אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פיצוי כספי לדייר בגין ליקויי בניה כאשר המוכר לא הראה נכונות רצינית לתקנם

פיצוי כספי לדייר בגין ליקויי בניה כאשר המוכר לא הראה נכונות רצינית לתקנם

תאריך פרסום : 05/11/2006 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום חיפה
24589-01
02/11/2006
בפני השופט:
יעקב וגנר

- נגד -
התובע:
1. דרכי דן
2. דרכי יהודית

עו"ד גור דני
הנתבע:
1. אנגל ג'נרל דיבלופרס בע"מ
2. א.פ. נתיב פיתוח בע"מ

עו"ד בסול סאמר
פסק-דין

1.         התובעים הגישו תביעה זו כנגד הנתבעת לפיצויים בגין ליקויי בנייה, זאת לאחר שרכשו מהנתבעת, אשר לקחה על עצמה את כל התחייבויות חברת א.פ.י נתיב ופיתוח בע"מ (להלן: "נתיב ופיתוח"), דירה ברח' מורן 4 בקרית אתא (להלן: "הדירה"). הסכמי המכר נחתמו בין התובעים לחברת נתיב ופיתוח ביום 26.10.03 (להלן: "הסכם המכר"). בתביעתם הם מסתמכים על חוות הדעת של המהנדס מר אליעזר גוכמן אשר סיכם את הליקויים בדירתם בסכום של 108,500 ש"ח נכון לחודש מרץ 2000, מועד עריכת חוות הדעת. התובעים טוענים לפיצוי כספי בגין הנזקים המתוארים, שכן הם אינם מעוניינים בתיקון הנזקים ע"י הנתבעת או הצד השלישי. כמו כן תבעו התובעים פיצוי בגין הנזק הלא ממוני (עוגמת נפש) שנגרם להם לטענתם בגין הליקויים, הטרדה וטרחה כתוצאה מכך.

2.         הנתבעת כפרה בטענות התובעים ומפנה לחוות הדעת של המהנדס מטעמה, מר עמית זיו, אשר קבע בחוות דעתו כי סך עלות כל התיקונים בדירה מגיע לכ - 3,000 ש"ח. בנוסף, הנתבעת שלחה ביום 26.03.02  הודעת צד שלישי, למר נאיף זועבי (להלן: "מר זועבי"). לטענתה מר זועבי, קבלן במקצועו, בנה את הדירה נשוא התביעה כקבלן מבצע מטעם המודיעה. מאחר ומר זועבי התחייב לבצע את העבודה בצורה מקצועית, מיומנת וסבירה, הוא אחראי לכל ליקוי בדירה שבנה. במיוחד נכון הדבר לאור סעיף 5 לחוזה בין הנתבעת לצד השלישי (נספח ג' להודעה לצד שלישי) אשר קובע במפורש כי באם תוגש כנגד הנתבעת תביעה משפטית בגין ליקויי בנייה, תהיה נתבעת זכאית וראשית לצרף את הצד השלישי לתביעה. הנתבעת ממשיכה וטוענת כי לאחר שהתובעים קיבלו את החזקה בדירה לידם, הם פנו לנתבעת בבקשה לתיקון ליקויים בדירה רק במהלך חודש ספטמבר 2000, דהיינו - חמש שנים לאחר מסירת החזקה בדירה. מהאמור עולה בבירור כי התובעים לא מילאו אחר חובתם הקבועה בחוזה המכר כמו גם בחובה הקבועה בחוק המכר (דירות) התשל"ג - 1973 (להלן: "חוק המכר"), בדבר דיווח בזמן על ליקויים לנתבעת. כמו כן, הנתבעת טוענת כי היא מעולם לא איבדה את זכותה לתקן את הליקויים בעצמה, במידה ותידרש, שכן נענתה לכל פניות התובעים, תוך שהיא מבצעת בדיקה יסודית של הליקויים ותיקונם בפועל.

3.         מר זועבי, הצד השלישי מצטרף לסיכומי הנתבעת מלבד בחלק בו נטען לאחריותו של הצד השלישי לפיצוי התובעים בגין הליקויים. מר זועבי חוזר ומדגיש כי לא ידע על הליקויים, אשר דבר קיומם נודע לנתבעת כחמש שנים לאחר מסירת הדירה. כמו כן הוא לא ידע על תיקונם, לא קיבל כל פניה בגינם ואף לא היה שותף בכל המהלכים. לפיכך לטענתו יש לדחות את ההודעה כנגדו.

דיון

ליקויי הבנייה:

4.         לאור המחלוקת בין הצדדים והפערים בין חוות הדעת, מינה בית המשפט כמומחה מטעמו את המהנדס, מר יצחק ברמן. המומחה בדק את הדירה ובחוות דעתו מיום 17.02.05 קבע כי עלות תיקון ליקויי הבנייה שנמצאו בדירה היא 24,000 ש"ח במידה והתיקון יעשה ע"י התובעים באמצעות קבלן מטעמם. בנוסף העריך המומחה ירידת ערך של 1,300 ש"ח בדירה עקב ליקויים שאינם ניתנים לתיקון.

בחוות דעתו התייחס המומחה גם לשאלת חלוקת האחריות בין הנתבעת לצד השלישי וקבע כי מרבית הליקויים הינם באחריותו של הצד השלישי, קבלן הביצוע וזאת מלבד הליקויים הבאים, שהנם ליקויים תכנוניים:

א.      א.      רוחבו של הממ"ד הינו 2.35 מ' בלבד במקום 2.6 מ'. מאחר ומידות החדר אינן עונות לדרישות התקנות עבור חדר מגורים, יש לראות באי התאמה זו ליקוי. הליקוי אינו ניתן לתיקון באופן מעשי ולפיכך נגרמת לדירה ירידת ערך.

ב.      ב.      לא בוצע איטום בתחתי אוגר המים.

ג.        ג.        לא הותקן מעקה בצד הדרומי של המדרגות, מעל קיר פינת האוכל.

ד.      ד.      לא הותקנו מרזבים ומחלות בשולי הגג, סביב כל הדירה, כך שמי הגשם גולשים באופן חופשי אל הקרקע.

5.         מומחה ציין בחוות הדעת מספר ליקויים אשר בהעדר תוכנית הביצוע (תכניות העבודה), פרטי הביצוע וכו', לא יכל לקבוע לקבוע על מי להטיל את האחריות, על הנתבעת או על הצד השלישי. ליקויים אלה, שתיקונם מגיע לסך של 1,100 ש"ח והנכללים בסך כל הליקויים שבחוות הדעת, כוללים:

א.         רוחב הגישה לממ"ד לאורך המדרגה התחתונה הינו 77 ס"מ מבליטת המדרגה עד לקיר המטבח. מאחר והדרישה בתקנות התכנון והבנייה הינה לרוחב מינימלי של 80 ס"מ לפרוזדור בדירה, יש לראות ברוחב הקיים (בקטע לאורך המדרגה) משום ליקוי. הליקוי אינו ניתן לתיקון ולפיכך נגרמת ירידת ערך הדירה.

ב.         מהלך המדרגות, בין המדרגות הטרפזיות שבאמצע המהלך לבין קומה א' חורג ב - 6 סמ' אל מתחת למהלך המדרגות העליון ולתקרת הסלון, באופן שנגרם מפגע בטיחותי בעת העלייה במדרגות. יש להסיט את מעקה הברזל (לאורך כ - 5 מדרגות) על מנת לבטל את חריגת מהלך המדרגות ואת המפגע הבטיחותי.

ג.          גובהו הכללי של המעקה במרפסת תקין, אולם קיימים בו הליקויים  הבאים: המרווח בין החלק הבנוי של המעקה  לצינור העליון איננו תקין. החלק הבנוי במעקה מאפשר טיפוס עליו בגובה של 88 ס"מ.

6.         ככלל יעדיף ויקבל בית המשפט המלצות המומחה מטעמו על פני המלצות של חוות דעת מטעם הצדדים. במקרה שלפני, נראית חוות דעת המומחה סבירה בנסיבות ולא מצאתי לסטות מהמלצותיו. כאמור, המומחה קבע כי עלויות התיקונים, לתובעים, הינו סך של 24,000 ש"ח  (כולל תיקון הליקויים בסך של 1,100 ש"ח, שלגבי חלוקת האחריות לגביהם בין הנתבעת לבין הצד השלישי לא הוכרעה על ידו). בנוסף הוא קבע כי קיימת ירידת ערך כתוצאה מלקויים תכנוניים, בסך של 1,300 ש"ח, ובסה"כ 25,300 ש"ח, למועד חוות הדעת. בנסיבות ובשים לב לטיעוני הצדדים, אני מאמץ את המלצות המומחה מטעם בית המשפט במלואם.

      נותר אפוא להכריע במספר מחלוקות עובדתיות ומשפטיות.

מועד מתן ההודעה על ליקויים

7.         כאמור, הנתבעת והצד השלישי טוענים כי התובעים פנו בבקשה לתיקון ליקויים בדירה רק במהלך חודש ספטמבר 2000, דהיינו - חמש שנים לאחר מסירת החזקה בדירה. בכך, לטענת הנתבעת והצד השלישי, לא מילאו  התובעים אחר חובתם הקבועה בחוזה המכר כמו גם בחובה הקבועה בחוק בדבר דיווח בזמן על ליקויים לנתבעת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ