אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פס"ד בנושא סכסוך בין בעלות מגרשים ביישוב חוסן

פס"ד בנושא סכסוך בין בעלות מגרשים ביישוב חוסן

תאריך פרסום : 27/05/2009 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חיפה
12817-07
24/05/2009
בפני השופט:
תמר נאות פרי

- נגד -
התובע:
רימונה אוחיון
הנתבע:
1. רותי שחף
2. חוסן כפר שיתופי של תנועת בית"ר
3. מנהל מקרקעי ישראל
4. הסוכנות היהודית לארץ ישראל

פסק-דין

עניינה של התובענה הוא סכסוך בין בעלות מגרשים סמוכים ביישוב חוסן.

רקע כללי ועיקר המחלוקת בין הצדדים -

1.             התובעת, הגב' רימונה אוחיון (להלן: "רימונה") והנתבעת, הגב' רותי שחף (להלן: "רותי") מתגוררות ביישוב חוסן - כפר שיתופי של תנועת בית"ר (להלן: "המושב" או "חוסן"), אשר הינו אגודה שיתופית בה חברים התושבים, ובכללם רימונה ורותי.

2.             הקרקעות שבמושב נמצאות בבעלותו וניהולו של מינהל מקרקעי ישראל (להלן: "המינהל") אשר מחכיר את השטח לסוכנות היהודית לארץ ישראל (להלן: "הסוכנות"), אשר מחכירה את הזכויות למושב. המושב הוא האחראי על חלוקת הקרקעות לחברי המושב, והתושבים, חברי האגודה, הינם למעשה ברי רשות בקרקעות הרלבנטיות, מכח מה שמכונה "חוזה משבצת משולש", אשר מתחדש מעת לעת.

3.             לרימונה ולרותי נחלות שכנות הנמצאות משני צידיו של כביש פנימי (להלן: " הכביש").

4.             בצד המזרחי של הכביש קיימות שתי החלקות אשר עליהן בנויים בתי המגורים של רימונה ושל רותי. אין חולק כי בחלק הצפון-מזרחי מצוי שטח המכונה חלקה 101, בבעלותה של רימונה, עליו בנוי בית המגורים של רימונה (להלן: "חלקה 101" ו- "בית רימונה", בהתאמה) וכי בחלק הדרום-מערבי מצוי שטח המכונה חלקה 102, בבעלותה של רותי, עליו בנוי בית המגורים של רותי (להלן: "חלקה 102" ו- "בית רותי", בהתאמה).

5.             לגבי צד זה של הכביש - קיימת מחלוקת בין רימונה לבין רותי באשר למיקומו המדויק של קו הגבול המפריד בין חלקה 101 לבין חלקה 102. כיום, קיימת גדר "רשת" (להלן: "הגדר") המפרידה בין שתי החלקות ובין בתי המגורים של השתיים, אך רימונה טוענת שהגדר אינה ממוקמת על קו הגבול הנכון והמדויק שבין שתי החלקות. רימונה טוענת שקו הגבול אמור להיות כ-10 מטרים דרומה יותר, לכיון בית רותי בצמוד לבית רותי. המשמעות של טענת רימונה היא שהשטח שלה, של חלקה 101, גדול בכ-230 מ"ר יותר מאשר גודלו כיום וכי למעשה רותי פלשה לשטח זה (וראו את התשריט של המודד שקד מטעם רימונה, אשר חישב שמדובר בשטח של כ-230 מ"ר, שיכונה להלן: "שטח המחלוקת").

6.             בצד המערבי של הכביש קיימות מספר חלקות שרלבנטיות לסכסוך - הצפון-מזרחית ביותר, מכונה חלקה 102א (להלן: "חלקה 102א"), דרום-מערבית לה חלקה 102א/1 (להלן: "חלקה 102א/1"), דרומית לה - חלקה 75/2 ודרומה עוד יותר - חלקה 75/1 (להלן: "חלקה 75/2" ו- "חלקה 75/1").

7.             אין חולק כי חלקה 102א נמסרה לפני שנים רבות, מאת המושב לידי רימונה ובעלה לשעבר, לצורך הקמת בית גידול לפיטריות. אין אף חולק כי במהלך הזמן הוקם על השטח בית מאפה במקום בית גידול הפטריות  (להלן: "המאפיה") המשמש את רימונה עד היום. בדומה, אין אף מחלוקת לגבי כך שגם רותי ובעלה המנוח קיבלו לידם מאת המושב בשעתו שטח לצורך הקמת בית גידול לפיטריות - אם כי השניים לא הקימו מבנים בשטח. עוד מוסכם כי חלקות 75/1 ו-75/2 שייכות לרותי וכי היא מכרה אותם לידי ה"ה שרון ושמעון לוי, שאינם מעורבים בתיק זה.

8.             המחלוקת לגבי צד זה של הכביש נסובה סביב טענת רימונה לפיה כל חלקה 102א וחלקה 102א/1 שייכת לה ולא לרותי. על מנת להבהיר את המחלוקת אסביר כי בחלקה 102א/1 ישנם שני שטחים במפלסים שונים - השטח המזרחי יותר (הגובל עם הכביש), נמצא במפלס גבוה מעט מהשטח המערבי, ובשטח זה קיימת צמחיה טבעית ונטועים בו עצי זית. השטח המערבי יותר, הנמוך יותר, שהינו למעשה "מובלעת" בצורת חצי עיגול, עשוי מצעים כבושים, והוא מתוחם בשורת אבנים, מעין מסלעה.

9.             על מנת לפשט את המשך הדיון, אפנה לתשריט סכמטי שהוגש לתיק וסומן נ/1 אשר עליו סומן השטח המזרחי של הרצועה, השטח "הגבוה", באות " A " והשטח המערבי של הרצועה, השטח "הנמוך" שמהווה מובלעת בצורת חצי עיגול, באות " B ". עתה אוכל לומר כי הצדדים מסכימים שבידי רותי הזכויות לגבי שטח A והמחלוקת היא לגבי שטח B (שגודלו כ-150 מ"ר ע"פ המדידה והחישוב שביצע המודד שקד מטעם רימונה). בפועל, שטח B משמש כחניה לטובת המבקרים במאפיה של רימונה (הנמצאת בחלקה 102א הסמוכה). רימונה טוענת כי שטח B ניתן לה מטעם המושב ושייך לה ומנגד - רותי טוענת כי הוא שייך לה יחד עם שטח A, ושניהם מהווים את חלקה 102א/1 ששיכת לה.

10.         לאור שתי המחלוקות דלעיל (לגבי מיקום הגבול שבין בתי המגורים ולגבי הזכויות בשטח B) הגישה רימונה את התובענה הנוכחית כנגד רותי, כאשר בכתב התביעה עותרת רימונה למתן צו פינוי וסילוק יד מהשטחים שבהם מחזיקה רותי ואשר לשיטתה של רימונה שייכים לה, וכך גם עותרת רימונה לסעד כספי בסך של 45,000 ש"ח, בכל הנוגע לדמי שימוש ראויים בהתייחס לשטח המחלוקת, בכל הנוגע לנזק שנגרם עקב הריסת מסלעה מסוימת, פיצוי בגין נזק לעסק של רימונה והוצאות נוספות.

11.         היות והמושב הינו האחראי על חלוקת הקרקעות, כתב התביעה הוגש גם כנגד המושב ואף כנגד המינהל והסוכנות, בתור נתבעים פורמאליים.

12.         עוד אציין כי בסמוך להגשת כתב התביעה הוגשה מטעם רימונה בקשה למתן צו מניעה זמני, לגבי "הקפאת המצב" בשטח, לאור כוונתה של רותי למכור את זכויותיה בשטחים בהם עסקינן. בהחלטתו של כב' השופט רטנר שדן בבקשה (בש"א 9112/07) נקבע שיש ליתן צו מניעה זמני עד לסיום בירור התובענה, בכפוף להפקדת סכום מסוים, שלגביו התנהלו הליכים נוספים, אך בסופם נקבע הסכום לכדי 75,000 ש"ח, הסכום הופקד וצו המניעה נותר על כנו.

מסכת הראיות -

13.         בפני העידו המודד מר עלי יוסף (לגבי תשריט מדידה שהוא ביצע בינואר 2007, ת/1), רימונה (לגבי תצהירה ת/2 ולגבי תצהיר תשובות לשאלון שנשלח אליה נ/2), רותי (לגבי תצהירה נ/3), מר שמעון בן מוחא (חבר וועד המושב בשנת 1979, בחקירה ראשית), מר אברהם לוי (חבר וועד המושב בשנים 1976-1980, בחקירה ראשית) ומר יחיאל בוגנים (חבר וועד המושב בשנים 1992-1994, בחקירה ראשית). בנוסף, הוגשו מפה של המודד מר דקואר שמונה על ידי ביהמ"ש ת/3 (להלן: "המודד"), התשריט שאוזכר לעיל נ/1 ומסמכים נוספים.

דיון­ והכרעה -

14.         לאחר בחינת הראיות ושקילת טענות הצדדים בסיכומיהם, אני מוצאת כי דין התביעה להתקבל בחלקה רק לגבי הגבול שבין חלקה 101 וחלקה 102.

15.         אקדים ואומר שבמהלך ההליכים נעשה ניסיון להביא את הצדדים לפשרה, בסיועם האדיב של באי כוחם וצר לי שהדבר לא הסתייע. הצדדים, לאחר שביקרו בשטח ביחד עם באי כוחם, ניסו להגיע להבנה באשר למיקום חדש של קוי הגבול השנויים במחלוקת, באופן שהאינטרסים של שני הצדדים ישמרו, אך למרות המאמצים, הצדדים לא הצליחו להגיע להבנות. המשמעות הינה שיש מקום ליתן פס"ד שמבוסס על חומר הראיות, על דיני נטלי ההוכחה ותוך שיש לזכור שעסקינן בטענות לגבי זכויות במקרקעין.

16.         עוד אומר טרם פירוט קביעותי, כי באופן כללי מצאתי את עדותה של רותי מהימנה ואת עדותה של רימונה לא מהימנה. רימונה תיארה את המהלכים בצורה מוגזמת, ייחסה פרשנות מטעה לחלק מהמסמכים, ורק כדוגמא להמחשת התרשמותי אציין שכבר בתחילת חקירתה הנגדית, עת הופנתה רימונה לתצ"א ולמפה, היא הצהירה שהיא "לא מבינה במפות" תוך שהיא הודפת את המוצגים מעל פניה בנסיון שלא להתמודד עם השאלות שב"כ של רותי התכוון לשאול אותה. לאחר מכן, כאשר הוא ציין בפניה שהיא עצמה צירפה לתצהירה מפות ולא יתכן שהיא לא תענה על שאלות שמתייחסות למפות היא אמרה - "תראה לי שוב את המפה, הייתי בלי משקפיים" (עמ' 7 שורה 22). לעומת זאת, עדותה של רותי היתה שקולה יותר, היא התמודדה עם הקשיים שבגרסתה ולא ניסתה להעלימם, תיאוריה לגבי השיחות שבעל-פה וההתנהלות בשטח של הצדדים היו תיאורים אימינים והגיוניים - ולכן, באופן כללי, אני מבכרת את עדותה של רותי על פני עדותה של רימונה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ