אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פס"ד המבטל הרשעה של חברת הועדה לעריכת שאלוני בחינת הבגרות לקיץ תש"ע וגזירת עונשה

פס"ד המבטל הרשעה של חברת הועדה לעריכת שאלוני בחינת הבגרות לקיץ תש"ע וגזירת עונשה

תאריך פרסום : 10/12/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום בחיפה
27858-05-13
10/12/2013
בפני השופט:
ד"ר זאיד פלאח

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד באמצעות פרקליטות מחוז חיפה - פלילי
הנתבע:
רחל קדם
עו"ד אדם פיש
פסק דין (ללא הרשעה)

ללא הרשעה

כתב האישום

 1. הנאשמת הורשעה, בהסתמך על הודאתה, בביצוע עבירות שעניינן הוצאת מסמך ממשמורת- עבירה על סעיף 267(ב) לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין") וכן הפרת אמונים- עבירה על סעיף 284 לחוק העונשין.
 1. בהתאם לעובדות כתב האישום המתוקן, הנאשמת הינה מורה למתמטיקה, והיא מונתה בתאריך 16.11.2009, על ידי המנהל הפדגוגי של משרד החינוך, כחברה בוועדה לעריכת שאלונים לבחינת הבגרות במתמטיקה במועד קיץ תש"ע- וועדה שבאחריותה חיבור השאלונים של בחינת הבגרות במתמטיקה, בכל רמות הלימוד, במועדים א' ו-ב' (להלן: " בחינת הבגרות"). הודע לנאשמת מיד עם מינויה, שהיא מחויבת לשמור בסודיות מרבית את דבר מינויה לוועדה ואת כל פרטי עבודתה הקשורים במינוי זה, לרבות סודיות השאלונים, והיא חתמה על התחייבות שלא לפעול לפרסום כל חומר שהוא הנוגע לשאלונים שהשתתפה בהכנתם, וכן חתמה על הצהרה לשמירת סודיות, ובין היתר התחייבה לפעול בהתאם להוראות שמירת הסודיות הקבועות בסעיף 117 לחוק. במסגרת תפקידה, הוטל על הנאשמת לחבר שאלות לבחינות הבגרות במתמטיקה, לשני שאלונים.
 1. סמוך לאחר מינויה לוועדה פנתה הנאשמת לארז כהן, שהינו מכרה,ועסק אף הוא בהוראת מתמטיקה, והיה בעל חברה לכתיבת ספרי הכנה לבגרות, והכין תלמידים לבחינות הבגרות במתמטיקה במסגרת בית ספר אנקורי בחיפה. הנאשמת סיפרה לארז אודות חברותה בוועדה ועל אחריותה לכתיבת שאלות לבחינות הבגרות במתמטיקה, ובקשה את עזרתו בחיבור השאלות לשאלונים אלה, תוך שהיא מזהירה את ארז לבל ייוודע דבר פנייתה אליו.
 1. ארז נענה לבקשתה של הנאשמת, סייע לה בחיבור השאלות והבטיח לה לשמור על סודיות, ובהמשך העבירה הנאשמת את השאלות שחיברה בסיועו של ארז, לידי רכזת הועדה (להלן: "הרכזת"), ובהסתמך על כך גובשה טיוטה סופית של השאלונים שירכיבו את בחינת הבגרות במועדים א' ו-ב' בקיץ תש"ע. לאחר מכן העבירה הרכזת את השאלונים לכל חברי הועדה, וביקשה את הערותיהם. הנאשמת הראתה לארז את מקבץ השאלונים שהועברו אליה, וביקשה ממנו את הערותיו, וארז אכן העיר הערות.
 1. בחודש מרץ 2010, טרם נסיעתה לחו"ל, העבירה הנאשמת לידי ארז את מקבץ השאלונים שהיו ברשותה, בצירוף פתרונות לשאלות, על מנת שארז יחזיק בשאלונים בזמן שהותה בחו"ל. הנאשמת ידעה שמקבץ השאלונים נמצא גם במחשבו האישי של ארז.
 1. בהמשך, ומספר שבועות לפני מועד א' של בחינות הבגרות במתמטיקה,  ספר ארז למכרו קיריל רוחוביץ ( להלן: "קיריל"), כי הוא מחזיק ברשותו את שאלות בחינת הבגרות במועד זה, והציע להעבירם לקיריל, על מנת שקיריל יעביר את השאלונים לאחיו ניקיטה, שעתיד היה להבחן בבחינת הבגרות במועד א', ולנבחנים אחרים שעתידים היו לגשת לבחינה, וזאת ללא ידיעת הנאשמת. ארז אכן העביר את השאלונים והפתרונות לקיריל, באמצעות המייל, וכן העביר את שאלון הבחינה ברמה של 5 יחידות לימוד לניקיטה, ואף נפגש עמו ופתרו יחד את השאלות. קיריל העביר את שקיבל מארז לחברו כפיר, וביקש ממנו לאתר תלמידים המעוניינים לקבל את שאלות בחינות הבגרות בתמורה לתשלום כספי. כפיר פנה לקובי חדד, והציע לו לרכוש את השאלון ברמה של 5 יח"ל תמורת 2,500 ש"ח, והנ"ל הסכים, והשאלונים, בצירוף הפתרונות הועברו. בנוסף, כפיר פנה לאחרים, והעביר תמורת תשלום את השאלונים.
 1. בתאריך 23.5.2010, ולאחר הדפסת שאלוני בחינת הבגרות והעברתם לסניפי הדואר השונים, וטרם הפצתם לבתי הספר עצמם, נודע למשרד החינוך כי השאלות המופיעות בשאלון 35004 הודלפו. בשל זהות השאלון שהודלף עם שאלון אחר, ובשל החשש ששאלונים נוספים הודלפו, החליטו במשרד החינוך לאסוף את כל השאלונים ולהחזירם למדפיס הממשלתי, וכל השאלונים של כל בחינות הבגרות במתמטיקה, בכל הרמות, הוחלפו בחדשים, והופצו מחדש לבתי הספר השונים, דבר שגרם הוצאות כספיות גבוהות למדינה.

תסקיר שירות המבחן

8.         לאחר הרשעת הנאשמת היא הופנתה על ידי לשירות המבחן, ותסקיר שהוגש בעניינה סקר את מצבה האישי והמשפחתי, את התייחסותה לעבירה, ובסופו המליצה קצינת המבחן לבטל את הרשעת הנאשמת, ולהטיל עליה צו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 250 שעות.

טענות ב"כ הצדדים

 1. ב"כ המאשימה טענה, שהנאשמת לא הסתפקה בסיוע שארז נתן לה לצורך חיבור השאלות עליהן הופקדה, אלא חשפה את ארז לכלל השאלונים, כולל אלה שלא הייתה אמונה על עריכתם, ואף העבירה את השאלונים הסופיים למייל של ארז, בטרם נסיעתה לחו"ל, תוך שהעמידה את השאלונים בסיכון ממשי כי יגיעו לאדם אחר או ייוודעו לאדם אחר, כפי שאכן קרה. עוד נטען, שהנאשמת פגעה בטוהר בחינות הבגרות, ובשמירה על השוויון בין התלמידים, וכן פגעה בטוהר המידות של עובדי הציבור עת הפרה אמונים, והוסיפה כי למשרד החינוך נגרמו הוצאות כספיות גבוהות.
 1. ב"כ המאשימה טענה עוד, כי מתחם הענישה ההולם את מעשי הנאשמת נע בין 3 חודשי מאסר, שירוצו בעבודות שירות, ועד 8 חודשי מאסר בפועל, ועתרה להטלת מאסר שירוצה בעבודות שירות, תוך הבעת התנגדות לביטול הרשעת הנאשמת, ובכך לדחות את המלצת שירות המבחן. ב"כ המאשימה הגישה לעיוני פסיקה מבתי משפט שונים, לפיה הוטלו מאסרים לתקופות שונות, החל ממאסר שרוצה בעבודות שירות וכלה בחודשי מאסר ספורים שרוצו מאחורי סורג ובריח, אך כבר עתה אעיר, שבכל פסקי הדין שהוגשו, למעט באחד מהם, הורשעו הנאשמים בעבירה נוספת שעניינה שוחד - עבירה חמורה, שאינה מיוחסת לנאשמת שבפניי.
 1. בא-כוח הנאשמת ביקש לאמץ את המלצת שירות המבחן, ולבטל את הרשעת הנאשמת, תוך שהפנה לפסיקת בית המשפט העליון, בעניין התנאים להימנעות מהרשעת נאשמים, ולהתאמת עניינה של הנאשמת לכל הקריטריונים שנקבעו.
 1. הסנגור ציין את גילה של הנאשמת, שכיום היא בת 54 שנים, את שירותה הצבאי בנח"ל, את תאריה האקדמיים, חייה האישיים, כולל התייחסות לבן זוגה ולארבעת ילדיהם, את עברה הנקי, את מסירותה לעבודה והתפקידים בהם שימשה, ואת תוצאות הסתבכותה שהביאו להשעייתה ולאחר מכן לפרישתה לפנסיה מוקדמת. עוד נטען בנוגע לקשיי קליטת הנאשמת לעבודה, באם תורשע, למצבה הבריאותי בעקבות הפרשה נשואת גזר דין זה, הטיפול הנפשי שעברה, הפגיעה בתדמיתה ובחייה האישיים והחברתיים, לזמן שחלף מאז ביצוע העבירות ועד היום, לניצולה ע"י ארז, ולחלקה הקטן בפרשייה, ובתום טיעוניו עתר ב"כ הנאשמת לאמץאת המלצת שירות המבחן, ולבטל את הרשעת הנאשמת.

דיון והכרעה

 1. מעשי הנאשמת פגעו בטוהר בחינות הבגרות, בשוויון שבגישת תלמידים לאותן בחינות, ובמעמדו של המורה, ומידת הפגיעה של הנאשמת באותם ערכים מוגנים היא בינונית.
 1. המורה מופקד על חינוך הדורות הבאים, ועליו לשמש כאות ודוגמא למקצועיות, למחויבות ולמסירות,ולעמוד באמות מידה גבוהות של ערכיות, יושר ותרבות.  הדלפת שאלוני בחינות הבגרות למכרה של הנאשמת, ארז כהן,יצרה גלגל שלג, שהתגלגל וגדל לממדים גדולים, עד לביטול השאלונים והחלפתם באחרים, דבר שגרם לעלויות ניכרות למשרד החינוך.
התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ