אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א' 6095/04

פסק-דין בתיק א' 6095/04

תאריך פרסום : 05/02/2009 | גרסת הדפסה
א
בית המשפט המחוזי ירושלים
6095-04
26/11/2007
בפני השופט:
משה דרורי

- נגד -
התובע:
אהרן בלום
עו"ד עדי קידנר
הנתבע:
1. מאיר לוין
2. יוסף שפירא
3. אברהם פישמן
4. עו"ד מאיר שפירא
5. Anstaint Kojan
6. פסגת גאולה (2000) בע"מ

עו"ד ישראל גבל
פסק-דין

כללי

1.      התובע ונתבע 1 חברו יחדיו לצורך הקמת מיזם משותף לבניית בתי מגורים על קרקע של הקדש בירושלים. במסגרת חלוקת התפקידים הפנימית ביניהם, שעוגנה בחוזה, נקבע כי אחריותו של התובע היא לדאוג לבנייה הפיזית של הבתים, בעוד שעל הנתבע 1 הוטלה האחריות להשגת המימון לפרוייקט הבנייה. לצורך הוצאת הפרוייקט אל הפועל, הקימו הצדדים את נתבעת 6, והתובע והנתבעים 5-1 נרשמו כבעלי מניות בה. הסכסוך בתיק זה נוגע למחלוקת שנתגלעה בין הצדדים באשר לשאלה האם עמד נתבע 1 בהתחייבותו להשגת מימון לפרוייקט, כפי שנדרש בחוזה, או שמא הפר נתבע 1 התחייבות זו.

הצדדים

2.      התובע, מר אהרן בלום (להלן - "בלום" או "התובע"), מחזיק ב-24% ממניות נתבעת 6. בלום הוא גם הנתבע שכנגד בתביעה שהגישו הנתבעים 4-1.

3.      א. נתבע 1, מר מאיר לוין (להלן - "לוין"), מחזיק ב-32% ממניות נתבעת 6. לוין הוא גם התובע שכנגד 1.

ב. נתבע 2, מר יוסף שפירא (להלן - "יוסף שפירא"), מחזיק ב-6% ממניות נתבעת 6. יוסף שפירא  הוא חתנו של לוין, והוא גם התובע שכנגד 2.

ג. נתבע 3, מר אברהם פישמן (להלן - "פישמן"), מחזיק ב-6% ממניות  נתבעת 6. פישמן הוא גם התובע שכנגד 3.

ד. נתבע 4, עו"ד מאיר שפירא (להלן - "שפירא" או "עו"ד שפירא"), מחזיק ב-8% ממניות נתבעת 6. עו"ד שפירא הוא גם התובע שכנגד 4.

(כל הארבעה יכונו להלן - "הנתבעים" או "התובעים שכנגד". לשם הנוחות והקיצור, במקום לנקוב בשמותם של כל אחד מהנתבעים בכל פעם מחדש, אציג את טענות הארבעה בשמו של לוין, אלא אם כן אציין אחרת).

ה. נתבעת 5, Anstaint Kojan (להלן - "חברת קוקן"), הינה חברת זרה המחזיקה ב-24% ממניות נתבעת 6.

ו. נתבעת 6, חברת פסגת גאולה (להלן - "החברה" או "פסגת גאולה"), היא חברה פרטית , אשר הוקמה על ידי הצדדים לצורך קידום הפרוייקט, שיתואר בפיסקה 5 להלן.

4.      "שחקן" נוסף שמן הראוי להציגו, על אף שאינו משמש כצד פורמלי להליך זה, הוא עו"ד ירון רבינוביץ (להלן - "עו"ד רבינוביץ"), אשר שימש כשותף של לוין ובלום בפרוייקט הבניה, אשר אותו ניסו הם לקדם, וכאחראי על העניינים המשפטיים של החברה.

רקע עובדתי

  1. ביום 8.6.98, נחתם הסכם בין בלום לבין לוין (נספח ב לכתב התביעה). בהסכם נקבע כי בלום ולוין ייכנסו לשותפות בפרוייקט בניה (להלן - "הפרוייקט" או "פרוייקט ויטנברג"), במקרקעין בגוש 30064, חלקות 73-69 (להלן - "המגרש" או "המקרקעין"), השייכים להקדש משה בן ראובן ויטנברג ז"ל (להלן - "ההקדש" או "ויטנברג"), והנמצאים ברח' חיי אדם, שכונת גאולה, ירושלים.

בהסכם זה - ששימש לא יותר מזכרון דברים ראשוני - נקבע כי לוין ישקיע סך השווה ל-350,000 דולר, ובתמורה יקבל 20% שותפות ברווחי הפרוייקט. כן נקבע כי לוין יוכל להכניס כל שותף שירצה, כשותף להשקעה. 

  1. כאמור, דובר בזכרון דברים ראשוני בלבד, שכן ביום 10.6.98, יומיים בלבד לאחר מכן, נחתם הסכם מפורט בין בלום, לוין ועו"ד רבינוביץ, באשר לפרוייקט הנ"ל (להלן - "ההסכם המשולש"; נספח ג לכתב התביעה). בהסכם המשולש הוסדרה חלוקת האחריות, החובות והזכויות, בין שלושתם.

באופן כללי, תכנית הפרוייקט היתה כדלקמן: בלום, לוין ועו"ד רבינוביץ יקימו חברה ("פסגת גאולה"), שתרכוש מההקדש - תמורת תשלום ראשוני - את הזכות לבנות על המגרש לפחות 75 יחידות דיור. החברה תדאג להריסת המבנים הקיימים, פינוי הדיירים הקיימים, השגת היתרי בנייה ובנייה בפועל של יחידות הדיור. בתמורה, תהיה זכאית החברה לקבלת דמי המפתח שיתקבלו בעבור הדירות, וההקדש יקבל את שכר הדירה החודשי מהדירות.

  1. חלוקת האחריות בין השלושה, שנקבעה בהסכם המשולש, היתה זו: על לוין - שכונה בהסכם "היזם" - הוטל לדאוג למימון הפרוייקט; על בלום - שכונה בהסכם "הקבלן" - הוטל לבצע את הריסת המבנים הקיימים, לדאוג לאישורי הבנייה ולבנות את יחידות הדיור; על עו"ד רבינוביץ - שכונה בהסכם "עורך הדין" - הוטל לטפל בכל ההיבטים המשפטיים של הפרוייקט.

באשר לחלוקת הרווחים בין השלושה, נקבע כי כל סכום שיתקבל מכל מקור שהוא בקשר לבנייה, יועבר ללוין, וזאת עד שלוין יקבל סכום כולל של 150,000 דולר. לאחר מכן, מתוך כל תקבול שיתקבל, יוחזר ללוין כל סכום שהוציא עד למועד קבלת התקבול, ויתרת הסכומים שיישארו בידי הצדדים לאחר ניכוי ההוצאות שהוציא לוין, יחולקו באופן הבא: 40% - ללוין; 30% -לבלום; ו-30% לעו"ד רבינוביץ.

  1. בנקודה זו ישנה מחלוקת בין הצדדים. לוין טוען כי מיד עם חתימת ההסכם המשולש שילם לעו"ד רבינוביץ סכום של 150,000 דולר, בנוכחות בלום. לדברי לוין, בעקבות תשלום זה, נקבע בסעיף הנ"ל כי את ה-150,000 דולר הראשונים שיתקבלו במסגרת הפרוייקט, יקבל לוין. עו"ד רבינוביץ הכחיש טענה זו במסגרת תיק הפירוק, וגם בלום טען כי דבריו של לוין הינם " שקר וכזב". לטענת בלום, לוין מעולם לא נתן לעו"ד רבינוביץ את הסכום האמור, והסעיף הנ"ל הוכנס להסכם המשולש עקב דרישת לוין לקבל " דמי יזמות" (עמ' 163, שורות 18-7 לפרוטוקול המוקלט מיום 5.11.06).

[יש לציין כי למחלוקת זו אין משמעות מעשית, שכן לוין אינו תובע דבר לא מבלום ולא מעו"ד רבינוביץ על בסיס טענתו כי שילם לעו"ד רבינוביץ את הסכום האמור. לטענתו של לוין, עניין זה הוזכר על ידו כחלק מהניסיון להראות כי לא היו נתון בקשיי נזילות באותה העת (עמ' 477, שורות 13-3 לפרוטוקול המוקלט, מיום 20.12.06)].

  1. כך או כך, לאחר שחתמו ביניהם על ההסכם המשולש, ניהלו בלום ולוין משא ומתן מול ההקדש, כדי להוציא אל הפועל את התכנית הנ"ל. המחיר הראשוני עליו דובר כתשלום להקדש, עמד על סך של 750,000 דולר של ארה"ב (להלן - "דולר"). אולם, לאחר שהחליט ההקדש לקיים מכרז, העלו השלושה את הצעתם למיליון דולר. בסופו של דבר, ביום 14.4.00 - עוד בטרם הוקמה חברת פסגת גאולה - חתמו בלום ולוין בשם החברה וכערבים לה על הסכם עם נאמני ההקדש (להלן - "ההסכם עם ההקדש"; נספח ד לכתב התביעה). על פי ההסכם, תמורת הסכמת ההקדש לכך שהחברה תבנה את יחידות הדיור במגרש, נקבע כי החברה תשלם להקדש סכום של 1,005,000 דולר עם חתימת ההסכם. ואכן, אין מחלוקת בין הצדדים כי ביום חתימת ההסכם עם ההקדש, העביר בלום סכום של 1,005,000 דולר להקדש בצ'ק בנקאי, וזאת מחשבונו האישי של בלום בבנק דיסקונט.
  1. ביום 18.9.00, הוקמה חברת פסגת גאולה כחברה פרטית, עם הון מניות רשום של 500 מניות רגילות, בנות ערך נקוב של 1 ש"ח כל אחת. חלוקת המניות בחברה, כפי שנרשמה בתקנון החברה, היתה כדלקמן: בלום - 120 מניות, שהם 24% ממניות החברה; לוין - 160 מניות, שהם 32% ממניות החברה; יוסף שפירא - 30 מניות, שהם 6% ממניות החברה; פישמן - 30 מניות, שהם 6% ממניות החברה; עו"ד שפירא - 40 מניות, שהם 8% ממניות החברה; חברת קוקן - 120 מניות, שהם 24% ממניות החברה.
  1. אין מחלוקת בין הצדדים כי יש לראות את המניות של יוסף שפירא (6%),  של פישמן (6%) ושל לוין (32%) כקבוצה אחת (להלן - "קבוצת לוין"), שכן יוסף שפירא ופישמן צורפו לפרוייקט על ידי לוין, על חשבון המניות שהיה אמור לוין לקבל על פי ההסכם המשולש.

חישוב פשוט מצביע על כך שצירוף המניות של לוין, יוסף שפירא ופישמן מגיע לסך כולל של 44% מכלל מניות החברה, קרי: 4% מניות יותר ממה שנקבע בהסכם המשולש, שלוין יהיה זכאי לו. פער זה נוצר עקב פנייתו של לוין לבלום ולעו"ד רבינוביץ להגדיל את סך המניות להם יהיה זכאי, וזאת לאחר שהתברר - כאמור לעיל - כי הסכום שיאלצו לשלם להקדש הינו 1,005,000 דולר ולא 750,000 דולר, כפי שדובר בתחילה. בלום ועו"ד רבינוביץ הסכימו לבקשתו של לוין. ואכן, סכום המניות להם זכאית "קבוצת לוין", הוגדל מ-40% ל-44%.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ