר יפרש צעד זה כנקיטת עמדה נגדו" (סעיף 12 לבקשה).

יצוין שהמבקש צירף לבקשה שהתניעה את ההליך כאן, 2 הסכמים אחרים שנעשו עם הקונה  - האחד בינו לבין חברה אחרת, שחלק מהטוענים כאן הם בעלי מניות בה - הסכם זה מתייחס לחלקה סמוכה לחלקה נשוא ההסכם - והאחר, בינו לבין הטוענת 1, והוא מתייחס לשירותי בניה שהוזמנו  על ידה אצל הקונה ביחס לאותו חלק מחלקה 3 שנותר בבעלותה.

המבקש, מתייחס למערך ההסכמי הזה כאל עסקה משולשת, ומלין על כך שהטוען 2 מתעלם ממנה. ואולם, אין ספק שההסכם, עומד "ברשות עצמו"; כי מינויו של המבקש כנאמן במסגרת ההסכם נועד להבטיח מטרות שנקבעו בו, וכי לאלה ולמנדט של הנאמן על פי ההסכם, אין כל נגיעה להסכמים האחרים שנעשו, גם אם חלק מהטוענים כאן מעורבים בהם במישרין או באמצעות חברה בשליטתם. אף אחד מהטוענים האחרים אגב, אינו סומך את טיעוניו כאן, על ההסכמים האחרים.

עוד עלי להוסיף -

הטוענת 1 לא הגישה הודעת פרטים, אך הטוען 4 הגיש " בקשה לאישור הגנה נגזרת"; בקשה זו התקבלה בהסכמת הצדדים ואף נקבע: "שלהסרת ספק, ככל שנדרש הדבר, האישור יהא אף אישור לתביעה נגזרת - והכל בהסכמת הצדדים" (החלטת כב' השופט יפרח בדיון מה- 4.1.2006).   

3.    שטחה של חלקה 3 בגוש 6367, הועמד לצרכי ההסכם  על 18,108 מ"ר, כשמתוכו נמכרו לקונה 14,108  מ"ר ו- 4,000 מ"ר נותרו בבעלות הטוענת 1.

לפני המכירה, חלקה היחסי של טוענת זו במקרקעין עמד על 75% ואילו חלקו של כל אחד מהטוענים 2 ו- 3 - על 12.5% (חלק זה משקף 2263.5 מ"ר מהחלקה). מאחר שבניגוד לטוענת אחת, הטוענים 2 ו-3 מכרו את חלקם בחלקה במלואו, השתנה כמובן חלקם היחסי של 3 הטוענים בממכר כך, שחלקה של הטוענת 1 עמד על 67.91% וחלקם של הטוענים 2 ו-3 - על 16.045% כ"א.

ואכן, התשלום הראשון ע"ח התמורה - אותם 385,000$ - חולק בין הבעלים, הטוענים 1-3, לפי היחס החדש כאמור, כך שלטוענת 1 שולם סכום של 261,460$ ולכל אחד מהטוענים 2 ו-3 שולם סכום של 61,770$.

אשר לתשלום השני בסכום של 7,650,000$ - על המקרקעין רבצה משכנתה שהטוענים 1-3 כבעלים של המקרקעין יצרו לטובת בנק איגוד לישראל בע"מ, והסכום האמור נועד לפרוע את אותה משכנתה (ראה: סעיפים 13,18 לתצהירו של הטוען 4, וכן סעיף 36 להודעת הפרטים של הטוען 3).

לעומת זאת,  הוראות ההסכם ביחס ליתרת התמורה שהופקדה בידי הנאמן,  מקנות עדיפות לטוען 2 אשר לו הזכות לקבל ראשון סכום אשר משקף לא את חלקו היחסי ביתרת הפיקדון, כי אם את חלקו היחסי בסך כל התמורה מהמכירה כשמסכום זה יש להפחית רק מסים היטלים וכמובן, מה שכבר שולם לטוען 2 ע"ח התמורה מהמכירה. 

הוראות ההסכם בעניין הפיקדון מעוגנות בסעיף 6.2.4. שלו וזו לשון הפסקה הרלבנטית לענייננו:

"6.2.4....

הצדדים מורים לנאמן לשלם מתוך כספי הפיקדון על פי דרישת המוכרים ותוך 48 שעות מהדרישה את המיסים וההוצאות החלים על כל אחד מיחידי המוכרים על פי חוזה זה ויתרת כספי הפקדון, כולל פירותיהם ישוחררו לכל אחד מיחידי המוכרים (כל מוכר בהתאם לחלקו היחסי בכספי הפיקדון בניכוי המיסים וההוצאות החלים עליו) כנגד המצאת כל אישורי המיסים כמפורט בסעיף 6.2.5 להלן. מתוך יתרת הפיקדון לפי סעיף 6.2.5 יקבל העיזבון ראשון את הסך של 1,909,000$ בצירוף מע"מ בניכוי מס שבח, מס מכירה והיטל השבחה ושאר התשלומים המפורטים בסעיף זה, אשר ישולמו מתוך הפיקדון. חלק היחסי של העיזבון בעלות הממכר ישולם ישירות על ידי העיזבון לשותפות מולד את מולדבסקי"

בסעיף 6.2.5 מפורטים "אישורי המיסים" הדרושים: מס שבח ו/או מס הכנסה; מס מכירה; היטל השבחה; מס רכוש; מיסי עיריה.

כן קובע סעיף זה כי במידה ולא יומצאו האישורים הנ"ל תוך 6 חודשים, ישתמש הנאמן בכספי הפיקדון או חלקם לצורך ביצוע התשלומים הדרושים ו/או לשם המצאת ערבויות בנקאיות לרשויות לצורך קבלת האישורים האמורים.

4.    כאמור, בידי הנאמן נותר סכום של 299,604$ בלבד והוא סלע המחלוקת כאן. לפי חישובו של רו"ח ביק אשר ליווה את עסקת המכר נשוא ההסכם, יש לחלק את הסכום הזה בין הטוענים 2 ו-3 בלבד:  לטוען 2 204,093$ ולטוען 3 95,511$ (החישוב שערך רואה חשבון ביק מצורף כנספח ה' לבקשת המבקש).

הטוען 3, תומך בחלוקת הכספים לפי החישוב הנ"ל;

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ