אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסגות מימון ופקטורינג בע"מ נ' סיזן עיצובים בע"מ ואח'

פסגות מימון ופקטורינג בע"מ נ' סיזן עיצובים בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 17/03/2010 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום תל אביב - יפו
169372-09
16/03/2010
בפני השופט:
רונית פינצ'וק אלט

- נגד -
התובע:
1. סיזן עיצובים בע"מ
2. טובול סיגלית

הנתבע:
פסגות מימון ופקטורינג בע"מ

החלטה

בפני בקשה למתן רשות להתגונן אשר הגישו המבקשות במסגרת תביעה כספית על סך של 141,784 ₪ בגין הפרת הסכם שנכרת בין המבקשת 1 (להלן: "סיזן") ובין המשיבה (להלן: "פסגות"). המבקשת 2 (להלן: "המבקשת") ערבה במסגרת ההסכם לפירעון מלוא סכום החוב של סיזן למשיבה.

העובדות הצריכות לעניין ועיקר טענות הצדדים .

המשיבה, חברה העוסקת במתן שירותי מימון ופקטורינג, הגישה תביעה בסדר דין מקוצר נגד המבקשות בהסתמך על הסכם מיום 12/06/06 בין סיזן למשיבה לפיו העבירה המשיבה לסיזן סך של 84,507 דולר ארה"ב, על חשבון חוב של חברת IS ART LLC אשר הומחה על ידי סיזן למשיבה.

בשל מחלוקת שנוצרה בין סיזן לחברת IS ART LLC, לא הסכימה חברת IS ART LLC לשלם את חובה לסיזן. משכך, פנתה המשיבה לסיזן בדרישה לקבל בחזרה את הסכום שהועבר לה בצירוף ריבית. לאור קשיי תזרים ביקשה סיזן להשיב את הסכום שהועבר לה תוך פריסת תשלומים.

ביום 31/01/07 נכרת בין סיזן ופסגות הסכם פריסת חוב ובו הוסכם כי סיזן תשלם לפסגות סך של 380,484.64 ₪ כאשר חוב זה ישא ריבית בשיעור של 10% לשנה החל מיום 31/01/07 (להלן: "הסכם פריסת החוב" או "ההסכם") וזה ישולם בהתאם ללוח הסילוקין. בהתאם להסכם פריסת החוב, מסרה סיזן לפסגות, במעמד חתימת ההסכם, 32 שיקים על-פי לוח הסילוקין. עוד נקבע בהסכם כי המבקשת תהא ערבה בערבות אישית אוואל לפירעון השיקים.

עד לחודש דצמבר 2008 ועד בכלל, נפרעו עשרים ושניים שיקים במועדם, אך החל ממועד זה השיקים שהופקדו על ידי פסגות חוללו. פסגות ראתה בזה משום הפרה של הסכם פריסת החוב והעמידה את יתרת חובה של סיזן לפירעון מיידי, כאשר סכום החוב נושא ריבית בשיעור הריבית החריגה המרבית הנהוגה בבנק לאומי לישראל בע"מ, הכל בהתאם לאמור בסעיף 7 להסכם פריסת החוב.

לטענת המבקשת, לאור קשיי תזרים של סיזן, היא פנתה לפסגות בבקשה להקפיא את התשלומים החודשיים למשך שישה חודשים, בתקווה שבזמן זה תוכל סיזן למכור את מוצריה ויהיה ביכולתה להמשיך ולשלם את התשלומים החודשיים מתוך הכספים שתקבל. לטענת המבקשת, משלב זה החלה מסכת משאים ומתנים בינה ובין מנהלה של פסגות, כאשר בין לבין שילמה סיגלית 10,000 ₪ בשני מועדים שונים. המבקשת טוענת כי הפגישות בינה ובין מנהל פסגות התנהלו ברוח טובה והייתה נכונות מצדו לבוא לקראת סיזן ולאפשר לה להתאושש כלכלית תוך דרישה שהמבקשת תפקיד מידי פעם סכומים שונים על מנת להביע נכונות לשלם את החוב. עוד טוענת המבקשת כי מנהל פסגות הבטיח לה כי פסגות לא תפקיד את יתרת השיקים עד שיגיעו להסדר בדבר תשלום החוב, ואף הציע לה להיעזר במכרים שלו מתחום אביזרי האופנה אשר יכולים לסייע לסיזן למכור יותר פריטים.

לטענת המבקשת, חרף ההבנות שהושגו בינה לבין מנהל פסגות, קיבלה מכתב התראה מב"כ פסגות לתשלום מלוא יתרת החוב. לאחר מכן, החל בא-כוחה של פסגות, לטענת המבקשת, להפעיל עליה לחצים שונים, לרבות איומים, על מנת שתפרע את יתרת החוב.

ביום 26/03/09 הופקדו ארבעה שיקים שמשכה סיזן בשעתו. לטענת המבקשת, ההפקדה נעשתה ללא כל מתן הודעה מוקדמת ובניגוד לסיכום שהושג עם מנהל פסגות. כן טוענת המבקשת כי בא כוחה של פסגות דרש שהמבקשת תחתום על הסכם להסדר חוב המכיל סעיפים דרקונים. בנוסף טוענת המבקשת כי אף לאחר שהוגש כתב התביעה פנו אליה נציגי פסגות בדרישה להגיע עמה להסדר לתשלום חוב, ולטענתה הגיעו הצדדים להסכמה שפרטיה חסויים, והעברה טיוטה אשר טרם נחתמה.

לטענת המבקשות, פסגות לא הסבירה כיצד חושב החוב הנטען ליום הגשת התביעה בסך 141,784 ₪. העתק פירוט שיעורי הריבית הנהוגים בבנק לאומי, אשר צורף לכתב התביעה, אינו מהווה "רשומה מוסדית" ולכן אין לקבלה. כן טוענות המבקשות כי למרות שמנהל פסגה הבטיח למבקשת כי אם תפקיד סכומי כסף, פסגות תבוא לקראת סיזן ותעשה לה הנחה לגבי יתרת החוב, אך ההנחה לא נעשתה.

מנגד, טוענת פסגות, בסיכומיה כי לא הגיעה עם המבקשת לשום הבנות כפי שהאחרונה רומזת בתצהירה אלא היו אך ורק ניסיונות לגבש הסדר חוב חדש אשר בסופו של יום לא נכרת.

דיון והכרעה

אין חולק כי החל מינואר 2009 לא פרעו הנתבעות את חובן לתובעת, בסך 144,855.51 ₪, בניכוי סך של 20,000 ₪ שהמבקשות שילמו לפסגות, כך שיתרת החוב לתובעת עומדת על סך של 124,855.51 ₪ (ללא הריבית החוזית).

המבקשת טוענת בתצהירה כי הושגה הבנה בינה לבין מנהלה של פסגות, לדחות בשישה חודשים את התשלומים וליתן הנחה על יתרת החוב. המבקשות אינן חולקות על כך שבסופו של יום לא נכרת כל הסדר חוב בין הצדדים למרות שהיו ניסיונות להשיג הסדר כזה. לא יכול להיות חולק כי במידה ולאורך זמן לא מושג הסכם בין הצדדים, אין הדבר פוגע בזכויותיה של פסגות להשבת הסכום. לפיכך, משלא חולק כי לא הושג הסכם בין הצדדים, אין לקבל את טענת המבקשות כי הגשת התביעה מנוגדת להסדר שהושג ביניהם. משלא הושג הסכם והמבקשות לא המשיכו לשלם על חשבון החוב, הרי גם לשיטתן של המבקשות , אין בפנינו התחייבות למתן הנחה על "יתרת החוב".

גם אם נלך לשיטת המבקשות ולפיה הסכים מנהלה של פסגות "להקפיא" את הפקדת השיקים שמועד פירעונם הגיע, למשך שישה חודשים, הרי שאותם שישה חודשים חלפו עברו להם טרם הגשת התביעה ובכל זאת לא שילמו הנתבעות לתובעת את יתרת החוב. המבקשת עצמה מודה כי מאז התשלום שנעשה בדצמבר 2008, ולמעט שני התשלומים שנעשו, סה"כ 20,000 ₪, לא שולם דבר (עמ' 3, ש' 8-9 לפרוטוקול).

בנוסף, הטענות המפורטות לעיל של המבקשת סותרות את טענתה בדבר הסר חדש חסוי שהושג בין הצדדים. המבקשת גם לא הסבירה מדוע חסויים פרטי ההסדר החדש. משלא טענה המבקשת כי לפי ההסדר החדש היא פטורה מתשלום או פטורה ממנו עד מועד מסויים, הרי שיש לתמוה כיצד גם לאחריו לא שילמו המבקשות מאומה על חשבון החוב. מכאן שמדובר בטענה סתמית שאין בה כדי להקים למבקשות ולו הגנה דחוקה.

בנוסף אינני מקבלת את טענת המבקשות כי גרסת המבקשת לא נסתרה בחקירה הנגדית. ההיפך הוא הנכון, גרסתה רצופה סתירות.

בית המשפט אינו נדרש לבדוק את טיב ראיות ההגנה כל עוד תצהירו של המבקש רשות להתגונן מגלה את פרטי העובדות שעליהן הוא מבסס את הגנתו, אולם על המבקש לפרט בתצהירו את כל פרטי העובדות עליהן הוא מבסס את הגנתו.

ראה:ע"א 6514/96 חניון המרכבה חולון בע"מ נ' עירית חולון, פ"ד נג(1) 390, 400).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ