אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א' 621/07

פסק-דין בתיק א' 621/07

תאריך פרסום : 12/05/2013 | גרסת הדפסה
א
בית המשפט המחוזי חיפה
621-07
02/05/2013
בפני השופט:
יצחק כהן

- נגד -
התובע:
1. עזבון המנוח ד.א ז"ל
2. מר י.א
3. גב' י.א

עו"ד יוסף אדם
הנתבע:
1. מדינת ישראל - משרד הבריאות
2. (המרכז הרפואי ע"ש ד"ר הלל יפה בחדרה)

עו"ד דב לוין
פסק-דין

א. ההליך

1.       בכתב התביעה שלפני עותרים התובעים לכך שהנתבעת תחויב לפצותם עבור הנזקים, שנגרמו להם כתוצאה מפטירתו ללא עת של הילד ד.א  ז"ל. ד', יליד 29.11.1994, היה בן יחיד להוריו, התובעים 2 ו- 3. ד' נפטר בתאריך 25.9.2000, והוא כבן שש שנים בלבד.

          לטענת התובעים, ד' נפטר כתוצאה מרשלנות הסגל הרפואי שטיפל בו בבית החולים ע"ש ד"ר הלל יפה בחדרה. לצד תביעת העזבון, עותרים התובעים 2 ו- 3 לכך שהנתבעת תחויב לפצותם בעילת ה"קרוב הנוכח".

2.       על פי צו ירושה, שניתן בתאריך 9.10.2007 על ידי הרשם לענייני ירושה בחיפה (תיק מס' 35494), התובעים 2 ו- 3 הם יורשיו של ד' בחלקים שווים.

ב. הרקע העובדתי

3.       עובר לאשפוזו של ד' בבית החולים, סבל ד' מכאב אוזניים, וטופל במרפאת קופת חולים מכבי. בתאריך 24.9.2000 בשעה 08:07 נבדק ד' על ידי רופא ילדים, שהפנה את ד' לרופא אף אוזן גרון. בשעה 08:55 נבדק ד' על ידי רופא אף אוזן גרון, שהמליץ על מתן תרופה. התובעת מס' 3 מסרה בתצהירה, כי הבינה "שאין בעיות מיוחדות אלא רק דלקת אוזניים", ועל כן רכשה את התרופה בבית המרקחת, ושבה עם ד' הביתה.

          אעיר, כי קיימת אי בהירות ברישומים שנעשו. בה בשעה שרופא הילדים רשם: "מזה יומיים כאבי אוזן משמאל, ללא חום או תלונות אחרות", רשם רופא האף אוזן גרון: "חום מזה יומיים וכאבים באוזן שמאל".

4.       למחרת (25.9.2000) בשעת בוקר, התובעת מס' 3 הבחינה שמצבו של ד' הוחמר. על פי הדברים שמסרה בתצהיר עדותה הראשית "ד' בא אלינו למטה ובדרך הוא נפל, ואז ראיתי שמצבו הוחמר". התובעת נתנה לד' מהתרופה שקיבלה, וכן נתנה לו כדור אקמול, והיא ובעלה נסעו עם ד' למרפאת קופת החולים, אליה הגיעו בסביבות השעה 07:30. באותה שעת בוקר מוקדמת, לא היה רופא במרפאה, והאחות שראתה את ד' הבינה כי מצבו קשה, ועל כן הפנתה את ההורים לבית החולים, וציידה אותם במכתב מתאים.

5.       התובעים וד' הגיעו לבית החולים, על פי עדות התובעים, בסביבות השעה 08:15 בבוקר, והופנו לחדר מיון ילדים.

          מכל מקום, לפי עדות התובעת, עד השעה 08:45 המתינו לבדיקה על ידי רופא, ובסופו של דבר נבדק ד' על ידי הרופאה ד"ר רוני כהן, שבאותה עת עשתה את התמחותה ברפואת ילדים בבית החולים. אף בא כוח הנתבעת מסכים, שד"ר רוני כהן בדקה את ד' בשעה 08:45 (וראה עמ' 7 לפרוטוקול).

6.       ד"ר רוני כהן העידה, כי כאשר בדקה את ד', חשדה כי לקה בדלקת קרום המח (עמ' 8 שורות 2 - 3 לפרוטוקול), ורשמה בגיליון הבדיקה (מוצג ת/1) את אבחנתה המשוערת: "Meningo Encephalitis", שמשמעותה דלקת המערבת את המוח. בטופס הבדיקה ציינה ד"ר כהן, כי ד' "נראה חולה, חום 39, לא מתמצא בזמן ובמקום, קישיון עורף". לצד גיליון הבדיקה, עליו חתמה ד"ר רוני כהן בשעה 09:15, רשמה ד"ר כהן הוראות שונות "בטופס הוראות רופא". ד"ר כהן הורתה ליתן לד' טיפול תרופתי (אנטי ביוטיקה) באופן מיידי, וכן רשמה, כי יש לבצע "LP" (ניקור מותני - Lumbar Punction), "יעוץ עיניים" ו- "CT מוח" (וראו המוצג ת/2). באותה עת, ד"ר רוני כהן עמדה לסיים את משמרתה (בשעה 09:00), ועל כך העידה כדברים הבאים:

"מאוד חשוב להבין את הסיטואציה. אני הייתי רופאת מיון. המשמרת היא מבוקר עד למחרת ב- 09:00 בבוקר. פה אני בסוף משמרת, ראיתי ילד שזקוק לטיפול מיידי, וגם כשזה לא במשמרת שלי, אני הלכתי אליו. ההוראות שנתתי, חלק מהן היה שאני ביצעתי כרגע, כי ראיתי אותן חיוניות לחייו, שזה הטיפול התרופתי, ולכן עדיין לא הלכתי הביתה, כדי שהרופאים לא יתעכבו בינתיים, ואח"כ רשמתי רשימה של הוראות, כולל יעוץ עיניים, LP ו- CT. אני הייתי רופאה צעירה במיון, הילד מייד הגיע למחלקה, אני העברתי אותו מרופא לרופא כדי שאוכל לסיים את משמרתי. הדבר החיוני החשוב ביותר בעיני היה לאבחן את הילד לראות את החשד, לתת לו טיפול תרופתי והוראות לגבי מה יהיה בעתיד, לא לפי סדר מסוים אלא לגבי ההמשך, ע"י הרופא הבא."

7.       בשלב מסוים נבדק לכאורה ד' על ידי ד"ר אבינועם אופיר, מנהל יחידת העיניים בבית החולים. בטופס הבדיקה (מוצג ת/5) כתב ד"ר אופיר: "עיניים: פונדוס - במ"פ, כולל דיסקות". יצוין, כי שעת בדיקתו של ד' על ידי ד"ר אופיר לא נרשמה בטופס הבדיקה.

על פי הגיליון הרפואי (מוצג ת/2 בעמ' 2), בשעה 10:20, בוצע לד' ניקור מותני (LP), דהיינו הוצאת נוזל מעמוד השדרה, באזור המותניים. בשעה 11:20 החל ד' לפרכס, ומצבו החל להתדרדר. בגיליון הרפואי פורטו ניסיונות ההחייאה שנעשו בד'.

למרבה הצער ניסיונות ההחייאה לא צלחו, ובשעה 13:00 נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

ג. חוות דעת המומחה מטעם התובעים

8.       טענות התובעים לטיפול רשלני, שהביא בסופו של דבר למותו המצער של ד', נסמכות על חוות דעתו של ד"ר דן מירון, מומחה לרפואת ילדים ומחלות זיהומיות. ד"ר מירון סקר בחוות דעתו את שלבי הטיפול בד', מרגע הגיעו לבית החולים.

          לדעת ד"ר מירון, הטיפול התרופתי לא היה מתאים. על פי הוראותיה של ד"ר כהן, קיבל ד' תרופה בשם "רוצפין" במנה של 1 גרם, אך לפי משקלו, היה מקום לתת לו מנה של 2 גרם. לדעת ד"ר מירון, היה מקום לתת לד' גם תרופה בשם "דקסמטזון", אך תרופה זו ניתנה לו רק החל מהשעה 10:00. עוד קבע ד"ר מירון, כי באותה עת, ועקב האפשרות שתוארה בבתי החולים בישראל, של זיהום קרומי המוח על ידי חיידק בשם "פנאומוקוקוס", שהיה עמיד לצפלוספורינים מהדור השלישי, היה מקום להוסיף לד' גם תרופה בשם "וונקומיצין", אך ההוראה למתן תרופה זו ניתנה רק לאחר בדיקת ה - LP שנעשתה, כאשר התקבלה תוצאת הבדיקה, שהחשידה כי קיים זיהום על ידי חיידק ה"פנאומוקוקוס".

          לצד הערותיו על הטיפול התרופתי, סבור ד"ר מירון, שהבעיה המרכזית הייתה בביצוע בדיקת ה - LP. לדעת ד"ר מירון, היו לד' סימנים שהצביעו על יתר לחץ תוך גולגולתי, ועל כן היה צורך לבצע בדיקת CT כדי לוודא שאין בצקת במוח. לדעת ד"ר מירון, בדיקת העיניים, גם אם הייתה תקינה, אינה שוללת יתר לחץ תוך גולגולתי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ