אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פס"ד בתביעת קטינים לחייב את הורי אביהם במזונות

פס"ד בתביעת קטינים לחייב את הורי אביהם במזונות

תאריך פרסום : 06/01/2008 | גרסת הדפסה
תמ"ש
בית משפט לעניני משפחה ירושלים
5223-05
23/12/2007
בפני השופט:
נילי מימון סגנית נשיא לענייני משפחה במחוז ירושלים

- נגד -
התובע:
1. ח. ח. קטינה
2. ש. ח. קטין
3. ע. ח. קטין
4. מ. ח. קטין-באמצעות אמם א. ח.

עו"ד אסתר שאנן
הנתבע:
1. ד. ח.
2. צ. ש. ח.

עו"ד שלמה סירקיס
פסק-דין

עניינו של פסק דין זה הוא תביעת ארבעה קטינים (להלן:"התובעים"), לחיובם של הנתבעים סבם וסבתם - הורי אביהם, במזונותיהם, נתבעים אשר הגישו מצידם הודעה לצד ג',  כלפי הורי אם הקטינים.

העובדות הצריכות לענייננו

אם התובעים (להלן: " האם") ואביהם, צ. י. ח. (להלן: " האב") נישאו זל"ז בדרום אפריקה, ביום 10.3.1994 ומנישואים אלה נולדו להם ארבעה ילדים, הם התובעים:

ח. ח., ת.ז. 303338859, ילידת 1994..., בת 13 שנים כיום.

ש. ח., ת.ז. 314046244, יליד 1996..., בן 11 שנים כיום.

ע. ח., ת.ז. 317904910, יליד 1997.., בן 10 שנים כיום.

מ. ח., ת.ז. 315296442, יליד 2000..., בן 7 שנים כיום.

ביום 6.6.04,  חויב האב בבית הדין הרבני, במזונות אשתו אם התובעים והתובעים בסך של 3,500 ש"ח לחודש, ובהחלטת הבהרה מיום 7.9.04, נקבע, כי הסכום אינו כולל שכר לימוד והוצאות הבית. ביום 3.4.2005, קבע בית הדין הרבני כי הגט בין הצדדים יסודר לאלתר ויומיים לאחר מכן, עזב האב את הארץ ומאז ועד היום מקום הימצאו אינו ידוע לתובעים, למעט היותו שוהה באנגליה. האב והאם לא התגרשו והם עודם נשואים זה לזו והליכים בבית הדין הרבני, תלויים ועומדים.

התביעה

לטענת התובעים, האב כמעט ולא שילם מאום עבור מזונות התובעים טרם בריחתו לחו"ל, וחוב המזונות בתיק ההוצאה לפועל עומד, נכון למועד הגשת התביעה, על סך של 54,987 ש"ח. נטען, כי האם מקבלת, מהמוסד לביטוח לאומי החל מחודש אוגוסט 2005, את דמי המזונות באופן חלקי, בסך של 2,789 ש"ח, לחודש, ולא את מלוא הסכום שנפסק, וזאת עקב נהלי המוסד.

באשר להכנסת אם התובעים נטען, כי היא אינה בעלת הכשרה מקצועית וכי כושר ההשתכרות שלה נמוך ביותר ועל כן אין ביכולתה לספק את צרכי התובעים. על כן, יש עפ"י התביעה לחייב  הנתבעים במזונות עבור נכדיהם ויש בידיהם רכוש והכנסה מספיקים, בכדי לספק את מזונות התובעים. 

המזונות הנתבעים פורטו כדלקמן: לבת ח. סך 2,589 ש"ח (ולאחר מכן 2,899 ש"ח) לבן ש. סך 2,339 ש"ח, לבן ע. סך 2,279 ש"ח ולבן מ. סך 1,796 ש"ח, ככוללים: מדור, הוצאות נלוות למדור, שכר לימוד, חוגים, נסיעות, הוצאות רפואיות, משקפיים ושיניים, תרופות, מורים פרטיים וייעוץ. לגבי הבת ח., נטען, כי היא חולת אפילפסיה וזקוקה לתרופות באופן קבוע.

ההגנה   

הנתבעים מכחישים הטענה לפיה האב ברח מהארץ. נטען על ידם כי הוא עזב את ישראל תחת כורח ואילוץ בעקבות איומים על חייו מצד אחי האם ולאחר שהוכה על ידם וטופל בבית החולים. הוכחשה הטענה לפיה האב לא שילם את דמי המזונות טרם נסיעתו, ונטען כי המזונות שולמו כמיטב יכולתו. באשר לעבודת האם נטען כי היא בעלת הכשרה כמורה לאנגלית, קורס מחשבים, קורס סוכנת נסיעות ועבדה בעבר כמטפלת.

בנוסף נטען, כי הנתבע 2, הוא גמלאי צה"ל המקבל קצבת גמלאות בסך של 7,990 ש"ח לחודש והוא נכה בעל 100% נכות, חולה לב הממתין להשתלה. באשר לנתבעת 1, נטען, כי אינה עובדת. כמו כן נטען כי לנתבעים ששה ילדים בגירים, ששתיים מהן סמוכות לשולחנם וכל צרכיהן ממומנים על ידי הנתבעים. בנוסף, הנתבעים עוזרים גם לילדיהם הנשואים ועל כן אין ביכולתם לזון את התובעים.

עוד נאמר כי בבעלות האם והאב דירה בבני ברק, אשר האם אינה מתגוררת בה ואף אינה משכירה אותה וכי היא בחרה להתגורר בשכונת .., הנחשבת שכונה יקרה, יחסית.

לגבי הורי האם, אשר כנגדם הוגשה הודעת צד שלישי, כפי שיפורט להלן, נטען כי הם עשירים במיוחד, בעלי נכסים בדרום אפריקה ובארץ, והכנסותיהם מעיסוקיהם הרבים גבוהות במיוחד. באשר לסכומי המזונות הנתבעים, נטען כי הם מופרזים ומוגזמים.

הודעה לצד שלישי

יחד עם כתב ההגנה, הגישו הנתבעים, הודעה לצד שלישי, הם הורי האם, אשר מתגוררים בדרום אפריקה, בה עתרו לחייב את הצד השלישי בשיפוי ו/או השבה ו/או השתתפות ו/או חלוקה בכל סכום בו הם יחויבו במסגרת התביעה העיקרית.  בכתב ההגנה שהגישו הורי האם (להלן:"הצד השלישי" או "צד ג' ") נטען כי חובתם לזון את התובעים מוכחשת מכל וכל וכי החובה מוטלת על כתפי הנתבעים בלבד.

נטען, כי מהחלטת בית הדין הרבני למזונות עולה, כי הנתבעים הם אלה שפרנסו את הקטינים, על פי הודאת האב עצמו, וכי הנתבעים קיבלו על עצמם, מבחינה חוזית ועל פי התנהגות, לזון את התובעים. כן נטען כי הנתבעים הינם אנשים אמידים ביותר, אשר בבעלותם מספר נכסי נדל"ן, ושני כלי רכב, הנתבע הוא רב קהילה ומסדר קידושין והם נוסעים עם כל המשפחה לבתי מלון בחגים ומדי פעם טסים לבקר את בנם המתגורר בחו"ל. באשר למצבו הרפואי של הנתבע 2 נטען כי האישור הרפואי שצורף ישן, נושא תאריך בשנת 2004, כשנתיים ימים לפני הגשת התביעה.

בתגובה לטענה בדבר הדירה בבני ברק, נטען, כי היא נרכשה על ידי הורי האם (צד ג') והורי האב (הנתבעים), כשכל צד נשא במחצית עלותה והיא נרשמה על שם אבי האם ואחות האב, בחלקים שווים. הסיבה בגינה הדירה אינה מושכרת, היא התנגדותם של הנתבעים להשכרה וקיים הליך משפטי תלוי ועומד בעניין זה.

באשר למשפחת הנתבעים נטען, כי כל ששת ילדיהם הינם בגירים והחובה לזון את הנכדים הקטינים קודמת לחובה לזון את הילדים הבגירים וכן כי מצבם הכלכלי של הבגירים הינו טוב. באשר לאב נטען, כי הוא ברח מהארץ ביום בו היה אמור לתת גט לאם, לאחר שחויב במתן הגט בבית הדין הרבני הגדול והוא מתגורר בלונדון ועובד כמורה. נטען, כי הנתבעים לא עושים דבר להשבת בנם ארצה והם מסתירים מידע אודותיו מפני הקטינים, על אף יכולתו לזון את הקטינים הסובלים מחרפת רעב ולו בשל טעם זה יש לחייבם במזונות התובעים.

עוד נטען ע"י צד ג' כי המשפחה מונה תשעה ילדים, מלבד אם התובעים, שבעה מהם נשואים ועל הורי האם - צד ג'  לעזור לרובם. כן שתי הבנות הצעירות סמוכות לשולחנם ואחת מהם סובלת מדיכאון קליני ואינה מתפקדת.

הודעה לצד רביעי 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ