אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פס"ד בתביעה לפירוק שיתוף ולאיזון משאבים

פס"ד בתביעה לפירוק שיתוף ולאיזון משאבים

תאריך פרסום : 18/02/2010 | גרסת הדפסה
תמ"ש
בית משפט לעניני משפחה ירושלים
1933-09
09/02/2010
בפני השופט:
נילי מימון- סגנית נשיא

- נגד -
התובע:
א. ג. א.
עו"ד יצחק דהן
הנתבע:
י. ג. א.
עו"ד בצלאל הוכמן
פסק-דין

התביעה שבפני הינה תביעה לפירוק שיתוף ולאיזון משאבים עפ"י חוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל"ג - 1973 (להלן - חוק יחסי ממון בין בני זוג) אותה הגישה התובעת, אשתו של הנתבע.

התובעת והנתבע (להלן - הצדדים) נשואים מאז 1999... מנישואיהם נולדו שני ילדיהם, ר. ילידת 00... וי.  יליד 04...

התביעה

על פי התביעה, הנתבע הגיע לנישואים כסטודנט חסר מקצוע, רכש במהלך הנישואים, על חשבון זמנה והשקעתה של התובעת מקצוע בעידודה ובהשקעה מאומצת מצידה וכן בעזרת הוריה ובהמלצותיהם, התקבל לעבודה רווחית ביותר. לטענת התובעת, משתכר הנתבע כיום מעל 40,000 ש"ח ברוטו וכן הוא מקבל הטבות נוספות ממקום עבודתו השוות בערך כ - 5,000 ש"ח.

התובעת, לטענתה, משתכרת כרבע מהכנסות הנתבע ואין היא יכולה להקצות מאמצים להתפתחות ולהתקדמות עקב הצורך לטפל בילדיהם.

עוד מוסיפה וטוענת התובעת כי שני הצדדים הגיעו לנישואים כשהם שווים במעמדם הכלכלי וביכולתם האישית (למרות שהתובעת מציינת כי היא הגיעה עם "נקודת פתיחה" טובה יותר מבחינת מעמדם הכלכלי של הוריה), התובע השקיע את כל מאמצו בעבודה והתקדם מבחינת הקריירה, בעוד היא, כאמור לשיטתה, השקיעה בעבודתה תוך טיפול במשק הבית ובקטינים, דבר שהביא לפערי השתכרות גבוהים בינה לבין הנתבע וספק אם תוכל היא לסגור פער זה, ועל כן טוענת התובעת כי יש להוון את הפער הנדון ולהכפיל אותו בהיוון מלא עד להגיע הצדדים לגיל פנסיה.

עפ"י התביעה, הצדדים ניהלו ומנהלים מאז נישואיהם מסגרת של חיים משותפים. גידול הילדים, כלכלת בני הזוג ואחזקת הבית המשותף התנהלו על מי מנוחות בשיתוף גמור תחת קורת גג אחת ועל כן קמה לה חזקת שיתוף בכל הנכסים של הצדדים. 

לטענת התובעת, היה ברור לה כי בהקריבה את אפשרויותיה ושאיפותיה למען מתן אפשרות לנתבע להקדיש כל זמניו לעסקיו, משמשת היא כשותפה מלאה בכל אותם נכסים וזכויות אשר יצבור הנתבע.

לטענת התובעת, בתחילה גרו הצדדים בדירת הוריה ובכך חסכו במשך מספר שנים דמי שכירות בשווי של עשרות אלפי שקלים בכל שנה, ולאחר רכישת הדירה, אף השתתפו הורי הצדדים במימונה, כך שלהורי התובעת זכויות מוסריות וצודקות של לפחות 35% מהזכויות בדירה, וחלוקת הנכס צריכה להיות רק לאחר החזר של שליש משווי הדירה להוריה.

בסיום תביעתה עותרת התובעת למתן צו המורה לנתבע לגלות חשבונותיו, כולל זכות העיון בכל החשבונות והמסמכים, ולחילופין, התבקש בית המשפט להורות על פירוק שיתוף מלא בין הצדדים, תוך מתן הוראות על שמירת הרכוש בהתאם לסעיף 11 לחוק יחסי ממון בין בני זוג, עד להעברת הזכויות המגיעות לתובעת על פי זכותה לאיזון משאבים, על פי כל דין.

ביחס לדירת הצדדים טוענת התובעת כי בהתאם לסעיף 40א לחוק המקרקעין התשכ"ט-1969, יש להורות על פירוק השיתוף בדירה רק עם הגעת הבן הקטן לגיל 21, כאשר עד אז ימשיכו התובעת והילדים לגור בדירת הצדדים, ובהמשך, לאחר גיל 21, תיערך התמחרות בין הצדדים והדירה תימכר למרבה במחיר בין בני הזוג, כשתחילת ההתמחרות תהיה על בסיס הערכת שמאי מוסכם שימנו הצדדים.

ההגנה

הנתבע טוען כי למועד התגבשות התביעה טרם מולאו הוראות חוק יחסי ממון בין בני זוג  הקשורות לאיזון משאבים וכי התביעה לא מראה עילה ו/או סיבה כלשהי מדוע יש לפרק את השיתוף ברכוש.

הנתבע מכחיש את טענות התובעת ביחס לעבודתו. לטענתו, כאשר נישאו הצדדים היה הוא בעל תואר ראשון במנהל עסקים והתחיל לעבוד כשלושה חודשים לאחר הנישואין בחברת הביטוח בה הוא עובד עד היום. לעבודתו התקבל לאחר שקרא מודעה בעיתון לפיה דרושים לחברת הביטוח בוגרי מנהל עסקים שישמשו כמפקחי רכישה. הוא פנה לחברה, שלח קורות חיים, עבר שתי בחינות השמה, קורס מפקחי רכישה במכללה לביטוח ולאחר תקופת הכשרה אינטנסיבית החל בעבודתו. לתובעת ולהוריה, לדבריו, לא היה כל קשר לקבלתו לעבודה והתובעת אף לא השקיעה מאומה בלימודיו ואף לא תרמה מאומה לקידום עבודתו.

לטענתו, עובר לנישואי הצדדים עבדה התובעת כבודקת ביטחונית ברשות שדות התעופה ולאחר נישואיהם, החלה התובעת בעידודו ובכספו ללמוד הנדסת מחשבים והוראת לימודי מחשבים בחוג משולב במכללת ... . לטענתו, באותה העת היה הוא המפרנס העיקרי במשפחה ולאחר שסיימה התובעת את לימודיה, עזר הוא, באמצעות קשריו, לקבלתה לעבודה ב... . הנתבע אף מכחיש את טענת התובעת לפיה הגיעה היא עם "נקודת פתיחה" כלכלית טובה יותר.

לטענת הנתבע, הוא אינו משתכר פי 6 מהשכר הממוצע במשק, כפי שניסתה התובעת להציג. יחד עם זאת, אישר הנתבע כי הוא מקבל רכב והוצאות מכשיר נייד ממקום עבודתו. את יתר ההטבות הוא מקבל לדבריו כאשר מדובר בהוצאות מתפקיד.

הנתבע אומר כי בזמן הקרוב הוא אמור לעזוב את תפקידו הנוכחי בחברה ואף אם מדובר בקידום בעבודה מבחינתו, ילווה השינוי ירידה בהכנסתו, שכן לא יקבל חלק מעמלת הסוכנים אותה הוא מקבל כיום. לגירסתו, בעקבות המשבר הכלכלי בעולם ובעקבותיו המיתון בישראל, חלה ירידה דרסטית במכירות ביטוחים, ובעקבות הירידה ברווחיות החברה קוצצו תנאי השכר.

לדברי הנתבע, הכנסותיה של התובעת הינן כמעט כהכנסותיו והטיפול בקטינים, נעשה על ידו.  לשיטתו, התובעת היא זו שפיתחה קריירה מצליחה במקום עבודתה והיא זוכה לחוזה אישי משודרג, הטבות, קידום, שבחים ועוד. לטענתו, הלימודים והמוניטין שזכתה לו התובעת בזכותו, עולים על שווי כושר הכנסתו.

לטענת הנתבע, הרכוש המשפחתי כולל דירת מגורים בת 4.5 חדרים ומכונית פולו ... מודל ... לצדדים אין חסכונות. אמנם היו סכומים שנצברו לצורך פרעון מוקדם של המשכנתא, אך בהמשך הם הועברו לבנק למשכנתאות ורמת החיים של הצדדים היתה נמוכה על מנת לחסוך כסף להחזר המשכנתא.

ביחס לדירת הצדדים טוען הנתבע, כי אין מקום להשאיר את הדירה בידי התובעת עד להגעת בנם הקטין לגיל 21 שכן זכותו הטבעית לשקם את חייו; הדירה רשומה בלשכת המקרקעין בחלקים שווים על שמות הצדדים ובהתאם לכך יש לחלקה ואם יש להורי התובעת תביעה כלשהי, יתכבדו הם ויגישו תביעה עצמאית. את מכירת הדירה מציע הנתבע לבצע באמצעות באי כח הצדדים שיתמנו ככונסי נכסים כמקובל ואשר ימכרו את הדירה כפנויה בשוק החופשי למרבה במחיר.

עוד טוען הנתבע כי חזקת השיתוף לא חלה על הצדדים וכי התובעת זכאית לקבל איזון נכסים נכון ליום האיזון או ליום פקיעת הנישואין אך לא לעתיד.  

 

דיון

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ