אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פס"ד בעתירה של מחזיקת דירת מגורים לקבוע כי אינה חייבת בארנונה

פס"ד בעתירה של מחזיקת דירת מגורים לקבוע כי אינה חייבת בארנונה

תאריך פרסום : 14/03/2012 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי
30745-04-11
22/02/2012
בפני השופט:
נחמה מוניץ

- נגד -
התובע:
תובל איזנקוט
עו"ד מ. מויס ואח'
הנתבע:
1. מילגם שירותים לעיר בע"מ
2. עיריית צפת

עו"ד ריקי בקבני ואח'
פסק-דין

בעתירה זו שבפניי, מבקשת העותרת לקבוע כי איננה חייבת סכום כלשהוא בגין ארנונה כללית, בעקבות אחזקתה בדירת מגורים ברחוב אורנים 53/8 בצפת (להלן: " הדירה"). כן להורות למשיבה 1, להימנע מלנקוט נגדה בהליכי גביית החוב הנטען ביחס לדירה.

ביום 15.1.06, חתמה העותרת על חוזה שכירות יחד עם בן זוגה,  עם הבעלים של הדירה - מר סופר יוסי ז"ל (להלן: " ההסכם"). על פי ההסכם תקופת השכירות נקבעה ל- 12 חודשים עד ליום 14.1.2002 (סעיף 5 להסכם), כנגד תשלום דמי שכירות, למטרת מגורים. ההסכם כלל אופציה לשנה נוספת אך בפועל האופציה לא מומשה. בהסכם לא הייתה קביעה באשר לחובת תשלום הארנונה. העותרת טוענת כי הוסכם בין הצדדים, שחובת תשלום זו מוטלת על המשכיר, כפי שמסרה העותרת בתצהירה התומך בעתירה (סעיף 6 לו), ובבקשה לסעד זמני. העותרת מעולם לא הגישה את ההסכם למי מהמשיבות.

טענות העותרת:

בסיכום טענות העותרת נטענו

1)         כל תקופת השכירות לא הודיע המשכיר בכתב למשיבות על קיומו של הסכם השכירות ולא נקב בשמה של העותרת כשוכרת.

2)         עד למועד של מספר שבועות סמוך להגשת העתירה העותרת לא קיבלה כל דרישה לתשלום חוב הארנונה הנטען ביחס לדירה לתקופת אחזקתה בדירה.

3)         תצהיר התומך בתשובת המשיבים נערך על ידי מר דוד יהודה שהוא עובד המשיבה 1, ואינו עובד של המשיבה 2, על כן סעיפי תצהירו (סעיפים 8, 7, 6, 4, 2), אשר לגביהם הצהיר לפי מיטב ידיעתו האישית, משמע אינם מידיעתו האישית, בלא שגילה את מקור המידע, הם בניגוד לתקנות בתי משפט לעניינים מינהליים (סדרי דין) התשס"א - 2000 - תקנות 10 (ג) ו- 5(ג). לפיכך יש להתעלם מאשר מסר עד זה.

4)         הליכי הגביה לוקים באי דיוקים ונעשו בניגוד לקבוע בסעיפים 325 ו- 326 לפקודת העיריות [נוסח חדש] התשכ"ד - 1964 (להלן: " פקודת העיריות"), ועל פי הפסיקה, על המבקש להשתחרר מהחובה לשלם ארנונה, לאור קיומו של מחזיק אחר בפועל בנכס, עליו החובה לנקוט בהליך מתאים הקבוע בחוק. משלא עשה כן, חובתו לשאת בתשלום. כפי שנקבע בע"מ (חיפה) 450/02 קמחי נ' עיריית חיפה. לפיכך, היה על המשכיר לנהוג על פי החוק והפסיקה, משלא משכן, וכפי שהוסכם בין הצדדים להסכם השכירות, ישא המשכיר בתשלום הארנונה, לכן לא ניתן לגלגל חובה זו על העותרת. כל עוד לא הודיע המחזיק היוצא על המחזיק החדש, הרי הוא בבחינת מחזיק קונסטרוקטיבי (ברע"א 3502/06 עיריית חיפה נ' דור אנרגיה). בכל פרק הזמן שבו לא הודיע המחזיק היוצא על כניסתו של המחזיק החדש יש לפתור עניין זה במישור שביניהם, מבחינת החיוב בתשלום.

5)         הואיל והעותרת טוענת בתצהירה עליו לא נחקרה כי לא קיבלה מעולם, עד סמוך להגשת העתירה, כל חיוב בארנונה, הרי שבהיבט זה חיובה בארנונה הינו משום חיוב רטרואקטיבי - מספר שנים לאחר שעזבה את הנכס וחיוב כזה אינו כדין. סומכת טיעונה זה על אשר נקבע בע"א 975/97 המועצה המקומית עיילבון נ' מקורות, פ"ד נד(2), 433, 451, שם נקבע כי אין לחייב חיוב מס רטרואקטיבי.

6)         על הרשות מוטלת חובה לפעול בהגינות, כנאמן של הציבור. מתצהיר התומך בתשובת המשיבה אין כל ממש באשר אין בו כל אסמכתא לשאלה הקרדינאלית, מתי בדיוק נמסרה ההודעה לעירייה על שינוי המחזיקים. אין כל ראיה לכך ששני הצדדים להסכם התייצבו בפני העירייה לשם אימות, שכן העותרת טוענת כי מעולם לא התייצבה לשם הודעה זו.

7)         כיצד זה שהעירייה לא נקטה כל פעולה לגביית החוב מן העותרת, אם ידעה על "סירובה" כביכול, לשלם כבר מאז שנת 2006. התנהגות זו וגביה רטרואקטיבית אינה עולה בקנה אחד עם חובת ההגינות.

המשיבות טוענות:

1)         אין יריבות כלשהיא בין העותרת לבין המשיבה 1, חברה בע"מ (להלן: " מילגם"), הואיל והיא פועלת על פי צווים או הנחיות של המשיבה 2 - העירייה (להלן: " העירייה"), למילגם אין סמכות בקביעת גובה החוב. מבקשת למחקה כפוף לתשלום הוצאות.

2)         העותרת ובן זוגה נרשמו בספרי העירייה כמחזיקים כבר ביום 11.1.06, ומראשית הדרך נמנעו מתשלום חובותיהם על פי הדין. על כן עתירתה זו הוגשה בחוסר ניקיון כפיים ובחוסר תום לב. העותרת נמנעה מתשלום חובות המיסים העירוניים, על אף הצהרתה והודאתה כי החזיקה בנכס בתקופת החוב הרלוונטית, על פי הסכם השכירות. מי אשר פונה לעזרת בית המשפט בחוסר תום לב ובחוסר ניקיון כפים חלות עליו ההלכות אשר חלות על דיון בפני בג"צ, על כן אין מקום להעניק לה כל סעד.

3)         בחוזה השכירות לא נאמר ולא נקבע כי המשכיר - בעל הדירה, ישא בתשלום עבור המיסים העירוניים. טענת העותרים כי לאור הקבוע בהסכם השכירות יש להטיל אחריות לתשלום מיסי ארנונה על בעל הדירה, אין לה על מה שתסמוך. בהתאם להוראות סעיף 1 לפקודת העיריות, יש לראות בעותרת כמחזיקה בנכס, ועל פי סעיף 316 לפקודת העיריות רשאית העירייה לגבות את מיסיה מכל אחד מהמחזיקים.

4)         על אף טענות העותרת, כי לא ידעה על חובה לתשלום המיסים, טוענת העירייה כי במהלך השנים ידעה העותרת על חובתה לתשלום מיסי העירייה ואף נשלחו אליה דרישות תשלום באופן שוטף, כפי שנשלחים לכל התושבים. העותרת בחרה שלא לשלמם.

שעה שמוצג בפני הרשות חוזה שכירות המעיד על המחזיקים בפועל בנכס, עליה לפעול על פי המידע שהובא לידה. לתגובתה צורפו נספחים א' ו- ב' המעידים על שלבי הטיפול והחיוב.

5)         נטל ההוכחה מוטל על העותרת שהרי היא הטוענת להעדר חובה, למרות שעל פי סעיף 318 לפקודת העיריות, חזקה כי תדפיסי העירייה מהווים ראייה לנכונותם. חזקה זו ניתנת לסתירה, אלא שהמבקשת טענה כנגדם אך טענות סתמיות.

6)         בהתאם לסעיפים 325 ו- 326 לפקודת העיריות החובה לעדכון העיריות בכתב, בדבר שינוי של מחזיק בנכס מוטלת על כתפי משכיר הנכס, לפיכך אין מקום שהשוכרת - העותרת כאן, תתייצב במשרדי העירייה לשם עדכון פרטיה (כפי שנקבע בבר"מ 867/86 מנהל הארנונה בעיריית חיפה נ' דור אנרגיה (1988) בע"מ).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ