אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסילת הודאות נאשם שנגבו טרם קבלת טיפול רפואי, נוכח הפגיעה בזכות להליך הוגן

פסילת הודאות נאשם שנגבו טרם קבלת טיפול רפואי, נוכח הפגיעה בזכות להליך הוגן

תאריך פרסום : 06/05/2012 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
9148-02-11
22/04/2012
בפני השופט:
בני שגיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - משטרת ישראל
עו"ד מירי לוינזון
הנתבע:
אופיר-עפר שלום
עו"ד לי-און בן אדוה
הכרעת דין

א.         סיפור המעשה

1.         בוקר יום 1.2.11 לא החל בצורה אידיאלית מבחינתו של מר מיכאל גיטרמן, המתגורר בדירה מספר..., שכן צינור בדירתו התפוצץ והוא נזקק לשירותיו הדחופים של שרברב מיומן. על מנת להביא התקלה לידי פתרון, התקשר מר גיטרמן למספר טלפון שהתנוסס בגאון על מגנט פרסומי שהוצמד בעבר לדלת דירתו, והזמין מהדובר, אותו לא הכיר, שירותי שרברבות. בסמוך לשעה 10:00, התייצב הנאשם בדירתו של מר גיטרמן, והציג עצמו כשרברב שנשלח מטעמו של האדם עמו שוחח מר גיטרמן. הנאשם החל בתיקון התקלה, כאשר במהלך העבודה נזקק לכלים שונים, ועל כן ירד מספר פעמים לרכבו וחזר לדירתו של מר גיטרמן.

            דווקא מבחינתם של בני הזוג אילנה ויהודה ניב, המתגוררים בדירה מספר 3 הצמודה לדירתו של מר גיטרמן, החל אותו יום בצורה שגרתית למדי. מר ניב עבד במרץ בחדר המחשב, בעוד גב' ניב התארגנה לצאת לעיסוקיה.

            בסמוך לשעה 11:00 יצאה גב' ניב מדירתה, ואז נתקלה בנאשם - שרברב נחמד שהגיע לתקן תקלת צנרת בביתו של שכנה לקומה, אשר שאל אותה בחביבות האם היא הולכת לעבודה.

            בסמוך לשעה 12:00 הבחין מר גיטרמן, שהמתין בסבלנות לתיקון התקלה, כי הנאשם " כבר הרבה זמן איננו".

באותה העת, ובעודו שקוע בעבודתו בחדר המחשב, שמע לפתע מר ניב רעשים מכיוון חדר השינה, ומייד לאחר מכן הבחין באדם רץ בתוך דירתו מכיוון חדר השינה לכיוון דלת היציאה מהדירה. לאחר שהתאושש מההלם, יצא מר ניב מחדרו, והספיק להבחין כי אותו אלמוני יצא מדירתו דרך דלת הכניסה וברח בריצה דרך מדרגות הבניין.

            באותן דקות של בוקר אשר שלוותו הופרה, שהתה גב' שרית גבאי בדירת הגן שלה ברחוב ריינס - רחוב הממוקם בגבו של רחוב בן צבי ובמקביל אליו. בסמוך לשעה 12:00 ניגשה גב' גבאי לחדרו  של בנה, ולפתע הבחינה מבעד לחלון באדם הקופץ מחומת הבטון החיצונית המקיפה את דירתה, היישר לתוך גינתה. גב' גבאי ראתה כי האדם נפצע בעת הנחיתה והחל לזעוק מכאבים, כאשר במקביל ניסה בכל כוחו להימלט מן הגינה הסגורה. במסגרת אותם ניסיונות טיפס האדם על גג בית הארנבונים שהוצב בגינה, ניסה לטפס על גדר המתכת, עד שהצליח לצאת מהגינה וברח לכיוון חניית השכנים. גב' גבאי דיווחה באופן מיידי למשטרה כי אדם זר הסתובב בגינתה, ולאחר ששוטרים הגיעו למקום "במהירות האור" (כלשונה) מסרה להם את תיאורו של אותו אדם: קירח, שחום, בסביבות גיל ה-40, לבוש בחולצה שחורה ומכנסי ג'ינס. 

            השוטר דני סדיס היה אחד השוטרים שהגיעו באופן מיידי למקום, ושוחח עם גב' גבאי ועם מר גיטרמן, אשר סיפר לו כי "השרברב שלו, שהינו קירח, ברח באמצע העבודה" ואף הפנה אותו לרכב עמו הגיע השרברב. השוטר הבחין כי על גבי שמשת הרכב מצוין מספר טלפון, והתקשר לאותו מספר. האדם אשר ענה לשיחה הציג עצמו כבעל הרכב, ואמר "כי הוא מגיע עוד מעט, כיון שרדף אחרי מישהו ונפצע". לאחר מספר דקות התקרב לרכב מר נועם אורנשטיין המוכר אף בכינויו - טוני. השוטרים ניגשו לטוני אשר הסביר להם כי הוא "הגיע מישוב אחר על מנת לעזור לחבר שלו שרדף אחרי מישהו ושבר את הרגל". טוני אף ציין כי חברו ממתין על ספסל לא רחוק, והתלווה לשוטרים בדרכם לאותו ספסל. השוטרים הגיעו לספסל, וראו את הנאשם (אז - חשוד) יושב עליו, כאשר רגלו נפוחה ונראית שבורה. באותו מעמד, ציין הנאשם בפני ראש צוות השוטרים יצחק בוארון כי "רדף אחרי גנבים ברחוב, נפל, וקיבל מכה ברגל". חרף גרסתו ההרואית של הנאשם, הודיעו לו השוטרים כי הוא עצור בחשד כי פרץ לדירתו של מר ניב, ולקחו אותו לתחנת המשטרה.

            בתחנת המשטרה הוכנס הנאשם לחדר הבלשים, והמתין עד להעברתו לבית החולים לצורך קבלת טיפול רפואי. במהלך ההמתנה הציעו השוטרים לנאשם קפה ומים, והחלו במקביל בתשאולו באשר לנסיבות האירוע. במסגרת אותו תשאול בו נכחו השוטרים מדינה, סדיס, ופלצ'יק הודה הנאשם כי ביצע עבודת שרברבות בדירתו של מר גיטרמן, ועבר ממנה, דרך מרפסת השירות, לדירתו של מר ניב וזאת בכוונה לגנוב. הנאשם תיאר כי הופתע למשמע קול צעקה "מי זה, מי זה" ואז ברח מהדירה דרך הדלת הראשית, ירד לחצר האחורית, קפץ דרך חצרות הבתים, ובמהלך אחת הקפיצות אף שבר את הרגל. הנאשם הסביר כי התפתה לעשות את שעשה כיון שהוא חייב הרבה כסף לגורמים בשוק האפור (להלן - ההודאה בתחנת המשטרה). בתום התשאול הועבר הנאשם לקבלת טיפול רפואי בבית החולים תל השומר.

            הקצין האחראי בתחנה באותו יום הטיל על החוקרת מרים שלום לגשת לבית החולים תל השומר ולחקור את הנאשם. החוקרת מרים ביצעה את המוטל עליה, הגיעה לבית החולים, ביררה היכן נמצא הנאשם, הופנתה לחדר בו המתין לטיפול רפואי, והחלה לחקור אותו. לאורך חקירת הנאשם התרחשו שני תהליכים במקביל. התהליך הראשון - הנאשם המשיך את אותו קו של נטילת אחריות בו החל בתחנת המשטרה, והודה בכל המיוחס לו תוך שהוא מוסר פרטים מוכמנים רבים אודות האופן בו עבר מהדירה בה עבד, לדירתו של מר ניב, במטרה "לחפש אם יש דברים יקרי ערך". התהליך השני - הנאשם סבל מכאבים, כפי שעלה אף מדברי החוקרת מרים אשר ציינה כי בחלקים מסוימים של החקירה, נאנק הנאשם מכאבים. בשלב מסוים הופסקה החקירה שכן הנאשם הופנה לפרוצדורה רפואית אשר כללה את גיבוס רגלו השבורה והנפוחה, והיא חודשה לאחר כ-55 דקות, שאז המשיך הנאשם למסור נתונים אשר יש בהם משום הודיה ברורה במיוחס לו [ההודעה שמסר הנאשם בבית החולים, על שני חלקיה (לפני ואחרי הטיפול הרפואי) סומנה ת/2, ותקרא להלן - ההודאה בבית החולים]. בסוף החקירה בבית החולים, אמר הנאשם לחוקרת מרים: "חבל שהודיתי".

            מהמסמכים הרפואיים עולה כי הנאשם אושפז למשך חמישה ימים, וכשלושה שבועות לאחר שחרורו עבר ניתוח במסגרתו קובעו ברגלו עצמות שונות בעזרת פלטת טיטניום ומספר ברגים (המצויים ברגלו עד היום, גם לאחר שעבר, לדבריו, עוד שני ניתוחים).

            על רקע מכלול האירועים המפורטים לעיל, הגישה התביעה כתב אישום, בגדרו ייחסה לנאשם עבירת התפרצות לדירת מגורים, לפי סעיף 406(ב) לחוק העונשין, תשל"ז - 1977 (להלן - חוק העונשין).

ב.         תמצית עמדת ההגנה וגרסתו הפוזיטיבית של הנאשם בעדותו בבית המשפט

2.         הנאשם, באמצעות עו"ד לי-און בן אדוה, כפר במיוחס לו בכתב האישום, באופן שניתן לחלק טענותיו לשני מקבצים:

            מקבץ ראשון - טענות כנגד קבילות הודאותיו של הנאשם. נטען כי יש לפסול את הודאת הנאשם בתחנת המשטרה שכן היא נגבתה במסגרת תשאול, מבלי שהנאשם הוזהר ומבלי שהוסברו לו זכויות. עוד נטען כי התשאול בוצע בניגוד להנחיה לפינוי הנאשם לבית החולים, ובעודו סובל מכאבים עזים. מטעמים דומים - נטען כי יש לפסול את ההודאה בבית החולים.

לשיטת ההגנה, חקירת הנאשם בבית החולים בוצעה תוך הפרת זכויותיו הבסיסיות לקבלת טיפול רפואי, בהיותו במצב רפואי שאינו מאפשר "התנגדות", וכאשר בראש מעיניו עומד רצונו לזכות בטיפול רפואי אשר יביא מזור לכאבי התופת מהם סבל. עוד נטען, כי ההודאה ניתנה כנגד הבטחה מפורשת של החוקרת מרים לפיה היה והנאשם ויודה במיוחס לו, הוא ישוחרר ממעצרו.

            מקבץ שני - טענות בדבר דיות הראיות. נטען כי ככל שהודאותיו של הנאשם תפסלנה, אין בנמצא די ראיות אשר יאפשרו הרשעתו במיוחס לו. באופן מפורט יותר נטען כי לא הוכח שדירתו של מר ניב נפרצה, אלא לכל היותר כי פלוני נכנס אליה תוך הסגת גבול, וכי לא  הוכח שאותה הסגת גבול הייתה "במטרה לגנוב". 

            גרסתו הפוזיטיבית של הנאשם בבית המשפט - כנלמד מהאמור לעיל, גרסתו הפוזיטיבית של הנאשם בבית המשפט הייתה שונה לחלוטין מזו שנמסרה בחקירותיו במשטרה, ולהלן עיקריה: (א) הנאשם הודה כי ביצע עבודת שרברבות בדירתו של מר גיטרמן הנמצאת בקומה השניה ובסמוך לדירתו של מר ניב; (ב) הנאשם הודה כי באותו בוקר ראה את אשתו של מר ניב, ושאל אם היא הולכת לעבודה; (ג) הנאשם טען כי החזיק בכיסו שתי אצבעות חשיש; (ד) הנאשם הודה כי בשלב כלשהו יצא מדירתו של מר גיטרמן, לטענתו - על מנת להביא מהרכב כלי עבודה; (ה) הנאשם טען כי כאשר יצא מהבניין, ראה מספר שוטרים ומספר ניידות משטרה, ועל כן החל לברוח מחשש שייתפס כאשר החשיש בחזקתו; (ו) הנאשם הודה כי במסגרת בריחתו רץ בין חצרות, וקפץ מעל החומה לגינתה של גב' גבאי, כאשר במהלך אותה קפיצה נשברה רגלו; (ז) הנאשם הודה כי למרות פציעתו, הצליח לחלץ עצמו מגינתה הסגורה של גב' גבאי; (ח) הנאשם הודה שהתקשר לטוני חברו וביקש כי יגיע לקחת אותו; (ח) הנאשם הודה כי אמר לטוני בטלפון כי שבר את רגלו במהלך מרדף, וכי מסר לשוטר בשטח כי רדף אחרי גנבים.

ג.          עמדת התביעה בהתייחס לטענות ההגנה

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ