אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פס"ד בערעור על החלטת ראש הוצל"פ

פס"ד בערעור על החלטת ראש הוצל"פ

תאריך פרסום : 14/08/2011 | גרסת הדפסה
תמ"ש
בית משפט לעניני משפחה בירושלים
8940-08
21/03/2011
בפני השופט:
שלמה אלבז

- נגד -
התובע:
פלוני
עו"ד דורון איטח
הנתבע:
1. המוסד לביטוח לאומי
2. פלונית

עו"ד תהלה כזרי
עו"ד תמר רובין
פסק-דין

זהו ערעור על החלטת כב' ראש ההוצל"פ בירושלים, הרשם עאסי עבאס (בתוארו אז), מיום 3.3.08, שהגיש המערער כנגד המשיב 1 (להלן: "המל"ל") וכנגד המשיבה 2 (להלן: "המשיבה"). המערער והמשיבה הינם בני זוג לשעבר.

השתלשלות העניינים

1.         בשנת 1999 הגישה המשיבה, לביהמ"ש לענייני משפחה בחיפה, תובענות שונות ובין היתר, תובענה למזונות עבור בנם של בני הזוג.

2.         בהחלטה מיום 10.6.99 חויב המערער לשלם למשיבה, מזונות זמניים, בסך 850 ש"ח לחודש (להלן: "ההחלטה למזונות זמניים"). עוד נקבע שהדיון יידחה ללא קביעת מועד וכל צד יהא רשאי להגיש בקשה לקביעת מועד, אם יחול שינוי בנסיבות. הואיל ובאותו זמן שהה המערער בבית הסוהר, נקבע שדמי המזונות ישולמו על ידי המל"ל. על סמך החלטה זו פנתה המשיבה למל"ל בדרישה לתשלום דמי המזונות.

3.         ביום 25.10.99 נתן כב' ביה"ד הרבני תוקף של פס"ד להסכם גירושין, אליו הגיעו הצדדים. בסעיף ג' להסכם נקבע: פס"ד למזונות שניתן בבית המשפט ימשיך להיות בתוקף גם לאחר הגט".

            בני הזוג נפרדו בגירושין במרס 2000.

4.         המל"ל נשא במזונות המשיבה בין השנים 2007-2000.

5.         התובענה העיקרית נמחקה מחוסר מעש, בביהמ"ש לענייני משפחה בחיפה, עוד ביום 21.10.01. לגירסת המערער, עובדת מחיקת התובענה התבררה לו רק כשנתיים קודם הגשת הערעור, לאחר שהגיש תובענה להפחתת מזונות ולאחר שעיין בתיק ביהמ"ש. בעקבות כך, פנה למל"ל וביקש תיעוד של כל התשלומים שנגבו ממנו, ממועד מחיקת התובענה. התברר שהמערער שילם למל"ל תשלומים שונים, החל משנת 2000 וכי התשלומים בוצעו עפ"י ההחלטה למזונות זמניים.

6.         משכך, פנה המערער, ביום 18.7.07 ללשכת ההוצל"פ בירושלים, בבקשה בטענה "פרעתי". המערער טען כי לאחר מחיקת התובענה העיקרית, מתבטלת גם ההחלטה למזונות זמניים. למרות זאת, המל"ל המשיך וממשיך לשלם למשיבה עבור הבטחת המזונות ואף מעדכן הגדלת קרן החוב, מדי חודש.

7.         בו ביום ניתנה החלטת כב' ראש ההוצל"פ, לקבלת תגובת המל"ל ואולם עד לקבלת התגובה, חויב המערער לשלם, מדי חודש, סך 296 ש"ח. על אותה החלטה הגיש המערער בקשה לעיון חוזר.

8.         בקשת המערער בטענת "פרעתי" נשלחה לתגובת המל"ל. מתגובת המל"ל עלה שהמערער המציא לידיו את ההחלטה בדבר מחיקת התובענה העיקרית, רק ביום 9.12.04, אולם פקיד המל"ל אישר את המשך תשלום המזונות למשיבה, תוך הסתמכות על פסק דין של ביה"ד הרבני, שאישר את הסכם הגירושין, בסוברו שפסה"ד מחייב את המערער.

9.         לטענת המערער, בקשת הביצוע של פסק הדין שהגיש המל"ל כנגד המערער הסתמכה על החלטת ביהמ"ש לענייני משפחה ולא על החלטה אחרת. לא רק זאת, אלא שפסק הדין שניתן בביה"ד הרבני הינו כללי ביותר ואינו מפרט כלל סכומים.

10.        ביום 19.12.07 הגישה המשיבה בקשה להגיב לבקשה בטענת ה"פרעתי". לבקשתה צורף העתק מהסכם הגירושין, שקיבל תוקף של פס"ד בביה"ד הרבני.

11.        בדיון מיום 3.3.08 דחה כב' ראש ההוצל"פ בקשת המערער בטענת "פרעתי". בהחלטתו, קבע כב' ראש ההוצל"פ שחיוב המזונות כנגד המערער מבוסס על הסכם הגירושין שקיבל תוקף של פס"ד בביה"ד הרבני, ביום 25.10.99. ביה"ד הרבני קנה סמכות מתוקף הסכמת הצדדים שהציגו את הסכם הגירושין וביקשו לתת לו תוקף של פס"ד. כב' הרשם פרש את סעיף ג' להסכם הגירושין "פרשנות תכליתית" וקבע כי הסעיף מתייחס לחיוב המזונות על פי ההחלטה למזונות זמניים. עוד קבע כב' הרשם שניתן לבסס את החיוב במזונות גם מכוח החלטת כב' ביהמ"ש לענייני משפחה בחיפה מיום 13.2.08, שניתנה בתובענה החדשה שפתחה המשיבה, לאור ההליכים שניהל המערער בהוצל"פ. כב' הרשם התייחס בהחלטתו גם לטענות המערער וקבע כי: "נראה שיש ממש בטענת החייב שלפיה היה על הזוכה לעדכן את התיק בפסה"ד הרלבנטי לעניין חיוב המזונות, שכן פסה"ד שמטיל את החבות מהווה מסמך בסיסי לצורך פתיחת תיק ההוצל"פ. לאור זאת על הזוכה לעדכן את תיק ההוצל"פ בהתאם לאמור בהחלטה זו".

טענות המערער

12.        המערער טען שבחוק ההוצל"פ מעוגן בפירוש האופן שבו יש להגיש בקשה לביצוע פס"ד וכי על פי תקנות ההוצל"פ, יש לצרף העתק מאושר של פסה"ד אותו מבקשים לבצע. לטענתו, אין כל מחלוקת שבקשת הביצוע שהגיש המל"ל נסמכה על ההחלטה למזונות זמניים. עמדת המערער היא כי לא ניתן לפתוח תיק לביצוע פס"ד על יסוד החלטת ביהמ"ש וכעבור 9 שנים, לאחר שהתברר שהתובענה בתיק ביהמ"ש נמחקה, להורות על עדכון תיק ההוצל"פ על ידי שינוי מסמכי היסוד לפיהם הושת על המערער חיוב המזונות. עוד נטען שלא הייתה לכב' ראש ההוצל"פ סמכות לבחון פרשנות תכליתית של פס"ד, שהלא פסה"ד שהוגש לביצוע אינו פסה"ד של ביה"ד הרבני. כב' ראש ההוצל"פ אינו מוסמך ליתן לפס"ד פרשנות תכליתית והיה עליו לפנות לביהמ"ש בבקשת הבהרה, בהתאם לסעיף 12 לחוק ההוצל"פ.

            המערער הוסיף וטען שבפסה"ד של ביה"ד הרבני לא נקבע סכום מזונות וכל שנאמר בו הוא שפסה"ד שניתן בביהמ"ש יהיה בתוקף גם לאחר הגט.

טענות המשיבה

13.        המשיבה טענה שכב' ראש ההוצל"פ צדק כאשר דחה את בקשת המערער בטענת "פרעתי" וכי הכיר בכך שההחלטה משנת 1999 נועדה להיטיב עם הקטין ולא להותיר חלל בו לא יזכה למזונות מאביו. לטענתה, אמנם בסיום הדיון בביהמ"ש לא נקבע מועד ולכאורה הביא את העניין לסיומו, "אלא אם יחול שינוי בנסיבות". בהעדר שינוי שכזה, איש מהצדדים לא חשב לשוב לביהמ"ש. מעבר לכך, הצדדים אישרו את ההסדר בביה"ד הרבני. לשני הצדדים היה ברור ששיעור המזונות הוא 850 ש"ח לחודש. לדברי המשיבה, כב' ראש ההוצל"פ קיבל בצדק, את פסה"ד של ביה"ד הרבני כתחליף להחלטה למזונות זמניים, לצורך החיוב במזונות. ההימנעות מדיווח לגבי שינוי המקור לחיוב במזונות, אין בה כשלעצמה כדי לבטל את עצם החיוב במזונות, שכן ההשלכות של ביטול החיוב במזונות קשות מדי עבור הקטין, אשר אינו אשם במצב שנוצר. פרשנות אחרת תביא לפגיעה בזכויותיו של הקטין. המשיבה הוסיפה שעל מנת להסדיר את שאלת החיוב במזונות, הוגשו תובענות חדשות לביהמ"ש לענייני משפחה בחיפה, הן למזונות שוטפים והן לחיוב רטרואקטיבי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ